Orienteering Australia

Official results for 2018 QLD Long Champs - Tingalpa Creek, race 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 QLD Long Champs - Tingalpa Creek
Organisers: Orienteering Queensland / Toohey Forest Orienteers
Date: Saturday 18 August 2018 - Sunday 19 August 2018

Race 1Race 2Race 2 (overall)

M/W10N

1 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luca SchulzUgly Gully Orienteers17:0611:24
2Matilda RogersRange Runners Orienteering Club17:37+0:3111:44
3Elin SchulzUgly Gully Orienteers18:23+1:1712:15
4Emrys RogersRange Runners Orienteering Club21:47+4:4114:31
Indigo NewnesEnoggeroosdid not start

W10A

1 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alara WilliamsRange Runners Orienteering Club15:1910:12
2Cate NemethTF.Q22:41+7:2215:07

W12A

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cassy ReinbottRange Runners Orienteering Club27:1413:37

W14A

2 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella RogersRange Runners Orienteering Club28:3410:59
2Sara GarbelliniEnoggeroos30:24+1:5011:41

W16A

4 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikaela GrayUgly Gully Orienteers51:0011:20
Rani BrennanRange Runners Orienteering Clubdid not start
Maxine LovellRange Runners Orienteering Clubdid not start
Serena DoyleUringa Orienteersdid not start

W20A

5 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Winnie OakhillUgly Gully Orienteers57:2010:14
2Jess RogersRange Runners Orienteering Club1:01:12+3:5210:55

W21A

7 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Krystal NeumannEnoggeroos1:02:398:14

W35A

5 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Meredith GrayUgly Gully Orienteers1:02:3911:11
2Tomasina CalabroToohey Forest Orienteers1:15:55+13:1613:33
3Fiona CaristoEnoggeroos1:30:02+27:2316:04
4Michelle SchulzUgly Gully Orienteers1:40:44+38:0517:59

W35-44AS

3 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara DougallToohey Forest Orienteers1:07:3817:20
2Annette RogersRange Runners Orienteering Club1:09:04+1:2617:42
3Nicole WilliamsRange Runners Orienteering Club1:12:46+5:0818:39
Jane ZimmermanEnoggeroosdid not start

W45A

5 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers53:1010:25
2Clare LeungUgly Gully Orienteers59:42+6:3211:42

W45-54AS

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingrid BaadeUgly Gully Orienteers1:38:1529:46

W55A

4 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frances PowellUgly Gully Orienteers1:07:0514:54
2Juliana de NooyUgly Gully Orienteers1:12:02+4:5716:00
3Leanne O'SheaEnoggeroos1:15:03+7:5816:40
4Kathy PetrieSunshine Orienteers Club1:21:13+14:0818:02
5Johanna Tavner-CornerToohey Forest Orienteers1:33:44+26:3920:49
Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteersmispunched

W55+AS

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Donnita DougallToohey Forest Orienteers48:1725:24
2Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers1:02:08+13:5132:42

W65A

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robin SpriggsUgly Gully Orienteers1:00:5018:26
2Judith HayToohey Forest Orienteers1:01:32+0:4218:38
3Joan SheldonUgly Gully Orienteers1:10:07+9:1721:14
4Esther TownsendEnoggeroos1:21:51+21:0124:48
5Christine CordwellToohey Forest Orienteers1:22:07+21:1724:53
6Rhonda BowlingEnoggeroos1:29:47+28:5727:12

W75+A

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club45:1123:46
2Pam CoxToohey Forest Orienteers1:33:45+48:3449:20

W85+A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer BrettToohey Forest Orienteers56:4829:53

M10A

1 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Miles BryantEnoggeroos11:597:59
2Lachlan FergusonUgly Gully Orienteers12:22+0:238:14
3Caelan WilliamsRange Runners Orienteering Club14:38+2:399:45
4Thomas CaristoEnoggeroos20:05+8:0613:23
5Callum BryantEnoggeroos23:56+11:5715:57

M12A

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver PeckToohey Forest Orienteers19:199:39
2Eric LovellRange Runners Orienteering Club19:33+0:149:46
3Adrian GarbelliniEnoggeroos29:35+10:1614:47
4James FergusonUgly Gully Orienteers45:30+26:1122:45

M14A

3 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Corentin CabanesUgly Gully Orienteers36:0610:37
2Joshua NewnesEnoggeroos37:53+1:4711:08
3Dylan BryantEnoggeroos40:29+4:2311:54
4Paul GarbelliniEnoggeroos44:34+8:2813:06
5Jack ReinbottRange Runners Orienteering Club45:23+9:1713:20
6Chris NemethTF Q48:45+12:3914:20

M16A

5 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ryan GrayUgly Gully Orienteers35:517:01
2Grant ReinbottRange Runners Orienteering Club36:43+0:527:11
3Samuel GarbelliniEnoggeroos39:24+3:337:43
4Blake ReinbottRange Runners Orienteering Club40:08+4:177:52
5William CoxRange Runners Orienteering Club1:11:48+35:5714:04
6Cayleb FidgeBullecourt Boulder Bounders1:16:06+40:1514:55

M20A

7 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riley de JongRange Runners Orienteering Club1:01:428:07
2Thomas GarbelliniEnoggeroos1:02:18+0:368:11
3Daniel GrayUgly Gully Orienteers1:03:15+1:338:19
4Jaiden FidgeBullecourt Boulder Bounders1:05:12+3:308:34
5Nicholas BurridgeUgly Gully Orienteers1:08:25+6:439:00
Saxon CharlesBullecourt Boulder Boundersdid not start

M20AS

4 500 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Murray PowellUgly Gully Orienteersdid not start

M21A

9 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders1:06:156:54
2James SheldonUgly Gully Orienteers1:09:07+2:527:11
3Andrew HillWestern and Hills Orienteers1:12:53+6:387:35
4Anatoly KulikovUgly Gully Orienteers1:13:25+7:107:38
5Lachlan HowardEnoggeroos1:27:51+21:369:09
Jack NeumannEnoggeroosdid not start

M21AS

5 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel Del DotBushflyers1:21:2614:32

M35A

7 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben SchulzUgly Gully Orienteers1:12:179:30
2Tony BryantEnoggeroos1:56:07+43:5015:16

M35-44AS

5 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brenton GrayUgly Gully Orienteers53:2210:27

M45A

7 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tim McIntyreUgly Gully Orienteers1:10:489:18
2Paul ElbyEnoggeroos1:17:45+6:5710:13
3Shane DoyleUringa Orienteers1:24:38+13:5011:08
4Sebastien LhoteUgly Gully Orienteers1:49:14+38:2614:22
5Joseph GarbelliniEnoggeroos2:21:06+1:10:1818:33

M45-54AS

3 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cameron WilliamsRange Runners Orienteering Club53:1813:40
2Brendan HenrySunshine Orienteers Club1:05:38+12:2016:49
3Brian CordwellToohey Forest Orienteers1:28:49+35:3122:46
Andrew BrennanRange Runners Orienteering Clubdid not start

M55A

5 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cliff HowardEnoggeroos1:01:5912:09
2Peter EffeneyUgly Gully Orienteers1:03:29+1:3012:26
3Mark PetrieSunshine Orienteers Club1:05:48+3:4912:54
4Michael BurtRed Roos1:10:07+8:0813:44
5James ShulmeisterUgly Gully Orienteers1:12:15+10:1614:10
6Guy PigerreUgly Gully Orienteers1:18:39+16:4015:25
7Gordon MuirEnoggeroos1:19:30+17:3115:35
Mark RobertsParadise Lost Orienteersdid not start

M55+AS

3 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bill MonaghanParawanga Orienteers1:05:1519:46
2Roy KalecinskiToohey Forest Orienteers2:33:52+1:28:3746:37

M65A

3 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers45:5911:47
2Jim DougallToohey Forest Orienteers51:22+5:2313:10
3David FirmanEnoggeroos53:50+7:5113:48
4Peter RussellSunshine Orienteers Club57:25+11:2614:43
5Reid MoranToohey Forest Orienteers1:09:33+23:3417:50
6James MitchellUgly Gully Orienteers1:18:46+32:4720:11
7Tony Tavner-CornerToohey Forest Orienteers1:21:52+35:5320:59
8Tom SchultsUgly Gully Orienteers1:29:48+43:4923:01
Robert RapkinsEnoggeroosdid not start

M75A

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trevor SauerSunshine Orienteers Club52:5616:02
2Darryl ErbacherParawanga Orienteers55:57+3:0116:57
3Clive PopeUgly Gully Orienteers59:40+6:4418:04
4Jim BowlingEnoggeroos1:12:58+20:0222:06
5Neville CobboldUgly Gully Orienteers1:34:31+41:3528:38
6Alan W CoxToohey Forest Orienteers1:57:31+1:04:3535:36
Christopher SpriggsUgly Gully Orienteersdid not start

M Open B

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Iain DuncanSunshine Orienteers Club1:19:3323:23
2Thomas MarneyUgly Gully Orienteers1:47:50+28:1731:42

W Open B

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elizabeth FergusonUgly Gully Orienteers40:4215:39
2Alison BryantEnoggeroos48:32+7:5018:40
3Josephine GarbelliniEnoggeroos54:58+14:1621:08
4Sharon WithersEnoggeroos1:23:02+42:2031:56
Marie BertrandUgly Gully Orienteersdid not start
Lucy PeljoEnoggeroosdid not start

Open Very Easy

1 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justin LhoteUgly Gully Orienteers17:2211:34
2Maya LhoteUgly Gully Orienteers19:10+1:4812:46

Please report errors in the result list to the organiser.