Orienteering Australia

Official results for AOC2018 Australian Middle Distance Championships NOL & WRE Event 1

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: AOC2018 Australian Middle Distance Championships NOL & WRE Event 1
Organiser: Orienteering SA
Date: Saturday 29 September 2018

Albany & Denmark Hinterland Or

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Jen Graham-TaylorW40A (8)38:26+7:4512:00
7Ruth ToomeyM/W10N (15)26:53+11:4414:56
9John ToomeyM45A (22)31:39+8:238:19
14Edmund ToomeyM10A (16)24:12+13:3813:26

BO W

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sasha EvesWEasy (4)21:0610:02
2Amy DuftyW10A (9)13:42+1:057:36
3Craig DuftyM45A (22)26:37+3:217:00
7Andrea EvesW45A (14)43:19+14:2413:32
9Liam DuftyM12A (15)15:20+2:187:18
9Phil DuftyM70A (36)31:59+6:5311:50
10Rob WestM65A (31)34:47+6:5411:59
11Riley McFarlaneM14A (25)22:41+5:318:24
12Lois WestW65A (21)46:26+18:5919:20
15Penny DuftyW70A (24)40:54+13:1721:31
15Michael DuftyM45A (22)37:38+14:229:54Download route in GPX format
32Patrick DuftyM16A (43)42:36+20:1011:12Download route in GPX format
39Mason EvesM16A (43)48:37+26:1112:47

KO W

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Rohan BraidM/W10N (15)15:098:25
3Ceri PassW40A (8)34:23+3:4210:44
4Paul JarrettM45AS (9)40:52+7:3914:05
5Kate BraidW12A (12)16:36+3:447:54
5Lachlan BraidM10A (16)12:24+1:506:53
10Graham BraidM45A (22)32:08+8:528:27Download route in GPX format
11Joseph ColemanM12A (15)15:45+2:437:30
19Wendy HobleyW65A (21)1:29:33+1:02:0637:18
22Lucy JarrettW16A (30)44:34+19:4215:22
32David PassM70A (36)58:46+33:4021:45
Veronica JarrettWOpenB (19)did not start
Juliette JarrettWEasy (4)did not start

LO W

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Zali DaleW14A (29)22:49+4:249:30
5Mike HoweM75A (19)34:11+5:4614:14
7Richard MatthewsM65A (31)32:51+4:5811:19
8Anthea FeaverW55A (20)33:17+7:3912:19
10Tony SimpkinsM70A (36)32:14+7:0811:56
12Nicole DavisW45AS (16)1:11:24+38:3229:45
14Ian FletcherM70A (36)35:33+10:2713:09
16Jennifer BinnsW65A (21)59:03+31:3624:36
20Janet FletcherW70A (24)47:45+20:0825:07
21Edward PlummerM45A (22)58:29+35:1315:23
22Nick DaleM50A (24)53:42+26:2814:55
Rosemary KullmannW70A (24)did not start

SW W

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Eckart BosmanM12A (15)13:026:12
3Jaco BosmanM45B (4)36:00+4:5415:00
3Marlize BosmanW45B (9)45:15+11:0218:51
3Jordan NeillM21A (3)56:00+11:1814:44
18Aldo BosmanM14A (25)30:05+12:5511:08

WA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Paul DowlingM35A (4)34:09+0:288:07

WN W

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Henry McNultyM21E (32)35:51+4:236:04
13Rachel WestW21E (19)46:14+12:059:14
20Andries SwartM20E (37)42:45+10:358:13
21Jo Anna MaynardW20E (36)43:06+11:3610:15
33Lily McFarlaneW20E (36)51:07+19:3712:10
34Luan SwartM20E (37)1:02:56+30:4612:06

WO W

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jenny KomyshanW65+AS (9)30:1718:55
1Carol BrownlieW65A (21)27:2711:26
1Daisy McCauleyW21AS (4)38:5612:10
4Bryan HardyM75A (19)33:27+5:0213:56
6Jane HardyW45B (9)51:26+17:1321:25
6Ken BrownlieM70A (36)29:29+4:2310:55Download route in GPX format
7Helen PostW65A (21)37:23+9:5615:34
9Ken PostM65A (31)34:25+6:3211:52
12Dan GreigM70A (36)32:53+7:4712:10
16Rosalie McCauleyW55A (20)48:08+22:3017:49
17Peter KomyshanM65A (31)41:49+13:5614:25
19David McCauleyM60A (30)40:31+10:3612:39
23Sarah RichardsW16A (30)47:32+22:4016:23
38Shaun RichardsM16A (43)47:24+24:5812:28

Please report errors in the result list to the organiser.