Orienteering Australia

Official results for 2018 State League #14 (Long)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 State League #14 (Long)
Organisers: Goldseekers Orienteers / Orienteering NSW
Date: Sunday 19 August 2018

M/W10N

1 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Layla DentRed Roos32:5919:24
2Baxter PeelNewcastle Orienteering Club36:44+3:4521:36

Men 10A

1 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Connor DentRed Roos18:0710:39
2Alton FreemanBig Foot Orienteers22:20+4:1313:08

Men 12A

2 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jonathan NolanUringa Orienteers37:2517:49
Hayden DentRed Roosdid not finish

Women 12A

2 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca CraigNewcastle Orienteering Club32:2315:25
2Lyra SimpsonBig Foot Orienteers33:48+1:2516:05
3Maggie MackayUringa Orienteers37:55+5:3218:03
4Jacinta BraidwoodWestern and Hills Orienteers1:10:26+38:0333:32

Men 14A

3 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oscar MellaNewcastle Orienteering Club36:2210:06
2Oliver FreemanBig Foot Orienteers55:03+18:4115:17
3Seth SweeneyWestern and Hills Orienteers1:54:33+1:18:1131:49
Elye DentRed Roosdid not finish
William NolanUringa Orienteersdid not finish

Women 14A

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lida LehtonenGaringal Orienteers36:5410:15
2Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club41:25+4:3111:30
3Nea ShinglerBig Foot Orienteers1:02:12+25:1817:16
4Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club1:03:41+26:4717:41

Men 16A

5 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNewcastle Orienteering Club33:486:45
2Ewan ShinglerBig Foot Orienteers38:28+4:407:41
3Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers49:07+15:199:49
4Selwyn SweeneyWestern and Hills Orienteers58:31+24:4311:42

Women 16A

4 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andra LeungGaringal Orienteers1:17:5518:07

Women 20A

4 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertParawanga Orienteers1:05:2415:12
2Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers1:18:39+13:1518:17
3Melissa AnnettsGaringal Orienteers1:28:12+22:4820:30
4Claire BurgessNewcastle Orienteering Club1:32:18+26:5421:27
5Anne BakGoldseekers Orienteers1:32:24+27:0021:29
6Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers1:32:52+27:2821:35
7Ellen CurrieGaringal Orienteers1:35:00+29:3622:05

Men 21A

10 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonGaringal Orienteers1:08:286:42
2Martin DentRed Roos1:08:29+0:016:42
3Alastair GeorgeBig Foot Orienteers1:09:23+0:556:48
4Hamish ProsserAbominable O-Men1:11:56+3:287:03
5Andrew BrownBig Foot Orienteers1:28:57+20:298:43
6Benjamin HanleyBig Foot Orienteers1:45:10+36:4210:18

Women 21A

6 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club1:05:309:29
2Kathie DentRed Roos1:21:34+16:0411:49
Nicole MealingBig Foot Orienteersdid not finish

Men 21AS

6 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Huon WilsonGaringal Orienteers56:198:39
2Sam HillNo club membership1:07:58+11:3910:27
3Clinton RussellGoldseekers Orienteers1:17:31+21:1211:55

Women 21AS

4 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers37:318:43
2Kirrilee RussellNo club membership57:48+20:1713:26
3Alice MartinCentral Coast Orienteers59:48+22:1713:54
4Joanna HillGaringal Orienteers1:02:42+25:1114:34

Men 35A

8 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James McQuillanWestern and Hills Orienteers1:13:579:07
2Istvan KertezGaringal Orienteers1:34:03+20:0611:36
3Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:38:43+24:4612:11

Women 35A

6 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nikolett HalmaiNo club membership1:23:3512:51
2Samantha HoweGaringal Orienteers1:39:30+15:5515:18

Men 35AS

5 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter FozoGaringal Orienteers1:02:3212:30
2Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers1:09:36+7:0413:55
3Jim MackayUringa Orienteers1:11:30+8:5814:18
4Jose ZapataCentral Coast Orienteers1:16:09+13:3715:13
5Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club1:26:09+23:3717:13
6Dan MartinCentral Coast Orienteers1:37:57+35:2519:35

Women 35AS

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caroline JenkinsNewcastle Orienteering Club1:11:3518:50
2Nerise McQuillanWestern and Hills Orienteers1:16:58+5:2320:15
Phoebe DentCentral Coast Orienteersdid not finish

Men 40A

8 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Damien EnderbyNewcastle Orienteering Club1:13:589:07
2Matt HackettWestern and Hills Orienteers2:00:40+46:4214:53

Women 40A

6 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn HauptGaringal Orienteers1:32:5914:18

Men 45A

6 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen CraigNewcastle Orienteering Club46:526:47
2Jock DavisBig Foot Orienteers53:55+7:037:48
3Ant NolanUringa Orienteers1:02:47+15:559:05
4Andy SimpsonBig Foot Orienteers1:05:21+18:299:28
5Paul CuthbertParawanga Orienteers1:07:37+20:459:47
6Bjorn MellaNo club membership1:10:19+23:2710:11
7Ross MorrisonNewcastle Orienteering Club1:18:02+31:1011:18
8Joshua BraidwoodWestern and Hills Orienteers1:59:12+1:12:2017:16

Women 45A

6 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martina CraigNewcastle Orienteering Club1:08:1810:30
2Alexa TroedsonBig Foot Orienteers1:32:26+24:0814:13
3Anna HyslopParawanga Orienteers1:41:56+33:3815:40
4Melanie ChristieUringa Orienteers2:14:44+1:06:2620:43

Men 45AS

4 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rohan HyslopParawanga Orienteers50:2611:43
2Michael HalmyBennelong Northside Orienteers52:54+2:2812:18
3Robert BradleyWestern and Hills Orienteers1:00:12+9:4614:00
4David McGheeBennelong Northside Orienteers1:09:49+19:2316:14
5Ellis LeungGaringal Orienteers1:17:00+26:3417:54

Women 45AS

3 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicole NyghBig Foot Orienteers1:01:0416:04
2Sally DevenishWestern Plains Orienteers1:17:39+16:3520:26
3Amanda MackieBig Foot Orienteers1:20:22+19:1821:08
4Vanessa FreemanBig Foot Orienteers1:23:22+22:1821:56
5Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club1:27:04+26:0022:54
6Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers1:50:13+49:0929:00

Men 50A

6 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark FreemanBig Foot Orienteers1:01:269:27
2Peter AnnettsGaringal Orienteers1:04:29+3:039:55
3Tony HillGaringal Orienteers1:12:19+10:5311:07
4Hamish MackieBig Foot Orienteers1:28:16+26:5013:34
5John BrayanGaringal Orienteers1:36:11+34:4514:47
6Titus MurraySouthern Highlands Orienteers1:49:52+48:2616:54

Women 50A

5 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara HillGaringal Orienteers1:04:1112:50
2Tara SutherlandParawanga Orienteers1:06:38+2:2713:19
3Margaret PeelNewcastle Orienteering Club1:29:30+25:1917:54
4Sharon LambertBennelong Northside Orienteers1:36:59+32:4819:23

Men 55A

5 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian ProsserAbominable O-Men45:109:02
2Mark ShinglerBig Foot Orienteers51:56+6:4610:23
3Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club56:25+11:1511:17
4Simon GeorgeBig Foot Orienteers57:39+12:2911:31
5Peter HopperBennelong Northside Orienteers1:17:35+32:2515:31
6Rod EckelsGaringal Orienteers1:31:59+46:4918:23
7Bob MorganBennelong Northside Orienteers1:32:00+46:5018:24

Women 55A

4 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club50:4911:49
2Joanna ParrBig Foot Orienteers55:10+4:2112:49
3Paula ShinglerBig Foot Orienteers1:03:42+12:5314:48
4Liz BourneBullecourt Boulder Bounders1:15:38+24:4917:35

Men 55AS

3 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gary StewartSouthern Highlands Orienteers50:2213:15
2Andrew Mac DonaldBig Foot Orienteers56:56+6:3414:58
3Peter OrrNewcastle Orienteering Club1:13:51+23:2919:26
4Peter NewtownNewcastle Orienteering Club1:19:32+29:1020:55

Women 55AS

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maria OrrNewcastle Orienteering Club1:07:5617:52
2Viola O'ConnorNewcastle Orienteering Club1:21:06+13:1021:20
3Carolyn DaviesGaringal Orienteers1:38:05+30:0925:48

Men 60A

5 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers56:4711:21
2Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club57:49+1:0211:33
3Ian DempseyNewcastle Orienteering Club1:04:48+8:0112:57
4Rudi LandseidelNewcastle Orienteering Club1:04:48+8:0112:57
5Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers1:16:17+19:3015:15
6Geoff PeelNewcastle Orienteering Club1:19:05+22:1815:49
7Greg SmithGoldseekers Orienteers1:27:49+31:0217:33

Women 60A

4 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary WoodCentral Coast Orienteers1:07:2515:40
2Jane SayeAbominable O-Men1:19:24+11:5918:27

Men 65A

5 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nick DentCentral Coast Orienteers58:3511:43
2Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers59:19+0:4411:51
3Warwick SelbyGaringal Orienteers1:12:08+13:3314:25
4Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers1:13:42+15:0714:44
5Johnny PetersenGaringal Orienteers1:25:11+26:3617:02
6Jim ForbesGaringal Orienteers1:27:29+28:5417:29
7Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers1:35:02+36:2719:00

Women 65A

3 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara MartinParawanga Orienteers1:18:4620:43

Men 65AS

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alan SargeantNo club membership55:1623:01

Women 65AS

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara JunghansGaringal Orienteers1:05:5427:27

Men 70A

4 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ross BarrGaringal Orienteers48:4311:19
2Steve FlickBennelong Northside Orienteers49:13+0:3011:26
3Hugh MooreRed Roos54:20+5:3712:38
4Jim LeeNewcastle Orienteering Club56:27+7:4413:07
5Robert AllisonRed Roos1:04:41+15:5815:02
6Jim MerchantGaringal Orienteers1:08:52+20:0916:00
7Dick OgilvieUringa Orienteers1:21:32+32:4918:57

Women 70A

3 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judy AllisonRed Roos1:12:1819:01

Men 75A

3 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Le CarpentierSouthern Highlands Orienteers52:5413:55
2Ron JunghansGaringal Orienteers1:03:21+10:2716:40
3Bruce DawkinsBennelong Northside Orienteers1:04:11+11:1716:53
4Basil BaldwinGoldseekers Orienteers1:04:51+11:5717:03
5Peter MeyerSouthern Highlands Orienteers1:17:24+24:3020:22
6Barry PearceWestern and Hills Orienteers2:18:33+1:25:3936:27

Women 75A

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jean BaldwinGoldseekers Orienteers41:3617:20
2Christa SchaferGaringal Orienteers1:33:33+51:5738:58

Men 80A

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barry HanlonWestern and Hills Orienteers1:10:5229:31

Women 80A

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers1:26:0635:52

Men Junior B

3 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sean SmithGoldseekers Orienteers2:06:1135:03

Men Open B

3 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HanrattyGaringal Orienteers1:33:0225:50
2Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers1:40:03+7:0127:47

Open Easy

2 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maryanne SmithGoldseekers Orienteers52:0724:49

EOD H4

6 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kendall O'ConnorNo club membership56:178:39
Mitch AllenGoldseekers Orienteersdid not finish

EOD Moderate

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chris GreenGoldseekers Orienteers54:5615:15
2Stephen NugentGoldseekers Orienteers1:19:42+24:4622:08
3Max & Paul BloomfiledGoldseekers Orienteers1:30:00+35:0425:00
4Sam MellaNewcastle Orienteering Club1:40:16+45:2027:51

EOD H8

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Juha LehtonenGaringal Orienteers40:1316:45
2Alitia DougalBennelong Northside Orienteers49:33+9:2020:38

Please report errors in the result list to the organiser.