Orienteering Australia

Official results for Newcastle Orienteers Hunter Valley Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Orienteers Hunter Valley Championships
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 9 September 2018

Hard Medium

5 620 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Josh BlatchfordNC N38:186:48
2Daniel OrrNC N44:33+6:157:55

Hard Short

3 610 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNC N46:1312:48
2Stephen HollowayWH N1:43:56+57:4328:47

Easy

2 330 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathal and Manus O'ReillyNC N1:02:5426:59
Samantha KurtzNC Ndisqualified

MOpenA

7 570 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Duncan CurrieGO N55:287:19
2Alex MasseyNC N1:05:36+10:088:39
3Clint LawrenceNC N1:25:55+30:2711:20
Justin StaffordNC Nmispunched

M40A

7 570 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stuart KurtzNC N1:00:398:00
2Scott SimsonNC N1:03:01+2:228:19

M19-49AS

5 620 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum RobertsNC N47:578:31
2Nathan BerkholzNC N1:03:13+15:1611:14
3William ThompsonNC N1:04:36+16:3911:29
4Shane BowditchNC N1:05:38+17:4111:40
5Andrew KillenNC N1:12:02+24:0512:49
6Samuel TsangCC N1:28:07+40:1015:40

M50A

5 620 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steven RobertsNC N51:169:07
2Malcolm RobertsNC N51:34+0:189:10
3Geoff PeelNC N59:24+8:0810:34
4Andrew PowerNC N1:02:59+11:4311:12
5Damian WelbourneNC N1:04:08+12:5211:24
6Michael HalmyBN N1:04:46+13:3011:31 Download route in GPX format
7Robert BradleyWH N1:09:47+18:3112:25
8Johnny PetersenGO N1:13:17+22:0113:02
9Kerry BennettNC N1:31:38+40:2216:18
Glenn BurgessNC Ndid not finish

M50-59AS

3 610 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Colin BaileyNC N38:1110:34
2Peter BerkholzNC N48:11+10:0013:20
3Peter NewtonNC N51:24+13:1314:14

M60A

3 610 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff TodkillNC N29:018:02
2Arthur KingslandNC N33:58+4:579:24
3Nick DentCC N34:36+5:359:35
4Rudi LandsiedelNC N36:50+7:4910:12
5Greg BaconNC N47:27+18:2613:08
6Bert van NettenNC N49:09+20:0813:36
7Paul KillenNC N1:50:36+1:21:3530:38

MOpenB

3 390 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren QuiltyNC N44:4713:12
2Aaron and Bastian GehlNC N1:30:20+45:3326:38

M12A

1 730 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Baxter PeelNC N33:5419:35
2Alex KurtzNC N35:22+1:2820:26
3Max AltmannNC N35:51+1:5720:43

WOpenA

5 620 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha HoweNC N55:149:49

W40A

5 620 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martina CraigNC N48:538:41
2Cassandra ThompsonNC N1:18:51+29:5814:01

W19-49AS

3 610 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bronwyn StaffordNC N48:1413:21
2Sally-Anne HendersonNC N54:55+6:4115:12
3Caroline JenkinsNC N1:01:54+13:4017:08
4Rowena GehlNC N1:03:20+15:0617:32

WOpenB

3 390 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kelly KurtzNC N57:0116:49
2Anita BickleNC N1:03:37+6:3618:45

W18B

2 590 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Claire BurgessNC N44:2817:10
2Rebecca CraigNC N48:29+4:0118:43

W14A

2 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie TrotterNC N51:4222:11

W12A

1 730 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha KurtzNC N35:2220:26
2Harriet ThompsonNC N37:21+1:5921:35

W50-59AS

3 610 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joy GuyNC N54:5015:11
2Margaret PeelNC N55:48+0:5815:27
3Ingrid OblasserNC N1:05:08+10:1818:02
4Elaine BennettNC N1:06:10+11:2018:19
5Bridget WhiteheadNC N1:08:29+13:3918:58
6Viola O'ConnorNC N1:10:24+15:3419:30
7Sharon BurgessNC N1:40:43+45:5327:53
8Maureen FitzpatrickWH N1:41:21+46:3128:04
9Jennifer MardonNC N1:48:35+53:4530:04

W50A

5 620 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC N1:05:0211:34
2Gayle QuantockNC N1:11:22+6:2012:41

W60A

3 610 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary WoodCC N42:4411:50
Carolyn RigbyNC Ndid not finish

W70A

3 610 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn ChalmersNC N1:07:4918:47
2Andrea HackneyNC N1:20:05+12:1622:11
3Lyn RaywardNC N1:56:03+48:1432:08

M70A

3 610 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graham FowlerNC N53:1014:43
2Tim HackneyNC N1:19:01+25:5121:53
3Chris WelbourneNC N1:26:29+33:1923:57

M19-49AX

3 610 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNC N42:5611:53

Please report errors in the result list to the organiser.