Orienteering Australia

Official results for Oceania 2019 - Event 5a Australian Schools Long Distance Championships

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Oceania 2019 - Event 5a Australian Schools Long Distance Championships
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering NSW
Date: Wednesday 2 October 2019

ACT

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ella CuthbertSenior Girls (34)45:198:32
2Zoe MelhuishSenior Girls (34)46:15+0:568:42
2Tristan MillerSenior Boys (42)40:21+0:076:26
3Caitlin YoungSenior Girls (34)48:44+3:259:10
6David StocksSenior Boys (42)45:05+4:517:11
11Natalie MillerJunior Girls (44)37:30+11:0510:08
14Ellen JohnsonSenior Girls (34)1:05:57+20:3812:25
16Toby LangSenior Boys (42)51:29+11:158:12
19Josh RobardsJunior Boys (48)42:04+16:098:33
20Aoife RotheryJunior Girls (44)40:44+14:1911:00
21Justine HobsonJunior Girls (44)40:46+14:2111:01
25Bodie TerrillJunior Boys (48)47:14+21:199:36
30Ivy ProsserSenior Girls (34)1:46:22+1:01:0320:01
30Zoe TerrillJunior Girls (44)47:21+20:5612:47
30Brendan WilsonSenior Boys (42)1:09:15+29:0111:02
31Patrick Shelton AgarJunior Boys (48)49:58+24:0310:09
35Owen RadajewskiJunior Boys (48)56:10+30:1511:24
43Ingrid Shelton AgarJunior Girls (44)1:35:18+1:08:5325:45
Tenzing JohnsonSenior Boys (42)mispunched
Andrew KerrSenior Boys (42)did not finish

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Patrick HayesSenior Boys (42)49:08+8:547:50

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Will TidswellSenior Boys (42)50:53+10:398:06

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Liam StolbergerSenior Boys (42)53:53+13:398:35

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Mitchell CooperSenior Boys (42)55:13+14:598:48

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ryan MooreSenior Boys (42)mispunched

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Tessa BurnsSenior Girls (34)51:35+6:169:42

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Jessica SewellSenior Girls (34)1:00:44+15:2511:26

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Kyla RaywardSenior Girls (34)1:04:51+19:3212:12

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Anna DustonSenior Girls (34)1:07:49+22:3012:46

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sylvie FraterSenior Girls (34)mispunched

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Luke ClementsJunior Boys (48)42:06+16:118:33

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Nathan BortonJunior Boys (48)45:06+19:119:10

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Luke FarrandJunior Boys (48)47:11+21:169:35

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Riley CroxfordJunior Boys (48)47:21+21:269:37

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Flynn HunterJunior Boys (48)49:02+23:079:57

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Emily HayesJunior Girls (44)32:11+5:468:41

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Juliet FraterJunior Girls (44)37:46+11:2110:12

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Sofia ToesJunior Girls (44)43:21+16:5611:42

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Paulina HarrisonJunior Girls (44)46:25+20:0012:32

Harua NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Daisy YorkJunior Girls (44)1:00:08+33:4316:15

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ayrton ShadboltSenior Boys (42)42:52+2:386:50

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Tom HardingSenior Boys (42)48:47+8:337:46

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Ronan LeeSenior Boys (42)48:51+8:377:47

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Adam BatemanSenior Boys (42)54:13+13:598:38

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Cameron BonarSenior Boys (42)56:49+16:359:03

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Penelope SalmonSenior Girls (34)49:56+4:379:24

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Cara BraddingSenior Girls (34)51:56+6:379:46

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Kaia JoergensenSenior Girls (34)59:19+14:0011:10

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Jessie Fa'avaeSenior Girls (34)1:06:34+21:1512:32

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Amy CulhamSenior Girls (34)1:08:50+23:3112:57

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Zefa Fa'avaeJunior Boys (48)31:18+5:236:21

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Felix HuntJunior Boys (48)31:20+5:256:22

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Samuel Taylor SinclairJunior Boys (48)37:49+11:547:41

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Liam BuyckJunior Boys (48)40:13+14:188:10

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Daniel WoodJunior Boys (48)mispunched

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Zara StewartJunior Girls (44)37:07+10:4210:01

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Rachel DustonJunior Girls (44)38:14+11:4910:20

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Hannah MangnallJunior Girls (44)38:58+12:3310:31

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Alice EganJunior Girls (44)49:55+23:3013:29

Karahiwi NZ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Ruby NathanJunior Girls (44)52:38+26:1314:13

NSW

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Iida LehtonenJunior Girls (44)26:257:08
1Alvin CraigJunior Boys (48)25:555:16
2Nea ShinglerJunior Girls (44)27:02+0:377:18
7Oskar MellaJunior Boys (48)32:45+6:506:39
8Mikayla EnderbyJunior Girls (44)34:11+7:469:14
10Sam WoolfordJunior Boys (48)35:24+9:297:11
15Erika EnderbyJunior Girls (44)38:35+12:1010:25
16Jamie WoolfordJunior Boys (48)40:03+14:088:08
19Ellen CurrieSenior Girls (34)1:08:40+23:2112:55
21Niamh CassarSenior Girls (34)1:09:16+23:5713:02
27Tshinta HopperSenior Girls (34)1:20:59+35:4015:15
28Andra LeungSenior Girls (34)1:39:06+53:4718:39
29Serena DoyleSenior Girls (34)1:44:59+59:4019:46
31Selwyn SweeneySenior Boys (42)1:10:39+30:2511:16
31Julia BarbourJunior Girls (44)47:57+21:3212:57
34Cameron WillSenior Boys (42)1:33:57+53:4314:59
34Cooper HorleyJunior Boys (48)55:58+30:0311:22
Oscar WoolfordSenior Boys (42)mispunched
Ewan ShinglerSenior Boys (42)mispunched
Martine ValaisJunior Girls (44)mispunched

OWA

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Aldo BosmanJunior Boys (48)30:23+4:286:10
21Riley McFarlaneJunior Boys (48)42:14+16:198:35
22Eckart BosmanJunior Boys (48)44:15+18:208:59
28Zali DaleJunior Girls (44)46:46+20:2112:38
32Patrick DuftySenior Boys (42)1:16:38+36:2412:13
33Shaun RichardsSenior Boys (42)1:31:28+51:1414:35
34Kate BraidJunior Girls (44)51:03+24:3813:47
35Mason EvesSenior Boys (42)1:35:05+54:5115:09
36Caitlin MaddenJunior Girls (44)52:38+26:1314:13
39Liam DuftyJunior Boys (48)1:02:00+36:0512:36
40Liam PhillipsJunior Boys (48)1:02:17+36:2212:39
42Sasha EvesJunior Girls (44)1:23:13+56:4822:29
43Joseph ColemanJunior Boys (48)1:07:44+41:4913:46
44Isaac MaddenJunior Boys (48)1:11:03+45:0814:26
Sarah RichardsSenior Girls (34)mispunched

QLD

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Blake ReinbottSenior Boys (42)41:45+1:316:39
5Grant ReinbottSenior Boys (42)44:12+3:587:02
8Laura de JongSenior Girls (34)56:41+11:2210:40
9Mikaela GrayJunior Girls (44)35:51+9:269:41
10Ryan GraySenior Boys (42)47:50+7:367:37
10Rani BrennanSenior Girls (34)59:24+14:0511:11
16Nina GannonSenior Girls (34)1:07:00+21:4112:37
17Samuel GarbelliniSenior Boys (42)52:12+11:588:19
18Ella RogersJunior Girls (44)39:25+13:0010:39
19Eve TagueJunior Girls (44)40:40+14:1510:59
22Sara GarbelliniJunior Girls (44)41:25+15:0011:11
24Julia GannonSenior Girls (34)1:12:29+27:1013:39
25Mali BrennanJunior Girls (44)43:59+17:3411:53
27Jack ReinbottJunior Boys (48)47:39+21:449:41
28Oliver SchubertSenior Boys (42)1:08:22+28:0810:54
32Joshua NewnesJunior Boys (48)50:29+24:3410:15
33Paul GarbelliniJunior Boys (48)54:19+28:2411:02
Lochlann HoganJunior Boys (48)mispunched
Jaiden FidgeSenior Boys (42)mispunched
Dylan BryantJunior Boys (48)did not start

SA

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Dante AfnanSenior Boys (42)40:146:25
6Toby CazzolatoJunior Boys (48)31:24+5:296:22
8Tom WeihartJunior Boys (48)33:07+7:126:43
12Remi AfnanJunior Boys (48)36:35+10:407:26
12Joanna GeorgeSenior Girls (34)1:00:58+15:3911:28
13Oscar JohnstonJunior Boys (48)37:46+11:517:40
13Zoe CarterJunior Girls (44)38:10+11:4510:18
15Leith SodenSenior Boys (42)51:16+11:028:10
17Jemima LloydJunior Girls (44)39:13+12:4810:35
23Abigail GeorgeSenior Girls (34)1:10:55+25:3613:21
23Ana PenckJunior Girls (44)41:41+15:1611:15
24Ethan PenckSenior Boys (42)59:24+19:109:28
26Abbie FaulknerJunior Girls (44)45:56+19:3112:24
32Lucy BurleyJunior Girls (44)49:04+22:3913:15
35Sienna WhiteJunior Girls (44)52:05+25:4014:04
37Mitchell StephensJunior Boys (48)57:24+31:2911:40
Max GrivellSenior Boys (42)mispunched
Jack MarschallSenior Boys (42)mispunched
Mitchell MorcomJunior Boys (48)did not start

TAS

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Zali McCombJunior Girls (44)30:02+3:378:07
7Mikayla CooperSenior Girls (34)56:39+11:2010:40
8Joshua AllenSenior Boys (42)46:21+6:077:23
9Niko StonerJunior Boys (48)34:58+9:037:06
15Jett McCombJunior Boys (48)38:00+12:057:43
17Eleanor McLeanSenior Girls (34)1:07:40+22:2112:44
18Riley KerrJunior Boys (48)40:54+14:598:18
25Tom PoortenaarSenior Boys (42)59:39+19:259:30
26Arabella PhillipsSenior Girls (34)1:14:25+29:0614:00
27Ben PoortenaarSenior Boys (42)1:03:17+23:0310:05
29Bayley FisherSenior Boys (42)1:09:10+28:5611:01
38Julia Powell-DaviesJunior Girls (44)57:59+31:3415:40
39Tara PowellJunior Girls (44)59:24+32:5916:03
41Sophie BestJunior Girls (44)1:18:12+51:4721:08
41Charlie CooperJunior Boys (48)1:02:18+36:2312:39
42Euan BestJunior Boys (48)1:04:14+38:1913:03
45Eddie StonerJunior Boys (48)1:11:12+45:1714:28
46Marcus DegenaarJunior Boys (48)1:51:20+1:25:2522:37

VIC

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sophie TavernaJunior Girls (44)28:21+1:567:39
3Torren ArthurJunior Boys (48)30:51+4:566:16
5Milla KeyJunior Girls (44)31:29+5:048:30
7Jensen KeySenior Boys (42)45:45+5:317:17
7Sophie ArthurJunior Girls (44)32:59+6:348:54
9Mason ArthurSenior Boys (42)47:40+7:267:36
11Callum WhiteJunior Boys (48)36:03+10:087:19
18Brody McCarthySenior Boys (42)53:34+13:208:32
22Caitlyn SteerSenior Girls (34)1:09:26+24:0713:04
23Archie NeylonSenior Boys (42)57:06+16:529:06
25Serryn EenjesSenior Girls (34)1:14:12+28:5313:58
26William DaveySenior Boys (42)1:02:10+21:569:54
28John SteerJunior Boys (48)48:12+22:179:47
29Amber LouwJunior Girls (44)47:01+20:3612:42
30Henri du ToitJunior Boys (48)49:14+23:1910:00
31Jemima Bradfield SmithSenior Girls (34)1:55:54+1:10:3521:49
32Sally BarlowSenior Girls (34)2:02:20+1:17:0123:02
36Lachlan FeuerherdtJunior Boys (48)57:09+31:1411:36
38James LoveJunior Boys (48)1:00:07+34:1212:13

Please report errors in the result list to the organiser.