Orienteering Australia

Official results for 2018 State League #16 Kitchener

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2018 State League #16 Kitchener
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 23 September 2018

BB.N

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Alex WoolfordM12A (4)18:417:37
1Sam WoolfordM14A (3)36:248:33
2Jamie WoolfordM14A (3)54:10+17:4612:44
2Helen O'CallaghanW45A (3)1:43:44+45:0816:00
3Oscar WoolfordM16A (5)47:52+14:328:36
Peter LangranM70A (5)did not start

BF.N

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jock DavisM45A (8)53:327:02
1Mark ShinglerM55A (6)46:248:20
1Saacha DonaldsonW35AS (2)48:4012:28
1Paula ShinglerW55A (4)55:2812:06
2Nea ShinglerW14A (5)52:37+12:1812:22
2Simon GeorgeM55A (6)50:41+4:179:06
2Rebecca GeorgeW20A (5)1:17:37+19:2111:58
2Oliver McFarlaneM12A (4)23:23+4:429:32
2Andrew WisniewskiM35AS (8)1:01:18+5:2711:01
2Ewan ShinglerM16A (5)38:07+4:476:51
2Andrew Mac DonaldM55AS (4)55:22+1:3914:11
3Joanna ParrW55A (4)1:04:11+8:4314:00
3Lyra SimpsonW12A (5)24:59+5:0010:11
3Julia BarbourW14A (5)1:01:05+20:4614:22
4Andy SimpsonM45A (8)1:09:06+15:349:05
5Louise BarbourW14A (5)1:05:31+25:1215:24
7Miles EllisM45A (8)1:35:48+42:1612:36
9Michael RoylanceM65A (9)1:50:36+58:4819:53
Nicola NyghW45AS (6)mispunched

BN.N

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Steve FlickM70A (5)47:1710:19
1David McGheeM45AS (4)54:5011:58
2Gordon WilsonM65A (9)55:05+3:179:54
3Bruce DawkinsM75A (5)1:07:25+13:5817:17
3Terry BluettM70A (5)54:01+6:4411:47
3Curtis PepperM12A (4)24:30+5:4910:00
3Wayne PepperM35AS (8)1:07:19+11:2812:06
3Rodney ParkinM60A (3)1:14:14+9:3013:21
4Michael HalmyM55A (6)1:06:16+19:5211:55Download route in GPX format
Bob MorganM55A (6)mispunched
Cheryl BluettW65AS (4)mispunched

BNO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Janet DawkinsEOD E (3)mispunched

CC.N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Hilary WoodW60A (1)57:4712:36
1Nick DentM65A (9)51:489:18
7Samuel TsangM35AS (8)1:35:05+39:1417:06
8David BowermanM65A (9)1:31:33+39:4516:27
Ivan KentM50A (3)did not start
Heather KentW Open Bdid not start

Droob

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Hilary SimpsonW75A (2)43:52+8:3023:50
2Trevor SimpsonM75A (5)1:00:36+7:0915:32

GO.N

35 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Dennis SparlingM65AS (1)48:5626:35
1Peter AnnettsM50A (3)1:00:119:17
1Andra LeungW16A (1)1:11:1615:33
1Istvan KerteszM35A (2)1:47:0111:10
1Peter FozoM35AS (8)55:5110:02
1Wei Hsuan(Vicky) LuOpen Easy (1)40:3816:35
1Robert HerkesM21AS (2)1:23:0712:49
1Barbara HillW50A (4)53:119:33
1Mike WardEOD M (3)1:56:5027:29
1Iida LehtonenW14A (5)40:199:29
2Barbara DawsonW55AS (4)1:08:03+9:3217:26
2Tania KennedyW50A (4)1:17:27+24:1613:55
2Aniko Fozo-KerteszW21A (2)1:08:01+4:468:56
2Duncan CurrieM20A (2)1:26:55+22:549:04
2Nikolett HalmaiW35A (2)1:09:05+2:5810:39
2Toby WilsonM21A (3)1:34:22+11:287:34
2Lachlan GraingerEOD M (3)1:06:12+23:2415:34
2Tony HillM50A (3)1:05:04+4:5310:02
3Jamie KennedyM50A (3)1:24:53+24:4213:05
3Melissa AnnettsW20A (5)1:20:11+21:5512:22
3Ian JessupM45AS (4)1:02:18+7:2813:36
3Barbara JunghansW65AS (4)45:41+7:3324:49
4Michael HanrattyM55AS (4)1:17:08+23:2519:46
4Ellis LeungM45AS (4)1:15:12+20:2216:25
4Jim MerchantM70A (5)58:50+11:3312:50
5Ross MorrisonM45A (8)1:10:39+17:079:17
5Riley GraingerM16A (5)59:25+26:0510:41
5Elaine MurdochW45AS (6)1:35:39+43:3224:31
5Ellen CurrieW20A (5)1:42:54+44:3815:52
5Ron JunghansM75A (5)1:19:20+25:5320:20
6Johnny PetersenM65A (9)1:20:24+28:3614:27
7Jim ForbesM65A (9)1:26:22+34:3415:32
8Mark BrindleyM35AS (8)1:36:54+41:0317:25
Lucy BrindleyM/W10N (3)completed
Graeme DawsonM55A (6)mispunched
Angus LeungM20A (2)did not start
Tom KennedyM21A (3)did not start

IK.N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Salme FullerW45AS (6)52:0713:21
3Peter ShepherdM65A (9)1:08:32+16:4412:19

NC.N

54 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Rudi LandsiedelM60A (3)1:04:4411:38
1Carolyn ChalmersW75A (2)35:2219:13
1Maria OrrW55AS (4)58:3115:00
1Peter OrrM55AS (4)53:4313:46
1Carolyn RigbyW65AS (4)38:0820:43
1Graham FowlerM75A (5)53:2713:42
1Sally-Anne HendersonW21AS (2)57:2412:31
1Andrea HackneyEOD H5 (3)1:04:1416:28
1Damien EnderbyM40A (1)1:26:489:04
1Erika EnderbyW12A (5)19:598:09
1Ellie TaylorEOD E (3)47:5919:35
1Samantha HoweW35A (2)1:06:0710:12
1Alvin CraigM16A (5)33:205:59
1Martina CraigW45A (3)58:369:02
1Warren QuiltyM Open B (1)1:27:3320:36
1Robert BennettM21A (3)1:22:546:39
1Cassandra ThompsonW40A (1)1:33:4814:28
1Jennifer EnderbyW21A (2)1:03:158:19
1Eino LehtonenEOD M (3)42:4810:04
2Caroline JenkinsW35AS (2)1:04:57+16:1716:39
2Tim HackneyEOD H5 (3)1:17:59+13:4519:59
2Amylee RobertsonW21AS (2)1:13:36+16:1216:04
2Rebecca CraigW12A (5)24:50+4:5110:08
2Stephen CraigM45A (8)54:22+0:507:09
2Jennifer MardonW45AS (6)57:59+5:5214:52
2Gayle QuantockW55A (4)59:53+4:2513:04
2Jack HartEOD E (3)1:04:03+16:0426:08
2Jim LeeM70A (5)51:42+4:2511:17
2Andrew KillenM21AS (2)1:39:02+15:5515:16
2Geoff PeelM60A (3)1:10:06+5:2212:36
3Steven RobertsM55A (6)55:54+9:3010:03
3Alex MasseyM21A (3)2:05:01+42:0710:02
3Bridget WhiteheadW50A (4)1:32:40+39:2916:40
3Chris WelbourneEOD H5 (3)1:38:52+34:3825:21
3Peter BerkholzM55AS (4)1:02:49+9:0616:06
3Sharon BurgessW45AS (6)1:02:18+10:1115:58
3Scott SimsonM45A (8)1:06:37+13:058:45
3Joy GuyW55AS (4)1:08:40+10:0917:36
4Viola O'ConnorW55AS (4)1:22:51+24:2021:14
4Margaret PeelW50A (4)1:54:59+1:01:4820:40
4Elaine BennettW55A (4)1:14:56+19:2816:21
4Mikayla EnderbyW14A (5)1:02:27+22:0814:41
4Tommy MellaM12A (4)26:52+8:1110:57
4Claire BurgessW20A (5)1:21:39+23:2312:36
4Shane JenkinsM35AS (8)1:10:42+14:5112:42
5William ThompsonM35AS (8)1:14:21+18:3013:22
5Graeme TaplinM65A (9)1:13:09+21:2113:09Download route in GPX format
6Bjorn MellaM45A (8)1:11:25+17:539:23
Baxter PeelM/W10N (3)completed
Justin StaffordM35A (2)mispunched
Nathan BerkholzM21A (3)did not finish
Emile AltmannM Open B (1)did not finish
Kerry BennettM60A (3)did not finish
Juha LehtonenEOD E (3)did not finish

NO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Barbara GeorgeW80A (2)50:0027:10

NT.N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jenny HawkinsW70A (2)58:3715:01
5Bob HawkinsM70A (5)1:01:37+14:2013:27

SH

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Neville FathersM80A (2)2:53:46+2:09:521:34:26
2Lyn MalmgronW65AS (4)40:00+1:5221:44

ST.N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Alastair GeorgeM20A (2)1:04:016:41

TT.S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Emily SorensenW20A (5)58:168:59

UR.N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Ian McKenzieM65A (9)1:10:39+18:5112:42
4Maggie MackayW12A (5)26:30+6:3110:48
6Jim MackayM35AS (8)1:25:44+29:5315:25
Gayle ShepherdW55A (4)did not start
Serje RobidouxM35A (2)did not start
Dave LottyM65A (9)did not start

WH.N

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Barry HanlonM80A (2)43:5423:51
2Robert BradleyM45AS (4)58:31+3:4112:46
2Janet MorrisW80A (2)1:05:43+15:4335:42
3Seth SweeneyM14A (3)1:06:30+30:0615:38
3Saffron SweeneyW45A (3)2:21:41+1:23:0521:51
4Maureen FitzpatrickW45AS (6)1:25:09+33:0221:50
4Selwyn SweeneyM16A (5)54:32+21:129:48
5Savanna SweeneyW12A (5)46:37+26:3819:01
8Paul SweeneyM45A (8)1:54:27+1:00:5515:03
Shay SweeneyM/W10N (3)completed
Niamh CassarW16A (1)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.