Official results for NSW State League #2 - Snows Hill (ACT League #2)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW State League #2 - Snows Hill (ACT League #2)
Organisers: Big Foot Orienteers / Orienteering ACT
Date: Sunday 18 March 2018

M/W10N

2 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kari MarshBF.N35:4214:52
2Harriet ThompsonNONE42:46+7:0417:49
3Lucy BrindleyGO.N44:44+9:0218:38
4Baxter PeelNC.N48:16+12:3420:06
5Shay SweeneyWH.N48:57+13:1520:23
Euan SheddenSH.Ndid not start
Rory SheddenSH.Ndid not start
Eleanor ThompsonNC.Ndid not start

W10A

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Savanna SweeneyWH.N27:2511:25

W12A

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maggie MackayUR.N33:3712:27

M12A

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie MarshBF.N19:447:18
2Tommy MellaNC.N23:34+3:508:43
3Curtis PepperBN.N28:44+9:0010:38
Nat CarrollSH.Ndid not start

W14A

3 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBF.N1:03:4620:34
2Andra LeungGO.N1:06:15+2:2921:22
3Zoe TerrillBS.A1:17:58+14:1225:09
Justine HobsonBS.Adid not start
Natalie MillerBS.Adid not start

M14A

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBB.N29:379:33
2Oskar MellaNC.N35:12+5:3511:21
3Jamie WoolfordBB.N48:18+18:4115:34
4Seth SweeneyWH.N1:30:35+1:00:5829:13

W16A

4 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ella CuthbertPO.A53:3512:10
2Niamh CassarWH.N1:28:30+34:5520:06
Joannah McDougallWR.Nmispunched
Tiia MarshBF.Ndid not finish
Zoe MelhuishPO.Adid not start

M16A

5 500 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNC.N42:347:44
2Ewan ShinglerBF.N52:05+9:319:28
3Andrew KerrPO.A55:09+12:3510:01
4Toby LangBS.A55:28+12:5410:05
5David StocksBS.A56:34+14:0010:17
6Oscar WoolfordBB.N1:08:56+26:2212:32
7Clyde McGheeBN.N1:11:15+28:4112:57
8Selwyn SweeneyWH.N1:12:09+29:3513:07
9Brendan WilsonBS.A1:15:42+33:0813:45
10Cameron McDougallWR.N1:16:34+34:0013:55
11Riley Grainger,GO.N2:34:43+1:52:0928:07
Roy ProsserBS.Amispunched
James JonesSH.Nmispunched
Finn MackayUR.Nmispunched
Ben HobsonBS.Adid not start

M Junior B

3 100 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Duncan CurrieGO.Ndid not start

W20A

6 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin YoungBS.A1:20:4513:01
2Rebecca GeorgeBF.N1:29:03+8:1814:21
3Miho YamazakiNONE2:00:33+39:4819:26
4Melissa AnnettsGO.N2:03:07+42:2219:51
Joanna HillGO.Nmispunched
Georgia JimenezGO.Nmispunched
Claire BurgessNC.Ndid not start
Tara MelhuishPO.Adid not start

M20A

9 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick MillerBS.A1:09:207:17
2Alastair GeorgeBF.N1:21:09+11:498:32
3Zac NeedhamNONE1:40:05+30:4510:32
4Michael ClaydenGO.N3:30:14+2:20:5422:07
Angus LeungGO.Nmispunched
Tom KennedyGO.Ndid not start
Noah PolandBS.Adid not start
Tristan MillerBS.Adid not start

W21A

7 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michele DawsonGO.N1:17:3210:04
2Briohny SeamanWR.N1:19:20+1:4810:18
3Anna FitzgeraldGS.N1:29:42+12:1011:38
4Aniko Fozo-KerteszGO.N1:39:05+21:3312:52

M21A

12 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin DentRR.A1:31:157:32
2Robert BennettNC.N1:35:54+4:397:55
3Toby WilsonGO.N1:46:44+15:298:49
4Tuve MoellerSH.N2:11:28+40:1310:51
5Paul de JonghBS.A2:28:59+57:4412:18
Matthew CraneAO.Amispunched
Aidan DawsonGO.Ndid not start
Karl BicevskisAL.Tdid not start

M21AS

6 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew SlatteryRR.A1:09:2511:11
2Hamish ProsserAO.A1:12:03+2:3811:37
3Chris FitzgeraldGS.N1:16:18+6:5312:18
4Jose ZapataCC.N1:33:58+24:3315:09 Download route in GPX format
5Callum DavisBF.N1:36:11+26:4615:30
6Robert HerkesGO.N2:27:21+1:17:5623:45
Jesse PiiroinenBS.Adid not start

W Open B

3 100 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Kristie CarrollSH.Ndid not start

M Open B

3 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark BrindleyGO.N59:4319:15
2Michael HanrattyGO.N1:40:24+40:4132:23
3Steve WynnNONE1:58:39+58:5638:16

W35A

6 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nikolett HalmaiGO.N1:33:1415:02
Phoebe DentCC.Nmispunched

M35A

9 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Istvan KerteszGO.N1:53:1911:55
2James McQuillanWH.N1:59:08+5:4912:32
Stephen StillAO.Adid not start

W35AS

3 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caroline JenkinsNC.N1:22:4021:11
2Cassandra ThompsonNC.N1:25:28+2:4821:54

M35AS

5 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gareth ProsserGo Swans53:279:43
2Peter FozoGO.N1:26:01+32:3415:38
3William ThompsonNC.N1:42:47+49:2018:41
4Shane JenkinsNC.N1:51:53+58:2620:20

W40A

6 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo AllisonRR.A57:179:14
2Tracy MarshBF.N1:05:53+8:3610:37
Cathy HoggPO.Amispunched
Ruth SheddenSH.Ndid not start

M40A

9 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Angus SheddenSH.N2:04:0813:04
Matt HackettWH.Ndid not start

W45A

6 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen O'CallaghanBB.N2:20:5422:43
2Chris StocksBS.A2:49:44+28:5027:22
Saffron SweeneyWH.Ndid not finish
Kelly YoungBS.Adid not start

M45A

7 700 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNC.N1:00:437:53
2Jock DavisBF.N1:07:51+7:088:48
3Ross MorrisonGO.N1:26:51+26:0811:16
4Matthew StocksBS.A1:39:30+38:4712:55
5Miles EllisBF.N1:53:55+53:1214:47
6Peter AntcliffBS.A2:13:26+1:12:4317:19
7Greg WilsonBS.A2:17:38+1:16:5517:52
Wayne PepperBN.Nmispunched
Paul SweeneyWH.Nmispunched
Peter MillerBS.Adid not start

W45AS

3 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Salme FullerIK.N1:04:2416:30
2Silke SpeierBS.A1:11:36+7:1218:21
3Nicola NyghBF.N1:24:58+20:3421:47
4Sharon BurgessNC.N1:31:58+27:3423:34
5Maureen FitzpatrickWH.N1:41:28+37:0426:01
Jo HobsonBS.Adid not start
Dayle GreenIK.Ndid not start

M45AS

4 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg LanePO.A1:12:3316:29
2Andrew HobsonBS.A1:16:36+4:0317:24
3Robert BradleyWH.N1:16:51+4:1817:27
4Ian JessupGO.N1:30:36+18:0320:35
5Stephan WagnerSH.N1:33:20+20:4721:12
6David McGheeBN.N1:39:46+27:1322:40
7Ellis LeungGO.N1:51:59+39:2625:27
Dmitry StukovWH.Ndid not start
Nick DentCC.Ndid not start

W50A

5 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda SestaUR.N1:04:4911:47
2Barbara HillGO.N1:11:10+6:2112:56
3Alison InglisBS.A1:14:53+10:0413:36
4Tania KennedyGO.N1:30:37+25:4816:28
5Margaret PeelNC.N1:44:00+39:1118:54
6Sandra ThomasBN.N2:20:08+1:15:1925:28

M50A

6 200 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter AnnettsGO.N1:09:3211:12 Download route in GPX format
2Shane DoyleUR.N1:17:14+7:4212:27
3John Shelton AgarAO.A1:18:11+8:3912:36
4Paul MarshBF.N1:18:34+9:0212:40
5Graham AtkinsPO.A1:18:53+9:2112:43
6David RedheadGO.N1:22:36+13:0413:19
7David GreenIK.N1:23:39+14:0713:29
8Andrew WisniewskiBF.N1:24:38+15:0613:39
9Tony HillGO.N1:35:03+25:3115:19
10Jamie KennedyGO.N1:52:53+43:2118:12
11Phillip HardingBN.N2:03:59+54:2719:59
Al CunninghamRR.Adid not start
David BrayGO.Ndid not start

W55A

4 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toni BrownBS.A55:5912:43
2Carol HardingBS.A1:17:48+21:4917:40
3Airdrie LongGO.N1:36:02+40:0321:49
4Lynda HewsonNC.N2:26:24+1:30:2533:16
Joanna ParrBF.Nmispunched
Ana HercegPO.Adid not start
Paula ShinglerBF.Ndid not start

M55A

5 500 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian ProsserAO.A55:3210:05
2Ari PiiroinenBS.A1:00:59+5:2711:05
3Glenn BurgessNC.N1:02:47+7:1511:24
4Mark ShinglerBF.N1:03:38+8:0611:34
5Graeme DawsonGO.N1:06:33+11:0112:06
6David PolandBS.A1:09:43+14:1112:40
7Jack LaingPO.A1:13:18+17:4613:19
8Bjorn MellaNC.N1:14:40+19:0813:34
9Anthony CoxCOLE1:25:41+30:0915:34
10Jon GlanvillePO.A1:33:03+37:3116:55
11Ken YoungBS.A1:38:26+42:5417:53
Chris AndersenBS.Adid not start
Nick MelhuishPO.Adid not start
Colin CurrieGO.Ndid not start

W55AS

3 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra StewartSH.N1:17:2319:50
2Maria OrrNC.N1:26:14+8:5122:06
3Jill WalkerPO.A1:29:01+11:3822:49
4Robyn D'AscenzoBS.A2:09:10+51:4733:07
Julie ShepherdIK.Ndid not start
Barbara DawsonGO.Ndid not start
Jane BarnettBS.Adid not start

M55AS

3 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David JenkinsBS.A57:2414:43
2Garry StewartSH.N59:41+2:1715:18
3Tom de JonghBS.A1:01:00+3:3615:38
4Robert SprySH.N1:10:17+12:5318:01
5Peter OrrNC.N1:13:42+16:1818:53
6Jim MackayUR.N1:47:28+50:0427:33
Greg TerrillBS.Adid not start
Peter BerkholzNC.Ndid not start

W60A

4 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie DaveyWR.N1:01:4514:02
2Hilary WoodCC.N1:18:20+16:3517:48
3Julia PrudhoeCC.N1:18:42+16:5717:53
4Jane SayeAO.A1:40:58+39:1322:56
5Vicki WilmottIK.N1:47:08+45:2324:20
6Colleen MockPO.A2:09:16+1:07:3129:22

M60A

5 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Melvyn CoxBN.N56:4810:19
2Geoff TodkillNC.N1:14:46+17:5813:35
3Rodney ParkinBN.N1:18:52+22:0414:20
4Tony GarrPO.A1:19:18+22:3014:25
5Michael BurtRR.A1:26:29+29:4115:43
6Geoff PeelNC.N1:28:21+31:3316:03
7Andrew Cumming ThomNONE1:33:17+36:2916:57
8Phil WalkerPO.A1:42:00+45:1218:32
David JustBS.Adid not start

W65A

3 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn PallasCC.N59:1915:12
2Judy AllisonRR.A1:12:35+13:1618:36
3Valerie BarkerBS.A1:14:53+15:3419:12
4Barbara MartinPO.A1:31:03+31:4423:20
5Kerryne JonesRR.A1:46:19+47:0027:15

M65A

5 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gordon WilsonBN.N1:16:3613:55
2Keith JayIK.N1:18:39+2:0314:18
3Paul PrudhoeCC.N1:19:58+3:2214:32
4Colin PriceCC.N1:29:03+12:2716:11
5Warwick SelbyGO.N1:30:44+14:0816:29
6Bill JonesRR.A1:31:39+15:0316:39
7Peter ShepherdIK.N1:44:15+27:3918:57
8Johnny PetersenGO.N1:51:03+34:2720:11
9Jim ForbesGO.N1:51:37+35:0120:17
10Michael RoylanceBF.N1:58:06+41:3021:28

M65AS

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael D'AscenzoBS.A1:03:2525:22
Dave LottyUR.Ndid not start

W65AS

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cheryl BluettBN.N1:15:0430:01
2Barbara JunghansGO.N1:16:01+0:5730:24
3Lyn MalmgronSH.N1:25:49+10:4534:19

W70A

3 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol JacobsonGO.N1:12:0718:29
2Pat MiethkePO.A1:19:12+7:0520:18
3Margaret DuguidIK.N1:28:19+16:1222:38
Sheila MiklausicNG.UKmispunched

M70A

4 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jim MerchantGO.N1:07:0015:13
2Terry BluettBN.N1:07:18+0:1815:17
3Steve FlickBN.N1:12:06+5:0616:23
4Eric WainwrightRR.A1:17:27+10:2717:36
5Robert AllisonRR.A1:29:33+22:3320:21
6Ross BarrGO.N1:31:41+24:4120:50
7Bryant AllenPO.A1:41:17+34:1723:01
Tom MillsNG.UKmispunched

W75A

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann SuttonRR.A49:1819:43
2Ann IngwersenPO.A55:32+6:1422:12
3Carolyn ChalmersNC.N56:02+6:4422:24

M75A

3 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH.N51:5313:18
2David HoggPO.A1:03:26+11:3316:15
3Ron JunghansGO.N1:09:14+17:2117:45
4Bruce DawkinsBN.N1:12:18+20:2518:32
5John SuttonRR.A1:17:17+25:2419:48
6Peter MeyerSH.N1:20:57+29:0420:45
7Ken JacobsonGO.N1:27:58+36:0522:33
8Frank IngwersenPO.A1:51:06+59:1328:29
Robert MouattRR.Amispunched
John SuominenWE.Adid not start

M80A

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pauli PiiroinenBS.A48:5619:34
Geoffrey DabbBS.Amispunched
Eino MeuronenBS.Amispunched

Red 1

12 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1konsta vanhanengoldseekers1:41:248:22

Red 2

9 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin MennetBF.A1:25:439:01

Red 4

6 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tate NeedhamNONE1:15:2412:09

Red 5

5 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tamsin MoranBS.A1:01:3511:11
2Ross StewartBS.A1:08:57+7:2212:32
Stefan JonesRoosmispunched

Red 6

4 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul CuthbertPO.A1:00:1513:41
2Joseph WilsonBS.A1:08:56+8:4115:40
Sam MellaNC.Nmispunched

Red 7

3 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nic Plunkett-ColeBF.A1:03:1116:12
Ivy ProsserBS.Amispunched

Red 8

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1john hardingparawanga51:5620:46

Orange

3 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Bodie TerrillBS.Amispunched
Jodie EvansPO.Amispunched

Green - Open Easy

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natalie GraingerGO.N34:1012:39
Neville FathersSH.Ndid not start

EOD Moderate

3 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael TedeschiRR.A1:39:5332:13
Eve JonesSH.Nmispunched
Yao WangNo club membershipmispunched

EOD Very Easy

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Billy GreenNo club membershipmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.