Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 10 - Sedgwick North

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 10 - Sedgwick North
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 14 July 2018

1

7 075 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers39:085:31
2Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers41:34+2:265:52
3Richard GoonanBG V Bendigo Orienteers43:23+4:156:07
4Geoff LawfordEU V Eureka Orienteers49:49+10:417:02
5Martin SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering53:13+14:057:31
6Ted van GeldermalsenYV V Yarra Valley Orienteering Club1:02:37+23:298:51
7Andrew WallaceBG V Bendigo Orienteers1:06:45+27:379:26
8Derek MorrisBG V Bendigo Orienteers1:09:57+30:499:53
9Ian CollinsTK V Tuckonie Orienteering Club1:33:48+54:4013:15

2

5 075 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jimmy CameronBG V Bendigo Orienteers35:337:00
2Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers40:33+5:007:59
3Leisha MaggsBG V Bendigo Orienteers42:09+6:368:18
4Don CherryBG V Bendigo Orienteers43:01+7:288:28
5Warwick DavisTK V Tuckonie Orienteering Club43:30+7:578:34
6Jenny BourneEU V Eureka Orienteers45:00+9:278:52
7Neil BarrBG V Bendigo Orienteers46:51+11:189:13
8Iain McDonaldBG V Bendigo Orienteers49:09+13:369:41
9Janine SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering56:34+21:0111:08
10Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers56:56+21:2311:13
11Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers56:58+21:2511:13
12David JonesBG V Bendigo Orienteers57:12+21:3911:16
13Colin WalkerBG V Bendigo Orienteers57:37+22:0411:21
14Peter PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club59:28+23:5511:43
15Caitlyn SteerBG V Bendigo Orienteers59:48+24:1511:46
16Mark HennessyCH V Central Highlands Orienteering1:03:02+27:2912:25
17Sequoia WeitmanCH V Central Highlands Orienteering1:03:17+27:4412:28
18Jacqui KneeBG V Bendigo Orienteers1:04:51+29:1812:46
19Sophia TavernaCH V Central Highlands Orienteering1:19:59+44:2615:45
20Wendy TavernaCH V Central Highlands Orienteering1:20:14+44:4115:48
21Roch PrendergastEU V Eureka Orienteers1:20:21+44:4815:49
22Jenny BallBG V Bendigo Orienteers1:20:24+44:5115:50
23Heather JonesBG V Bendigo Orienteers1:25:40+50:0716:52
24John ChellewBG V Bendigo Orienteers1:28:25+52:5217:25
25Katrien JanssenOV/No club Orienteering Victoria2:05:50+1:30:1724:47
26Peter RossOV/No club Orienteering Victoria2:05:57+1:30:2424:49
Richard BillsCH V Central Highlands Orienteeringmispunched
Lorraine LevershaBG V Bendigo Orienteersmispunched
Peter ForbesBG V Bendigo Orienteersmispunched
Callum WhiteYV V Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Nick ByrneBG V Bendigo Orienteersdid not finish

3

3 675 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry CameronBG V Bendigo Orienteers27:027:21
2Darren EenjesBG V Bendigo Orienteers30:00+2:588:09
3Archie NeylonBG V Bendigo Orienteers31:17+4:158:30
4Tony BirdDR V Dandenong Ranges Orienteering33:00+5:588:58
5Serryn EenjesBG V Bendigo Orienteers33:29+6:279:06
6Dale TavernaCH V Central Highlands Orienteering34:49+7:479:28
7Katherine McMillanBG V Bendigo Orienteers35:56+8:549:46
8Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers37:09+10:0710:06
9Ken DowlingEU V Eureka Orienteers37:33+10:3110:13
10David NeylonBG V Bendigo Orienteers41:40+14:3811:20
11Ruth GoddardYV V Yarra Valley Orienteering Club41:54+14:5211:24
12Terry DavidsonBG V Bendigo Orienteers44:03+17:0111:59
13Margi FreemantleYV V Yarra Valley Orienteering Club46:35+19:3312:40
14Isobel ByrneBG V Bendigo Orienteers47:02+20:0012:47
15John SteerBG V Bendigo Orienteers57:12+30:1015:33
16Pam PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club57:13+30:1115:34
17Lillian MaherBG V Bendigo Orienteers1:01:22+34:2016:41
18Bob CameronBG V Bendigo Orienteers1:03:27+36:2517:15
19David GoddardYV V Yarra Valley Orienteering Club1:05:57+38:5517:56
20Judy PrendergastEU V Eureka Orienteers1:27:20+1:00:1823:45
21Heather O`DonnellYV V Yarra Valley Orienteering Club1:33:50+1:06:4825:31

4

2 525 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ashley WhiteYV V Yarra Valley Orienteering Club27:1410:47
2Xavier OughBG V Bendigo Orienteers36:25+9:1114:25
3Rick McDonaldBG V Bendigo Orienteers37:49+10:3514:58
4Charlotte OughBG V Bendigo Orienteers37:55+10:4115:00
5Ebony NauntonBG V Bendigo Orienteers38:09+10:5515:06
6Pippa SymesOV/No club Orienteering Victoria41:44+14:3016:31
7Susan DavidsonBG V Bendigo Orienteers54:59+27:4521:46
8Jack BarianosBG V Bendigo Orienteers55:22+28:0821:55
9Ross SlaterBG V Bendigo Orienteers1:12:40+45:2628:46
10Dustan GilesBG V Bendigo Orienteers1:14:46+47:3229:36

5

2 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugo ByrneBG V Bendigo Orienteers16:226:57
2Myan ParkerOV/No club Orienteering Victoria29:27+13:0512:31
3Mieka SymesOV/No club Orienteering Victoria41:03+24:4117:28
4Clementine NeylonBG V Bendigo Orienteers44:46+28:2419:02
5Alicia MartinOV/No club Orienteering Victoria56:23+40:0123:59

Please report errors in the result list to the organiser.