Eventor Australia

Orienteering Australia's central IT-system

 
 

Official results for Newcastle Orienteers NOY #1 (Free Entry)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Orienteers NOY #1 (Free Entry)
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 8 April 2018

Very Easy

1 920 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joe NewtonNC.N19:3910:14
2Maya KellyNC N23:00+3:2111:58
3James NewtonNC N25:57+6:1813:30
4Emily Max Julian AltmannNC N36:54+17:1519:13
5Frankie KellyNC N38:26+18:4720:01
6Katie Roach and Elizabeth WellsNC N45:27+25:4823:40

Easy

2 470 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warren QuiltyNC.N28:1311:25
2Scarlett NewtonNC N29:20+1:0711:52
3Anakin TrotterNC N34:52+6:3914:06
4Sam NewtonNC.N44:49+16:3618:08
5Archer NewtonNC.N46:42+18:2918:54
6Vicky LuNC N47:06+18:5319:04
7J Dunwoodie Alex Catherine and Jon KingNC.N1:34:19+1:06:0638:11

Moderate Short

2 880 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heather KentCC N44:4615:32
2Joy Taplin and Tash EvansNC N44:57+0:1115:36

Moderate Long

3 640 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Graeme TaplinNC N29:148:01
2Shane BowditchNC N42:06+12:5211:33
3Brook FauxNC N1:01:28+32:1416:53
4Kerry BaconNC N1:09:21+40:0719:03
5Laura Lewis-MinogueNC N1:41:38+1:12:2427:55

Hard Short

3 770 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arthur KingslandNC N23:596:21
2William ThompsonNC N33:29+9:308:52
3Mikayla EnderbyNC N35:02+11:039:17
4Shane JenkinsNC N39:39+15:4010:31
5Graham FowlerNC N42:58+18:5911:23
6Justin GoodwinNC N43:02+19:0311:24
7Cassandra ThompsonNC N43:39+19:4011:34
8Joy GuyNC N49:04+25:0513:00
9Andrea HackneyNC N49:53+25:5413:13
10Ivan KentCC N51:59+28:0013:47
11Kate DynonNC N53:13+29:1414:06
12David McGheeBN N53:23+29:2414:09
13Paul KillenNC N53:32+29:3314:11
14Viola O'ConnorNC N54:27+30:2814:26
15Caroline JenkinsNC N55:17+31:1814:39
16Sharon BurgessNC N58:11+34:1215:25
17Dave LottyUR N58:19+34:2015:28
18Ingrid OblasserNC N58:54+34:5515:37
19Denis LyonsNC N59:32+35:3315:47
20Jenny MardonNC N1:01:55+37:5616:25
21Lyn RaywardNC N1:46:04+1:22:0528:08
Bob GilbertNC Nmispunched

Hard Medium

4 650 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Malcolm RobertsNC N37:178:01
2Andrew PowerNC N37:41+0:248:06
3Steven RobertsNC N38:17+1:008:13
4Sally-Anne HendersonNC N38:58+1:418:22
5Peter CharltonNC N39:42+2:258:32
6Alvin CraigNC N40:43+3:268:45
7Tim TewNC N41:10+3:538:51
8Kendall O'ConnorNC N41:27+4:108:54
9Lewis BerkholzNC N42:50+5:339:12
10David KitchenerNC N45:58+8:419:53
11Andrew KillenNC N47:47+10:3010:16
12Nathan BerkholzNC N54:37+17:2011:44
13Robert LewinNC N56:09+18:5212:04
14Bob MorganBN N58:15+20:5812:31
15Claire BurgessNC N59:00+21:4312:41
16Michael RoylanceBF N1:05:01+27:4413:58
17Johnny PetersenGO N1:05:56+28:3914:10
18Carolyn RigbyNC N1:09:26+32:0914:55
19Lynda HewsonNC N1:13:41+36:2415:50
20Peter BerkholzNC N1:14:03+36:4615:55
21Bob MontgomeryNC N1:19:43+42:2617:08
Carolyn MatthewsNC Nmispunched
Greg BaconNC Nmispunched

Hard Long

6 820 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert BennettNC N35:485:14
2Stephen CraigNC N39:32+3:445:47
3Steven TodkillNC N39:55+4:075:51
4Alex MasseyNC N40:38+4:505:57
5Justin StaffordNC N43:48+8:006:25
6Jennifer EnderbyNC N51:08+15:207:29
7Stuart KurtzNC N52:17+16:297:39
8Martina CraigNC N56:27+20:398:16
9Matthew BrownNC N58:20+22:328:33
10Shane TrotterNC N58:25+22:378:33
11Andrew HaighNC N58:41+22:538:36
12Grant WatsonNC N1:09:29+33:4110:11
13Robert HerkesGO N1:10:40+34:5210:21
14Nicole HaighNC N1:16:16+40:2811:10
Glenn BurgessNC Nmispunched

Demonstration

630 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hannah StaffordNC N19:5031:28
Harriett ThompsonNC Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

© Orienteering Australia