Orienteering Australia

Official results for ACT Street Series: Hackett

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Street Series: Hackett
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 26 February 2018

A: Men

16 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1James BaileNo club membership34:35
2Geoff StaceyNo club membership35:55
3Zac NeedhamRR-A36:56
4David AlderRR-A37:10
5David MooreNo club membership37:12
6Siqi WuNo club membership38:47
7Tenzing JohnsonBS-A39:04
8Jonathan RicksRR-A41:36
9Luke MelmothNo club membership42:35
10Jonathan GlanvillePO-A43:08
11Alistair SmithNo club membership43:57
12Peter AntcliffBS-A47:32
13Zac ZahariasBS-A47:55
14Tony SlatyerPO-A48:51
15Andrew WardenBS-A49:08
16Andrew HackwillNo club membership52:11

A: Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Shannon JonesAO-A35:31
2Clare LonerganBS-A38:20
3Natalie ShadwellNo club membership43:38
4Sarah BishopNo club membership53:12

B: Men

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Graham FifieldNo club membership30:06
2Andrew JohnsonBS-A34:26
3Chris AndersenBS-A36:50
4Anthony NewmanNo club membership37:45
5Ken YoungBS-A41:43
6Richard SmythNo club membership44:11
7Phillip SauerNo club membership44:50
8Tony GarrPO-A48:04
9Fred HayesNo club membership58:11

B: Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ella CuthbertPO-A33:14
2Carol HardingBS-A42:00

B: Teams

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jessica SchmittNo club membership51:47
1Amelia WaltonNo club membership51:47

C: Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tate NeedhamRR-A31:22
2David JenkinsBS-A33:36
3Garry FryRR-A35:52
4Geoff WoodPO-A37:00
5Bryant AllenPO-A37:20
6John SuominenWE-A43:48
7Alex RicksRR-A43:49

C: Women

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Caitlin YoungBS-A28:15
2Ellen JohnsonBS-A29:33
3Valerie BarkerBS-A36:55
4Ivy ProsserNo club membership39:54
5Elise RobertsNo club membership42:57
6Elizabeth DunbarPO-A43:24
7Nic Plunkett-ColeNo club membership47:50
8Tarina SutherlandNo club membership47:54
9Louise RoseRR-A51:06
10Kylie SmythNo club membership1:11:14

C: Teams

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Craig JohnsonNo club membership47:43
1Max JohnsonNo club membership47:43
1Seb LeighNo club membership47:43
2Kerry DickieNo club membership50:08
2Jo HaynesNo club membership50:08

D: Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Alan ThompsonRR-A25:10
2Peter PalmerNo club membership37:32
3Ken JohnsonNo club membership48:30

D: Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ann IngwersenPO-A23:48
2Jennifer WebbNo club membership23:50
3Lyn AlderRR-A37:15

D: Teams

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1James GaoNo club membership28:46
1Shan GaoNo club membership28:46
2Jane TedeschiNo club membership30:18
2Michael TedeschiRR-A30:18

PowerWalk: Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Bruce BarnettBS-A1857:21
2Keith FifieldRR-A1759:21
3Michael BurtRR-A1659:04
4Geoff BarkerNo club membership1247:18
5Eric WainwrightRR-A15-31:04:55
6Fletcher MossNo club membership1053:30

PowerWalk: Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Michelle CochraneNo club membership1659:59
2Pat MiethkePO-A1457:20
3Rosemarie EdwardsWE-A1459:09

PowerWalk: Teams

27 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Caroline BallardNo club membership1558:19
1Kerrie CowanBS-A1558:19
1Sue McDonaldNo club membership1558:19
2Jeff MossNo club membership1250:22
2Karen MossNo club membership1250:22
3Hind NeedhamRR-A1257:48
3Tamara NeedhamRR-A1257:48
4Jodie BradbyNo club membership946:10
4Henry JohnsonNo club membership946:10
5Jeff PoppleNo club membership952:48
5Michael PoppleNo club membership952:48
6Finn MacDonaldNo club membership956:49
6Lachlan MacDonaldNo club membership956:49
6Rachelle MacDonaldNo club membership956:49
7Jack PalmerNo club membership91:00:44
7Jane ReynoldsNo club membership91:00:44
8Mel Keller-TabereNo club membership71:01:00
8Lani WagnerNo club membership71:01:00
8Nina WestenraadNo club membership71:01:00
9Armaiti CarnahanNo club membership656:28
9Michael CarnahanNo club membership656:28
10Lilian KennyNo club membership657:11
10Joseph LingNo club membership657:11
10Madeleine LingNo club membership657:11
11Jackson BroughtonBS-A449:15
11Liam BroughtonBS-A449:15
11Shelley DoreyBS-A449:15

Bike: All

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1David PolandBS-Adid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.