Orienteering Australia

Official results for ACT Street Series: Parkes

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: ACT Street Series: Parkes
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 26 March 2018

AO-A

2 starting competitors
PlacNameClassScorePenaltyTime
1Shannon JonesA: Women (6)32:40
1Jennifer WebbC: Women (6)33:30

BS-A

8 starting competitors
PlacNameClassScorePenaltyTime
1David PolandBike: All (2)25:27
3Toni BrownA: Women (6)39:09
4Bruce BarnettB: Men (7)30:15
4Ivy ProsserC: Women (6)40:47
6Chris AndersenB: Men (7)32:30
7Tenzing JohnsonB: Men (7)36:29
10Peter AntcliffA: Men (12)50:50
Noah PolandA: Men (12)did not finish

GS-A

1 starting competitor
PlacNameClassScorePenaltyTime
2Matthew PurcellA: Men (12)33:12

No club membership

52 starting competitors
PlacNameClassScorePenaltyTime
1Mark SparshottB: Men (7)26:00
1Kath BellB: Women (4)32:50
1Jessica SchmittB: Teams (2)37:20
1Amelia WaltonB: Teams (2)37:20
1Sandra CollinC: Teams (4)33:48
1Stephen MattingleyC: Teams (4)33:48
1Ed TownerD: Men (4)23:30
1Karla CirantD: Women (2)26:10
1Jennifer SparshottD: Teams (4)25:13
1Lucy SparshottD: Teams (4)25:13
1Caroline BallardPowerWalk: Teams (18)1659:30
1Kerry CowanPowerWalk: Teams (18)1659:30
1Sue McDonaldPowerWalk: Teams (18)1659:30
2Natalie ShadwellA: Women (6)35:49
2Andrew JohnsonB: Men (7)28:20
2Kerry DickieC: Women (6)34:33
2Tristan AllmichC: Teams (4)37:12
2Carla Allmich-CairaC: Teams (4)37:12
2Nick PlunkettD: Men (4)26:40
2Lyn AlderD: Women (2)41:19
2Diane JohnsonPowerWalk: Teams (18)1242:48
2Ken JohnsonPowerWalk: Teams (18)1242:48
3Alistair SmithA: Men (12)35:48
3David QuayleB: Men (7)28:50
3Henry JohnsonC: Men (8)31:50
3Geoff BarkerPowerWalk: Men (4)955:33
3Monika ShortPowerWalk: Women (3)1055:27
4Susie SpragueA: Women (6)40:15
4Des DavisB: Women (4)55:13
4Craig JohnsonC: Men (8)32:08
4Jack PalmerPowerWalk: Men (4)854:05
4Lee PowellPowerWalk: Teams (18)958:21
4Travis PowellPowerWalk: Teams (18)958:21
5David AlderA: Men (12)36:48
5Max JohnsonC: Men (8)32:18
5Carol MastersC: Women (6)44:05
5Tamar AmichaiPowerWalk: Teams (18)855:40
5Auror TatelbaumPowerWalk: Teams (18)855:40
5Sophia TatelbaumPowerWalk: Teams (18)855:40
5Tova TatelbaumPowerWalk: Teams (18)855:40
5Zadic TatelbaumPowerWalk: Teams (18)855:40
6Geoff StaceyA: Men (12)38:35
6Sebastian LeighC: Men (8)32:22
6Parissa PoulisC: Women (6)48:27
6Caroline CarolinePowerWalk: Teams (18)9-11:02:16
6Sarah SarahPowerWalk: Teams (18)9-11:02:16
7Leigh DickieA: Men (12)39:30
7Armaiti CarnahanPowerWalk: Teams (18)754:33
7Michael CarnahanPowerWalk: Teams (18)754:33
8Florian BenzA: Men (12)40:26
11Fred HayesA: Men (12)52:04
12Josh CockerillA: Men (12)55:09

PO-A

9 starting competitors
PlacNameClassScorePenaltyTime
1Martin EtheringtonBike: All (2)36:40
2Ellen JohnsonB: Women (4)38:12
2John HardingPowerWalk: Men (4)1255:55
2Pat MiethkePowerWalk: Women (3)1459:40
3Carol HardingB: Women (4)38:16
3Elizabeth DunbarC: Women (6)38:40
7Bryant AllenC: Men (8)38:22
9Jonathan GlanvilleA: Men (12)41:45
Geoff WoodB: Men (7)did not finish

RR-A

13 starting competitors
PlacNameClassScorePenaltyTime
1Martin DentA: Men (12)25:41
1Eoin RotheryC: Men (8)25:40
1Michael BurtPowerWalk: Men (4)1758:50
2Jonathan MillerC: Men (8)29:18
2Michael TedeschiD: Teams (4)31:42
2Rebecca TedeschiD: Teams (4)31:42
3Alan ThompsonD: Men (4)29:19
3Hind NeedhmPowerWalk: Teams (18)1144:20
3Tamara NeedhmPowerWalk: Teams (18)1144:20
4Tate NeedhmA: Men (12)36:35
5Rebecca MintyA: Women (6)43:35
6Belinda AllisonA: Women (6)47:41
Zac NeedhmA: Men (12)did not finish

WE-A

4 starting competitors
PlacNameClassScorePenaltyTime
1Rosemarie EdwardsPowerWalk: Women (3)1557:29
4Hermann WehnerD: Men (4)43:30
5Martin WehnerB: Men (7)30:18
8John SuominenC: Men (8)49:04

Please report errors in the result list to the organiser.