Orienteering Australia

Official results for Newcastle Orienteers Minor Event

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Orienteers Minor Event
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 22 July 2018

Very Easy

1 840 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Naiomi FinlaysonNC.N14:427:59
2Max Julian and Emile AltmannNC N30:07+15:2516:22
3Melissa Mila and Toby NowickiNC N31:15+16:3316:59
4Sandra Ronan and Emile ElmsNC N50:32+35:5027:27

Easy

2 140 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samantha MellaNC.N34:2016:02
2Sally QuillNC N35:03+0:4316:22
3Amy GehlNC N36:11+1:5116:54
4Baxter PeelNC.N52:47+18:2724:39
5Alex and Sam KurtzNC.N1:14:37+40:1734:52
Sandra Ronan and Emile ElmsNC Ndisqualified

Moderate Short

2 480 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emile AltmannNC N22:008:52
2Amy and Patrick PhillipsNC.N27:43+5:4311:10
3Rowena GehlNC N31:16+9:1612:36
4Narelle ArblasterNC N32:24+10:2413:03
5Craig FitzharrisNC.N44:24+22:2417:54
6Paula Kalani and Asha BatesNC N58:38+36:3823:38
7Jack Hart and Sue BericNC.N58:44+36:4423:40
Naiomi FinlaysonNC Ndisqualified
Anita BickleNC.Ndid not finish
Bastian and Aarron GehlNC Ndid not finish

Moderate Long

3 430 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David and Zack NowickiNC N54:0115:44
2Marg and Rob CookNC.N57:51+3:5016:51
3Ingelisa LisNC.N59:48+5:4717:26
4Chris and Helen WelbourneNC.N1:17:41+23:4022:38
5Richard HarburyNC N1:27:43+33:4225:34
6Robert MontgomeryNC.N1:31:20+37:1926:37
Charlotte Walker Jack Tearie Georgia Brom and Tom SimmonsNC Nmispunched

Hard Short

3 590 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar MellaNC.N29:538:19
2Jennifer EnderbyNC.N30:12+0:198:24
3Arthur KingslandNC.N32:57+3:049:10
4Andrew PowerNC.N33:48+3:559:24
5Peter CharltonNC.N34:14+4:219:32
6Mikayla EnderbyNC.N39:30+9:3711:00
7Geoff PeelNC.N40:20+10:2711:14
8Claire BurgessNC.N46:33+16:4012:57
9Sally-Anne HendersonNC.N49:29+19:3613:47
10Nathan BerkholzNC.N51:42+21:4914:24
11Peter BerkholzNC.N54:54+25:0115:17
12Peter NewtonNC.N55:27+25:3415:26
13Margaret PeelNC.N56:07+26:1415:37
14Colin BaileyNC.N57:13+27:2015:56
15Joy GuyNC.N59:30+29:3716:34
16Jennifer MardonNC.N1:01:49+31:5617:13
17Andrea HackneyNC.N1:02:11+32:1817:19
18Shane BowditchNC.N1:02:23+32:3017:22
19Tim HackneyNC.N1:02:27+32:3417:23
20Diana CharltonNC.N1:06:11+36:1818:26
21Elaine BennettNC.N1:06:30+36:3718:31
22Pamela MontgomeryNC.N1:07:53+38:0018:54
23Tracy PhillipsNC.N1:08:14+38:2119:00
24Ingrid OblasserNC.N1:08:23+38:3019:02
25Viola O'ConnorNC.N1:08:41+38:4819:07
26Kerry BennettNC.N1:10:04+40:1119:31
27Sharon BurgessNC.N1:10:11+40:1819:32
28Bert van NettenNC.N1:11:27+41:3419:54
29Carolyn RigbyNC.N1:14:47+44:5420:49
30Justin GoodwinNC.N1:15:38+45:4521:04
31Bridget WhiteheadNC.N1:17:29+47:3621:34
32Robyn PhillipsNC.N1:19:57+50:0422:16
33Kelly KurtzNC.N1:22:07+52:1422:52
34Paul KillenNC.N1:32:18+1:02:2525:42
35Lyn RaywardNC.N1:46:00+1:16:0729:31

Hard Long

5 720 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert BennettNC N40:517:08
2Justin StaffordNC.N43:15+2:247:33
3Alex MasseyNC.N43:56+3:057:40
4Steven TodkillNC.N44:22+3:317:45
5Glenn BurgessNC.N51:04+10:138:55
6Geoff TodkillNC.N53:44+12:539:23
7Carolyn MatthewsNC.N56:59+16:089:57
8Steven RobertsNC.N57:33+16:4210:03
9Malcolm RobertsNC.N1:11:34+30:4312:30
10Samantha HoweNC.N1:12:03+31:1212:35
11Jim LeeNC.N1:14:19+33:2812:59

Please report errors in the result list to the organiser.