Orienteering Australia

Official results for East Coast 3 Days, kelvedon (Long) OST 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: East Coast 3 Days
Organiser: Esk Valley
Date: Saturday 10 March 2018 - Monday 12 March 2018

Bicheno (short)Kelvedon (Long) OST 1Kelvedon (Long) OST 1 (overall)Royal George (Middle) OST 2Royal George (Middle) OST 2 (overall)

W10

1 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nellie BarkerAustralopers52:2630:50
2Sasha BennettAustralopers52:31+0:0530:53
3Adalyn ScottAustralopers1:01:32+9:0636:11

W12B

1 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anabelle HawthorneOrienteering Tasmania22:5013:25

W16

5 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eleanor McLeanEsk Valley1:36:1018:29
Phoebe DavisAustralopersmispunched
Mena McLeodAustralopersmispunched

W17-20

7 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla CooperAustralopers1:25:0711:49
Amy EnkelaarAustralopersmispunched

W35

7 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Clare HawthorneWellington Rangesmispunched

W35-50AS

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucy HawthorneAustralopers1:14:3816:57
2Rachel GriggsAustralopers1:40:41+26:0322:52

W40

5 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Leida WilliamsOrienteering Tasmania57:0810:59
2Kim CarrollAustralopers1:21:32+24:2415:40
3Meisha AustinAustralopers1:46:26+49:1820:28
Kim EnkelaarAustralopersmispunched

W45

5 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miriam WhittingtonWellington Ranges1:13:3114:08

W50

5 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen Wild-AllenAustralopers1:01:2211:48 Download route in GPX format
2Chris BrownEsk Valley1:05:49+4:2712:39
3Liz CanningWellington Ranges1:14:19+12:5714:17
4Donelda NilesEsk Valley1:57:53+56:3122:40

W55

4 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christine MarshallAustralopers1:27:1819:50
2Christine PalmerDandenong Ranges1:59:27+32:0927:08
3Jane CusickAustralopers2:21:56+54:3832:15
Jo-Anne BissettPathfindersmispunched
Judy DavisAustralopersdid not finish

W60

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rosie RutledgeAustralopers1:19:1117:59
2Kate LucasAustralopers1:24:46+5:3519:15

W65

4 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary CaneAustralopers1:22:1718:42
2Barbara TassellAustralopers1:25:32+3:1519:26
3Robyn ChapmanAustralopers1:27:27+5:1019:52
4Jan HardyOrienteering Tasmania1:33:41+11:2421:17
5Elizabeth BicevskisAustralopers1:34:40+12:2321:30
6Valerie BrammallEsk Valley1:39:30+17:1322:36
7Helena GriggsAustralopers1:57:30+35:1326:42

W70

3 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Janet BushAustralopers1:10:1019:29

W75

3 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Mary HawthorneWellington Rangesmispunched

W Open AS

5 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ainsley ScottAustralopers1:08:5213:14
2Quinn BissettPathfinders2:28:53+1:20:0128:37

M10

1 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Griff BendeichAustralopers32:1018:55

M12

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samuel BarkerAustralopers44:5716:03
2Eddie StonerAustralopers45:46+0:4916:20
3Will EnkelaarAustralopers51:30+6:3318:23

M14

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Niko StonerAustralopers45:4616:20
2Riley KerrEsk Valley47:03+1:1716:48
Charlie CooperAustralopersmispunched

M16

7 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dexter CanningWellington Ranges1:26:5912:04
2Will WhittingtonWellington Ranges1:36:53+9:5413:27
3Bayley FisherEV2:00:18+33:1916:42

M16+B

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Xavier ScottAustralopers43:5515:41

M17-20

9 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex BattagliaWellington Ranges1:58:4512:14

M21

11 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark PurkisAustralopers1:47:019:28
2Matthew CohenAustralopers2:02:21+15:2010:49
3Dion McKenzieAustralopers2:19:02+32:0112:18

M35-50AS

5 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James ScottAustralopers1:36:4618:36
2Stephen BendeichAustralopers2:06:36+29:5024:20

M45

7 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anthony StonerAustralopers1:14:2510:20
2Bruce Terry1:19:13+4:4811:00
3Paul EnkelaarAustralopers1:23:33+9:0811:36
4Chris SchulzEsk Valley1:31:47+17:2212:44

M50

7 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jeff DunnAustralopers1:07:449:24
2Bernard WalkerWellington Ranges1:08:17+0:339:29
3Kenneth McLeanEsk Valley1:14:26+6:4210:20
4John WhittingtonWellington Ranges1:14:29+6:4510:20
5Simon AllenAustralopers1:29:35+21:5112:26
6Brett SpauldingWellington Ranges2:35:30+1:27:4621:35

M55

5 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael BattagliaWellington Ranges1:01:2211:48
2Gary CarrollAustralopers1:05:25+4:0312:34
3Mick CooperAustralopers1:09:19+7:5713:19
Charles DragarAustralopersmispunched

M60

5 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter CusickAustralopers1:24:5116:19
2Greg HawthorneWellington Ranges1:29:58+5:0717:18
3Peter CroftsAustralopers1:45:27+20:3620:16
4Julian RoscoeAustralopers2:33:02+1:08:1129:25

M65

4 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David MarshallAustralopers55:4312:39
2Bert ElsonOrienteering Tasmania1:01:46+6:0314:02
3Martin BicevskisAustralopers1:07:38+11:5515:22
4Ian RathboneWellington Ranges1:15:23+19:4017:07
5Rod BissettPathfinders1:22:29+26:4618:44
6Neil HawthorneAustralopers1:25:23+29:4019:24
7Mark HeyWellington Ranges1:26:45+31:0219:42
Mike CalderAustralopersmispunched

M70

4 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warwick MooreWellington Ranges1:16:5617:29
2Jim LaverAustralopers1:22:32+5:3618:45
3Peter ShawAustralopers1:26:48+9:5219:43 Download route in GPX format
4Roger HarlowEsk Valley1:43:38+26:4223:33
5Wayne GriggsAustralopers2:02:09+45:1327:45
6Ross KellyAustralopers2:28:09+1:11:1333:40

M75

3 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Terry CavanaghAustralopers55:3115:25

M/W Open A

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Justin WoolfordOrienteering Tasmania28:097:49
2Renny DuckettAustralopers53:07+24:5814:45
3Beverley MillerAustralopers1:39:08+1:10:5927:32
4Jane CalderAustralopers1:55:30+1:27:2132:05

M/W Open B

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny SheridanWellington Ranges43:3115:32
2Sara BrainWellington Ranges47:54+4:2317:06
3Rebecca DavisAustralopers54:14+10:4319:22
4Andrew KoerbinWellington Ranges57:46+14:1520:37
5Rodney MillerAustralopers1:21:13+37:4229:00

M/W Open C

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Imogen ScottAustralopers41:3614:51
2Terry family1:06:34+24:5823:46

Please report errors in the result list to the organiser.