Orienteering Australia

Official results for 2018 NSW MTBO Championship - Middle Distance

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 NSW MTBO Championship - Middle Distance
Organiser: Uringa Orienteers
Date: Saturday 20 October 2018

M12

7 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nat CarrollSH N1:24:3212:04

M14

7 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
William NolanUR Ndid not finish

W16

9 000 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Serena DoyleUR Ndid not start

W20

10 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC N1:02:496:16

M21

15 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fedor IskhakovACT1:01:594:07
2Andrew SlatteryRR A1:14:33+12:344:58
3Simon LouisIK N1:21:38+19:395:26
4Keith DawsonGBR1:25:29+23:305:41
5Myall QuintNo club membership1:37:33+35:346:30
Chris WestNo club membershipdid not start

W21

13 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marquita GeldermanNorth West55:084:05
2Carolyn JacksonBK V59:05+3:574:22
3Marina IskhakovaRR A1:02:15+7:074:36
4Tegan KnightbridgeNorth West1:06:34+11:264:55
5Karena DawsonGBR1:54:27+59:198:28
Mary FienBF Ndid not start

M40

15 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ant NolanUR N1:30:486:03
Serje RobidouxUR Ndid not finish
Tim GilesBF Ndid not start

W40

10 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn HauptGO N47:134:43

M50

13 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David KingWellington54:114:00
2Greg BarbourBF N58:22+4:114:19
3Andrew PowerNC N58:27+4:164:19
4Michael HalmyBN N1:12:20+18:095:21 Download route in GPX format
5John BrayanGO N1:33:09+38:586:54
Michael Ridley-SmithGO Ndid not start

W50

10 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC N44:144:25
2Deb BainPeninsula and Plains51:20+7:065:08
3Salme FullerIK N1:05:09+20:556:30
4Linda SestaUR N1:05:34+21:206:33
5Diana CharltonNC N1:25:39+41:258:33
6Sally DicksonPeninsula and Plains1:45:21+1:01:0710:32
Janelle SchaferSO Qmispunched

M60

10 000 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF N43:154:19
2Robert VincentNC N44:58+1:434:29
3Rob GardenNorth West45:56+2:414:35
4Steve PyattNorth West47:20+4:054:44
5Jim SutherlandHutt Valley49:33+6:184:57
6Geoff TodkillNC N50:04+6:495:00
7Joe SherriffDunedin52:59+9:445:17
8Rudi LandsiedelNC N54:16+11:015:25
9Bill VandendoolBK V55:52+12:375:35
10Malcolm RobertsNC N1:01:08+17:536:06
11Robert LewinNC N1:01:44+18:296:10
12Rodney ParkinBN N1:10:22+27:077:02
13Michael SchaferSO Q1:41:35+58:2010:09
Chris WilmottIK Nmispunched
James LithgowGO Nmispunched

W60

9 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo WilsonDunedin1:11:057:53

M70

9 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael WoodHutt Valley39:214:22
2Chris GeldermanNorth West58:06+18:456:27
3Leigh PrivettAW V1:00:10+20:496:41
4Frank IngwersenPO A1:31:11+51:5010:07

W70

7 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peta WhitfordYV V1:00:128:36
2Ann IngwersenPO A1:04:13+4:019:10
Yett GeldermanNorth Westmispunched

Recreational

9 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martyn CarrollSH N56:416:17
2Roger WilliamsNC N1:00:55+4:146:46
3Ian JessupGO N1:01:18+4:376:48
4Kristie CarrollSH N1:33:16+36:3510:21
James StuartIK Ndid not finish

eBike

10 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BaconNC N43:374:21
2Tim HackneyNC N48:04+4:274:48
3Michael RoylanceBF N1:02:26+18:496:14

Please report errors in the result list to the organiser.