Orienteering Australia

Official results for Grand Tour of Bendigo Urban Mining

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Grand Tour of Bendigo Urban Mining
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Sunday 22 July 2018

AO A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Belinda Lawford1 (18)1:02:52+11:367:40

BG V

23 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Nigel McGuckian3 (9)48:4411:44
2Ilka Barr2 (20)1:01:46+9:269:57
2Ben Goonan1 (18)52:15+0:596:22
3David Brownridge1 (18)57:14+5:586:58
3Serryn Eenjes2 (20)1:03:44+11:2410:16
4Richard Goonan1 (18)59:22+8:067:14
6Michael Loughnan1 (18)1:06:09+14:538:04
7Nick Byrne2 (20)1:15:50+23:3012:13
7Dianne Searle3 (9)1:20:57+32:1319:30
8Clare Brownridge1 (18)1:11:18+20:028:41
8Hugo Byrne2 (20)1:16:55+24:3512:24
9Julie Flynn2 (20)1:16:58+24:3812:24
10Isobel Byrne2 (20)1:18:01+25:4112:35
11Jacqui Knee2 (20)1:18:10+25:5012:36
12Charles Brownridge2 (20)1:21:44+29:2413:10
16Colin Walker2 (20)1:31:33+39:1314:45
17Daryl Fleay2 (20)1:32:51+40:3114:58
17Andrew Wallace1 (18)1:50:56+59:4013:31
18Darren Eenjes1 (18)2:02:34+1:11:1814:56
18Peter Searle2 (20)1:34:10+41:5015:11
David Jones2 (20)did not finish
Heather Jones2 (20)did not finish
Peter Galvin2 (20)did not finish

BK V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Dennis Mews3 (9)1:06:04+17:2015:55
3Pat Mews3 (9)1:06:10+17:2615:56

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Wendy Taverna2 (20)2:06:44+1:14:2420:26
Sophia Taverna2 (20)mispunched

DR V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sammy Love4 (1)1:07:5526:38
13James Love2 (20)1:23:05+30:4513:24
13Martin Steer1 (18)1:31:02+39:4611:06
15Janine Steer2 (20)1:27:25+35:0514:05
15Ian Davies1 (18)1:35:22+44:0611:37
Sarah Davies2 (20)did not finish
Eric Louw2 (20)did not finish

EU V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Roch Prendergast2 (20)1:07:55+15:3510:57
7Geoff Lawford1 (18)1:09:34+18:188:29
9Judy Prendergast3 (9)2:10:58+1:22:1431:33
9Rod Gray1 (18)1:11:33+20:178:43

MF V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Bruce Arthur1 (18)51:166:15
1Mason Arthur2 (20)52:208:26
14Sue Key2 (20)1:26:18+33:5813:55
14Linnea Karjalainen1 (18)1:31:57+40:4111:12
16Teemu Karjalainen1 (18)1:43:37+52:2112:38

No club membership

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Dennis Trewin3 (9)1:09:10+20:2616:40
11Mark Baxter1 (18)1:21:55+30:399:59
Amber Louw2 (20)did not finish

TK V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Peter Prime2 (20)1:13:17+20:5711:49
8Pam Prime3 (9)1:27:15+38:3121:01
12Warwick Davis1 (18)1:27:23+36:0710:39
Ian Collins1 (18)did not finish

YV V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Alex Tarr2 (20)1:09:04+16:4411:08
5David Goddard3 (9)1:12:20+23:3617:25
6Ruth Goddard3 (9)1:13:58+25:1417:49
10Ted van Geldermalsen1 (18)1:15:51+24:359:15
Margi Freemantle2 (20)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.