Orienteering Australia

Official results for 2018 NSW MTBO Championship - Middle Distance

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2018 NSW MTBO Championship - Middle Distance
Organiser: Uringa Orienteers
Date: Saturday 20 October 2018

ACT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Fedor IskhakovM21 (5)1:01:594:07

AW V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Leigh PrivettM70 (4)1:00:10+20:496:41

BF N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Eoin RotheryM60 (15)43:154:19
2Greg BarbourM50 (5)58:22+4:114:19
3Michael RoylanceeBike (3)1:02:26+18:496:14
Mary FienW21 (5)did not start
Tim GilesM40 (1)did not start

BK V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Carolyn JacksonW21 (5)59:05+3:574:22
9Bill VandendoolM60 (15)55:52+12:375:35

BN N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Michael HalmyM50 (5)1:12:20+18:095:21Download route in GPX format
12Rodney ParkinM60 (15)1:10:22+27:077:02

Dunedin

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jo WilsonW60 (1)1:11:057:53
7Joe SherriffM60 (15)52:59+9:445:17

GBR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Keith DawsonM21 (5)1:25:29+23:305:41

GBR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Karena DawsonW21 (5)1:54:27+59:198:28

GO N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Carolyn HauptW40 (1)47:134:43
3Ian JessupRecreational (4)1:01:18+4:376:48
5John BrayanM50 (5)1:33:09+38:586:54
James LithgowM60 (15)mispunched
Michael Ridley-SmithM50 (5)did not start

Hutt Valley

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Michael WoodM70 (4)39:214:22
5Jim SutherlandM60 (15)49:33+6:184:57

IK N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Simon LouisM21 (5)1:21:38+19:395:26
3Salme FullerW50 (7)1:05:09+20:556:30
Chris WilmottM60 (15)mispunched
James StuartRecreational (4)did not finish

NC N

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Greg BaconeBike (3)43:374:21
1Carolyn MatthewsW50 (7)44:144:25
1Rhiannon PrenticeW20 (1)1:02:496:16
2Tim HackneyeBike (3)48:04+4:274:48
2Robert VincentM60 (15)44:58+1:434:29
2Roger WilliamsRecreational (4)1:00:55+4:146:46
3Andrew PowerM50 (5)58:27+4:164:19
5Diana CharltonW50 (7)1:25:39+41:258:33
6Geoff TodkillM60 (15)50:04+6:495:00
8Rudi LandsiedelM60 (15)54:16+11:015:25
10Malcolm RobertsM60 (15)1:01:08+17:536:06
11Robert LewinM60 (15)1:01:44+18:296:10

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Myall QuintM21 (5)1:37:33+35:346:30
Chris WestM21 (5)did not start

North West

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Marquita GeldermanW21 (5)55:084:05
2Chris GeldermanM70 (4)58:06+18:456:27
3Rob GardenM60 (15)45:56+2:414:35
4Steve PyattM60 (15)47:20+4:054:44
4Tegan KnightbridgeW21 (5)1:06:34+11:264:55
Yett GeldermanW70 (3)mispunched

Peninsula and Plains

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Deb BainW50 (7)51:20+7:065:08
6Sally DicksonW50 (7)1:45:21+1:01:0710:32

PO A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Ann IngwersenW70 (3)1:04:13+4:019:10
4Frank IngwersenM70 (4)1:31:11+51:5010:07

RR A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Andrew SlatteryM21 (5)1:14:33+12:344:58
3Marina IskhakovaW21 (5)1:02:15+7:074:36

SH N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Martyn CarrollRecreational (4)56:416:17
1Nat CarrollM12 (1)1:24:3212:04
4Kristie CarrollRecreational (4)1:33:16+36:3510:21

SO Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Michael SchaferM60 (15)1:41:35+58:2010:09
Janelle SchaferW50 (7)mispunched

UR N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ant NolanM40 (1)1:30:486:03
4Linda SestaW50 (7)1:05:34+21:206:33
William NolanM14did not finish
Serje RobidouxM40 (1)did not finish
Serena DoyleW16did not start

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1David KingM50 (5)54:114:00

YV V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Peta WhitfordW70 (3)1:00:128:36

Please report errors in the result list to the organiser.