Orienteering Australia

Official results for Newcastle Orienteers Minor Event

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Orienteers Minor Event
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 29 April 2018

Hard Long

6 280 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC N47:197:32
2Robert BennettNC N47:28+0:097:33
3Stephen CraigNC N50:07+2:487:58
4Tuve MoellerSHOO51:25+4:068:11
5Steven TodkillNC N56:01+8:428:55
6Alex MasseyNC N1:00:08+12:499:34
7Andrew HaighNC N1:03:24+16:0510:05
8Geoff TodkillNC N1:04:53+17:3410:19
9Justin StaffordNC N1:06:42+19:2310:37
10Scott SimsonNC N1:07:09+19:5010:41
11Glenn BurgessNC N1:08:01+20:4210:49
12Nicole HaighNC N1:19:58+32:3912:44
13Jim LeeNC N1:29:14+41:5514:12
14Glenn DowneyNC N1:39:21+52:0215:49
15Michael LilleyNC.N1:41:20+54:0116:08
16Melissa RobertsonCC N1:52:31+1:05:1217:55

Hard Medium

4 870 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum RobertsNC N43:348:56
2Jennifer EnderbyNC N45:57+2:239:26
3Carolyn MatthewsNC N48:14+4:409:54
4Steven RobertsNC N49:42+6:0810:12
5Oska MellaNC N50:35+7:0110:23
6Daniel OrrNC N51:11+7:3710:30
7Sally-Anne HendersonNC N1:00:14+16:4012:22
8Tim TewNC N1:02:52+19:1812:54
9Geoff PeelNC N1:05:42+22:0813:29
10Greg BaconNC N1:06:08+22:3413:34
11David KitchenerNC N1:06:37+23:0313:40
12Kerry BennettNC N1:13:24+29:5015:04
13Peter NewtonNC N1:32:14+48:4018:56
14Pam MontgomeryNC N1:58:18+1:14:4424:17
Martina CraigNC Nmispunched
Ross BarrGO Nmispunched
Malcolm RobertsNC Nmispunched

Hard Short

3 540 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arthur KingslandNC N40:1511:22
2Samantha HoweNC N47:07+6:5213:18
3Lewis BerkholzNC N48:14+7:5913:37
4Shane BowditchNC.N48:35+8:2013:43
5David BowermanCC N55:53+15:3815:47
6Amylee RobertsonNC N55:56+15:4115:48
7William ThompsonNC N57:49+17:3416:19
8Joy GuyNC N59:48+19:3316:53
9Peter OrrNC N1:00:07+19:5216:58
10Erika EnderbyNC N1:02:48+22:3317:44
11Ivan KentCC N1:03:32+23:1717:56
12Mikayla EnderbyNC N1:04:48+24:3318:18
13Maria OrrNC N1:05:12+24:5718:25
14Bridget WhiteheadNC N1:05:55+25:4018:37
15Caroline JenkinsNC N1:08:36+28:2119:22
16Andrea HackneyNC N1:11:28+31:1320:11
17Carolyn RigbyNC N1:12:08+31:5320:22
18Denis LyonsNC N1:16:50+36:3521:42
19Carolyn ChalmersNC N1:23:04+42:4923:27
20Jenny MardonNC N1:27:05+46:5024:35
21Sharon BurgessNC N1:36:54+56:3927:22
Bob GilbertNC Nmispunched
Tim HackneyNC Nmispunched
Peter BerkholzNC Nmispunched

Moderate Long

3 490 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anthony PriceNC N36:4010:30
2Brooke FauxNC N1:24:52+48:1224:19
3Tracy Phillips and Ann MontgomeryNC N1:34:05+57:2526:57

Moderate Short

2 480 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca CraigNC N46:5018:53
2Heather KentCC N53:29+6:3921:33
3Joy Taplin and Tash EvansNC N55:10+8:2022:14
4Rowena Gehl and Julia HeydenNC N1:28:21+41:3135:37
5Lara JohnsonNC N1:29:46+42:5636:11

Easy

2 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warren QuiltyNC N36:4414:41
2Tommy Mella and Dan YoungNC N1:21:00+44:1632:24
Phil Alissa Will Lil and Matt HomerNC Ndisqualified
Emile AltmannNC Nmispunched
Samantha MellaNC Ndid not finish

Very Easy

1 910 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phil Alissa Will Lil and Matt HomerNC.N31:4516:37
2James NewtonNC N1:02:47+31:0232:52

Please report errors in the result list to the organiser.