Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 3, VU St Albans

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 3, VU St Albans
Organisers: Bayside Kangaroos Orienteers / Tuckonie Orienteering Club
Date: Saturday 27 October 2018

Mo Men

3 725 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyMFV Melbourne Forest Racers14:403:56
2Bruce ArthurMFV Melbourne Forest Racers16:26+1:464:24
3Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club16:41+2:014:28
4Jensen KeyMFV Melbourne Forest Racers17:35+2:554:43
5Warren KeyMFV Melbourne Forest Racers17:50+3:104:47
6Mason ArthurMFV Melbourne Forest Racers18:07+3:274:51
7Simon RouseDRV Dandenong Ranges Orienteering18:40+4:005:00
7David BrownridgeBGV Bendigo Orienteers18:40+4:005:00
9Will DaveyMFV Melbourne Forest Racers19:01+4:215:06
10Fredrik JohanssonMFV Melbourne Forest Racers19:04+4:245:07
11Scott GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:17+4:375:10
12Alex IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:25+4:455:12
13Chris NorwoodEUV Eureka Orienteers20:09+5:295:24
14Dion KeechMFV Melbourne Forest Racers20:20+5:405:27
15Daniel StottOV Orienteering Victoria/No club20:44+6:045:33
16Nick MaddockDRV Dandenong Ranges Orienteering21:06+6:265:39
17Kristian RuuskaARV Victorian ARDF Group21:08+6:285:40
18Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering21:20+6:405:43
19Conan PrendergastOV Orienteering Victoria/No club21:52+7:125:52
20Toby CooperEUV Eureka Orienteers22:22+7:426:00
21Stephen CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:28+7:486:01
22Blair TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club22:38+7:586:04
23Artem OsmerkinYVV Yarra Valley Orienteering Club22:45+8:056:06
24Roch PrendergastEUV Eureka Orienteers24:04+9:246:27
25Tom LothianBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:08+9:286:28
26Warwick WilliamsEUV Eureka Orienteers24:35+9:556:35
27Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteering26:10+11:307:01
28Bill VandendoolMFV Melbourne Forest Racers26:21+11:417:04
29Martin KozmaOV Orienteering Victoria/No club26:30+11:507:06
30Ron ScholesYVV Yarra Valley Orienteering Club27:24+12:447:21
31Aidan MayallBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:06+13:267:32
32David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:16+13:367:35
33Michael KippOV Orienteering Victoria/No club29:48+15:088:00
34Matthew KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers30:11+15:318:06
35Steven O'ConnellBKV Bayside Kangaroos Orienteers30:58+16:188:18
36Steve GelsiBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:03+16:238:20
37Gary BuchanEUV Eureka Orienteers31:56+17:168:34
38Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering33:10+18:308:54
39Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers33:45+19:059:03
40Don FellNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl34:17+19:379:12
41Stephen BirdBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:49+21:099:36
42Carl DalheimMFV Melbourne Forest Racers35:59+21:199:39
43Peter ChenDRV Dandenong Ranges Orienteering37:04+22:249:57
44Greg PalmerNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl41:10+26:3011:03
45Ian MathiesonOV Orienteering Victoria/No club55:39+40:5914:56
46Elijah SpencerOV Orienteering Victoria/No club1:02:49+48:0916:51
Warwick DavisTKV Tuckonie Orienteering Clubnot competing

Mo Women

3 725 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyMFV Melbourne Forest Racers17:244:40
2Aislinn PrendergastEUV Eureka Orienteers20:48+3:245:35
3Linnea KarjalainenMFV Melbourne Forest Racers23:14+5:506:14
4Clare BrownridgeBGV Bendigo Orienteers24:09+6:456:28
5Paivi KarjalainenOV Orienteering Victoria/No club24:27+7:036:33
6Carolyn JacksonBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:44+7:206:38
7Kate GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:27+9:037:06
8Helen WalpoleDRV Dandenong Ranges Orienteering26:40+9:167:09
9Rebecca ShawOV Orienteering Victoria/No club28:30+11:067:39
10Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering29:45+12:217:59
11Sue KeyMFV Melbourne Forest Racers29:48+12:248:00
12Victoria GreenhanNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl30:48+13:248:16

Sally Men

2 525 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering14:355:46
2Hadyn TangMFV Melbourne Forest Racers15:10+0:356:00
3Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club15:27+0:526:07
4Stephen DunbarBKV Bayside Kangaroos Orienteers15:54+1:196:17
5Bruce PatersonARV Victorian ARDF Group16:07+1:326:22
6Anttijussi KarjalainenMFV Melbourne Forest Racers16:53+2:186:41
7Geoff ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl17:52+3:177:04
8Gavin BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club19:01+4:267:31
9Richard BillsCHV Central Highlands Orienteering19:50+5:157:51
9Rodney PhillipsMFV Melbourne Forest Racers19:50+5:157:51
11Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:12+5:378:00
12James LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering20:43+6:088:12
13Eric LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering20:56+6:218:17
14Paul ElamTKV Tuckonie Orienteering Club21:12+6:378:23
15Peter YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering21:50+7:158:38
16Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:40+8:058:58
17Greg TamblynBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:43+8:088:59
18Shad WallOV Orienteering Victoria/No club23:03+8:289:07
19Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:07+8:329:09
20Dennis TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club23:31+8:569:18
21Wayne LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering23:32+8:579:19
22Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club23:43+9:089:23
23Mark BesleyDRV Dandenong Ranges Orienteering23:46+9:119:24
24Reynah TangOV Orienteering Victoria/No club24:33+9:589:43
25Ewen TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:10+10:359:58
26Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering27:00+12:2510:41
27David GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club28:55+14:2011:27
28Kevin MorrisBKV Bayside Kangaroos Orienteers33:36+19:0113:18
29Noel McVeyTKV Tuckonie Orienteering Club35:50+21:1514:11
30Des GregoryBKV Bayside Kangaroos Orienteers42:12+27:3716:42
31Michael HubbertBKV Bayside Kangaroos Orienteers47:14+32:3918:42

Sally Women

2 525 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteering15:556:18
2Sarah LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering16:48+0:536:39
3Milla KeyMFV Melbourne Forest Racers17:17+1:226:50
4Heather O'DonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club17:18+1:236:51
5Amber LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering18:55+3:007:29
6Julie FrancisMFV Melbourne Forest Racers20:01+4:067:55
7Jenelle TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:28+5:338:30
8Jemima Bradfield SmithCHV Central Highlands Orienteering21:42+5:478:35
9Alice BillsCHV Central Highlands Orienteering22:18+6:238:49
10Wendy TavernaCHV Central Highlands Orienteering22:25+6:308:52
11Philippa Lohmeyer-CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:35+6:408:56
12Kate FrancisMFV Melbourne Forest Racers24:29+8:349:41
13Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:54+8:599:51
14Emily ShepardOV Orienteering Victoria/No club25:22+9:2710:02
15Fiona FellNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl25:51+9:5610:14
16Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering25:53+9:5810:15
17Janet KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers29:04+13:0911:30
18Kathy LileyYVV Yarra Valley Orienteering Club29:06+13:1111:31
19Judy PrendergastEUV Eureka Orienteers30:55+15:0012:14
20Ruth GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club31:02+15:0712:17
21Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering32:02+16:0712:41
22Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers32:35+16:4012:54
23Anne GarveyTKV Tuckonie Orienteering Club33:27+17:3213:14
24Jocelyn WattsYVV Yarra Valley Orienteering Club33:49+17:5413:23
25Ilze YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering35:35+19:4014:05
26Margaret KerteszBGV Bendigo Orienteers41:17+25:2216:20
27Ainslie CumminsOV Orienteering Victoria/No club43:39+27:4417:17
Elizabeth HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched

Usain Men

2 025 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dale TavernaCHV Central Highlands Orienteering18:539:19
2Cooper WallOV Orienteering Victoria/No club19:07+0:149:26
3Elliott WallOV Orienteering Victoria/No club19:27+0:349:36
4Louis ShepardOV Orienteering Victoria/No club20:38+1:4510:11
5Evan GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:14+4:2111:28
6Ken MooreTKV Tuckonie Orienteering Club27:30+8:3713:34
7Iaroslav OsmerkinOV Orienteering Victoria/No club38:18+19:2518:54
8Peter BeggsTKV Tuckonie Orienteering Club45:46+26:5322:36
9Neo KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers50:14+31:2124:48
Patrick GraveOV Orienteering Victoria/No clubmispunched

Usain Women

2 025 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kate BartlettOV Orienteering Victoria/No club17:428:44
2Maya BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club19:17+1:359:31
2Frankie ShepardOV Orienteering Victoria/No club19:17+1:359:31
4Samantha LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering22:51+5:0911:17
5Mia GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:10+5:2811:26
6Paula DaveyMFV Melbourne Forest Racers25:26+7:4412:33
7Issy BrindleyOV Orienteering Victoria/No club33:38+15:5616:36
Hannah AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Rebecca GelsiBKV Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.