Orienteering Australia

Official results for AOC2018 Heaps Good TriAdelaide 3 Day Event 5, race 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: AOC2018 Heaps Good TriAdelaide 3 Day Event 5
Organiser: Orienteering SA
Date: Tuesday 2 October 2018 - Thursday 4 October 2018

Race 1Race 2Race 2 (overall)Race 3Race 3 (overall)

WA

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Natasha KeyMF V55:35
2Katie Cory-WrightPeninsula and Plains1:01:41+6:06
3Aislynn PrendergastMF V1:04:37+9:02
4Briana StevenPeninsula and Plains1:15:31+19:56
5Tegan KnightbridgeNorth West1:32:10+36:35
6Jane HardingWellington2:01:19+1:05:44
Tara MelhuishPO Amispunched
Sue KeyMF Vmispunched
Tamara NeedhamRR Adid not finish
Nicola DalheimMF Vdid not finish
Rebecca GeorgeBF Ndid not finish
Wendy ReadUG Qdid not finish
Sandra AfnanYA Snot competing
Jennifer EnderbyNC Nnot competing
Krystal NeumannEN Qnot competing
Jenny CasanovaWA Sdid not start
Jean Cory-WrightPeninsula and Plainsdid not start
Jen Graham-TaylorAlbany & Denmark Hinterland Ordid not start
Grace MolloyGS Ndid not start

WB

34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tessa BurnsHawkes Bay51:55
2Kathie DentRR A53:05+1:10
3Clare HawthorneWR T54:18+2:23
4Aleisha NearyCounties Manakau54:57+3:02
5India JamesNo club membership57:29+5:34
6Jenni AdamsPeninsula and Plains58:23+6:28
7Toni BrownBS A59:43+7:48
8Paula ShinglerBF N1:00:15+8:20
9Amy CulhamHawkes Bay1:02:34+10:39
10Cathy McCombAL T1:02:51+10:56
11Amber RiddleHutt Valley1:04:16+12:21
12Bella FraserNo club membership1:05:39+13:44
13Cathy HoggPO A1:05:50+13:55
14Sylvie FraterAuckland1:07:19+15:24
15Chris BrownEV T1:10:07+18:12
16Zara SodenOH S1:10:09+18:14
17Jeni PelvinDunedin1:10:41+18:46
18Jess RogersRR Q1:11:56+20:01
19Ana HercegPO A1:12:00+20:05
20Lyn StantonAuckland1:13:34+21:39
21Olivia CollinsNorth West1:18:33+26:38
22Rebecca GreenwoodAuckland1:21:01+29:06
23Kirsten WehnerWE A1:22:30+30:35
24Diana Cossar-BurgessAL T1:27:22+35:27
25Sally WayteAL T1:27:42+35:47
26Genevieve WebbDunedin1:34:28+42:33
27Susan GeorgeTT S1:43:35+51:40
28Donelda NilesEV T1:44:03+52:08
29Jill CongediOH S1:58:14+1:06:19
Rachel WestBO Wdid not finish
Winnie OakhillUG Qdid not finish
Sue HancockWR Tdid not finish
Sussan BestEV Tnot competing
Carolyn JacksonBK Vnot competing

WC

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gayle QuantockNC N44:41
2Carolyn MatthewsNC N48:43+4:02
3Phillippa PooleNorth West52:41+8:00
4Helen O'CallaghanBB N56:05+11:24
5Joanna ParrBF N56:06+11:25
6Tania KennedyGO N58:10+13:29
7Silke SpeierBS A58:58+14:17
8Alexa TroedsonBF N59:24+14:43
9Sharon LambertBN N1:00:05+15:24
10Kay KnightbridgeNorth West1:03:22+18:41
11Heather O'DonnellYV V1:04:04+19:23
12Chris StocksBS A1:06:42+22:01
13Margaret PeelNC N1:07:04+22:23
14Cryn RussellHawkes Bay1:08:44+24:03
15Rosalie McCauleyWO W1:09:52+25:11
16Alison ComerAuckland1:09:53+25:12
17Libby McLeayAuckland1:26:56+42:15
18Bronwyn RosieAuckland1:33:13+48:32
Suzanne O'CallaghanBK Vdid not start

WD

57 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Salme FullerIK N44:39
2Kate MarschallTT S44:52+0:13
3Robin UppillSA45:49+1:10
4Andrea SchiwyAL T46:35+1:56
5Annette RogersRR Q48:04+3:25
6Juliana de NooyUG Q49:54+5:15
7Jenny HawkinsNT N50:28+5:49
8Valerie BarkerBS A51:42+7:03
9Robyn ChapmanAL T51:46+7:07
10Edith GrayAO A52:24+7:45
11Barbara TassellAL T53:19+8:40
11Stephanie BeldjilaliCO253:19+8:40
13Erica DimentTT S53:54+9:15
14Jan HardyAL T54:06+9:27
15Margi FreemantleYV V54:59+10:20
16Judi HerkesBK V55:05+10:26
17Sarah StewartNo club membership57:09+12:30
18Royce MillsRed Kiwi58:20+13:41
19Ann ScownAO A58:46+14:07
20Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:00:20+15:41
21Wendy TavernaCH V1:02:15+17:36
22Jacqueline StephensYA S1:02:17+17:38
23Sharon BurgessNC N1:03:21+18:42
24Pat MiethkePO A1:03:39+19:00
25Barbara MartinPO A1:03:42+19:03
26Rosie RutledgeAL T1:04:09+19:30
27Johanna Tavner-CornerTF Q1:05:37+20:58
28Joan SheldonUG Q1:05:40+21:01
29Valerie BrammallEV T1:08:25+23:46
30Janet BushAL T1:09:16+24:37
31Dorothy KaneWellington1:09:34+24:55
32Helena GriggsAL T1:09:42+25:03
33Jill DaltonHutt Valley1:10:01+25:22
34Hilary SimpsonOctavian droobers1:12:01+27:22
35Jane CalderAL T1:13:19+28:40
36Jenelle TempletonBK V1:17:04+32:25
37Elaine MurdochGO N1:17:12+32:33
38Joanna StewartAuckland1:17:46+33:07
39Mary Jane MahonyUR N1:17:56+33:17
40Robyn D'AscenzoBS A1:17:59+33:20
41Penny DuftyBO W1:18:04+33:25
42Barbara GeorgeNorfolk Orienteering Club1:19:15+34:36
43Barbara JunghansGO N1:20:03+35:24
44Ruth NicolsonYA S1:20:48+36:09
45Helen AlexanderBK V1:22:18+37:39
46Sarah SteelCounties Manakau1:22:21+37:42
47Rhonda BowlingEN Q1:26:32+41:53
48Jenny KomyshanWO W1:30:44+46:05
49Vanessa FreemanBF N1:33:23+48:44
50Judy PrendergastEU V1:39:34+54:55
Kim EnkelaarAL Tmispunched
Jocelyn WattsYV Vmispunched
Debbie DoddDR Vmispunched
Marion BurrillBB Qdid not finish
Ilze YeatesDR Vdid not finish
Sue HealyNE Vnot competing
Robin SpriggsUG Qnot competing
Elizabeth BicevskisTASdid not start
Geraldine ChatfieldUG Qdid not start
Rosemary KullmannLO Wdid not start

WF

21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Daisy YorkPeninsula and Plains40:16
2Isabella Zinzan-DickiePeninsula and Plains42:49+2:33
3Aoife RotheryBF N46:37+6:21
4Grace PickeringCounties Manakau54:54+14:38
5Wendy McConaghyGO N59:34+19:18
6Elizabeth HatleyBK V59:47+19:31
7Marlize BosmanSW W59:48+19:32
8Susan CookeNo club membership1:00:20+20:04
9Alice EganPeninsula and Plains1:00:34+20:18
10Zara StewartAuckland1:03:55+23:39
11Alison BryantEN Q1:14:54+34:38
12Susan HallissyBS A1:18:23+38:07
13Sue BamentOH S1:32:22+52:06
14Adrienne ShadboltPeninsula and Plains1:35:08+54:52
15Carol SuchOH S1:44:07+1:03:51
16Josephine GarbelliniEN Q1:48:14+1:07:58
Veronica JarrettKO Wmispunched
Sophie RyanNorth Westmispunched
Sophie ArthurMF Vnot competing
Erika EnderbyNC Nnot competing
Sarah LoveDR Vnot competing
Raelee EenjesBG Vdid not start

WG

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Milla KeyMF V31:36
2Claire AdamsBK V37:07+5:31
3Giselle DraperTJ S38:59+7:23
4Sabrina SonntagNo club membership39:24+7:48
5Esta BirdahicAL T40:26+8:50
6Janet HardingPeninsula and Plains55:39+24:03
Sammy LoveDR Vmispunched
Emily MarschallTT Snot competing
Eve ThompsonNo club membershipnot competing
Sophie ArthurMF Vdid not start

MA

56 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Nathan LawsonMF V43:36
2Joe WoodleyMF V45:34+1:58
3Martin DentRR A47:41+4:05
4Andrew BarnettBS A47:51+4:15
5Will TidswellHawkes Bay49:32+5:56
6Kurtis ShukerCounties Manakau49:43+6:07
7Carsten JoergensenPeninsula and Plains51:00+7:24
8Alistair Cory-WrightPeninsula and Plains53:06+9:30
9Isaac EganPeninsula and Plains53:08+9:32
10Warren KeyMF V53:39+10:03
11Bruce ArthurMF V54:08+10:32
12Matthew SchepisiBG V54:12+10:36
13Oliver EganPeninsula and Plains54:37+11:01
14Angus HainesSW S54:50+11:14
15Brett MerchantTJ S55:00+11:24
16Craig FeuerherdtBG V55:26+11:50
17Oliver WilliamsSW S55:30+11:54
18Ronan LeeHawkes Bay55:35+11:59
19Ayrton ShadboltPeninsula and Plains56:03+12:27
20Liam ThompsonAuckland56:25+12:49
21Mark NemethTF Q56:27+12:51
22Matthew StocksBS A57:29+13:53
23Cameron BonarNorth West Orienteering Club1:01:25+17:49
24Ruhi AfnanYA S1:02:34+18:58
25Kenneth McLeanEV T1:02:41+19:05
26Dougal ShepherdNo club membership1:05:45+22:09
27Jemery DayAL T1:07:11+23:35
28Craig PelvinDunedin1:08:41+25:05
29John ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or1:08:43+25:07
30Bjorn MellaNC N1:11:03+27:27
31Tenzing JohnsonBS A1:11:55+28:19
32Johann BurgessAL T1:15:16+31:40
33Bruce BarnettBS A1:16:30+32:54
34Andrew JohnsonBS A1:16:59+33:23
35Max DalheimMF V1:17:03+33:27
36Paul EnkelaarAL T1:21:07+37:31
37Mike HardingPeninsula and Plains1:22:42+39:06
38Lachlan McCarthyNo club membership1:24:10+40:34
39Tim HatleyBK V1:26:38+43:02
40David McCauleyWO W1:29:06+45:30
41Stephen GoggsRR A1:29:31+45:55
42Peter McConaghyGO N1:30:42+47:06
43Steve CooperYA S1:30:44+47:08
44David GeorgeTT S1:31:34+47:58
45James LithgowGO N1:37:50+54:14
46Robert HerkesGO N1:39:02+55:26
47Ian McKenzieUR N1:50:40+1:07:04
48Greg TerrillBS A2:16:50+1:33:14
Matthew CohenAL Tmispunched
Simeon BurrillBB Qmispunched
Glen WhiteYV Vmispunched
Craig DuftyBO Wdid not finish
Stephen BirdBK Vdid not finish
Lance ReadUG Qdid not finish
Geoff LawfordEU Vdid not finish
Peter HobbsDR Vdid not finish
Nicholas CongediOH Sdid not start
Carl DalheimMF Vdid not start
Paul DowlingWAdid not start
Tommy HayesAucklanddid not start
George ReevesTT Sdid not start
Blair TrewinYV Vdid not start
Harry WaterhouseTJ Sdid not start
Barry WheelerTT Sdid not start

MB

42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tony WoolfordBB N41:59
2Andy SimpsonBF N47:56+5:57
3Anthony StonerAL T49:54+7:55
4Angus SheddenSH N53:05+11:06
5Robert VincentNC N53:29+11:30
6Scott SimsonNC N53:39+11:40
7Mark ShinglerBF N54:09+12:10
8Simon GeorgeBF N54:47+12:48
9Julian HayesAuckland57:24+15:25
10Tate NeedhamRR A57:48+15:49
11Warwick DavisTK V58:42+16:43
12Sebastian BurgessAL T1:00:01+18:02
13Brendan WilsonBS A1:00:08+18:09
14Rod GrayEU V1:00:48+18:49
15Ted van GeldermalsenYV V1:00:53+18:54
16Paul PacqueEV T1:00:59+19:00
17Jeff GreenwoodAuckland1:01:09+19:10
18Martin CrosbyAuckland1:01:14+19:15
19Peter ShepherdIK N1:03:06+21:07
20Roch PrendergastEU V1:04:06+22:07
21Cormac McCarthyYV V1:04:32+22:33
22Bruce PatersonAR V1:05:38+23:39
23Jeff DunnAL T1:06:03+24:04
24Nick DaleLO W1:06:37+24:38
25Moss PelvinDunedin1:08:47+26:48
26Nick MelhuishPO A1:12:20+30:21
27Joseph GarbelliniEN Q1:16:02+34:03
28Paul JarrettKO W1:16:07+34:08
29Desmond NormanTJ S1:17:40+35:41
30Greg WilsonBS A1:18:12+36:13
31David KnightBK V1:19:12+37:13
32Jamie KennedyGO N1:22:43+40:44
33Charles DragarAL T1:23:25+41:26
34Maurice PattenRR A1:25:53+43:54
35Jeffrey DinningOH S1:36:57+54:58
36Peter HopperBN N1:43:03+1:01:04
Colin CurrieGO Ndid not finish
Glenn BurgessNC Nnot competing
Christopher NauntonBG Vnot competing
Steve OramAucklandnot competing
Robert TuckerYA Snot competing
Bill VandendoolBK Vnot competing
Paul DraperTJ Sdid not start
Martin KozmaBK Vdid not start
David StewartNo club membershipdid not start

MC

40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Christopher NauntonBG V38:02
2Mark FreemanBF N39:37+1:35
3Craig ColwellOH S44:02+6:00
4Malcolm RobertsNC N44:31+6:29
5Mark FraterAuckland45:07+7:05
6John Shelton AgarAO A46:39+8:37
7Geoff TodkillNC N49:58+11:56
8Neil SimsonTF Q51:05+13:03
9Geoff MeadNorth West51:11+13:09
10Rudi LandsiedelNC N51:21+13:19
11Dave MiddletonNorth West53:36+15:34
12Tony BryantEN Q54:13+16:11
13Neil KaneWellington55:02+17:00
14Trevor DimentTT S56:08+18:06
15Jim MackayUR N56:36+18:34
16Bert ElsonAL T57:18+19:16
17Ross BarrGO N57:57+19:55
18Geoff PeelNC N59:26+21:24
19Martin BicevskisTAS59:35+21:33
20John ScownAO A59:51+21:49
21William SteelCounties Manakau1:00:28+22:26
22Greg HawthorneTAS1:00:31+22:29
23Peter KomyshanWO W1:00:44+22:42
24Ewen TempletonBK V1:01:51+23:49
25Dave NicolsonYA S1:02:33+24:31
26Brendan HenrySO Q1:03:46+25:44
27Philip BurrillBB Q1:04:33+26:31
28Darren EenjesBG V1:07:21+29:19
29Keith FifieldRR A1:09:13+31:11
30Wayne LoveDR V1:09:31+31:29
31Peter YeatesDR V1:11:26+33:24
32Stephen CollinsBK V1:11:45+33:43
33Phil DuftyBO W1:15:36+37:34
34Aylwin LimTJ S1:19:57+41:55
34Warwick SelbyGO N1:19:57+41:55
36Ron FrederickNE V1:24:08+46:06
37Mark BesleyDR V1:25:58+47:56
38John HardingPO A1:27:13+49:11
Hugh MooreRR Amispunched
David TilbrookOH Snot competing
Ian FletcherLO Wdid not start
Paul SalmonNo club membershipdid not start
Eric WainwrightRR Adid not start

MD

30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1David BeldjilaliCO238:31
2Robert PrestonNC N40:52+2:21
3John Le CarpentierSH N41:27+2:56
4James LaverAL T47:16+8:45
5Trevor SauerSO Q48:40+10:09
6Dennis MewsBK V49:55+11:24
7Mike CalderAL T49:57+11:26
8Trevor SimpsonOctavian droobers50:06+11:35
9Mark OvertonWA S50:22+11:51
10Dick OgilvieUR N50:45+12:14
11Ron JunghansGO N51:15+12:44
12Geoff AdamsBK V54:09+15:38
13Renny DuckettAL T54:12+15:41
14Mike HoweLO W56:07+17:36
15Alistair StewartAuckland56:13+17:42
16Michael D'AscenzoBS A57:11+18:40
17Jim BowlingEN Q57:15+18:44
18Mitchell StephensYA S58:30+19:59
19Robert SprySH N1:02:32+24:01
20Brian ClelandUR N1:04:19+25:48
21Gordon WilsonBN N1:04:49+26:18
22Lindsay PenderAL T1:06:05+27:34
23Wayne GriggsAL T1:09:03+30:32
24Tony Tavner-CornerTF Q1:10:55+32:24
John LyonTT Sdid not finish
Murray HannaBK Vnot competing
Peter KreminskiWA Snot competing
Jim MerchantGO Nnot competing
Peter MeyerSH Nnot competing
Christopher SpriggsUG Qnot competing
Greg ChatfieldUG Qdid not start
Bob HawkinsNT Ndid not start
James LloydTT Sdid not start
Dave LottyUR Ndid not start

ME

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Luca EastwoodAuckland38:04
2Clayton ShadboltPeninsula and Plains41:02+2:58
3Owen RadajewskiPO A43:20+5:16
4Alex JobbinsNo club membership44:43+6:39
5Bodie TerrillBS A46:52+8:48
6Ben CazzolatoTJ S47:14+9:10
7Rupert ShepherdNo club membership47:57+9:53
8Jaco BosmanSW W1:04:56+26:52
9Lachlan FeuerherdtBG V1:05:39+27:35
10Jordi CanadellBS A1:09:40+31:36
11Tommi HaipolaBS A1:12:17+34:13
12Michael GuthriePO A1:13:13+35:09
13Matthew GreenwoodAuckland1:14:26+36:22
Euan BestEV Tnot competing
Phil BestEV Tnot competing

MF

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alister RyanNorth West40:21
2Paul GarbelliniEN Q42:53+2:32
3Mitchell MorcomTJ S49:35+9:14
4Luke FeuerherdtBG V50:20+9:59
5Finn JohnstonTJ S53:55+13:34
6Daniel MorcomTJ S57:21+17:00
Max OchotaTJ Snot competing

MG

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Charlie FraterAuckland26:39
2Eckart BosmanSW W27:00+0:21
3Eddie StonerAL T27:17+0:38
4Alex WoolfordBB N30:36+3:57
5Ashley WhiteYV V33:52+7:13
6Joshua FeuerherdtBG V38:46+12:07
Hermann WehnerWE Amispunched
Liam DuftyBO Wmispunched
Adrian MarschallTT Snot competing

Easy

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Elye DentRR A11:55
2Timothy McConaghyGO N13:59+2:04
3Makhaya HoggPO A14:42+2:47
4Will EnkelaarAL T15:49+3:54
5Edmund ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or15:54+3:59
6Adrian GarbelliniEN Q15:56+4:01
7Lyra SimpsonBF N16:16+4:21
8Ben MarschallTT S16:29+4:34
9Gemma YorkPeninsula and Plains17:05+5:10
10Maggie MackayUR N17:14+5:19
11Amy DuftyBO W17:35+5:40
12Jessica JarvisWA S22:57+11:02
13Hannah AdamsBK V23:05+11:10
14Lan KellyTJ S25:53+13:58
15Owen DraperTJ S27:19+15:24
16Juliette JarrettKO W30:13+18:18
Julia LloydTT Sdid not start
Cate NemethTF Qdid not start

VEasy

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alton FreemanBF N9:03
2Luca HoggPO A10:32+1:29
3Ben McConaghyGO N11:55+2:52
4Torun JoergensenPeninsula and Plains12:34+3:31
5Marcus CazzolatoTJ S13:30+4:27
6Hayden DentRR A14:05+5:02
7Layla DentRR A18:17+9:14
8Emrys RogersRR Q18:25+9:22
9Euan SheddenSH N18:53+9:50
10Nicola McConaghyGO N19:03+10:00
11Angelina KozmaBK V19:15+10:12
11Matilda RogersRR Q19:15+10:12
13Rory SheddenSH N19:19+10:16
14Annabel LloydTT S23:07+14:04
15Connor DentRR A30:36+21:33
16Neo KozmaBK V36:38+27:35
Ned OchotaTJ Snot competing
Sylvie OchotaTJ Snot competing
Alicia RobertsonBS Adid not start

EODH

19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Theane van ZylAuckland34:37
2Barbara HillGO N34:40+0:03
3Tony HillGO N35:07+0:30
4Paivi KarjalainenGO N37:08+2:31
5Karen Wild-AllenAL T43:25+8:48
6Simon AllenAL T50:07+15:30
7Evelyn ColwellOH S1:02:49+28:12
Robert TuckerYA Smispunched
Al SankauskasOH Smispunched
Simon AllenAL Tnot competing
Jim BowlingEN Qnot competing
Rhonda BowlingEN Qnot competing
Barbara HillGO Nnot competing
Tony HillGO Nnot competing
Ben HobsonBS Anot competing
Annttijussi KarjalainenCR Snot competing
Paivi KarjalainenCR Snot competing
Aylwin LimTJ Snot competing
Theane van ZylAucklandnot competing
Joanna HillGO Ndid not start

EODM

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anttijussi KarjalainenGO N27:51
2Frank TomasWA S35:05+7:14
3Juha LehtonenWA S47:49+19:58
4Sarah LoveNo club membership53:13+25:22
5John GuthrieNo club membership1:57:16+1:29:25
Max OchotaNo club membershipmispunched
Jo HobsonBS Anot competing
Linda MeadCR Snot competing
Jacqui NauntonBG Vnot competing
Hind NeedhamRR Anot competing

EODE

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Eric CasseyOH S22:09
2Shauna HaipolaCR S26:06+3:57
3Zita SankauskasOH S26:11+4:02
4Gabrielle SalmonYA S31:02+8:53
5Ngaire CasseyOH S46:34+24:25
6Christopher GuthrieNo club membership47:48+25:39
Gemma BurleyYA Snot competing
Harry GlassonCR Snot competing
Christopher GuthrieCR Snot competing
Eino/Mila LehtonenCR Snot competing
Joshua MagareyCR Snot competing
Gabrielle SalmonCR Snot competing
Ruth ToomeyNo club membershipnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.