Orienteering Australia

Official results for Oceania 2019 - Event 5a Australian Schools Long Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Oceania 2019 - Event 5a Australian Schools Long Distance Championships
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering NSW
Date: Wednesday 2 October 2019

Senior Boys

6 270 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dante AfnanSA40:146:25
2Tristan MillerACT40:21+0:076:26
3Blake ReinbottQLD41:45+1:316:39
4Ayrton ShadboltKarahiwi NZ42:52+2:386:50
5Grant ReinbottQLD44:12+3:587:02
6David StocksACT45:05+4:517:11
7Jensen KeyVIC45:45+5:317:17
8Joshua AllenTAS46:21+6:077:23
9Mason ArthurVIC47:40+7:267:36
10Ryan GrayQLD47:50+7:367:37
11Tom HardingKarahiwi NZ48:47+8:337:46
12Ronan LeeKarahiwi NZ48:51+8:377:47
13Patrick HayesHarua NZ49:08+8:547:50
14Will TidswellHarua NZ50:53+10:398:06
15Leith SodenSA51:16+11:028:10
16Toby LangACT51:29+11:158:12
17Samuel GarbelliniQLD52:12+11:588:19
18Brody McCarthyVIC53:34+13:208:32
19Liam StolbergerHarua NZ53:53+13:398:35
20Adam BatemanKarahiwi NZ54:13+13:598:38
21Mitchell CooperHarua NZ55:13+14:598:48
22Cameron BonarKarahiwi NZ56:49+16:359:03
23Archie NeylonVIC57:06+16:529:06
24Ethan PenckSA59:24+19:109:28
25Tom PoortenaarTAS59:39+19:259:30
26William DaveyVIC1:02:10+21:569:54
27Ben PoortenaarTAS1:03:17+23:0310:05
28Oliver SchubertQLD1:08:22+28:0810:54
29Bayley FisherTAS1:09:10+28:5611:01
30Brendan WilsonACT1:09:15+29:0111:02
31Selwyn SweeneyNSW1:10:39+30:2511:16
32Patrick DuftyOWA1:16:38+36:2412:13
33Shaun RichardsOWA1:31:28+51:1414:35
34Cameron WillNSW1:33:57+53:4314:59
35Mason EvesOWA1:35:05+54:5115:09
Tenzing JohnsonACTmispunched
Oscar WoolfordNSWmispunched
Ewan ShinglerNSWmispunched
Ryan MooreHarua NZmispunched
Max GrivellSAmispunched
Jack MarschallSAmispunched
Jaiden FidgeQLDmispunched
Andrew KerrACTdid not finish

Senior Girls

5 310 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertACT45:198:32
2Zoe MelhuishACT46:15+0:568:42
3Caitlin YoungACT48:44+3:259:10
4Penelope SalmonKarahiwi NZ49:56+4:379:24
5Tessa BurnsHarua NZ51:35+6:169:42
6Cara BraddingKarahiwi NZ51:56+6:379:46
7Mikayla CooperTAS56:39+11:2010:40
8Laura de JongQLD56:41+11:2210:40
9Kaia JoergensenKarahiwi NZ59:19+14:0011:10
10Rani BrennanQLD59:24+14:0511:11
11Jessica SewellHarua NZ1:00:44+15:2511:26
12Joanna GeorgeSA1:00:58+15:3911:28
13Kyla RaywardHarua NZ1:04:51+19:3212:12
14Ellen JohnsonACT1:05:57+20:3812:25
15Jessie Fa'avaeKarahiwi NZ1:06:34+21:1512:32
16Nina GannonQLD1:07:00+21:4112:37
17Eleanor McLeanTAS1:07:40+22:2112:44
18Anna DustonHarua NZ1:07:49+22:3012:46
19Ellen CurrieNSW1:08:40+23:2112:55
20Amy CulhamKarahiwi NZ1:08:50+23:3112:57
21Niamh CassarNSW1:09:16+23:5713:02
22Caitlyn SteerVIC1:09:26+24:0713:04
23Abigail GeorgeSA1:10:55+25:3613:21
24Julia GannonQLD1:12:29+27:1013:39
25Serryn EenjesVIC1:14:12+28:5313:58
26Arabella PhillipsTAS1:14:25+29:0614:00
27Tshinta HopperNSW1:20:59+35:4015:15
28Andra LeungNSW1:39:06+53:4718:39
29Serena DoyleNSW1:44:59+59:4019:46
30Ivy ProsserACT1:46:22+1:01:0320:01
31Jemima Bradfield SmithVIC1:55:54+1:10:3521:49
32Sally BarlowVIC2:02:20+1:17:0123:02
Sarah RichardsOWAmispunched
Sylvie FraterHarua NZmispunched

Junior Boys

4 920 m, 48 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNSW25:555:16
2Aldo BosmanOWA30:23+4:286:10
3Torren ArthurVIC30:51+4:566:16
4Zefa Fa'avaeKarahiwi NZ31:18+5:236:21
5Felix HuntKarahiwi NZ31:20+5:256:22
6Toby CazzolatoSA31:24+5:296:22
7Oskar MellaNSW32:45+6:506:39
8Tom WeihartSA33:07+7:126:43
9Niko StonerTAS34:58+9:037:06
10Sam WoolfordNSW35:24+9:297:11
11Callum WhiteVIC36:03+10:087:19
12Remi AfnanSA36:35+10:407:26
13Oscar JohnstonSA37:46+11:517:40
14Samuel Taylor SinclairKarahiwi NZ37:49+11:547:41
15Jett McCombTAS38:00+12:057:43
16Jamie WoolfordNSW40:03+14:088:08
17Liam BuyckKarahiwi NZ40:13+14:188:10
18Riley KerrTAS40:54+14:598:18
19Josh RobardsACT42:04+16:098:33
20Luke ClementsHarua NZ42:06+16:118:33
21Riley McFarlaneOWA42:14+16:198:35
22Eckart BosmanOWA44:15+18:208:59
23Nathan BortonHarua NZ45:06+19:119:10
24Luke FarrandHarua NZ47:11+21:169:35
25Bodie TerrillACT47:14+21:199:36
26Riley CroxfordHarua NZ47:21+21:269:37
27Jack ReinbottQLD47:39+21:449:41
28John SteerVIC48:12+22:179:47
29Flynn HunterHarua NZ49:02+23:079:57
30Henri du ToitVIC49:14+23:1910:00
31Patrick Shelton AgarACT49:58+24:0310:09
32Joshua NewnesQLD50:29+24:3410:15
33Paul GarbelliniQLD54:19+28:2411:02
34Cooper HorleyNSW55:58+30:0311:22
35Owen RadajewskiACT56:10+30:1511:24
36Lachlan FeuerherdtVIC57:09+31:1411:36
37Mitchell StephensSA57:24+31:2911:40
38James LoveVIC1:00:07+34:1212:13
39Liam DuftyOWA1:02:00+36:0512:36
40Liam PhillipsOWA1:02:17+36:2212:39
41Charlie CooperTAS1:02:18+36:2312:39
42Euan BestTAS1:04:14+38:1913:03
43Joseph ColemanOWA1:07:44+41:4913:46
44Isaac MaddenOWA1:11:03+45:0814:26
45Eddie StonerTAS1:11:12+45:1714:28
46Marcus DegenaarTAS1:51:20+1:25:2522:37
Lochlann HoganQLDmispunched
Daniel WoodKarahiwi NZmispunched
Dylan BryantQLDdid not start
Mitchell MorcomSAdid not start

Junior Girls

3 700 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Iida LehtonenNSW26:257:08
2Nea ShinglerNSW27:02+0:377:18
3Sophie TavernaVIC28:21+1:567:39
4Zali McCombTAS30:02+3:378:07
5Milla KeyVIC31:29+5:048:30
6Emily HayesHarua NZ32:11+5:468:41
7Sophie ArthurVIC32:59+6:348:54
8Mikayla EnderbyNSW34:11+7:469:14
9Mikaela GrayQLD35:51+9:269:41
10Zara StewartKarahiwi NZ37:07+10:4210:01
11Natalie MillerACT37:30+11:0510:08
12Juliet FraterHarua NZ37:46+11:2110:12
13Zoe CarterSA38:10+11:4510:18
14Rachel DustonKarahiwi NZ38:14+11:4910:20
15Erika EnderbyNSW38:35+12:1010:25
16Hannah MangnallKarahiwi NZ38:58+12:3310:31
17Jemima LloydSA39:13+12:4810:35
18Ella RogersQLD39:25+13:0010:39
19Eve TagueQLD40:40+14:1510:59
20Aoife RotheryACT40:44+14:1911:00
21Justine HobsonACT40:46+14:2111:01
22Sara GarbelliniQLD41:25+15:0011:11
23Ana PenckSA41:41+15:1611:15
24Sofia ToesHarua NZ43:21+16:5611:42
25Mali BrennanQLD43:59+17:3411:53
26Abbie FaulknerSA45:56+19:3112:24
27Paulina HarrisonHarua NZ46:25+20:0012:32
28Zali DaleOWA46:46+20:2112:38
29Amber LouwVIC47:01+20:3612:42
30Zoe TerrillACT47:21+20:5612:47
31Julia BarbourNSW47:57+21:3212:57
32Lucy BurleySA49:04+22:3913:15
33Alice EganKarahiwi NZ49:55+23:3013:29
34Kate BraidOWA51:03+24:3813:47
35Sienna WhiteSA52:05+25:4014:04
36Ruby NathanKarahiwi NZ52:38+26:1314:13
36Caitlin MaddenOWA52:38+26:1314:13
38Julia Powell-DaviesTAS57:59+31:3415:40
39Tara PowellTAS59:24+32:5916:03
40Daisy YorkHarua NZ1:00:08+33:4316:15
41Sophie BestTAS1:18:12+51:4721:08
42Sasha EvesOWA1:23:13+56:4822:29
43Ingrid Shelton AgarACT1:35:18+1:08:5325:45
Martine ValaisNSWmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.