Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 2, Cornish College

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 2, Cornish College
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Saturday 20 October 2018

Mo Men

3 700 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nathan LawsonMFV Melbourne Forest Racers13:563:45
2Aston KeyMFV Melbourne Forest Racers15:05+1:094:04
3Patrick JaffeMFV Melbourne Forest Racers15:14+1:184:07
4Joe WoodleyMFV Melbourne Forest Racers15:52+1:564:17
5Bruce ArthurMFV Melbourne Forest Racers16:30+2:344:27
5James RobertsonBGV Bendigo Orienteers16:30+2:344:27
7Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club17:01+3:054:35
8Jensen KeyMFV Melbourne Forest Racers17:15+3:194:39
9Peter HobbsDRV Dandenong Ranges Orienteering17:38+3:424:45
10Simon RouseDRV Dandenong Ranges Orienteering17:55+3:594:50
11Warren KeyMFV Melbourne Forest Racers17:57+4:014:51
12Mason ArthurMFV Melbourne Forest Racers17:58+4:024:51
13Fredrik JohanssonMFV Melbourne Forest Racers18:50+4:545:05
14Will DaveyMFV Melbourne Forest Racers18:56+5:005:07
15Nicholas CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:30+5:345:16
16David BrownridgeBGV Bendigo Orienteers19:50+5:545:21
17Max DalheimMFV Melbourne Forest Racers20:01+6:055:24
18Kristian RuuskaARV Victorian ARDF Group20:14+6:185:28
19Martin SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering20:58+7:025:40
20Scott GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:30+7:345:48
21Warwick DavisTKV Tuckonie Orienteering Club21:39+7:435:51
22Andrew JohnstonOV Orienteering Victoria/No club21:54+7:585:55
23Carl DalheimMFV Melbourne Forest Racers22:24+8:286:03
24Conan PrendergastOV Orienteering Victoria/No club22:27+8:316:04
25Blair TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club23:00+9:046:12
26Warwick WilliamsEUV Eureka Orienteers23:04+9:086:14 Download route in GPX format
27Cormac McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club23:38+9:426:23
28Stephen CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:41+9:456:24
29Stephen BirdBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:15+11:196:49
30Roch PrendergastEUV Eureka Orienteers25:26+11:306:52
31Orry ThomasOV Orienteering Victoria/No club26:16+12:207:05
32Darren EenjesBGV Bendigo Orienteers26:31+12:357:10
33David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:50+13:547:31
34Damian SpencerDRV Dandenong Ranges Orienteering28:06+14:107:35
35Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:32+14:367:42
36Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteering29:41+15:458:01
37Gary BuchanEUV Eureka Orienteers30:49+16:538:19
38Alan WattsNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl31:25+17:298:29
39Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:53+17:578:37
40Steven O'ConnellBKV Bayside Kangaroos Orienteers32:28+18:328:46
41John RussellOV Orienteering Victoria/No club35:27+21:319:34
42Greg PalmerNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl36:18+22:229:48
43Michael KippOV Orienteering Victoria/No club43:58+30:0211:52
Stuart McwilliamDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Aeon GreenhanNEV Nillumbik Emus Orienteering Cldid not finish
Ted van GeldermalsenYVV Yarra Valley Orienteering Clubnot competing
Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteeringnot competing

Mo Women

3 700 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natasha KeyMFV Melbourne Forest Racers17:164:40
2Aislinn PrendergastEUV Eureka Orienteers20:18+3:025:29
3Clare BrownridgeBGV Bendigo Orienteers21:35+4:195:50
4Zoe DowlingOV Orienteering Victoria/No club21:53+4:375:54
5Linnea KarjalainenMFV Melbourne Forest Racers22:19+5:036:01
6Asha SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering22:40+5:246:07
7Jayne SalesMFV Melbourne Forest Racers23:36+6:206:22
8Helen WalpoleDRV Dandenong Ranges Orienteering23:59+6:436:28
9Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering31:05+13:498:24
10Victoria GreenhanNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl34:49+17:339:24
11Grace OrangeOV Orienteering Victoria/No club42:55+25:3911:35

Sally Men

2 550 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club12:114:46
2Torren ArthurMFV Melbourne Forest Racers12:41+0:304:58
3Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering14:15+2:045:35
4Bruce PatersonARV Victorian ARDF Group14:26+2:155:39
5Hadyn TangMFV Melbourne Forest Racers14:51+2:405:49
6Stephen DunbarBKV Bayside Kangaroos Orienteers15:06+2:555:55
7Rodney PhillipsMFV Melbourne Forest Racers16:10+3:596:20
8Wayne LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering20:02+7:517:51
9Shad WallOV Orienteering Victoria/No club20:47+8:368:09
10David ShepardOV Orienteering Victoria/No club20:55+8:448:12
11Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:57+8:468:12
12Anttijussi KarjalainenOV Orienteering Victoria/No club21:09+8:588:17
13Campbell JamesBGV Bendigo Orienteers21:57+9:468:36
14Greg TamblynBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:04+9:538:39
15Mark BesleyDRV Dandenong Ranges Orienteering22:12+10:018:42
16Peter YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering22:19+10:088:45
17Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:47+11:369:19
18Dennis TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club24:27+12:169:35
19Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering25:46+13:3510:06
20Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club26:27+14:1610:22
21Ray SheldonYVV Yarra Valley Orienteering Club28:21+16:1011:07
22David GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club30:18+18:0711:52
23Kevin MorrisBKV Bayside Kangaroos Orienteers30:22+18:1111:54
24Carl StempDRV Dandenong Ranges Orienteering32:11+20:0012:37
25Ian BakerBKV Bayside Kangaroos Orienteers33:07+20:5612:59
26Noel McVeyTKV Tuckonie Orienteering Club35:11+23:0013:47
27Stuart CapelOV Orienteering Victoria/No club39:41+27:3015:33
28Des GregoryBKV Bayside Kangaroos Orienteers45:53+33:4217:59
Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
O AtkinsonOV Orienteering Victoria/No clubnot competing

Sally Women

2 550 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Amber LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering15:186:00
2Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteering15:27+0:096:03
3Nicola DalheimMFV Melbourne Forest Racers16:05+0:476:18
4Serryn EenjesBGV Bendigo Orienteers16:28+1:106:27
5Janine SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering16:31+1:136:28
6Celsey AdamsOV Orienteering Victoria/No club16:42+1:246:32
7Milla KeyMFV Melbourne Forest Racers16:45+1:276:34
8Heather O'DonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club17:10+1:526:43
9Sarah LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering17:33+2:156:52
10Julie FrancisMFV Melbourne Forest Racers19:04+3:467:28
11Wendy TavernaCHV Central Highlands Orienteering20:19+5:017:58
12Philippa Lohmeyer-CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:55+5:378:12
13Simone MarkhamOV Orienteering Victoria/No club21:57+6:398:36
14Emily ShepardOV Orienteering Victoria/No club22:00+6:428:37
15Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club22:01+6:438:38
16Libby MeekingYVV Yarra Valley Orienteering Club22:52+7:348:58
17Ruth GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club23:52+8:349:21
18Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering25:06+9:489:50
19Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering27:11+11:5310:39
20Kathy LileyYVV Yarra Valley Orienteering Club27:49+12:3110:54
21Elizabeth HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers29:22+14:0411:30
22Jocelyn WattsYVV Yarra Valley Orienteering Club30:38+15:2012:00
23Janet KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:50+16:3212:29
24Kate MorrisBKV Bayside Kangaroos Orienteers32:11+16:5312:37
25Judy PrendergastEUV Eureka Orienteers35:10+19:5213:47
26Ilze YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering35:55+20:3714:05
27Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers36:06+20:4814:09
28Martine BarrotOV Orienteering Victoria/No club39:53+24:3515:38

Usain Men

2 250 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Max ViazOV Orienteering Victoria/No club18:448:19
1Lukas BanksOV Orienteering Victoria/No club18:448:19
3Ben BanksOV Orienteering Victoria/No club18:49+0:058:21
4Jeremy BanksOV Orienteering Victoria/No club18:53+0:098:23
5Eric LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering19:21+0:378:36
6Evan GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:01+2:179:20
7Dale TavernaCHV Central Highlands Orienteering21:47+3:039:40
8Oscar AtkinsonOV Orienteering Victoria/No club21:49+3:059:41
9Harry AtkinsonOV Orienteering Victoria/No club25:16+6:3211:13
10Louis ShepardOV Orienteering Victoria/No club25:36+6:5211:22
11Leo VecchioOV Orienteering Victoria/No club27:18+8:3412:08
12Archie WestonOV Orienteering Victoria/No club29:10+10:2612:57
13Michael HubbertBKV Bayside Kangaroos Orienteers37:20+18:3616:35
14Neo KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers46:33+27:4920:41
Cooper WallOV Orienteering Victoria/No clubmispunched
Elliott WallOV Orienteering Victoria/No clubmispunched
Liam WestonOV Orienteering Victoria/No clubmispunched
Lachlan RobertsonOV Orienteering Victoria/No clubmispunched
Charlie RobertsonOV Orienteering Victoria/No clubmispunched
L WestonOV Orienteering Victoria/No clubnot competing

Usain Women

2 250 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Claudia FischerOV Orienteering Victoria/No club18:588:25
2Annie GrubyDRV Dandenong Ranges Orienteering19:56+0:588:51
3Mia GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:17+1:199:00
4Samantha LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering25:09+6:1111:10
5Frankie ShepardOV Orienteering Victoria/No club29:36+10:3813:09
6Mia CourtieOV Orienteering Victoria/No club46:44+27:4620:46
Paula DaveyMFV Melbourne Forest Racersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.