Orienteering Australia

Official results for Oceania 2019 - Event 2 Australian Long Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Oceania 2019 - Event 2 Australian Long Distance Championships
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia / Orienteering NSW
Date: Sunday 29 September 2019

Men 20 Elite

10 200 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick MillerCC A1:03:376:14
2Alastair GeorgeST N1:03:50+0:136:15
3Alvin CraigST N1:05:14+1:376:23
4Angus HainesSW S1:06:47+3:106:32
5Ryan StocksCC A1:11:18+7:416:59
6Oliver EganPeninsula and Plains1:11:43+8:067:01
6Ewan ShinglerST N1:11:43+8:067:01
8Dante AfnanSW S1:13:31+9:547:12
9Will TidswellHawkes Bay1:14:00+10:237:15
10Tristan MillerCC A1:18:01+14:247:38
11Ronan LeeHawkes Bay1:18:44+15:077:43
12Thomas GarbelliniQC Q1:19:35+15:587:48
13Joshua AllenTF T1:20:24+16:477:52
14Liam StolbergerNorth West1:24:19+20:428:15
15Duncan CurrieST N1:27:06+23:298:32
16Tom PoortenaarTF T1:28:16+24:398:39
17Ethan PenckSW S1:28:55+25:188:43
18Noah PolandCC A1:33:41+30:049:11
19Andries SwartWN W1:47:24+43:4710:31
20Bayley FisherTF T1:59:16+55:3911:41
Scott SmithPeninsula and Plainsmispunched

Women 20 Elite

6 210 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tessa BurnsHawkes Bay51:558:21
2Zoe MelhuishCC A52:04+0:098:23
3Ella CuthbertCC A54:24+2:298:45
4Katie Cory-WrightPeninsula and Plains55:38+3:438:57
5Caitlin YoungCC A56:53+4:589:09
6Briana StevenPeninsula and Plains57:52+5:579:19
7Kaia JoergensenPeninsula and Plains58:05+6:109:21
8Mikayla CooperTF T1:01:32+9:379:54
9Marina ComeskeyWellington1:02:32+10:3710:04
10Jessica SewellNorth West1:02:59+11:0410:08
11Joanna GeorgeSW S1:10:19+18:2411:19
12Arabella PhillipsTF T1:10:46+18:5111:23
13Ellen CurrieST N1:11:48+19:5311:33
14Abigail GeorgeSW S1:15:56+24:0112:13
15Emily SorensenSW S1:17:05+25:1012:24
16Jess RogersQC Q1:18:39+26:4412:39
17Tshinta HopperST N1:22:34+30:3913:17
18Meredith NormanSW S1:22:36+30:4113:18
19Melissa MaillotCO21:29:05+37:1014:20
20Claire BurgessST N1:38:56+47:0115:55
21Eleanor McLeanTF T1:49:03+57:0817:33
22Ivy ProsserCC A1:55:40+1:03:4518:37
Rachel AllenTF Tdid not start
Caroline PigerreQC Qdid not start

Men 21 Elite

14 240 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillSW S1:30:256:20
2Matt DoyleCC A1:32:36+2:116:30
3Tomas KrajcaCC A1:33:28+3:036:33
4Brodie NankervisTF T1:34:10+3:456:36
5Matthew CraneCC A1:36:13+5:486:45
6Gene BeveridgeNorth West1:37:03+6:386:48
7Martin DentCC A1:38:50+8:256:56
8William GardnerVI V1:41:43+11:187:08
9Robert BennettST N1:44:31+14:067:20
10Toby WilsonST N1:50:45+20:207:46
11Anton HallorOK Tisaren1:58:07+27:428:17
12Dave MeyerST N1:59:37+29:128:24
13Jack NeumannQLD2:02:04+31:398:34
14Ian MeyerSH N2:03:38+33:138:40
15Simeon BurrillQC Q2:06:13+35:488:51
16Jonty OramAuckland2:07:20+36:558:56
17Kurt NeumannQC Q2:08:11+37:469:00
18David BrownridgeVI V2:08:29+38:049:01
19Hamish ProsserCC A2:09:45+39:209:06
20James McQuillanST N2:25:21+54:5610:12
21Wayne EliotWN W2:26:42+56:1710:18
22Stuart EnglebackWellington2:29:51+59:2610:31
23Andrew SmithST N2:32:23+1:01:5810:42
24Chi Kin ManHKIOF2:40:14+1:09:4911:15
25Riley de JongQC Q2:43:07+1:12:4211:27
26Jake HansonNo club membership2:50:24+1:19:5911:57
27Cameron DuncanWN W2:56:14+1:25:4912:22
28Jesse PiiroinenBS A2:59:29+1:29:0412:36
Toby CooperBK Vmispunched
Ben GoonanVI Vmispunched
Cameron de L'IsleNorth Westmispunched
Tommy HayesAucklandmispunched
Richard GoonanVI Vdid not finish
Peter PrestonNo club membershipdid not finish
Jarrah DayCC Adid not finish
Todd NeveVI Vdid not start
Daniel Antonio PereiraHKIOFdid not start
Mark GregsonCC Adid not start
Karl BicevskisAL Tdid not start

Women 21 Elite

9 520 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lizzie InghamWellington1:10:367:24
2Natasha KeyVI V1:16:18+5:428:00
3Krystal NeumannQC Q1:18:23+7:478:14
4Imogene ScottAuckland1:18:40+8:048:15
5Tara MelhuishCC A1:20:21+9:458:26
6Lanita SteerVI V1:21:29+10:538:33
7Grace CraneCC A1:21:44+11:088:35
8Vanessa RoundSW S1:21:59+11:238:36
9Asha SteerVI V1:22:48+12:128:41
10Belinda LawfordCC A1:22:59+12:238:43
11Bridget AndersonSW S1:23:55+13:198:48
12Aislinn PrendergastVI V1:24:05+13:298:49
13Olivia SprodSW S1:24:19+13:438:51
14Lara MolloyWellington1:28:30+17:549:17
15Evalin BrautigamSW S1:30:49+20:139:32
16Briohny SeamanST N1:31:50+21:149:38
17Zoe DowlingTF T1:34:00+23:249:52
18Winnie OakhillQLD1:34:48+24:129:57
19Tessa RamsdenNo club membership1:37:13+26:3710:12
20Anna FitzgeraldST N1:37:44+27:0810:15
21Clare BrownridgeVI V1:42:06+31:3010:43
22Thorlene EgertonBK V1:51:20+40:4411:41
23Jenny CasanovaSW S1:57:10+46:3412:18
24Ellie MolloyWellington2:02:16+51:4012:50
25Toni BachvarovaST N2:09:46+59:1013:37
26Sophie ThomasNo club membership2:11:48+1:01:1213:50
27Yiching HuangMoxina OK2:34:21+1:23:4516:12
Ella JohnsonTF Tmispunched
Jenny StansbyNo club membershipmispunched
Anine AhlsandNo club membershipdid not start

M/W10N

2 020 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan SheddenSH N15:497:49
2Hamish ZinzanPeninsula and Plains20:36+4:4710:11
3Tessa RadajewskiPO A20:56+5:0710:21
4Tor PrincePeninsula and Plains21:51+6:0210:49
5Baxter PeelNC N22:01+6:1210:53
6Veronika IskhakovaRR A22:59+7:1011:22
7Nicola McConaghyGO N24:57+9:0812:21
8Neo KozmaBK V26:21+10:3213:02
9Shay SweeneyWH N26:29+10:4013:06
10Emrys RogersRR Q27:01+11:1213:22
11Jessica CandyAO A37:56+22:0718:46
12Layla DentRR A38:00+22:1118:48
13Aiden McQuillanWH N42:12+26:2320:53
14Angelina KozmaBK V57:15+41:2628:20
Logan SeamanWR Ndid not start
Ryder SeamanWR Ndid not start
Alma WalterRR Adid not start

Men 10A

2 020 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alton FreemanBF N11:185:35
2Hayden DentRR A11:46+0:285:49
3Will EnkelaarAL T12:38+1:206:15
4Connor DentRR A12:54+1:366:23
5Edmund ToomeyAO W13:10+1:526:31
6Ben MarschallTT S13:33+2:156:42
7Harry BortonAuckland13:38+2:206:44
8Thomas CaristoEN Q14:14+2:567:02
9Rory SheddenSH N15:46+4:287:48
10Kari MarshBF N16:54+5:368:21
11Callum BryantEN Q21:11+9:5310:29
12Luca SchulzUG Q36:39+25:2118:08

Women 10A

2 020 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torun JoergensenPeninsula and Plains13:586:54
2Ariadna IskhakovaRR A15:35+1:377:42
3Greta PrincePeninsula and Plains15:44+1:467:47
4Katy HoggPO A18:16+4:189:02
5Mira WalterRR A19:36+5:389:42
6Elin SchulzUG Q20:33+6:3510:10
7Anna WrightPeninsula and Plains20:57+6:5910:22
8Ava MeyerDR V30:19+16:2115:00
9Matilda RogersRR Q57:07+43:0928:16

Men 12A

2 200 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan BestEV T11:175:07
2Elye DentRR A11:24+0:075:10
3Luke FeuerherdtBG V12:06+0:495:29
4Eckart BosmanSW W12:14+0:575:33
5Eddie StonerAL T13:03+1:465:55
6Mitchell MorcomTJ S13:16+1:596:01
7Alex WoolfordBB N13:38+2:216:11
8Austin ClemLI S13:56+2:396:19
9Miles BryantEN Q13:58+2:416:20
10Hugh BradleyNo club membership14:43+3:266:41
11Ashley WhiteYV V14:55+3:386:46
12Leo CroxfordNelson15:19+4:026:57
13Marcus CazzolatoTJ S15:49+4:327:11
14Bruno NathanAuckland15:56+4:397:14
15Nic PhillipsSW W16:25+5:087:27
16Curtis PepperBN N17:43+6:268:03
17Logan KerrEV T19:29+8:128:51
18Benjamin HY WongHKAYP21:37+10:209:49
19Thomas ZinzanPeninsula and Plains21:59+10:429:59
20Tom JanetzkiWR N23:40+12:2310:45
21James WrightPeninsula and Plains32:08+20:5114:36
Will MeyerDR Vmispunched
Joshua FeuerherdtBG Vmispunched
Adrian GarbelliniEN Qmispunched

Women 12A

2 200 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aoife RotheryRR A12:545:51
2Luca HoggPO A13:44+0:506:14
3Karin PrincePeninsula and Plains14:24+1:306:32
4Amy DuftyBO W15:04+2:106:50
5Grace Cory-WrightAuckland15:10+2:166:53
6Lydia BurnsNo club membership16:36+3:427:32
7Maggie MackayUR N16:45+3:517:36
8Sammy LoveDR V17:51+4:578:06
9Juliette CollaGS N18:48+5:548:32
10Larissa EdwardsHutt Valley20:22+7:289:15
11Ella HoggPO A23:53+10:5910:51
12Eleanor WilliamsEU V28:23+15:2912:54
13Savanna SweeneyWH N28:34+15:4012:59
14Alice RadajewskiPO A32:52+19:5814:56
Indigo NewnesEN Qdid not start
Annabel LloydTT Sdid not start
Layla GoshtiPO Adid not start

Men 14A

4 230 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom WeihartOH S25:546:07
1Felix HuntPeninsula and Plains25:546:07
3James McGuireCounties Manakau26:48+0:546:20
4Owen RadajewskiPO A27:01+1:076:23
4Oliver FreemanBF N27:01+1:076:23
6Jamie WoolfordBB N27:15+1:216:26
7Riley CroxfordNelson27:25+1:316:28
8Liam BuyckAuckland28:40+2:466:46
9Bodie TerrillBS A28:44+2:506:47
10Henri du ToitMF V30:17+4:237:09
11Paul GarbelliniEN Q30:52+4:587:17
12Cooper HorleyGO N31:00+5:067:19
12Liam DuftyBO W31:00+5:067:19
14Jett McCombAL T31:45+5:517:30
15Flynn HunterPeninsula and Plains32:06+6:127:35
16Lachlan FeuerherdtBG V33:48+7:547:59
17Dylan BryantEN Q34:03+8:098:02
18Joshua NewnesEN Q34:06+8:128:03
19Jack ReinbottRR Q34:43+8:498:12
20Riley KerrEV T34:57+9:038:15
21Isaac MaddenLO W35:02+9:088:16
22Makhaya HoggPO A35:20+9:268:21
23Matthew GreenwoodAuckland35:50+9:568:28
24Liam PhillipsSW W35:54+10:008:29
25Charlie FraterAuckland36:05+10:118:31
26Joseph ColemanKO W37:16+11:228:48
27Marcus DegenaarAL T38:15+12:219:02
28Timothy McConaghyGO N39:15+13:219:16
29Oliver McFarlaneBF N40:47+14:539:38
30Josh RobardsBS A40:49+14:559:38
31Daniel WoodCounties Manakau41:09+15:159:43
32Mitchell StephensYA S42:14+16:209:59
33Charlie CooperAL T42:55+17:0110:08
34Saxon KrauseBF N46:08+20:1410:54
35Jamie MarshBF N46:47+20:5311:03
36Kieran JosephGO N48:47+22:5311:31
37Jacob MillerNo club membership49:39+23:4511:44
38Daniel MorcomTJ S51:00+25:0612:03
39Tommi HaipolaBS A52:15+26:2112:21
40Ben McConaghyGO N1:25:43+59:4920:15

Women 14A

3 340 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kelly McKinnonNo club membership24:217:17
2Ruby NathanAuckland24:26+0:057:18
3Rachel DustonAuckland24:50+0:297:26
4Erika EnderbyNC N25:54+1:337:45
5Milla KeyMF V26:09+1:487:49
6Nea ShinglerBF N26:22+2:017:53
7Emily ScottRR A27:56+3:358:21
8Kate BraidKO W28:05+3:448:24
9Rebecca CraigNC N28:19+3:588:28
10Sara GarbelliniEN Q28:35+4:148:33
11Aliana HendersonAuckland28:57+4:368:40
12Sophie ArthurMF V30:41+6:209:11
13Andy HeathcoteAuckland31:00+6:399:16
14Lyra SimpsonBF N31:02+6:419:17
15Grace PickeringCounties Manakau32:01+7:409:35
16Jemima LloydTT S32:29+8:089:43
17Sienna WhiteLI S34:32+10:1110:20
18Eve TagueRR Q34:43+10:2210:23
19Abbie FaulknerTJ S34:53+10:3210:26
20Tara PowellAL T36:55+12:3411:03
21Kate BortonAuckland37:46+13:2511:18
22Kyla MoorePeninsula and Plains38:23+14:0211:29
23Cecilia MaillotCO239:13+14:5211:44
24Mali BrennanRR Q39:23+15:0211:47
25Chloe MillerBS A39:52+15:3111:56
26Sophie BestEV T40:26+16:0512:06
27Martine ValaisWH N40:50+16:2912:13
28Sasha EvesBO W44:07+19:4613:12
29Louise BarbourBF N50:56+26:3515:14
30Ingrid Shelton AgarAO A1:01:55+37:3418:32
Julia BarbourBF Nmispunched

Men 16A

6 170 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Felix WilliamsonWellington45:037:18
2David StocksBS A45:51+0:487:25
3Toby LangBS A47:10+2:077:38
4Oscar JohnstonTJ S49:20+4:177:59
5Sam WoolfordBB N49:23+4:208:00
6Samuel GarbelliniEN Q51:21+6:188:19
7Clayton ShadboltPeninsula and Plains52:44+7:418:32
8Zefa Fa'avaeNelson54:50+9:478:53
9Torren ArthurMF V55:58+10:559:04
10Aldo BosmanSW W57:00+11:579:14
11Fabien DevaudNo club membership57:49+12:469:22
12William CoxRR Q58:32+13:299:29
13Remi AfnanYA S58:36+13:339:29
14Ryan MoorePeninsula and Plains58:45+13:429:31
15Patrick DuftyBO W59:21+14:189:37
16Callum WhiteYV V59:34+14:319:39
17Leith SodenOH S1:00:09+15:069:44
18Jack MarschallTT S1:00:17+15:149:46
19Lochlann HoganBB Q1:00:29+15:269:48
20Joseph WilsonBS A1:00:44+15:419:50
21Toby CazzolatoTJ S1:00:49+15:469:51
22Luke FarrandNorth West1:01:14+16:119:55
23Luke ClementsAuckland1:02:38+17:3510:09
24Max GrivellTT S1:03:35+18:3210:18
25Oskar MellaNC N1:03:58+18:5510:22
26Selwyn SweeneyWH N1:04:07+19:0410:23
27Mason EvesBO W1:05:10+20:0710:33
28Oliver EdwardsHutt Valley1:05:11+20:0810:33
29Seth SweeneyWH N1:06:38+21:3510:47
30Nathan BortonAuckland1:07:06+22:0310:52
31Oliver SchubertRR Q1:07:35+22:3210:57
32Patrick Shelton AgarAO A1:08:38+23:3511:07
33Moss PelvinDunedin1:09:13+24:1011:13
34Ben PoortenaarAL T1:10:47+25:4411:28
35Riley McFarlaneBO W1:11:05+26:0211:31
36Jordi CanadellBS A1:14:50+29:4712:07
37James LoveDR V1:19:00+33:5712:48
38Niko StonerAL T1:20:38+35:3513:04
39John SteerBG V1:20:57+35:5413:07
40Sam Taylor SinclairAuckland1:22:08+37:0513:18
41Shaun RichardsWO W1:37:28+52:2515:47
42Cameron WillIK N1:45:55+1:00:5217:09
Michael GuthriePO Adid not start

Women 16A

3 890 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Penelope SalmonAuckland28:067:13
2Zara StewartAuckland28:48+0:427:24
3Mikaela GrayUG Q29:42+1:367:38
4Juliet FraterAuckland31:14+3:088:01
5Jessie FaavaeNelson31:17+3:118:02
6Emily HayesAuckland31:44+3:388:09
7Ana PenckYA S33:35+5:298:37
8Niamh CassarWH N34:34+6:288:53
9Isabella Zinzan-DickiePeninsula and Plains35:05+6:599:01
10Natalie MillerBS A35:30+7:249:07
11Alice EganPeninsula and Plains36:10+8:049:17
12Zali McCombAL T36:14+8:089:18
12Kyla RaywardNelson36:14+8:089:18
14Ellen JohnsonBS A36:24+8:189:21
15Julia Powell-DaviesAL T36:27+8:219:22
16Justine HobsonBS A36:51+8:459:28
17Serryn EenjesBG V37:09+9:039:33
18Daisy YorkPeninsula and Plains38:00+9:549:46
19Paulina HarrisonNelson39:02+10:5610:02
20Sophie TavernaCH V39:45+11:3910:13
20Hannah MangnallNelson39:45+11:3910:13
22Andra LeungGO N41:20+13:1410:37
23Mikayla EnderbyNC N41:45+13:3910:43
24Zoe CarterTJ S43:02+14:5611:03
25Anna DustonAuckland43:46+15:4011:15
26Amber LouwDR V45:45+17:3911:45
27Rani BrennanRR Q45:58+17:5211:48
28Caitlyn MarxNo club membership46:18+18:1211:54
29Jemima Bradfield SmithCH V48:01+19:5512:20
30Sam BixleyDunedin49:29+21:2312:43
31Sally BarlowDR V50:21+22:1512:56
32Sarah RichardsWO W50:41+22:3513:01
33Sofia ToesAuckland53:38+25:3213:47
34Laura de JongRR Q53:45+25:3913:49
35Zoe TerrillBS A58:24+30:1815:00
36Zali DaleLO W59:32+31:2615:18
37Caitlin MaddenLO W1:08:46+40:4017:40
38Lucy BurleyYA S1:09:33+41:2717:52
39Ella RogersRR Q1:12:26+44:2018:37
Iida LehtonenGO Ndid not start

Men 18A

6 700 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grant ReinbottRR Q50:047:28
2Blake ReinbottRR Q52:37+2:337:51
3Cameron BonarNorth West54:22+4:188:06
4Adam BatemanAuckland54:46+4:428:10
5Patrick HayesAuckland55:02+4:588:12
6Ryan GrayUG Q57:25+7:218:34
7Archie NeylonBG V58:28+8:248:43
8Tom HardingPeninsula and Plains58:41+8:378:45
9Brody McCarthyYV V59:08+9:048:49
10Andrew KerrCC A59:23+9:198:51
11Oscar WoolfordBB N59:54+9:508:56
12Mitchell CooperAuckland1:01:50+11:469:13
13Mason ArthurMF V1:04:08+14:049:34
14William DaveyMF V1:08:25+18:2110:12
15Ayrton ShadboltPeninsula and Plains1:08:36+18:3210:14
16Brendan WilsonBS A1:09:44+19:4010:24
17Tenzing JohnsonBS A1:10:11+20:0710:28
18Kieran EdwardsHutt Valley1:11:21+21:1710:38
19Callum FarmerCounties Manakau1:15:38+25:3411:17
20Ollie BixleyDunedin1:20:29+30:2512:00
21Jack JanetzkiWR N1:42:33+52:2915:18
Jensen KeyMF Vdid not start
Jaiden FidgeBB Qdid not start

Women 18A

4 270 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sylvie FraterAuckland39:469:18
2Amy CulhamHawkes Bay40:20+0:349:26
3Rebecca GreenwoodAuckland41:57+2:119:49
4Anna Cory-WrightAuckland43:25+3:3910:10
5Nina GannonRR Q45:48+6:0210:43
6Olivia CollinsNorth West46:28+6:4210:52
7Caitlyn SteerBG V50:56+11:1011:55
8Julia GannonRR Q51:23+11:3712:02
9Cara BraddingNorth West54:24+14:3812:44
10Joanna HillGO N1:06:39+26:5315:36
Serena DoyleUR Ndid not start

Men 21A

10 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cédric DedieuConvergence1:30:518:54
2Mathieu LandrieuConvergence1:44:07+13:1610:12
3Christophe ChazalmartinConvergence1:45:13+14:2210:18
Daniel Del DotEN Qmispunched
Simonius JagerAucklanddid not start

Women 21A

5 890 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola BlatchfordNC N1:00:2710:15
2Aniko Fozo-KerteszGO N1:06:19+5:5211:15
3Olivia BaxterLagan Valley Orienteers1:16:38+16:1113:00

Men 21AS

6 990 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew SlatteryRR A1:12:0710:19
2Tyson HillyardWA S1:18:00+5:5311:09
3Chris FitzgeraldGS N1:18:56+6:4911:17
4Peter FozoGO N1:27:19+15:1212:29
Stephen MelhuishPO Adid not start

Women 21AS

4 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola MarshallAL T52:2811:19
2Kate MarschallTT S1:02:13+9:4513:26
3Fern HillyardWA S1:18:49+26:2117:01

Men 35A

10 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNC N1:21:117:57
2Peter HobbsDR V1:27:17+6:068:33
3Simon LouisAL T1:32:40+11:299:05
4Samuel WilsonRR A2:07:37+46:2612:30
5Istvan KerteszGO N2:21:25+1:00:1413:51
6Darren SlatteryBN N2:27:03+1:05:5214:25
Justin StaffordNC Ndid not start

Women 35A

6 990 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mace NeveRR A1:22:4311:50
2Nikolett HalmaiGO N1:28:29+5:4612:39
3Camille DanesConvergence1:31:38+8:5513:06
4Katherine RadfordNo club membership1:31:40+8:5713:06
5Jayne SalesMF V1:54:25+31:4216:22
6Marta ScottPeninsula and Plains2:10:38+47:5518:41
Zoe ScottTE Smispunched

Men 35AS

5 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony BryantEN Q1:47:2818:51
Jose ZapataRR Amispunched

Women 35AS

4 270 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phoebe DentRR A46:0710:48
2Michelle SchulzUG Q1:01:57+15:5014:30
3Nerise McQuillanWH N1:18:01+31:5418:16
4Wendy TavernaCH V1:18:38+32:3118:24
Alitia DougallBN Ndid not start

Men 40A

7 710 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aaron PrincePeninsula and Plains57:117:25
2Ben RattrayRR A1:00:23+3:127:49
3Simon RouseDR V1:01:46+4:358:00
4Craig FeuerherdtBG V1:03:57+6:468:17
5Reuben SmithMF V1:04:03+6:528:18
6Gareth CandyAO A1:04:37+7:268:22
7Damien EnderbyNC N1:09:51+12:409:03
8Ben SchulzUG Q1:12:18+15:079:22
9Angus SheddenSH N1:13:58+16:479:35
10Matthew CohenAL T1:15:01+17:509:43
11Andrew ScottPeninsula and Plains1:17:00+19:499:59
12Glenn MeyerDR V1:25:32+28:2111:05
13Craig PelvinDunedin1:30:20+33:0911:42
14Phil ClemLI S1:33:13+36:0212:05
15Fedor IskhakovRR A1:43:31+46:2013:25
16Damian SpencerDR V1:44:03+46:5213:29
17Artem OsmerkinYV V1:44:30+47:1913:33

Women 40A

5 890 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo AllisonRR A48:158:11
2Kathie DentRR A50:49+2:348:37
3Allison JonesRR A53:42+5:279:07
4Sara PrincePeninsula and Plains53:58+5:439:09
5Tracy MarshBF N54:08+5:539:11
6Rachel WestBO W57:10+8:559:42
7Sussan BestEV T59:34+11:1910:06
8Marina IskhakovaRR A1:01:18+13:0310:24
9Samantha HoweNC N1:06:19+18:0411:15
10Meredith GrayUG Q1:06:40+18:2511:19
11Ocean MercierHutt Valley1:07:49+19:3411:30
12Cathy HoggPO A1:11:28+23:1312:08
13Ruth SheddenSH N1:24:53+36:3814:24

Men 45A

6 990 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carsten JoergensenPeninsula and Plains52:207:29
2Bruce ArthurMF V52:52+0:327:33
3Craig DuftyBO W53:23+1:037:38
4Andy HoggPO A54:18+1:587:46
5Matt BixleyPeninsula and Plains57:49+5:298:16 Download route in GPX format
6Scott SimsonNC N1:00:16+7:568:37
7John ToomeyAO W1:03:05+10:459:01
8Brett WeihartOH S1:03:51+11:319:08
9Greg MorcomTJ S1:04:47+12:279:16
10Shane TrotterNC N1:06:25+14:059:30
11Blair TrewinYV V1:09:52+17:329:59
12Brenton GrayUG Q1:12:54+20:3410:25
13Laurent DevaudNo club membership1:13:01+20:4110:26
14Miles EllisBF N1:13:16+20:5610:28
15Graham BraidKO W1:17:47+25:2711:07
16Paul EnkelaarAL T1:20:36+28:1611:31
17Anthony StonerAL T1:20:53+28:3311:34
18Dion KeechMF V1:21:29+29:0911:39
19Andrew JohnsonBS A1:25:43+33:2312:15
20Paul BortonAuckland1:28:46+36:2612:41
21Peter McConaghyGO N1:29:46+37:2612:50
22Greg WilsonBS A1:33:17+40:5713:20
23Chris Godfred-SpenningBK V1:42:12+49:5214:37
24Laurent MaillotCO21:49:55+57:3515:43
25Gary BuchanEU V2:05:49+1:13:2917:59
26Jaco BosmanSW W2:08:48+1:16:2818:25
27Michael RadajewskiPO A2:26:42+1:34:2220:59
Tim WrightPeninsula and Plainsmispunched
Tate NeedhamRR Amispunched
Matthew StocksBS Amispunched
Jonathan McCombAL Tmispunched
Rob MurphyNorth Westmispunched
Michael CroxfordNelsonmispunched
Peter MillerBS Adid not start
Fredrik JohanssonMF Vdid not start

Women 45A

5 890 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare HawthorneAL T54:199:13
2Jenni AdamsPeninsula and Plains57:56+3:379:50
3Martina CraigNC N59:43+5:2410:08
4Natalie SmithPO A1:02:35+8:1610:37
5Cathy McCombAL T1:04:32+10:1310:57
6Sally LattimoreNelson1:11:46+17:2712:11
7Susan EdwardsHutt Valley1:12:47+18:2812:21
8Shiona WillIK N1:16:53+22:3413:03
9Ann BixleyDunedin1:17:51+23:3213:13
10Sarah WrightPeninsula and Plains1:18:26+24:0713:18
11Justine EdwardsCounties Manakau1:23:03+28:4414:06
12Jeni PelvinDunedin1:24:28+30:0914:20
13Melissa JosephGO N1:26:15+31:5614:38
14Keren FaulknerTJ S1:31:17+36:5815:29
15Helen O'CallaghanBB N1:36:06+41:4716:18

Men 45AS

4 650 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew de L'IsleNorth West48:1110:21
2Steve DoyleAO A1:00:17+12:0612:57
3Rob LewisMF V1:03:31+15:2013:39
4David McGheeBN N1:04:30+16:1913:52
5Andrew HobsonBS A1:06:39+18:2814:20
6Greg CatesYV V1:08:11+20:0014:39
7Robert BradleyWH N1:08:36+20:2514:45
8Isaac WongHKAYP1:09:48+21:3715:00
9Paul SweeneyWH N1:11:35+23:2415:23
10Kris PattersonBB Q1:20:19+32:0817:16
11Daniel HaipolaBS A2:48:36+2:00:2536:15
Wayne LoveDR Vmispunched

Women 45AS

3 270 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Edith GrayAO A43:0113:09
2Vanessa FreemanBF N43:12+0:1113:12
3Annette RogersRR Q45:34+2:3313:56
4Nicola NyghBF N47:36+4:3514:33
5Marlize BosmanSW W51:04+8:0315:37
6Sharon BurgessNC N53:19+10:1816:18
7Louise BortonAuckland53:46+10:4516:26
8Jennifer MardonNC N55:17+12:1616:54
9Saffron SweeneyWH N56:09+13:0817:10
10Melisa ZinzanPeninsula and Plains56:11+13:1017:10
11Kathryn TarrYV V56:46+13:4517:21
12Fiona CaristoEN Q59:18+16:1718:08
13Alison ComerAuckland1:02:53+19:5219:13
14Sarah StewartAuckland1:03:09+20:0819:18
15Elise ClemLI S1:03:16+20:1519:20
16Heather O'DonnellYV V1:05:52+22:5120:08
17Kim EnkelaarAL T1:08:09+25:0820:50
18Maureen FitzpatrickWH N1:17:06+34:0523:34
19Jo HobsonBS A1:17:16+34:1523:37
20Rachael DonovanAuckland1:25:31+42:3026:09
21Ulla HeikkilaSO Q1:31:29+48:2827:58
22Katharine WebbDunedin1:38:38+55:3730:09
Shauna HaipolaBS Amispunched
Adrienne ShadboltPeninsula and Plainsmispunched

Men 50A

6 700 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bill EdwardsHutt Valley50:437:34
2Jock DavisBF N54:39+3:568:09
3Alistair Cory-WrightPeninsula and Plains56:44+6:018:28
4Mark FreemanBF N1:02:28+11:459:19
5Shane DoyleUR N1:07:17+16:3410:02
6Paul MarshBF N1:08:49+18:0610:16
7Peter AnnettsGO N1:09:36+18:5310:23
8Michael WarltersUR N1:12:13+21:3010:46
9Rohan HyslopPO A1:13:25+22:4210:57
10Tony HillGO N1:14:19+23:3611:05
11David GreenIK N1:15:28+24:4511:15
12Warwick WilliamsEU V1:18:55+28:1211:46
13Neil SimsonTF Q1:18:59+28:1611:47
14Bruce PatersonAR V1:19:17+28:3411:50
15Nick DaleLO W1:20:11+29:2811:58
16Stephen BradleyNo club membership1:21:31+30:4812:10
17John Shelton AgarAO A1:22:45+32:0212:21
18Jordi FigarolaNo club membership1:22:59+32:1612:23
19Mark GibbardOrienteering Ottawa1:28:51+38:0813:15
20Dave CroftsAuckland1:29:39+38:5613:22
21Andrew BurnsNo club membership1:32:45+42:0213:50
22Graham AtkinsPO A1:33:02+42:1913:53
23Andrew CheffersWE A1:34:45+44:0214:08
24Joseph GarbelliniEN Q1:35:32+44:4914:15
25Alan MoorePeninsula and Plains1:43:33+52:5015:27
26Pat van BerkelHutt Valley1:46:09+55:2615:50
27Ben CazzolatoTJ S1:49:47+59:0416:23
28Neil GannonRR Q2:06:33+1:15:5018:53
29Jamie KennedyGO N2:24:32+1:33:4921:34
30Russell KerrEV T3:13:35+2:22:5228:53
Mark FraterAucklandmispunched
Gareth ProsserNo club membershipdid not start

Women 50A

5 670 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barbara HillGO N54:089:32
2Jennifer EnderbyNC N55:29+1:219:47
3Cath ChalmersRR A56:49+2:4110:01
4Marquita GeldermanNorth West58:52+4:4410:22
5Jeannette MerzOLG KAKOWA1:06:30+12:2211:43
6Linda SestaUR N1:07:25+13:1711:53
7Wendy ReadUG Q1:09:13+15:0512:12
8Zara SodenOH S1:09:17+15:0912:13
9Nicola DalheimMF V1:11:24+17:1612:35
10Bronwyn RosieAuckland1:25:48+31:4015:07
11Margaret PeelNC N1:33:10+39:0216:25
12Tara SutherlandPO A1:33:16+39:0816:26
13Ingrid KamingerOrienteering Klosterneuburg1:33:49+39:4116:32
14Susan GeorgeTT S1:35:16+41:0816:48
15Karen Wild-AllenAL T1:38:51+44:4317:26
16Alexa TroedsonBF N1:39:04+44:5617:28
17Sharon LambertBN N1:44:13+50:0518:22
18Tania KennedyGO N1:47:35+53:2718:58
19Chris StocksBS A1:51:10+57:0219:36
20Sandra AfnanYA S1:56:53+1:02:4520:36
21Julia MoorePeninsula and Plains1:59:38+1:05:3021:05
22Hermione Powell-DaviesAL T2:06:09+1:12:0122:14
23Mary WadsworthAuckland2:25:44+1:31:3625:42
24Libby McLeayAuckland2:45:51+1:51:4329:15
Alison InglisBS Adid not start
Kirsten WehnerWE Adid not start

Men 55A

6 010 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBF N48:428:06
2Anthony ScottRR A50:31+1:498:24
3Jemery DayAL T52:20+3:388:42
4Andy SimpsonBF N52:36+3:548:45 Download route in GPX format
5Tony WoolfordBB N52:46+4:048:46
6Bernard WalkerAL T52:51+4:098:47
7Ian ProsserAO A53:23+4:418:52
8Simon GeorgeBF N53:59+5:178:58 Download route in GPX format
9Karl LangOrienteering Klosterneuburg55:08+6:269:10
10Ari PiiroinenBS A56:06+7:249:20
11Jeff GreenwoodAuckland57:55+9:139:38
12Tim McIntyreUG Q59:15+10:339:51
13Geoff LawfordEU V1:00:46+12:0410:06
14Guy Cory-WrightAuckland1:01:21+12:3910:12
15Lance ReadUG Q1:01:27+12:4510:13
16Carl DalheimMF V1:01:45+13:0310:16
17Mark ShinglerBF N1:02:08+13:2610:20
18Julian HayesAuckland1:02:21+13:3910:22
19Martin WehnerWE A1:02:55+14:1310:28
20Glenn BurgessNC N1:03:07+14:2510:30
21Steve CooperYA S1:03:44+15:0210:36
22Kenneth McLeanEV T1:04:33+15:5110:44
23Jon GlanvillePO A1:06:32+17:5011:04
24Bill ButlerAL T1:07:49+19:0711:17
25Martin KrauseBF N1:08:41+19:5911:25
26Steve OramAuckland1:11:11+22:2911:50
27Graeme DawsonGO N1:12:06+23:2411:59
28Cormac McCarthyYV V1:13:26+24:4412:13
29Mick CooperAL T1:13:46+25:0412:16
30Peter HopperBN N1:15:33+26:5112:34
31Andrew WisniewskiBF N1:16:41+27:5912:45
32Nick MelhuishPO A1:22:03+33:2113:39
33Jim MackayUR N1:24:47+36:0514:06
34Simon AllenAL T1:26:57+38:1514:28
35Martin KozmaBK V1:31:20+42:3815:11
36Colin CurrieGO N1:35:09+46:2715:49
37John CarberryNE V1:35:33+46:5115:53
38David GeorgeTT S1:46:58+58:1617:47
39Tim WebbDunedin2:03:56+1:15:1420:37
40Jeremy GordonNo club membership2:21:39+1:32:5723:34
Martin EtheringtonPO Amispunched
Maurice PattenRR Amispunched
Gary CarrollAL Tmispunched
Greg TerrillBS Adid not start
Andrew BrennanRR Qdid not start

Women 55A

4 630 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ana HercegPO A46:2310:01
2Paula ShinglerBF N48:25+2:0210:27
3Lyn StantonAuckland48:36+2:1310:29
4Su Yan TayUG Q49:42+3:1910:44
5Gayle QuantockNC N50:52+4:2910:59
6Toni BrownBS A52:17+5:5411:17
7Chris BrownEV T52:51+6:2811:24
8Carol HardingBS A59:04+12:4112:45
9Christine MarshallAL T59:26+13:0312:50
10Julie FlynnBG V1:01:19+14:5613:14
11Sally WayteAL T1:02:40+16:1713:32
12Janine SteerDR V1:02:52+16:2913:34
13Juliana de NooyUG Q1:03:57+17:3413:48
14Andrea SchiwyAL T1:06:11+19:4814:17
15Erica DimentTT S1:09:44+23:2115:03
16Sue GarrPO A1:11:01+24:3815:20
17Donelda NilesEV T1:14:34+28:1116:06
18Christine O'KeefePO A1:21:27+35:0417:35
19Rosalie McCauleyWO W1:26:12+39:4918:37
20Genevieve WebbDunedin1:26:25+40:0218:39
21Kirsty ClaytonDunedin1:32:19+45:5619:56
22Marion BurrillBB Q1:37:52+51:2921:08
23Alex GannonRR Q1:38:45+52:2221:19
24Jane SayeAO A1:40:10+53:4721:38
25Airdrie LongGO N1:44:33+58:1022:34
26Anita BrattlandOrienteering Ottawa1:50:22+1:03:5923:50
Joanna ParrBF Nmispunched

Men 55AS

3 890 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael HalmyBN N40:2810:24 Download route in GPX format
2David JenkinsBS A41:57+1:2910:47
3Garry StewartSH N43:51+3:2311:16
4Ian JessupGO N44:45+4:1711:30 Download route in GPX format
5Trevor DimentTT S47:37+7:0912:14
6Stephan WagnerSH N48:46+8:1812:32
7Tom de JonghBS A51:23+10:5513:12
8Bill MonaghanPO A53:14+12:4613:41
9Ron PallasUR N56:55+16:2714:37
10Peter OrrNC N58:36+18:0815:03
11Robert SprySH N1:00:05+19:3715:26
12David ShadboltPeninsula and Plains1:06:48+26:2017:10
13Andrew Mac DonaldBF N1:08:46+28:1817:40
14Mark BesleyDR V1:15:38+35:1019:26
15Paul SalmonAuckland1:34:58+54:3024:24
Michael HanrattyGO Ndid not start

Women 55AS

2 760 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BarnettBS A36:2513:11
2Vicki WilmottIK N40:00+3:3514:29
3Gayle ShepherdUR N41:38+5:1315:05
4Philippa Lohmeyer-CollinsBK V42:02+5:3715:13
5Sandra StewartSH N45:55+9:3016:38
6Barbara DawsonGO N45:56+9:3116:38
7Suzanne O'CallaghanBK V48:30+12:0517:34
8Maria OrrNC N51:01+14:3618:29
9Jocelyn WattsYV V53:59+17:3419:33
10Jill WalkerPO A54:52+18:2719:52
11Fiona McIntyreUG Q56:20+19:5520:24
12Judy PrendergastEU V58:37+22:1221:14
13Karen WoodsAuckland1:00:41+24:1621:59
14Liz ButlerAL T1:01:42+25:1722:21
15Jane CalderAL T1:02:35+26:1022:40
16Jane HardyWO W1:12:51+36:2626:23
17Teri McCombOH S1:20:34+44:0929:11

Men 60A

5 700 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V45:488:02
2Eoin RotheryRR A53:32+7:449:23
3Keith TonkinBorder Liners53:36+7:489:24
4Tim HatleyBK V58:08+12:2010:11
5Jeff DunnAL T1:00:25+14:3710:35
6Rod GrayEU V1:01:17+15:2910:45
6Alex DaveyWR N1:01:17+15:2910:45
8David PolandBS A1:03:14+17:2611:05
9Andrew McCombOH S1:05:32+19:4411:29
10Russell BlatchfordIK N1:06:07+20:1911:35
11Martin CrosbyAuckland1:06:50+21:0211:43
12Phil WalkerPO A1:07:31+21:4311:50
13Warwick DavisTK V1:07:54+22:0611:54
14Geoff MeadNorth West1:08:49+23:0112:04
15Bruce PeatCounties Manakau1:10:51+25:0312:25
16Sebastian BurgessAL T1:13:45+27:5712:56
17Tony GarrPO A1:15:07+29:1913:10
18Stanley WoodsNo club membership1:15:47+29:5913:17
19Michael BurtRR A1:17:05+31:1713:31
20Darryl SmithAL T1:17:51+32:0313:39
21Neil BarrBG V1:18:36+32:4813:47
22Lewis CarterTJ S1:20:17+34:2914:05
23Grant McDonaldAO A1:20:20+34:3214:05
24Geoff PeelNC N1:21:04+35:1614:13
25Tony PerrottVIC1:22:37+36:4914:29
26Andrew LumsdenBF N1:23:15+37:2714:36
27Rodney ParkinBN N1:27:13+41:2515:18
28James LithgowGO N1:29:05+43:1715:37
29Andrew Cumming ThomPO A1:30:42+44:5415:54
30Bob MorganBN N1:33:02+47:1416:19
31David McCauleyWO W1:40:18+54:3017:35
32Philip BurrillBB Q1:40:51+55:0317:41
33Stephen CollinsBK V1:57:50+1:12:0220:40
34Lincoln PatersonYV V2:00:39+1:14:5121:10
35Charles DragarAL T2:33:52+1:48:0426:59
Robert VincentNC Ndisqualified
Desmond NormanTJ Smispunched
Brent HillAIREdid not start
Stephen BirdBK Vdid not start
Geoff TodkillNC Ndid not start

Women 60A

4 270 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V39:349:15
2Carey MartinDunedin40:08+0:349:23
3Jean Cory-WrightPeninsula and Plains43:18+3:4410:08
4Phillippa PooleNorth West43:52+4:1810:16
5Geraldine ChatfieldUG Q44:55+5:2110:31
6Debbie DaveyWR N47:23+7:4911:05
7Hilary WoodCC N47:28+7:5411:06
8Julia PrudhoeCC N58:12+18:3813:37
9Kathy PetrieSO Q58:39+19:0513:44
10Mary McDonaldAO A1:00:10+20:3614:05
11Bronwyn HolcombeAuckland1:03:48+24:1414:56
12Liz AbbottPO A1:05:11+25:3715:15
13Joanne WoodsNo club membership1:05:42+26:0815:23
14Diana Cossar-BurgessAL T1:06:27+26:5315:33
15Prue DobbinBK V1:07:45+28:1115:51
16Margi FreemantleYV V1:07:57+28:2315:54
17Liz BourneBB Q1:08:43+29:0916:05
18Carol RamsdenNo club membership1:10:19+30:4516:28
19Helen BaxterLagan Valley Orienteers1:10:23+30:4916:28
20Sian GardnerOctavian droobers1:10:35+31:0116:31
21Elizabeth ParsonsAuckland1:27:18+47:4420:26
22Rosie RutledgeAL T1:40:57+1:01:2323:38
23Margaret WilmottUR N1:47:04+1:07:3025:04
Annette OrchardAucklandmispunched

Men 65A

4 650 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYV V39:158:26
2Tim AshmanLI S41:47+2:328:59
3Adrian UppillOH S45:59+6:449:53
4David MarshallAL T47:02+7:4710:06
5Richard GardnerOctavian droobers47:09+7:5410:08
6Nick CollinsTaranaki48:08+8:5310:21
7Paul PacqueEV T50:07+10:5210:46
8Rudi LandsiedelNC N51:23+12:0811:03
9Pat BodgerPeninsula and Plains52:12+12:5711:13
10Murray HainesSO Q52:27+13:1211:16
11Colin PriceCC N52:42+13:2711:19
12Paul PrudhoeCC N54:12+14:5711:39
13Mark PetrieSO Q55:08+15:5311:51
14Rob WestBO W55:20+16:0511:53
15Bert ElsonAL T55:36+16:2111:57
16Gordon WilsonBN N55:54+16:3912:01
17David WintersLI S57:05+17:5012:16
18Russell CreedTF Q57:30+18:1512:21
19Peter ShepherdIK N58:26+19:1112:33
20David SchulzTF Q59:28+20:1312:47
21Robert PrestonNC N1:00:49+21:3413:04
22Roch PrendergastEU V1:00:58+21:4313:06
23Bruce BowenPO A1:01:21+22:0613:11
24Doug WilsonBB Q1:03:25+24:1013:38
25Graham TeahanRed Kiwi1:07:01+27:4614:24
26Matthew KingBK V1:09:55+30:4015:02
27Martin BicevskisAL T1:11:50+32:3515:26
28Philip BaxterLagan Valley Orienteers1:12:45+33:3015:38
29Lindsay PenderAL T1:13:30+34:1515:48
30Johnny PetersenGO N1:16:14+36:5916:23
31Mike CalderAL T1:20:11+40:5617:14
32John HardingPO A1:34:28+55:1320:18
33Geoff WoodPO A1:49:43+1:10:2823:35
Nicholas WilmottUR Ndid not start
Keith JayIK Ndid not start

Women 65A

3 330 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin UppillOH S38:2611:32
2Susan KeyMF V38:48+0:2211:39
3Liz WoodVIC39:05+0:3911:44
4Carol BrownlieWO W40:45+2:1912:14
5Alison RadfordBG V41:17+2:5112:23
6Christine KiddierBorder Liners42:03+3:3712:37
7Robyn PallasCC N43:14+4:4812:58
8Lynda RapkinsEN Q44:38+6:1213:24
9Anne WilsonBB Q44:58+6:3213:30
10Judy AllisonRR A45:21+6:5513:37
11Lynn DabbsWH N50:15+11:4915:05
12Jan HardyAL T1:08:16+29:5020:30
13Pamela KingDR V1:10:27+32:0121:09
14Valerie BarkerBS A1:15:26+37:0022:39
15Barbara TassellAL T1:51:45+1:13:1933:33
Jacquie RandUG Qdid not finish
Jill DaviesNo club membershipdid not start
Elizabeth BicevskisAL Tdid not start

Men 65+AS

2 760 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ken PostWO W31:1611:19
2Clive ArthurTT S32:52+1:3611:54
3Ken BrownlieWO W36:50+5:3413:20
4Kevin WilliamsWH N38:54+7:3814:05
5Renny DuckettAL T40:35+9:1914:42
6Michael D'AscenzoBS A56:47+25:3120:34
7Dave LottyUR N59:37+28:2121:36
8Al SankauskasOH S1:00:34+29:1821:56
9Tony Tavner-CornerTF Q1:18:23+47:0728:23
10Barry PearceWH N1:18:46+47:3028:32

Women 65+AS

2 320 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen PostWO W39:1816:56
2Johanna Tavner-CornerTF Q40:39+1:2117:31
3Zita SankauskasOH S43:07+3:4918:35
4Joanna StewartAuckland46:11+6:5319:54
5Jenelle TempletonBK V49:00+9:4221:07
6Barbara JunghansGO N51:16+11:5822:05
7Cheryl BluettBN N54:06+14:4823:19
8Jennifer SchulzTF Q54:42+15:2423:34
9Wendy AndrewarthaAL T56:12+16:5424:13
10Robyn D'AscenzoBS A1:10:17+30:5930:17
11Ilze YeatesDR V1:27:28+48:1037:42

Men 70A

4 430 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob GardenNorth West43:469:52
2Dave MiddletonNorth West44:28+0:4210:02
3Leigh PrivettAW V45:23+1:3710:14
4Tony RadfordBG V46:15+2:2910:26
5Ralph KochYV V46:55+3:0910:35
6Paul HoopmannTJ S47:21+3:3510:41
7Terry BluettBN N48:49+5:0311:01
8Steve FlickBN N50:16+6:3011:20
9Jim LeeNC N51:29+7:4311:37
10Ian FletcherLO W52:33+8:4711:51
11Martin WilsonBerkshire Orienteers52:43+8:5711:53
12Robert RapkinsEN Q53:43+9:5712:07
13Alistair StewartAuckland53:49+10:0312:08
14Greg HawthorneAL T54:21+10:3512:16
15Rob SimmonsAW V54:58+11:1212:24
16Robert SmithTT S56:16+12:3012:42
17Hugh MooreRR A56:53+13:0712:50
18Stan FosterWaikato57:15+13:2912:55
19Dennis MewsBK V57:24+13:3812:57
20Jim MerchantGO N58:50+15:0413:16
21Ross BarrGO N1:01:41+17:5513:55
22Russell CandyKO W1:03:28+19:4214:19
23Reid MoranTF Q1:03:40+19:5414:22
24Keith FifieldRR A1:03:43+19:5714:22
25Wilbert HollingerLagan Valley Orienteers1:04:57+21:1114:39
26Jim LaverAL T1:05:31+21:4514:47
27Murray HannaBK V1:06:24+22:3814:59
28Robert LewinNC N1:09:04+25:1815:35
29Peter YeatesDR V1:10:23+26:3715:53
30Ron FrederickNE V1:12:09+28:2316:17
31Wayne AspinCounties Manakau1:12:53+29:0716:27
32Eric WainwrightRR A1:13:43+29:5716:38
33Alan ThompsonRR A1:19:12+35:2617:52
34Bob HawkinsNT N1:23:28+39:4218:50
35Ewen TempletonBK V1:27:41+43:5519:47
36Tom DaviesWaikato1:32:51+49:0520:57
37John AndersonGO N1:36:48+53:0221:51
38Peter ZinzanPeninsula and Plains2:04:40+1:20:5428:08
39Greg BateNo club membership2:08:53+1:25:0729:05
Greg ChatfieldUG Qmispunched
Peter DalwoodDR Vmispunched
Rick ArmstrongAW Vmispunched
Dennis TrewinYV Vdid not start
Robert AllisonRR Adid not start
Tom SchultsUG Qdid not start

Women 70A

3 330 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsNT N44:1913:18
2Val HodsdonSH N45:25+1:0613:38
3Hilary CaneAL T45:55+1:3613:47
4Robin SpriggsUG Q47:07+2:4814:08
5Lois WestBO W49:24+5:0514:50
6Ruth GoddardYV V49:31+5:1214:52
7Carol JacobsonGO N49:46+5:2714:56
8Rosemary KullmannLO W52:06+7:4715:38
9Janet BushAL T52:51+8:3215:52
10Bryony CoxGO N53:01+8:4215:55
11Libby MeekingYV V54:32+10:1316:22
12Jan CandyKO W56:46+12:2717:02
13Jitka KoprivaUR N1:04:14+19:5519:17
14Janet FletcherLO W1:05:04+20:4519:32
15Pat MiethkePO A1:10:08+25:4921:03
16Pauline MooreWR N1:10:18+25:5921:06
17Janet KingBK V1:20:58+36:3924:18
18Kathy LileyYV V1:25:30+41:1125:40

Men 75A

3 270 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Darryl ErbacherPO A32:4510:00
2Alex TarrYV V35:25+2:4010:49
3John Le CarpentierSH N39:42+6:5712:08
4Ron JunghansGO N47:22+14:3714:29
5Trevor SauerSO Q47:25+14:4014:30
6Rod DominishEN Q53:08+20:2316:14
7Blake GordonEU V54:05+21:2016:32
8Phil DuftyBO W58:45+26:0017:57
9Ross KellyAL T59:55+27:1018:19
10Peter KreminskiWA S1:02:30+29:4519:06
11Peter MeyerSH N1:03:38+30:5319:27
12Dick OgilvieUR N1:05:46+33:0120:06
13John SuttonRR A1:06:00+33:1520:11
14John MeekingYV V1:07:06+34:2120:31
15Wayne GriggsAL T1:07:43+34:5820:42
16Ken JacobsonGO N1:09:56+37:1121:23
17Tim CoxGO N1:13:22+40:3722:26
18David HoggPO A1:14:05+41:2022:39
19David GoddardYV V1:14:26+41:4122:45
20Robert MooreWR N1:21:56+49:1125:03
21Frank IngwersenPO A1:33:02+1:00:1728:27
22Bryan HardyWO W1:34:36+1:01:5128:55
23Christopher SpriggsUG Q1:34:43+1:01:5828:57
24Anthony BarrableRAFO1:37:57+1:05:1229:57
Mike HoweLO Wdid not start

Women 75A

2 760 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judi HerkesBK V35:2212:48
2Valerie BrammallEV T40:45+5:2314:45
3Helena GriggsAL T41:26+6:0415:00
4Kate FortuneWellington42:03+6:4115:14
5Penny DuftyBO W45:14+9:5216:23
6Carolyn ChalmersNC N51:25+16:0318:37
7Janet TarrYV V54:51+19:2919:52
8Ann IngwersenPO A57:04+21:4220:40
9Ann SuttonRR A57:18+21:5620:45
10Dale Ann GordonEU V57:51+22:2920:57
11Valerie RobinsonCounties Manakau1:00:33+25:1121:56
12Jean BaldwinGS N1:01:55+26:3322:26

Men 80A

2 760 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John RobinsonNo club membership35:5012:58
2John HodsdonSH N43:21+7:3115:42
3Basil BaldwinGS N43:35+7:4515:47
4Trevor SimpsonOctavian droobers51:25+15:3518:37
5Robert MouattRR A1:06:20+30:3024:02
Pauli PiiroinenBS Adid not start
Peter CuttenWA Sdid not start

Women 80A

2 320 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AlexanderBK V55:0223:43
2Hilary SimpsonOctavian droobers58:02+3:0025:00

Men 85A

2 320 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBS A1:02:1926:51

Women 85A

2 210 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N52:1523:38

Men 95A

2 210 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermann WehnerWE A1:38:4244:39

Women Junior B

3 340 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emma CatesYV V47:0914:07
Tiia MarshBF Ndid not start

Men Open B

4 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew ScottTE S44:4210:34
2James LloydTT S49:18+4:3611:39
3Trent SeamanWR N53:14+8:3212:35
4Iain DuncanSO Q1:06:40+21:5815:45

Women Open B

3 340 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kelly CandyAO A30:529:14
2Wendy McConaghyGO N36:33+5:4110:56
3Meisha AustinAL T41:07+10:1512:18
4Elizabeth HatleyBK V41:41+10:4912:28
5Lucy PeljoEN Q41:54+11:0212:32
6Nicky CollinsNorth West42:26+11:3412:42
7Raelee EenjesBG V42:27+11:3512:42
8Jacqueline StephensYA S42:44+11:5212:47
9Sarah LoveDR V44:45+13:5313:23
10Fiona de L'IsleNorth West45:38+14:4613:39
11Esta BirdahicAL T45:57+15:0513:45
12Hind NeedhamRR A47:27+16:3514:12
13Alison BryantEN Q47:30+16:3814:13
14Amy TingRR A50:03+19:1114:59
15Paquita WhiteLI S51:19+20:2715:21
16Ingrid MaillotCO254:49+23:5716:24
17Susan HallissyBS A57:56+27:0417:20
18Lan KellyTJ S1:03:42+32:5019:04
19Mary BullockBS A1:07:38+36:4620:14
20Natalia BeliakovaBF N1:07:49+36:5720:18
21Deirdre SharkeyPO A1:09:40+38:4820:51
22Maggie MeyerDR V1:22:29+51:3724:41
23Dayle GreenIK N1:29:50+58:5826:53
24Robyn PhillipsSW W1:33:46+1:02:5428:04
25Josephine GarbelliniEN Q1:37:00+1:06:0829:02
26Loretta CollaGS N2:03:38+1:32:4637:00
Briar PeatCounties Manakaudid not start

Men Easy

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Colin MorgansYV V32:0714:35

Women Easy

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol MorgansYV V40:4418:30
2Sue HealyUR N42:16+1:3219:12
3Julia LloydTT S46:20+5:3621:03
Robyn CuttenWA Sdid not start

Women Very Easy

2 020 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pui Ling LiNo club membership22:1911:02
2Natalie SalmonAuckland28:56+6:3714:19

EOD H

5 670 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roger BourneNo club membership55:429:49
2Mark BourneNo club membership1:26:19+30:3715:13
3Anna HasanPO A1:32:36+36:5416:19
4Kelvin MengNo club membership1:54:12+58:3020:08
Jialu MengNo club membershipmispunched
Lynda HewsonNo club membershipmispunched
Kendall O'ConnorNo club membershipmispunched

EOD M

4 230 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ryan CatesYV V34:448:12
2David NeyconNo club membership42:25+7:4110:01
3Sara BraunNo club membership45:00+10:1610:38
4Peter GibbardNo club membership47:09+12:2511:08
5Zoe KarantzasNo club membership48:39+13:5511:30
6Silke SpeierBS A1:03:54+29:1015:06
7Wayne PepperBN N1:59:40+1:24:5628:17
Jenna LinehamNo club membershipmispunched
Oscar ArnottNo club membershipmispunched

EOD E

2 200 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Keira WillNo club membership18:298:24
2Stuart WillNo club membership21:14+2:459:39
3Adrian MarschallNo club membership21:55+3:269:57
4Marta LirehanNo club membership26:35+8:0612:04
5Fiona MorcomNo club membership31:22+12:5314:15
6Bronwin FullerNo club membership36:58+18:2916:48
7Simon SutherlandNo club membership42:54+24:2519:30
8Jarrah BourneNo club membership55:57+37:2825:25
9Oscar PhilipNo club membership56:21+37:5225:36
Jack LevinsonNo club membershipmispunched
Clem NeyconNo club membershipmispunched
Henry NeyconNo club membershipdid not start
Murray RobertsNo club membershipdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.