Orienteering Australia

Official results for 2018 State League #11 - Belanglo State Forest (NE Corner)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 State League #11 - Belanglo State Forest (NE Corner)
Organiser: Illawarra Kareelah Orienteers
Date: Sunday 8 July 2018

M/W10N

2 190 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Lucy BrindleyGO Ncompleted
Sam MorrisBN Ncompleted
Baxter PeelNC Ncompleted

Men 10A

2 190 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alton FreemanBF N14:336:38
2Vincent MorrisBN N23:50+9:1710:52

Men 12A

2 560 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tommy MellaNC N20:358:02
2Alexander MorrisBN N22:15+1:408:41
3Alex WoolfordBB N23:37+3:029:13
4Curtis PepperBN N24:03+3:289:23
5Jonathan NolanUR N28:07+7:3210:58

Women 12A

2 560 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maggie MackayUR N25:5210:06

Men 14A

3 010 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBB N24:398:11
2Oskar MellaNC N29:19+4:409:44
3Jamie WoolfordBB N34:10+9:3111:21
4Oliver FreemanBF N35:18+10:3911:43

Women 14A

3 010 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyNC N37:2712:26
2Erika EnderbyNC N38:45+1:1812:52
3Louise BarbourBF N40:31+3:0413:27
4Julia BarbourBF N44:02+6:3514:37

Men 16A

5 030 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clyde McGheeBN N1:05:4413:04 Download route in GPX format
2Oscar WoolfordBB N1:09:03+3:1913:43
3Riley GraingerGO N1:20:14+14:3015:57
Roy ProsserBS Adid not start
Finn MackayUR Ndid not start

Women 16A

4 260 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andra LeungGO N1:17:3718:13
2Niamh CassarWH N1:23:14+5:3719:32

Men 20A

8 220 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Flynn HopkinsRR A1:30:2410:59
2Angus LeungGO N1:36:15+5:5111:42

Women 20A

5 830 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tshinta HopperBN N1:33:2316:01
2Rebecca GeorgeBF N1:35:35+2:1216:23
3Melissa AnnettsGO N2:07:44+34:2121:54
4Joanna HillGO N2:15:02+41:3923:09
Ivy ProsserBS Adid not finish

Men 21A

11 430 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BennettNC N1:23:297:18
2Dave MeyerSH N1:27:13+3:447:37
3Justin StaffordNC N1:53:25+29:569:55

Women 21A

6 810 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aniko Fozo-KerteszGO N1:09:2410:11
2Anna FitzgeraldGS N1:15:02+5:3811:01

Men 21AS

5 830 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Huon WilsonGO N1:01:4810:36
2Andrew SlatteryRR A1:04:47+2:5911:06
3Tom KennedyGO N1:48:17+46:2918:34
4Robert HerkesGO N2:28:46+1:26:5825:31
Alex KennedyGO Ndid not finish

Men 35A

8 220 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James McQuillanWH N1:17:299:25
2Darren SlatteryBN N1:44:14+26:4512:40
3Istvan KerteszGO N1:48:14+30:4513:10

Women 35A

5 830 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nikolett HalmaiGO N1:26:5214:53
Samantha HoweNC Ndid not start

Men 35AS

5 030 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dan SmithWH N1:07:4613:28
2Peter FozoGO N1:19:46+12:0015:51
3Shane JenkinsNC N1:19:55+12:0915:53
4Mark BrindleyGO N1:32:13+24:2718:20
William ThompsonNC Ndid not start

Women 35AS

3 670 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rachael PovahBN N1:10:5219:18
2Nerise McQuillanWH N1:18:50+7:5821:28
Alitia DougallBN Nmispunched
Cassandra ThompsonNC Ndid not start
Caroline JenkinsNC Ndid not start

Men 40A

8 220 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt HackettWH N1:49:4713:21 Download route in GPX format
2Damien EnderbyNC N1:57:36+7:4914:18
Serje RobidouxUR Ndid not finish

Men 45A

6 810 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WoolfordBB N54:217:58
2Eric MorrisBN N55:15+0:548:06
3Jock DavisBF N57:51+3:308:29
4Bjorn MellaNC N1:08:53+14:3210:06
5Ross MorrisonGO N1:12:53+18:3210:42
6Gareth ProsserAUS1:14:23+20:0210:55
7Richard MorrisBN N1:14:39+20:1810:57
8Miles EllisBF N1:14:49+20:2810:59
Ant NolanUR Nmispunched

Women 45A

5 830 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen O'CallaghanBB N1:53:5619:32

Men 45AS

4 260 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BradleyWH N58:1513:40
2David McGheeBN N1:00:31+2:1614:12
3Wayne PepperBN N1:01:49+3:3414:30
4Michael HalmyBN N1:05:31+7:1615:22
5Ellis LeungGO N1:49:46+51:3125:46
Ian JessupGO Ndid not start

Women 45AS

3 670 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola Plunkett-ColeBS A50:1213:40
2Vanessa FreemanBF N1:03:54+13:4217:24
3Amanda MackieBF N1:07:06+16:5418:17
4Nicola NyghBF N1:32:54+42:4225:18
Maureen FitzpatrickWH Ndid not start

Men 50A

5 830 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter AnnettsGO N1:04:0210:59
2Tony HillGO N1:09:43+5:4111:57
3Mark FreemanBF N1:19:15+15:1313:35
4Hamish MackieBF N1:31:36+27:3415:42 Download route in GPX format
5Jamie KennedyGO N1:33:49+29:4716:05
6Nils BrurbergIF Sturla1:38:30+34:2816:53
Phillip HardingBN Nmispunched
Graeme McLeodBF Ndid not start

Women 50A

5 030 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNC N57:5311:30
2Barbara HillGO N59:40+1:4711:51
3Tania KennedyGO N1:18:10+20:1715:32
4Margaret PeelNC N1:29:01+31:0817:41
5Sharon LambertBN N1:44:24+46:3120:45
Sandra ThomasBN Nmispunched

Men 55A

5 030 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon GeorgeBF N59:1211:46
2Peter HopperBN N1:14:02+14:5014:43
3Bob MorganBN N1:14:30+15:1814:48
Greg BarbourBF Ndid not start

Women 55A

4 260 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC N1:03:2714:53
2Airdrie LongGO N1:11:00+7:3316:40
3Joanna ParrBF N1:14:00+10:3317:22

Men 55AS

3 670 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Garry StewartSH N54:1214:46
2Jim MackayUR N56:46+2:3415:28
3Robert SprySH N1:07:53+13:4118:29
4Peter BerkholzNC N1:09:44+15:3219:00
5Peter NewtonNC N1:13:19+19:0719:58
6Peter OrrNC N1:13:42+19:3020:04
7Michael HanrattyGO N1:32:26+38:1425:11
Peter ThomasonBN Ndid not start

Women 55AS

3 670 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maria OrrNC N1:07:0018:15
2Sandra StewartSH N1:10:24+3:2419:10

Men 60A

5 030 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warwick DavisTK V57:1911:23
2Malcolm RobertsNC N1:02:33+5:1412:26
3Grant McDonaldAO A1:05:43+8:2413:03
4Michael BurtRR A1:15:23+18:0414:59
5Geoff PeelNC N1:31:09+33:5018:07
Rodney ParkinBN Ndid not start
Geoff TodkillNC Ndid not start
Rudi LandsiedelNC Ndid not start

Women 60A

4 260 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liz AbbottPO A1:03:3014:54
2Mary McDonaldAO A1:16:33+13:0317:58

Men 65A

5 030 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert PrestonNC N1:04:2812:48
2Gordon WilsonBN N1:08:18+3:5013:34
3Bruce BowenPO A1:08:55+4:2713:42
4Warwick SelbyGO N1:13:42+9:1414:39
5Colin PriceCC N1:16:26+11:5815:11
6Jim ForbesGO N1:25:31+21:0317:00
7Michael RoylanceBF N1:40:38+36:1020:00
8John HardingPO A1:43:09+38:4120:30
9Johnny PetersenGO N2:03:11+58:4324:29

Women 65A

3 670 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWH N50:3213:46
2Robyn PallasCC N1:00:55+10:2316:35
Barbara MartinPO Adid not start

Men 65AS

2 580 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave LottyUR N1:00:4323:32

Women 65AS

2 580 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Cheryl BluettBN Ndid not start

Men 70A

4 260 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN N54:0412:41
2Jim LeeNC N56:00+1:5613:08
3Jim MerchantGO N1:05:55+11:5115:28
Kevin WilliamsWH Ndid not finish
Terry BluettBN Ndid not start

Women 70A

3 670 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol JacobsonGO N1:08:1418:35
2Val HodsdonSH N1:14:13+5:5920:13

Men 75A

3 670 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH N48:2913:12
2Darryl ErbacherPO A1:04:56+16:2717:41
3Ken JacobsonGO N1:14:52+26:2320:23
4Arthur WatsonPO A1:14:59+26:3020:25
5John HodsdonSH N1:19:59+31:3021:47
6Bruce DawkinsBN N1:24:32+36:0323:02
7Peter MeyerSH N1:27:53+39:2423:56
8Barry PearceWH N2:06:20+1:17:5134:25

Women 75A

2 580 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christa SchaferGO N1:17:3030:02

Men 80A

2 580 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barry HanlonWH N1:09:1226:49

Women 80A

2 580 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Janet MorrisWH N1:22:1231:51

Women Open B

3 010 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heidi MillissBN N52:5817:35
2Jane BolandUR N56:32+3:3418:46
3Samantha MellaNC N1:31:00+38:0230:13
Natasha BeliakovaBF Nmispunched
Elise KennedyBN Ndid not start

Open Easy

2 560 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elizabeth LewisSH N31:1312:11
2Wei Hsuan(Vicky) LuGO N43:02+11:4916:48

EOD Hard

5 830 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
John AndersonGO Ndid not finish

EOD Moderate

3 010 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lewis BerkholzNC N35:4511:52
2Nathan BerkholzNC N40:06+4:2113:19
3Karen LanganWH N50:12+14:2716:40
4Brooke FauxNC N56:49+21:0418:52
5Scobie FamilyIK N1:54:26+1:18:4138:01
Rebecca BoydSH Nmispunched

EOD Easy

2 560 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Abby DaviesAUS25:039:47
2Matt & Mikayla DaviesAUS25:50+0:4710:05
3Lauren DaviesAUS33:51+8:4813:13
4Lachlan GraingerGO N52:03+27:0020:19

Please report errors in the result list to the organiser.