Orienteering Australia

Official results for ACT MTBO Long Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT MTBO Long Distance Championships
Organisers: Orienteering ACT / Red Roos
Date: Sunday 14 October 2018

M21

42 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ricky ThackrayBO W2:04:542:58
2Hamish MackieBF N2:15:39+10:453:13
3Andrew SlatteryRR A2:48:19+43:254:00
Jarrah DayTF Tdid not start

M14

14 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bodie TerrillBS A1:23:185:57

M16

33 430 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan YoungBS A2:38:434:44

M40

42 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Todd NowackNo club membership1:59:412:50
2David SimpfendorferNo club membership2:35:52+36:113:42
3Stuart GordonSO Q2:51:59+52:184:05
4Ori GudesNSW3:10:03+1:10:224:31

M50

33 430 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Craig SteffensMT Q1:49:423:16 Download route in GPX format
2David KingWellington1:57:51+8:093:31
3Nick WilkinsonBF N2:02:10+12:283:39
4Andrew PowerNC N2:15:33+25:514:03
5David PolandBS A2:33:11+43:294:34
6Ken YoungBS A2:39:03+49:214:45
7Ben CoetzerWO W2:47:51+58:095:01
8Michael HalmyBN N2:50:01+1:00:195:05 Download route in GPX format
9Martin EtheringtonPO A2:50:57+1:01:155:06
Andrew CheffersWE Amispunched
Greg BarbourBF Nmispunched
John Shelton AgarAO Adid not finish
Tim TewNC Ndid not finish
Greg TerrillBS Adid not start

M60

28 800 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Malcolm RobertsNC N1:27:413:02
2Peter CusworthBK V1:32:20+4:393:12
3Eoin RotheryRR A1:36:27+8:463:20
4Joe SherriffNo club membership1:39:20+11:393:26
5Bill VandendoolBK V1:42:26+14:453:33
6Steve PyattNorth West1:42:49+15:083:34
7Phil WalkerPO A1:46:07+18:263:41
8Keith DawsonNo club membership1:49:18+21:373:47
9Robert PrenticeNC N1:50:01+22:203:49
10Bruce BowenPO A1:51:50+24:093:52
11Jim SutherlandHutt Valley1:54:24+26:433:58
12Richard RobinsonSO Q1:55:21+27:404:00
13John ScownAO A2:08:10+40:294:27
14Robert LewinNC N2:21:49+54:084:55
15John GavensBK V2:22:17+54:364:56
16Rodney ParkinBN N2:36:13+1:08:325:25
Michael SchaferSO Qmispunched
Bill JonesRR Adid not finish

M70

14 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael WoodHutt Valley1:05:544:42
2Leigh PrivettAW V1:08:08+2:144:52
3Rick ArmstrongAW V1:08:16+2:224:52
4Chris GeldermanNorth West1:20:27+14:335:44
5Keith FifieldRR A1:27:25+21:316:14
6Blake GordonEU V1:30:29+24:356:27

M80

9 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBS A1:57:0313:00
Graeme CadmanYV Vdid not start

W21

33 430 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marquita GeldermanNorth West1:53:363:23
2Tegan KnightbridgeNorth West2:19:54+26:184:11
3Jayne SalesMF V2:50:39+57:035:06
Lucy MackieBF Ndid not start

W20

33 430 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC N3:19:005:57

W40

33 430 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK V2:04:023:42
2Cathy HoggPO A2:11:15+7:133:55
3Tamsin BarnesRR Q2:27:23+23:214:24
4Kelly YoungBS A3:08:37+1:04:355:38
Cath ChalmersRR Adid not finish
Debbie GordonSO Qdid not start

W50

28 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC N1:44:473:38
2Deb BainPeninsula and Plains1:54:36+9:493:58
3Karena HanleyNo club membership1:56:52+12:054:03
4Amanda MackieBF N2:15:06+30:194:41
5Janelle SchaferSO Q2:27:47+43:005:07
6Sue GarrPO A3:09:26+1:24:396:34
Sally DicksonPeninsula and Plainsmispunched
Julie SunleyWR Ndid not start

W60

14 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather LeslieBK V1:18:185:35
2Jo WilsonNo club membership1:28:37+10:196:19

W70

14 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A1:27:576:16
2Peta WhitfordYV V1:33:26+5:296:40
3Kathy LileyYV V1:41:21+13:247:14
4Dale Ann GordonEU V2:37:34+1:09:3711:15

Open 3

28 800 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sean SunleyWR Ndid not start

Open 4

14 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob GardenNorth West59:154:13
2Tim HackneyNC N1:04:20+5:054:35
3Michael RoylanceBF N1:11:47+12:325:07
4Silke SpeierBS A1:38:30+39:157:02
5Roger WilliamsNC N1:49:22+50:077:48

Open 5

9 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Yett GeldermanNorth West1:41:2611:16

Please report errors in the result list to the organiser.