Orienteering Australia

Official results for Newcastle Orienteers NOY #7 Final

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Orienteers NOY #7 Final
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 26 August 2018

Very Easy

2 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maya KellyNC N27:4912:38
2Bec and Lola Dahle and Kiara BarnesNC N56:59+29:1025:54
3Katrina Dylan and Blake BoydNC N1:15:16+47:2734:12
4Tania Peterson Mia Collis and Thuy LuongNC N1:20:57+53:0836:47
5Ben and Oliver Collis Rohan Brown Jack Peady and CalluNC N1:21:47+53:5837:10
6Bronwyn Hannah and Koen StaffordNC N1:33:56+1:06:0742:41

Easy

2 550 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chris and Mason RileyNC N35:3913:58
2David Toby and Zack NowickiNC N58:41+23:0223:00

Moderate Short

2 260 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca CraigNC N28:3312:37
2Nicholas ShieldsNC N39:52+11:1917:38
3Carolyn RigbyNC N48:10+19:3721:18

Moderate Long

3 160 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Richard HarburyNC N52:1816:33
2Emile AltmannNC N59:10+6:5218:43
3Martin and Thomas StrickNC N1:28:51+36:3328:07
4Nicola Fuller and Ryan VeaseyNC N1:45:37+53:1933:25
Zachary GoodwinNC Nmispunched
Warren QuiltyNC Ndid not finish

Hard Short

3 460 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BaconNC N33:159:36
2Rudi LandsiedelNC N34:13+0:589:53
3Colin BaileyNC N37:01+3:4610:41
4Claire BurgessNC N37:07+3:5210:43
5Geoff PeelNC N37:46+4:3110:54
6Graham FowlerNC N40:55+7:4011:49
7Margaret PeelNC N44:49+11:3412:57
8David BowermanCC N46:23+13:0813:24
9Amylee RobertsonNC N48:02+14:4713:52
10Peter BerkholzNC N48:30+15:1514:01
11Jennifer MardonNC N51:28+18:1314:52
12Joy GuyNC N54:39+21:2415:47
13Justin GoodwinNC N54:45+21:3015:49
14Elaine BennettNC N57:29+24:1416:36
15Sharon BurgessNC N57:34+24:1916:38
16Ingrid OblasserNC N1:03:36+30:2118:22
17Rowena GehlNC N1:04:02+30:4718:30
18Carolyn ChalmersNC N1:08:10+34:5519:42
19Viola O'ConnorNC N1:08:50+35:3519:53
20Laura Lewis-MinogueNC N1:20:26+47:1123:14
21Georgia Brown and John TealeNC N1:33:33+1:00:1827:02
22Lyn RaywardNC N1:41:23+1:08:0829:18
Katherine DynonNC Nmispunched

Hard Medium

5 230 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Glenn BurgessNC N43:428:21
2Malcolm RobertsNC N46:14+2:328:50
3Steven RobertsNC N49:14+5:329:24
4Samantha HoweNC N51:02+7:209:45
5Carolyn MatthewsNC N51:20+7:389:48
6Andrew PowerNC N55:44+12:0210:39
7Felicity ZamboNC N58:48+15:0611:14
8Ian DempseyNC N1:00:09+16:2711:30
9Graeme TaplinNC N1:02:15+18:3311:54
10Tim TewNC N1:02:18+18:3611:54
11Justin BoydNC N1:03:08+19:2612:04
12Samuel TsangCC N1:06:13+22:3112:39
13Kerry BennettNC N1:22:59+39:1715:52
14Shane BowditchNC N1:25:49+42:0716:24
15Peter NewtonNC N1:38:31+54:4918:50

Hard Long

7 130 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC N41:365:50
2Robert BennettNC N46:32+4:566:31
3Stephen CraigNC N49:11+7:356:53
4Justin StaffordNC N54:52+13:167:41
5Robert VincentNC N55:35+13:597:47
6Stuart KurtzNC N1:00:35+18:598:29
7Andrew HaighNC N1:05:12+23:369:08
8Martina CraigNC N1:09:21+27:459:43
9Grant WatsonNC N2:14:33+1:32:5718:52

Please report errors in the result list to the organiser.