Orienteering Australia

Official results for Newcastle Orienteers Minor Event

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Orienteers Minor Event
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 24 June 2018

Very Easy

1 860 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Baxter PeelNC N28:3715:23
2Iggy MackenCC N29:01+0:2415:36
3Carl and Ben and Sam O'ConnorNC N30:56+2:1916:37
4Kirsten Kale and Edee BlakeNC N32:59+4:2217:43
5Seven BlakeNC N37:12+8:3520:00
6Katrina Dylan and Blaze BoydNC N54:18+25:4129:11
7Clara WelbourneNC N58:22+29:4531:22

Easy

2 520 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Craig Fitzharris and Irena TichackovaNC N42:3516:53
2Samantha MellaNC N52:14+9:3920:43
3Chris and Jy MontgomeryNC N56:33+13:5822:26
4Asha NewtonNC N1:01:39+19:0424:27
5Karen Nelson and Emma AshcroftNC N1:06:01+23:2626:11
6Kelly Holloway and Judy MurrayNC N1:15:24+32:4929:55
7Kylie and Kaden MontgomeryNC N1:16:16+33:4130:15
8Sally Quill and Emile AltmannNC N1:25:02+42:2733:44
9Rosemary Iacono and Joyce OxleyNC N1:27:37+45:0234:46
James NewtonNC Nmispunched

Moderate Short

2 650 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicholas RolfeNC N27:3910:26
2Warren QuiltyNC N33:14+5:3512:32
3Anita BickleNC N43:50+16:1116:32
4Georgina RolfeNC N45:43+18:0417:15
5Narelle and Hamish ArblasterNC N46:34+18:5517:34
6Ellie TaylorNC N51:10+23:3119:18
7Joy Taplin and Tash EvansNC N56:56+29:1721:29
8David Melissa Mila Toby and Zack NowickiNC N1:03:32+35:5323:58
9Mark and Adam GovanNC N1:11:50+44:1127:06
Pamela MontgomeryNC Nmispunched

Moderate Long

3 290 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jessica LawrenceNC N50:2115:18
2Murray and Neale JonesNC N53:52+3:3116:22
3Rowena and Bastian GehlNC N58:10+7:4917:40
4Stuart and Pierryck ArblasterNC N1:00:39+10:1818:26
5Dominic Stuart and Miv McIlveenNC N1:05:31+15:1019:54
6Isaac MorrisNC N1:10:46+20:2521:30
7Laura Lewis-MinogueNC N1:25:34+35:1326:00

Hard Short

2 770 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar MellaNC N23:528:36
2Damien EnderbyNC N25:31+1:399:12
3Mikayla EnderbyNC N30:40+6:4811:04
4Georgina MackenCC N33:59+10:0712:16
5Clint LawrenceNC N34:33+10:4112:28
6Nathan BerkholzNC N35:29+11:3712:48
7Erika EnderbyNC N36:15+12:2313:05
8Margaret PeelNC N36:39+12:4713:13
9Bridget WhiteheadNC N40:45+16:5314:42
10Graeme TaplinNC N41:07+17:1514:50
11Claire BurgessNC N42:48+18:5615:27
12Jennifer MardonNC N44:16+20:2415:58
13Joy GuyNC N47:45+23:5317:14
14Colin BaileyNC N48:02+24:1017:20
15Robyn PhillipsNC N52:05+28:1318:48
16Peter NewtonNC N54:05+30:1319:31
17Carolyn RigbyNC N55:23+31:3119:59
18Ingrid OblasserNC N57:48+33:5620:51
19Bob GilbertNC N57:51+33:5920:53
20Peter BerkholzNC N58:03+34:1120:57
21Tim HackneyNC N58:21+34:2921:03
22Viola O'ConnorNC N59:20+35:2821:25
23Carolyn ChalmersNC N1:00:05+36:1321:41
24Paul KillenNC N1:00:23+36:3121:47
25Andrea HackneyNC N1:05:28+41:3623:38
26Ann Montgomery and Samantha and Tracy PhillipsNC N1:08:22+44:3024:40
27Lyn RaywardNC N1:20:39+56:4729:06
28Melissa Robertson and Kelly MurphyCC N1:29:07+1:05:1532:10

Hard Medium

5 160 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kirsten BlakeCC N54:1110:30
2Malcolm RobertsNC N56:14+2:0310:53
3Jennifer EnderbyNC N57:00+2:4911:02
4Damian WelbourneNC N58:17+4:0611:17
5Justin BoydNC N59:22+5:1111:30
6Carolyn MatthewsNC N1:01:06+6:5511:50
7Andrew KillenNC N1:04:10+9:5912:26
8Rudi LandsiedelNC N1:04:13+10:0212:26
9Gayle QuantockNC N1:07:03+12:5212:59
10Geoff PeelNC N1:09:27+15:1613:27
11Shane BowditchNC N1:12:24+18:1314:01
12Andrew PowerNC N1:17:26+23:1515:00
13Bronwyn StaffordNC N1:17:51+23:4015:05
14Maria OrrNC N1:24:42+30:3116:24
15Graham FowlerNC N1:27:09+32:5816:53
16Bert van NettenNC N1:34:19+40:0818:16
17Peter OrrNC N1:35:42+41:3118:32
18Rachael PovahBN N1:37:37+43:2618:55
Sharon BurgessNC Nmispunched
Geoff TodkillNC Nmispunched

Hard Long

6 370 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen CraigNC N50:347:56
2Alex MasseyNC N52:53+2:198:18
3Justin StaffordNC N59:12+8:389:17
4Stuart KurtzNC N1:02:59+12:259:53
5Glenn BurgessNC N1:05:10+14:3610:13
6Martina CraigNC N1:05:35+15:0110:17
7Samantha HoweNC N1:11:08+20:3411:10
8Greigor ScottNC N1:15:45+25:1111:53
9Kim van NettenNC N1:26:06+35:3213:30
10Samuel TsangCC N1:39:43+49:0915:39
Robert BennettNC Nmispunched
Scott SimsonNC Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.