Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 4, RMIT Bundoora West

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 4, RMIT Bundoora West
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Saturday 10 November 2018

Mo Men

3 550 m, 56 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nathan LawsonMFV Melbourne Forest Racers14:234:03
2Patrick JaffeMFV Melbourne Forest Racers14:24+0:014:03
3Aston KeyMFV Melbourne Forest Racers15:18+0:554:18
4Joe WoodleyMFV Melbourne Forest Racers16:10+1:474:33
5Peter HobbsDRV Dandenong Ranges Orienteering16:58+2:354:46
6Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club17:48+3:255:00
7Jensen KeyMFV Melbourne Forest Racers18:05+3:425:05
8Fredrik JohanssonMFV Melbourne Forest Racers18:10+3:475:07
9Simon RouseDRV Dandenong Ranges Orienteering18:40+4:175:15
10Scott GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:48+4:255:17
11Matt van der PeetBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:30+5:075:29
12Kristian RuuskaARV Victorian ARDF Group19:42+5:195:32
13Nicholas CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:43+5:205:33
14Will DaveyMFV Melbourne Forest Racers19:46+5:235:34
15Martin SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering20:02+5:395:38
16Dion KeechMFV Melbourne Forest Racers20:03+5:405:38
17Alex IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:05+5:425:39
18Chris NorwoodEUV Eureka Orienteers20:12+5:495:41
19Conan PrendergastEUV Eureka Orienteers20:31+6:085:46
20Max DalheimMFV Melbourne Forest Racers20:33+6:105:47
21Daniel StottOV Orienteering Victoria/No club20:50+6:275:52
22Warwick DavisTKV Tuckonie Orienteering Club21:10+6:475:57
23Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering22:25+8:026:18
24Artem OsmerkinYVV Yarra Valley Orienteering Club22:35+8:126:21
25Damian SpencerDRV Dandenong Ranges Orienteering22:49+8:266:25
26Stephen CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:13+8:506:32
27Warren KeyMFV Melbourne Forest Racers23:38+9:156:39
28Cormac McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club24:00+9:376:45
29Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:21+10:587:08
30Jonathon SutcliffeBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:25+11:027:09
31Glen WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club25:43+11:207:14
32Orry ThomasARV Victorian ARDF Group27:07+12:447:38
33Bill VandendoolMFV Melbourne Forest Racers27:14+12:517:40
34Roch PrendergastEUV Eureka Orienteers27:31+13:087:45
35Aidan MayallBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:34+13:117:45
36Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteering27:37+13:147:46
37David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:46+13:237:49
38Michael KippOV Orienteering Victoria/No club29:54+15:318:25
39Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers30:45+16:228:39
40Angus DaltonOV Orienteering Victoria/No club31:01+16:388:44
41Gary BuchanEUV Eureka Orienteers33:36+19:139:27
42Carl DalheimMFV Melbourne Forest Racers34:14+19:519:38
43Alan WattsNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl34:39+20:169:45
44Peter ChenDRV Dandenong Ranges Orienteering36:39+22:1610:19
45Andreas StrasserYVV Yarra Valley Orienteering Club41:13+26:5011:36
46Ian MathiesonOV Orienteering Victoria/No club42:57+28:3412:05
47Per DalheimMFV Melbourne Forest Racers47:00+32:3713:14
48Neil BelfordOV Orienteering Victoria/No club51:31+37:0814:30
Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Vic SedunaryBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Steven O'ConnellBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Luka BelfordOV Orienteering Victoria/No clubmispunched
Ted van GeldermalsenYVV Yarra Valley Orienteering Clubnot competing
Mason ArthurMFV Melbourne Forest Racersnot competing
Stephen BirdBKV Bayside Kangaroos Orienteersnot competing

Mo Women

3 550 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyMFV Melbourne Forest Racers17:034:48
2Aislinn PrendergastEUV Eureka Orienteers20:57+3:545:54
3Ilka BarrBGV Bendigo Orienteers22:51+5:486:26
4Linnea KarjalainenMFV Melbourne Forest Racers23:46+6:436:41
5Thorlene EgertonBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:03+8:007:03
6Helen WalpoleDRV Dandenong Ranges Orienteering25:56+8:537:18
7Carolyn JacksonBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:12+10:097:39
8Rebecca ShawBKV Bayside Kangaroos Orienteers29:44+12:418:22
9Sue KeyMFV Melbourne Forest Racers32:56+15:539:16

Sally Men

2 450 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club13:095:22
2Gavin BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club14:10+1:015:46
3Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers14:50+1:416:03
4Stephen DunbarBKV Bayside Kangaroos Orienteers15:28+2:196:18
5Bruce PatersonARV Victorian ARDF Group16:22+3:136:40
6Anttijussi KarjalainenMFV Melbourne Forest Racers18:12+5:037:25
7Geoff ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl18:16+5:077:27
8Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:26+6:177:55
9James LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering19:29+6:207:57
10Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club21:27+8:188:45
11Eric LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering21:55+8:468:56
12Mark BesleyDRV Dandenong Ranges Orienteering22:30+9:219:11
13Wayne LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering22:48+9:399:18
14Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:49+9:409:18
15Peter YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering23:05+9:569:25
16Greg TamblynBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:29+10:209:35
17Ewen TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:09+11:009:51
18Andrew PerkinsDRV Dandenong Ranges Orienteering26:50+13:4110:57
19Barry McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club27:19+14:1011:08
20Ray SheldonYVV Yarra Valley Orienteering Club31:30+18:2112:51
21Kevin MorrisBKV Bayside Kangaroos Orienteers32:33+19:2413:17
22John MeekingYVV Yarra Valley Orienteering Club33:56+20:4713:51
23Noel McVeyTKV Tuckonie Orienteering Club36:49+23:4015:01
24Des GregoryBKV Bayside Kangaroos Orienteers42:34+29:2517:22
Peter BeggsTKV Tuckonie Orienteering Clubmispunched
Ian BakerBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Bruce ArthurMFV Melbourne Forest Racersnot competing

Sally Women

2 450 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heather O'DonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club16:376:46
2Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteering16:44+0:076:49
3Sarah DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering17:04+0:276:57
4Janine SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering19:25+2:487:55
5Sarah LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering19:45+3:088:03
6Milla KeyMFV Melbourne Forest Racers19:56+3:198:08
7Julie FrancisMFV Melbourne Forest Racers21:11+4:348:38
8Wendy TavernaCHV Central Highlands Orienteering21:36+4:598:48
9Jenelle TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:39+6:029:14
10Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:57+6:209:22
11Amber LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering23:00+6:239:23
12Jemima Bradfield SmithCHV Central Highlands Orienteering23:22+6:459:32
13Philippa Lohmeyer-CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:03+7:269:48
14Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering24:56+8:1910:10
15Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club25:05+8:2810:14
16Fiona SherarOV Orienteering Victoria/No club27:06+10:2911:03
17Judi HerkesBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:42+12:0511:42
18Sheila CollsYVV Yarra Valley Orienteering Club29:58+13:2112:13
19Libby MeekingYVV Yarra Valley Orienteering Club30:28+13:5112:26
20Jocelyn WattsYVV Yarra Valley Orienteering Club31:20+14:4312:47
21Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering31:33+14:5612:52
22Judy PrendergastEUV Eureka Orienteers32:15+15:3813:09
23Ilze YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering32:33+15:5613:17
24Helen AlexanderBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:03+18:2614:18
25Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers36:21+19:4414:50
26Barbara McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club40:35+23:5816:33
26Ainslie CumminsOV Orienteering Victoria/No club40:35+23:5816:33

Usain Men

2 075 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jim RussellBGV Bendigo Orienteers12:095:51
2Dale TavernaCHV Central Highlands Orienteering15:08+2:597:17
3Louis ShepardOV Orienteering Victoria/No club17:37+5:288:29
4Matthew LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl24:31+12:2211:48
5Thomas StanbrookOV Orienteering Victoria/No club29:37+17:2814:16
6Riley GoldsworthyOV Orienteering Victoria/No club30:50+18:4114:51
7Josh LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl31:16+19:0715:04
8Oscar BostockOV Orienteering Victoria/No club38:19+26:1018:27
9Archie BostockOV Orienteering Victoria/No club39:12+27:0318:53
10Orlando VecchioOV Orienteering Victoria/No club39:36+27:2719:05
11Lachlan RobertsonOV Orienteering Victoria/No club40:20+28:1119:26
12Newbury NavigatorsDRV Dandenong Ranges Orienteering40:25+28:1619:28
13Charlie RobertsonOV Orienteering Victoria/No club40:29+28:2019:30
14Lo VecchioOV Orienteering Victoria/No club40:37+28:2819:34
15Evan GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers44:29+32:2021:26

Usain Women

2 075 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maya BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club15:037:15
2Frankie ShepardOV Orienteering Victoria/No club16:59+1:568:11
3Issy BrindleyOV Orienteering Victoria/No club17:00+1:578:11
4Samantha LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering19:11+4:089:14
5Hannah AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:44+7:4110:57
6Zoe FlemingBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:04+12:0113:02
7Emily CavanaghOV Orienteering Victoria/No club28:41+13:3813:49
8Paula DaveyMFV Melbourne Forest Racers30:17+15:1414:35
9Rebecca DawsonOV Orienteering Victoria/No club35:52+20:4917:17
10Mia GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers43:08+28:0520:47
11Evie BostockOV Orienteering Victoria/No club43:12+28:0920:49

Please report errors in the result list to the organiser.