Orienteering Australia

Official results for AOC2018 Heaps Good TriAdelaide 3 Day Event 5, race 3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: AOC2018 Heaps Good TriAdelaide 3 Day Event 5
Organiser: Orienteering SA
Date: Tuesday 2 October 2018 - Thursday 4 October 2018

Race 1Race 2Race 2 (overall)Race 3Race 3 (overall)

WA

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Natasha KeyMF V43:32
2Aislynn PrendergastMF V46:14+2:42
3Briana StevenPeninsula and Plains47:42+4:10
4Katie Cory-WrightPeninsula and Plains51:19+7:47
5Rebecca GeorgeBF N59:42+16:10
6Tegan KnightbridgeNorth West1:03:52+20:20
7Jen Graham-TaylorAlbany & Denmark Hinterland Or1:12:05+28:33
Jean Cory-WrightPeninsula and Plainsmispunched
Sue KeyMF Vmispunched
Jane HardingWellingtondid not finish
Tamara NeedhamRR Adid not finish
Wendy ReadUG Qdid not finish
Sandra AfnanYA Snot competing
Jennifer EnderbyNC Nnot competing
Grace MolloyGS Nnot competing
Krystal NeumannEN Qnot competing
Jenny CasanovaWA Sdid not start
Nicola DalheimMF Vdid not start
Tara MelhuishPO Adid not start

WB

30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tessa BurnsHawkes Bay38:10
2Kathie DentRR A40:50+2:40
3Paula ShinglerBF N41:01+2:51
4Bella FraserNo club membership41:06+2:56
5Clare HawthorneWR T41:30+3:20
6Jenni AdamsPeninsula and Plains45:29+7:19
7Toni BrownBS A45:40+7:30
8Aleisha NearyCounties Manakau51:14+13:04
9Amy CulhamHawkes Bay51:32+13:22
10Cathy HoggPO A52:44+14:34
11Chris BrownEV T52:51+14:41
12Sue HancockWR T52:52+14:42
13India JamesNo club membership56:00+17:50
14Sylvie FraterAuckland56:10+18:00
15Amber RiddleHutt Valley56:35+18:25
16Jeni PelvinDunedin1:02:40+24:30
17Sally WayteAL T1:04:49+26:39
18Zara SodenOH S1:06:43+28:33
19Diana Cossar-BurgessAL T1:10:02+31:52
20Genevieve WebbDunedin1:12:39+34:29
21Lyn StantonAuckland1:13:12+35:02
22Liz CanningWR T1:21:37+43:27
23Donelda NilesEV T1:24:05+45:55
24Susan GeorgeTT S1:58:22+1:20:12
25Jill CongediOH S2:12:48+1:34:38
Cathy McCombAL Tmispunched
Kirsten WehnerWE Adid not finish
Sussan BestEV Tnot competing
Carolyn JacksonBK Vnot competing
Rachel WestBO Wnot competing
Olivia CollinsNorth Westdid not start
Rebecca GreenwoodAucklanddid not start
Ana HercegPO Adid not start
Winnie OakhillUG Qdid not start
Jess RogersRR Qdid not start

WC

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Gayle QuantockNC N48:51
2Carolyn MatthewsNC N50:53+2:02
3Phillippa PooleNorth West52:01+3:10
4Kay KnightbridgeNorth West52:02+3:11
5Silke SpeierBS A56:05+7:14
6Helen O'CallaghanBB N56:27+7:36
7Cryn RussellHawkes Bay57:00+8:09
8Tania KennedyGO N58:47+9:56
9Joanna ParrBF N1:00:13+11:22
10Margaret PeelNC N1:03:38+14:47
11Alison ComerAuckland1:09:26+20:35
12Rosalie McCauleyWO W1:12:05+23:14
13Heather O'DonnellYV V1:14:10+25:19
14Bronwyn RosieAuckland1:21:23+32:32
15Libby McLeayAuckland1:35:45+46:54
16Chris StocksBS A1:50:05+1:01:14
Sharon LambertBN Nnot competing
Suzanne O'CallaghanBK Vdid not start
Alexa TroedsonBF Ndid not start

WD

52 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Vanessa FreemanBF N44:27
2Andrea SchiwyAL T45:56+1:29
3Stephanie BeldjilaliCO246:13+1:46
4Juliana de NooyUG Q46:15+1:48
5Kim EnkelaarAL T46:51+2:24
5Robin UppillSA46:51+2:24
7Barbara TassellAL T47:44+3:17
8Sarah StewartNo club membership50:21+5:54
9Kate MarschallTT S50:24+5:57
10Royce MillsRed Kiwi50:47+6:20
11Annette RogersRR Q50:59+6:32
12Wendy TavernaCH V51:28+7:01
13Edith GrayAO A51:52+7:25
14Jacqueline StephensYA S52:38+8:11
15Margi FreemantleYV V53:07+8:40
16Jan HardyAL T53:20+8:53
17Sharon BurgessNC N53:27+9:00
18Rosie RutledgeAL T53:34+9:07
19Judi HerkesBK V54:09+9:42
20Valerie BrammallEV T54:46+10:19
21Erica DimentTT S54:55+10:28
22Jill DaltonHutt Valley55:08+10:41
23Pat MiethkePO A57:47+13:20
24Salme FullerIK N1:02:27+18:00
25Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:06:31+22:04
26Janet BushAL T1:08:23+23:56
27Joan SheldonUG Q1:09:14+24:47
28Hilary SimpsonOctavian droobers1:09:26+24:59
29Robyn D'AscenzoBS A1:16:07+31:40
30Barbara MartinPO A1:16:22+31:55
31Helena GriggsAL T1:17:13+32:46
32Jenny KomyshanWO W1:19:27+35:00
33Dorothy KaneWellington1:21:45+37:18
34Joanna StewartAuckland1:22:51+38:24
35Sarah SteelCounties Manakau1:23:03+38:36
36Mary Jane MahonyUR N1:24:11+39:44
37Johanna Tavner-CornerTF Q1:24:32+40:05
38Barbara GeorgeNorfolk Orienteering Club1:25:02+40:35
39Helen AlexanderBK V1:30:34+46:07
40Jane CalderAL T1:46:27+1:02:00
41Jenelle TempletonBK V1:50:42+1:06:15
42Ruth NicolsonYA S2:04:25+1:19:58
Robyn ChapmanAL Tmispunched
Judy PrendergastEU Vmispunched
Debbie DoddDR Vdid not finish
Ann ScownAO Adid not finish
Valerie BarkerBS Anot competing
Rhonda BowlingEN Qnot competing
Penny DuftyBO Wnot competing
Sue HealyNE Vnot competing
Robin SpriggsUG Qnot competing
Ilze YeatesDR Vnot competing
Elizabeth BicevskisTASdid not start
Marion BurrillBB Qdid not start
Geraldine ChatfieldUG Qdid not start
Jenny HawkinsNT Ndid not start
Barbara JunghansGO Ndid not start
Rosemary KullmannLO Wdid not start
Elaine MurdochGO Ndid not start
Jocelyn WattsYV Vdid not start

WF

21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Daisy YorkPeninsula and Plains38:17
2Isabella Zinzan-DickiePeninsula and Plains38:18+0:01
3Zara StewartAuckland42:41+4:24
4Grace PickeringCounties Manakau43:01+4:44
5Sophie RyanNorth West45:41+7:24
6Alice EganPeninsula and Plains45:42+7:25
7Aoife RotheryBF N55:30+17:13
8Alison BryantEN Q1:01:12+22:55
9Susan CookeNo club membership1:03:05+24:48
10Elizabeth HatleyBK V1:04:32+26:15
11Marlize BosmanSW W1:11:10+32:53
12Josephine GarbelliniEN Q1:11:42+33:25
13Wendy McConaghyGO N1:20:59+42:42
14Susan HallissyBS A1:35:06+56:49
15Carol SuchOH S1:41:13+1:02:56
16Sue BamentOH S1:48:41+1:10:24
Sandra HoggPO Adid not finish
Sophie ArthurMF Vnot competing
Erika EnderbyNC Nnot competing
Sarah LoveDR Vnot competing
Adrienne ShadboltPeninsula and Plainsnot competing
Raelee EenjesBG Vdid not start

WG

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Giselle DraperTJ S38:02
2Sammy LoveDR V48:11+10:09
3Claire AdamsBK V48:24+10:22
4Sabrina SonntagNo club membership50:44+12:42
5Milla KeyMF V1:10:23+32:21
Emily MarschallTT Snot competing
Eve ThompsonNo club membershipnot competing
Sophie ArthurMF Vdid not start
Esta BirdahicAL Tdid not start
Janet HardingPeninsula and Plainsdid not start

MA

53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Andrew BarnettBS A35:21
2Martin DentRR A35:24+0:03
3Ayrton ShadboltPeninsula and Plains35:27+0:06
4Joe WoodleyMF V35:33+0:12
5Will TidswellHawkes Bay35:39+0:18
6Oliver WilliamsSW S36:56+1:35
7Ronan LeeHawkes Bay36:57+1:36
8Oliver EganPeninsula and Plains36:59+1:38
9Nathan LawsonMF V38:15+2:54
10Carsten JoergensenPeninsula and Plains38:26+3:05
11Alistair Cory-WrightPeninsula and Plains39:35+4:14
12Peter HobbsDR V40:13+4:52
13Matthew StocksBS A40:18+4:57
14Craig FeuerherdtBG V40:36+5:15
15Kenneth McLeanEV T43:03+7:42
16Jemery DayAL T43:04+7:43
17Brett MerchantTJ S43:12+7:51
18Liam ThompsonAuckland44:46+9:25
19Isaac EganPeninsula and Plains44:55+9:34
20Johann BurgessAL T45:18+9:57
21Ruhi AfnanYA S46:57+11:36
22Glen WhiteYV V47:15+11:54
23Greg TerrillBS A47:27+12:06
24Mark NemethTF Q48:40+13:19
25Steve CooperYA S50:57+15:36
26Tenzing JohnsonBS A51:03+15:42
27Matthew CohenAL T52:04+16:43
28Craig PelvinDunedin52:07+16:46
29Paul DowlingWA56:11+20:50
30Bruce BarnettBS A59:04+23:43
31Paul EnkelaarAL T59:18+23:57
32Robert HerkesGO N1:05:04+29:43
33David GeorgeTT S1:07:31+32:10
34Mike HardingPeninsula and Plains1:08:42+33:21
35Peter McConaghyGO N1:10:28+35:07
36Ian McKenzieUR N1:15:32+40:11
37Stephen GoggsRR A1:16:20+40:59
38Hugh FitzgeraldWR T1:17:34+42:13
39Tim HatleyBK V1:22:33+47:12
40Dexter CanningWR T1:28:34+53:13
Max DalheimMF Vmispunched
Angus HainesSW Smispunched
Andrew JohnsonBS Amispunched
Lachlan McCarthyNo club membershipmispunched
Kurtis ShukerCounties Manakaumispunched
Stephen BirdBK Vdid not finish
Lance ReadUG Qdid not finish
George ReevesTT Snot competing
Matthew SchepisiBG Vnot competing
Barry WheelerTT Snot competing
Craig DuftyBO Wnot competing
Geoff LawfordEU Vnot competing
David McCauleyWO Wnot competing
Bruce ArthurMF Vdid not start
Cameron BonarNorth West Orienteering Clubdid not start
Simeon BurrillBB Qdid not start
Nicholas CongediOH Sdid not start
Carl DalheimMF Vdid not start
Tommy HayesAucklanddid not start
Warren KeyMF Vdid not start
James LithgowGO Ndid not start
Bjorn MellaNC Ndid not start
Dougal ShepherdNo club membershipdid not start
John ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Ordid not start
Blair TrewinYV Vdid not start
Harry WaterhouseTJ Sdid not start

MB

43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tony WoolfordBB N35:15
2Angus SheddenSH N38:20+3:05
3Anthony StonerAL T38:28+3:13
4Robert VincentNC N39:31+4:16
5Andy SimpsonBF N40:48+5:33
6Scott SimsonNC N41:13+5:58
7Jeff DunnAL T41:15+6:00
8Mark ShinglerBF N42:41+7:26
8Ted van GeldermalsenYV V42:41+7:26
10Moss PelvinDunedin42:43+7:28
11Julian HayesAuckland45:16+10:01
11Tate NeedhamRR A45:16+10:01
13Simon GeorgeBF N46:10+10:55
14Bruce PatersonAR V47:23+12:08
15Jeff GreenwoodAuckland49:04+13:49
16Warwick DavisTK V50:02+14:47
17Brendan WilsonBS A51:09+15:54
18Nick DaleLO W51:39+16:24
19Paul PacqueEV T52:19+17:04
20Roch PrendergastEU V52:32+17:17
21Cormac McCarthyYV V55:16+20:01
22Charles DragarAL T56:33+21:18
23Paul JarrettKO W58:52+23:37
24Greg WilsonBS A59:55+24:40
25Sebastian BurgessAL T1:00:08+24:53
26Martin CrosbyAuckland1:01:47+26:32
27Desmond NormanTJ S1:02:01+26:46
28Jamie KennedyGO N1:02:38+27:23
29Martin KozmaBK V1:06:39+31:24
30David McCauleyWO W1:06:42+31:27
31Joseph GarbelliniEN Q1:09:51+34:36
32David KnightBK V1:11:14+35:59
33Paul DraperTJ S1:30:01+54:46
34Jeffrey DinningOH S1:31:22+56:07
Glenn BurgessNC Nmispunched
Maurice PattenRR Adid not finish
Rod GrayEU Vnot competing
Peter HopperBN Nnot competing
Christopher NauntonBG Vnot competing
Steve OramAucklandnot competing
Peter ShepherdIK Nnot competing
Robert TuckerYA Snot competing
Bill VandendoolBK Vnot competing
Colin CurrieGO Ndid not start
Nick MelhuishPO Adid not start
David StewartNo club membershipdid not start

MC

40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Mark FreemanBF N39:34
2Dave MiddletonNorth West45:59+6:25
3Geoff MeadNorth West46:04+6:30
4Geoff TodkillNC N47:42+8:08
5Tony BryantEN Q48:32+8:58
6Neil SimsonTF Q48:47+9:13
7John ScownAO A49:01+9:27
8Brendan HenrySO Q50:28+10:54
9Malcolm RobertsNC N51:00+11:26
10Darren EenjesBG V51:46+12:12
11Trevor DimentTT S52:55+13:21
12Neil KaneWellington54:35+15:01
12Dave NicolsonYA S54:35+15:01
14Michael BurtRR A56:32+16:58
15Mark FraterAuckland56:41+17:07
16Greg HawthorneTAS57:48+18:14
17Geoff PeelNC N58:26+18:52
18Philip BurrillBB Q58:59+19:25
19Wayne LoveDR V59:07+19:33
20Rudi LandsiedelNC N59:13+19:39
21Keith FifieldRR A1:00:04+20:30
22Bert ElsonAL T1:00:46+21:12
23Ron FrederickNE V1:03:44+24:10
24Phil DuftyBO W1:07:11+27:37
25Peter KomyshanWO W1:07:20+27:46
26Jim MackayUR N1:07:29+27:55
27Stephen CollinsBK V1:10:51+31:17
28Ewen TempletonBK V1:11:15+31:41
29Warwick SelbyGO N1:17:04+37:30
30Martin BicevskisTAS1:21:46+42:12
31Peter YeatesDR V1:21:53+42:19
32William SteelCounties Manakau1:22:45+43:11
33Aylwin LimTJ S1:27:02+47:28
34John HardingPO A1:29:35+50:01
35Mark BesleyDR V1:34:40+55:06
Paul SalmonNo club membershipmispunched
John Shelton AgarAO Amispunched
Craig ColwellOH Snot competing
Christopher NauntonBG Vnot competing
David TilbrookOH Snot competing
Ross BarrGO Ndid not start
Ian FletcherLO Wdid not start
Eric WainwrightRR Adid not start

MD

30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Robert PrestonNC N42:51
2David BeldjilaliCO244:02+1:11
3Alistair StewartAuckland44:19+1:28
4John Le CarpentierSH N44:28+1:37
5Mike HoweLO W46:27+3:36
6Dennis MewsBK V46:28+3:37
7Gordon WilsonBN N46:53+4:02
8Lindsay PenderAL T47:56+5:05
9James LaverAL T48:33+5:42
10Trevor SauerSO Q50:00+7:09
11Mitchell StephensYA S50:16+7:25
12Greg ChatfieldUG Q51:09+8:18
13Mark OvertonWA S52:53+10:02
14Renny DuckettAL T54:01+11:10
15Mike CalderAL T54:23+11:32 Download route in GPX format
16Trevor SimpsonOctavian droobers54:49+11:58
17Dick OgilvieUR N54:54+12:03
18Michael D'AscenzoBS A58:07+15:16
19Hugh MooreRR A1:01:47+18:56
20Peter KreminskiWA S1:02:42+19:51
21David HoggPO A1:05:34+22:43
22Geoff AdamsBK V1:06:43+23:52
23Tony Tavner-CornerTF Q1:07:34+24:43
24Wayne GriggsAL T1:09:45+26:54
25Brian ClelandUR N1:22:33+39:42
Jim BowlingEN Qnot competing
Jim MerchantGO Nnot competing
Peter MeyerSH Nnot competing
Christopher SpriggsUG Qnot competing
Robert SprySH Nnot competing
Murray HannaBK Vdid not start
Bob HawkinsNT Ndid not start
Ron JunghansGO Ndid not start
James LloydTT Sdid not start
Dave LottyUR Ndid not start
John LyonTT Sdid not start

ME

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Rupert ShepherdNo club membership32:16
2Alex JobbinsNo club membership33:02+0:46
3Bodie TerrillBS A35:04+2:48
4Owen RadajewskiPO A36:33+4:17
5Ben CazzolatoTJ S43:36+11:20
6Lachlan FeuerherdtBG V44:35+12:19
7Matthew GreenwoodAuckland44:39+12:23
8Tommi HaipolaBS A45:39+13:23
9Jordi CanadellBS A55:35+23:19
10Michael GuthriePO A56:54+24:38
11Jaco BosmanSW W58:08+25:52
Clayton ShadboltPeninsula and Plainsmispunched
Euan BestEV Tnot competing
Phil BestEV Tnot competing
Luca EastwoodAucklanddid not start

MF

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Mitchell MorcomTJ S38:17
2Luke FeuerherdtBG V42:30+4:13
3Paul GarbelliniEN Q42:36+4:19
4Alister RyanNorth West49:39+11:22
5Daniel MorcomTJ S1:01:05+22:48
Max OchotaTJ Snot competing
Finn JohnstonTJ Sdid not start

MG

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Eddie StonerAL T26:47
2Eckart BosmanSW W27:04+0:17
3Alex WoolfordBB N27:10+0:23
4Charlie FraterAuckland31:28+4:41
5Ashley WhiteYV V38:05+11:18
6Joshua FeuerherdtBG V51:17+24:30
Hermann WehnerWE Amispunched
Liam DuftyBO Wnot competing
Adrian MarschallTT Snot competing

Easy

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Elye DentRR A8:28
2Adrian GarbelliniEN Q9:21+0:53
3Timothy McConaghyGO N9:23+0:55
4Will EnkelaarAL T9:51+1:23
5Makhaya HoggPO A9:55+1:27
6Maggie MackayUR N11:16+2:48
7Lyra SimpsonBF N11:18+2:50
8Edmund ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or11:30+3:02
9Gemma YorkPeninsula and Plains13:56+5:28
10Hannah AdamsBK V16:29+8:01
11Owen DraperTJ S17:00+8:32
12Juliette JarrettKO W18:33+10:05
13Jessica JarvisWA S18:34+10:06
Amy DuftyBO Wnot competing
Ben MarschallTT Snot competing
Lan KellyTJ Sdid not start
Julia LloydTT Sdid not start
Cate NemethTF Qdid not start

VEasy

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Luca HoggPO A8:04
2Alton FreemanBF N8:10+0:06
3Hayden DentRR A8:39+0:35
4Rory SheddenSH N8:53+0:49
5Torun JoergensenPeninsula and Plains10:28+2:24
6Matilda RogersRR Q10:43+2:39
7Ben McConaghyGO N11:26+3:22
8Marcus CazzolatoTJ S11:42+3:38
9Emrys RogersRR Q16:50+8:46
10Angelina KozmaBK V20:11+12:07
11Layla DentRR A20:20+12:16
12Neo KozmaBK V32:03+23:59
Euan SheddenSH Nmispunched
Ned OchotaTJ Snot competing
Sylvie OchotaTJ Snot competing
Connor DentRR Adid not start
Annabel LloydTT Sdid not start
Nicola McConaghyGO Ndid not start
Alicia RobertsonBS Adid not start

EODH

20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Simon AllenAL Tnot competing
Simon AllenAL Tnot competing
Jim BowlingEN Qnot competing
Rhonda BowlingEN Qnot competing
Evelyn ColwellOH Snot competing
Barbara HillGO Nnot competing
Barbara HillGO Nnot competing
Joanna HillGO Nnot competing
Tony HillGO Nnot competing
Tony HillGO Nnot competing
Ben HobsonBS Anot competing
Annttijussi KarjalainenCR Snot competing
Paivi KarjalainenGO Nnot competing
Paivi KarjalainenCR Snot competing
Aylwin LimTJ Snot competing
Al SankauskasOH Snot competing
Robert TuckerYA Snot competing
Theane van ZylAucklandnot competing
Theane van ZylAucklandnot competing
Karen Wild-AllenAL Tnot competing

EODM

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
John GuthrieNo club membershipnot competing
Jo HobsonBS Anot competing
Anttijussi KarjalainenGO Nnot competing
Juha LehtonenWA Snot competing
Sarah LoveNo club membershipnot competing
Linda MeadCR Snot competing
Jacqui NauntonBG Vnot competing
Hind NeedhamRR Anot competing
Max OchotaNo club membershipnot competing
Frank TomasWA Snot competing

EODE

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Gemma BurleyYA Snot competing
Eric CasseyOH Snot competing
Ngaire CasseyOH Snot competing
Harry GlassonCR Snot competing
Christopher GuthrieNo club membershipnot competing
Christopher GuthrieCR Snot competing
Shauna HaipolaCR Snot competing
Eino/Mila LehtonenCR Snot competing
Joshua MagareyCR Snot competing
Gabrielle SalmonYA Snot competing
Gabrielle SalmonCR Snot competing
Zita SankauskasOH Snot competing
Ruth ToomeyNo club membershipnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.