Orienteering Australia

Official results for 2018 Metro League #3 - Ropes Creek

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 Metro League #3 - Ropes Creek
Organiser: Western and Hills Orienteers
Date: Sunday 27 May 2018

Div 1

22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Toby WilsonGO32:22
2Andy HillWH34:28+2:06
3Dave MeyerSH34:44+2:22
4Ewan ShinglerBF35:30+3:08
5Karl BicevskisALT35:48+3:26
6Richard MorrisWH35:57+3:35
7Ian MeyerSH36:35+4:13
8Michele DawsonGO37:48+5:26
9Simin LouisSH38:06+5:44
10Angus SheddenSH38:34+6:12
11Andy SimpsonBF38:35+6:13
12Andrew BrownBF39:25+7:03
13Bart Von HoffBF40:14+7:52
14James DunlopWH41:24+9:02
15H ReinalgoWH42:25+10:03
16Peter AnnettsGO42:32+10:10
17Benjamin FeldbergWH43:24+11:02
18Istvan KerteszGO45:56+13:34
19Douglas JaySH48:02+15:40
20Michael FreeGO1:02:12+29:50
21Keelan BirchGOdid not finish Download route in GPX format
21Hamish MackieBFdid not finish

Div 2

38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ant NolanUR33:38
2Michael WaltersUR34:06+0:28
3Andrew SmithGO35:22+1:44
4Clyde McGheeBN36:57+3:19
5Shane DoyleUR38:11+4:33
6Tony HillGO38:13+4:35
7Michael Ridley SmithGO38:19+4:41
8Paula ShinglerBF38:32+4:54
9Barbara HillGO38:35+4:57
10Miles EllisBF39:15+5:37
11Peter HopperBN39:16+5:38
12Simon GeorgeBF40:16+6:38
13Nikolett HalmaiGO40:46+7:08
13Finn MackayUR40:46+7:08
15Darren SlatteryBN41:30+7:52
16Matt HackettWH41:31+7:53
17Melvyn CoxBN41:55+8:17
18Graham DawsonGO41:57+8:19
19David McGheeBN42:36+8:58
20Vivien de Remy de CourcellesWH42:40+9:02
21Gordon WilsonBN43:39+10:01
22Paul PrudhoeCC43:52+10:14
23John BrayanGO44:04+10:26
24Toni BachvarovaGO45:03+11:25
25Rebecca GeorgeBF45:38+12:00
26Brett SewellBN47:52+14:14
27Benjamin HanleyNo club membership47:54+14:16
27Joanna ParrBF47:54+14:16
29Jamie KennedyGO48:11+14:33
30Benny HolmgrenWH48:41+15:03
31Sharon LambertBN48:42+15:04
32Tshinta HopperBN49:52+16:14
33Stuart ButlerBN52:15+18:37
34David BrayGO53:41+20:03
35Stefan KuehnGO53:46+20:08
36Helen ParkerWH54:40+21:02
37Dan SmithWH57:12+23:34
38Chris StevensonGOdid not finish

Div 3

35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tom GordonKN29:54
2Alex KennedyGO37:01+7:07
3Jim MackayUR38:07+8:13
4John BulmanGO38:16+8:22
5Simon NashBN38:17+8:23
6Joshua BraidwoodWH38:24+8:30
7Niamh CassarWH40:32+10:38
8John Le CarpentierSH40:40+10:46
9David GreenIK40:42+10:48
10Bob MorganBN40:58+11:04
11Belinda KinneallyWH41:22+11:28
12Jackson BoothKN42:22+12:28
13Dean WilliamsonSH42:24+12:30
14Warwick SelbyGO42:48+12:54
15Rodney ParkinBN42:57+13:03
16Ruth SheddenSH44:01+14:07
17Jim MerchantGO44:02+14:08
18Karla BurnettGO44:56+15:02
19Olver PitmanKN45:37+15:43
20Emmanuelle ConvertWH47:34+17:40
21Keith JayIK48:01+18:07
22Ross BarrGO48:06+18:12
23Julia PrudhoeCC48:14+18:20
24Terry BluettBN49:03+19:09
25Ellis LeungGO49:44+19:50
26Andra LeungGO50:18+20:24
27David BowermanCC51:38+21:44
28Jay SeehoWH52:41+22:47
29Dick OgilvieUR52:59+23:05
30Robyn PallasCC56:56+27:02
31Isaac RobertsKN1:09:47+39:53
32Melissa AnnettsGOdid not finish
32Colin BurnettGOdid not finish
32Michael HalmyBNdid not finish
32Lachlan YeldsKNdid not finish

Div 4

28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Robert HerkesGO30:48
2Stuart DeaneGO31:31+0:43
3Fergus MackieBF31:59+1:11
4Johnny PetersenGO33:14+2:26
5Garry StewartSH34:30+3:42
6Peter ThomasonBN34:51+4:03
7Michael ClaydenGO35:20+4:32
8Jannie NelBN35:38+4:50
9Ian JessupGO35:46+4:58
10Salme FullerIK36:04+5:16
11Tania KennedyGO36:18+5:30
12Amanda MackieBF36:25+5:37
13Ron JunghansGO40:28+9:40
14Carol JacobsonGO40:44+9:56
15Michael RoylanceBF41:32+10:44
16Steve DunlopWH41:44+10:56
17James StuartIK42:12+11:24
18Sandra StewartSH43:29+12:41
19Rachael PovahBN43:50+13:02
20Tim PerryWH44:07+13:19
21Ted MulherinWH44:18+13:30
22Ken JacobsonGO44:22+13:34
23Anette LarssonWH44:42+13:54
24Maria StankovaWH45:26+14:38
25Carolyn DaviesGO45:43+14:55
26Keith GoodeBF48:16+17:28
27Vicki WilmottIK51:34+20:46
28Cheryl BluettBN1:12:16+41:28

Div 5

33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Toshan TanKN37:35
2Karen LangonWH38:36+1:01
3Ron PallasUR43:02+5:27
4Rod EckelsGO43:14+5:39
5Jane BolandUR44:48+7:13
6Gayle ShepherdUR47:20+9:45
7Dave LottyUR48:43+11:08
8Margaret DuguidIK50:12+12:37
9Melanie ChristieUR50:42+13:07
10Steve HollowayWH51:22+13:47
11Anita NgNo club membership51:52+14:17
12Martine ValaisWH52:01+14:26
13Margaret WaughGO54:20+16:45
14Lee LoweGO54:31+16:56
15Adrienne KirbyUR55:04+17:29
16Robert NewmanGO58:36+21:01
17Janet MorrisWH59:53+22:18
18Peter MeyerSH1:00:16+22:41
19Luise BrooksSH1:00:19+22:44
20Nerise McQuillanWH1:03:35+26:00
21YC LeeGO1:07:24+29:49
22Elizabeth BulmanGO1:10:35+33:00
23Gary GloverGO1:10:59+33:24
24Lyn MalmgronSH1:12:02+34:27
25Christa SchaferGO1:13:10+35:35
26Andrew WisniewskiBF1:22:04+44:29
27Barry PearceWH1:22:34+44:59
28Elizabeth LewisWH1:30:32+52:57
29Justine BrindleyGO1:38:39+1:01:04
30Maureen OgilvieUR1:42:24+1:04:49
31Alex Koch-LowdreyKNdid not finish
31Thomas O'SullivanKNdid not finish
31Sue ThomsonGOdid not finish

Easy

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jonathan NolanUR13:01
2Rory SheddonSH17:05+4:04
3Vicki LeeNo club membership18:31+5:30
4Ewan SheddonSH19:06+6:05
5Jonathan NolanUR19:24+6:23
6George & Hami SmithWH21:11+8:10
7Barbara JunghansGO26:43+13:42
8Jacinta BraidwoodWH27:08+14:07
9Elliott McQuillanWH28:33+15:32
10Aiden McQuillanWH28:46+15:45
11Sylvie ValaisWH29:46+16:45
12Lisa-Jane TaylorGO30:15+17:14

Very Easy

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Lucy BrindleyGO24:17

Please report errors in the result list to the organiser.