Orienteering Australia

Official results for Oceania 2019 - Event 8 Oceania Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Oceania 2019 - Event 8 Oceania Middle Distance Championships
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia / Orienteering NSW / Orienteering Victoria
Date: Sunday 6 October 2019

Men 20 Elite

4 700 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alastair GeorgeST N33:317:07
2Patrick MillerCC A35:27+1:567:32
3Scott SmithPeninsula and Plains35:35+2:047:34
4Angus HainesSW S35:40+2:097:35
5Oliver EganPeninsula and Plains36:58+3:277:51
6Will TidswellHawkes Bay37:51+4:208:03
7Tristan MillerCC A39:07+5:368:19
8Duncan CurrieST N39:46+6:158:27
9Dante AfnanSW S40:21+6:508:35
10Jensen KeyVI V42:20+8:499:00
11Joshua AllenTF T43:47+10:169:18
12Noah PolandCC A45:05+11:349:35
13Thomas GarbelliniQC Q45:09+11:389:36
14Liam StolbergerNorth West46:58+13:279:59
15Ronan LeeHawkes Bay48:33+15:0210:19
16Ethan PenckSW S52:02+18:3111:04
17Tom PoortenaarTF T52:32+19:0111:10
18Bayley FisherTF T1:00:16+26:4512:49
19Michael LoughnanVI V1:03:07+29:3613:25
William DaveyVI Vmispunched
Andrew KerrCC Adid not start
Ryan StocksCC Adid not start
Alvin CraigST Ndid not start

Women 20 Elite

4 000 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe MelhuishCC A36:079:01
2Caitlin YoungCC A36:47+0:409:11
3Tara MelhuishCC A36:58+0:519:14
4Caroline PigerreQC Q38:31+2:249:37
5Marina ComeskeyWellington38:48+2:419:42
6Katie Cory-WrightPeninsula and Plains39:31+3:249:52
7Briana StevenPeninsula and Plains40:55+4:4810:13
8Kaia JoergensenPeninsula and Plains41:17+5:1010:19
9Jessica SewellNorth West41:41+5:3410:25
10Tessa BurnsHawkes Bay41:49+5:4210:27
11Joanna GeorgeSW S42:38+6:3110:39
12Tegan KnightbridgeNorth West43:37+7:3010:54
13Mikayla CooperTF T45:02+8:5511:15
14Ella CuthbertCC A45:26+9:1911:21
15Ellie de JongQC Q46:32+10:2511:38
16Ellen CurrieST N48:54+12:4712:13
17Emily SorensenSW S49:30+13:2312:22
18Arabella PhillipsTF T53:24+17:1713:21
19Eleanor McLeanTF T56:26+20:1914:06
20Ivy ProsserCC A56:41+20:3414:10
21Abigail GeorgeSW S59:36+23:2914:54
22Meredith NormanSW S59:46+23:3914:56
23Jess RogersQC Q1:00:10+24:0315:02
24Sarah DaviesVI V1:03:43+27:3615:55
25Tshinta HopperST N1:04:52+28:4516:13
Rachel AllenTF Tdid not start

Men 21 Elite

5 680 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter HodkinsonVI V37:516:39
2Aston KeyVI V38:59+1:086:51
3William GardnerOctavian droobers40:00+2:097:02
4Matthew CraneCC A40:03+2:127:03
5Simon UppillSW S40:10+2:197:04
6Matt DoyleCC A41:03+3:127:13
7Gene BeveridgeNorth West42:56+5:057:33
8Brodie NankervisTF T43:35+5:447:40
9Matt OgdenNorth West43:44+5:537:41
10Kerrin RattraySW S46:02+8:118:06
11Jarrah DayCC A46:08+8:178:07
12Anatoly KulikovQC Q47:40+9:498:23
13Toby WilsonST N47:46+9:558:24
14Cameron de L'IsleNorth West47:49+9:588:25
15Todd NeveVI V48:49+10:588:35
16Anton HallorOK Tisaren49:23+11:328:41
17Robert BennettST N50:31+12:408:53
18Kurt NeumannQC Q50:37+12:468:54
19Matthew SchepisiVI V51:12+13:219:00
20Jonty OramAuckland51:52+14:019:07
21Simeon BurrillQC Q53:17+15:269:22
22Riley de JongQC Q53:28+15:379:24
23Lorenzo CalabroTF Q53:56+16:059:29
24David BrownridgeVI V55:15+17:249:43
25Stuart EnglebackWellington55:18+17:279:44
26Peter HobbsVI V56:04+18:139:52
27Richard GoonanVI V56:12+18:219:53
28Hamish ProsserCC A56:17+18:269:54
29Cameron DuncanWN W1:00:51+23:0010:42
30Chi Kin ManHKIOF1:02:00+24:0910:54
31Elliott MeelenQC Q1:02:18+24:2710:58
32Jack NeumannQC Q1:04:22+26:3111:19
33Jake HansonNo club membership1:06:56+29:0511:47
34Wayne EliotWN W1:09:13+31:2212:11
35James McQuillanST N1:09:36+31:4512:15
36Jesse PiiroinenBS A1:09:43+31:5212:16
37Kilian LiljeTSV Worpswede1:11:34+33:4312:35
38Toby CooperBK V1:18:12+40:2113:46
39Daniel Antonio PereiraHKIOF1:28:00+50:0915:29
Rob PrestonNo club membershipdisqualified
Martin DentCC Amispunched
Ben GoonanVI Vdid not finish
Stephen MelhuishCC Adid not start
Gareth CandyAO Adid not start
Karl BicevskisAL Tdid not start
Ian MeyerNo club membershipdid not start

Women 21 Elite

4 420 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lizzie InghamWellington35:097:57
2Bridget AndersonSW S39:55+4:469:01
3Belinda LawfordCC A40:43+5:349:12
4Lara MolloyWellington41:29+6:209:23 Download route in GPX format
5Natasha KeyVI V41:45+6:369:26
6Vanessa RoundSW S42:00+6:519:30
7Aislinn PrendergastVI V42:57+7:489:43
8Krystal NeumannQC Q43:04+7:559:44
9Olivia SprodSW S44:02+8:539:57
10Asha SteerVI V44:13+9:0410:00
11Grace CraneCC A45:26+10:1710:16
12Rebecca GeorgeST N45:29+10:2010:17
13Imogene ScottAuckland46:19+11:1010:28
14Tessa RamsdenNo club membership48:13+13:0410:54
15Winnie OakhillQLD48:55+13:4611:04
16Briohny SeamanST N49:12+14:0311:07
17Liis JohansonVI V50:54+15:4511:30
18Lanita SteerVI V51:11+16:0211:34
19Clare BrownridgeVI V53:49+18:4012:10
20Anna FitzgeraldST N54:10+19:0112:15
21Evalin BrautigamSW S55:10+20:0112:28
22Ellie MolloyWellington55:48+20:3912:37
23Mace NeveCC A1:01:08+25:5913:49
24Sophie ThomasNo club membership1:01:16+26:0713:51
25Jenny CasanovaSW S1:04:50+29:4114:40
26Yiching HuangMoxina OK1:05:23+30:1414:47
27Melissa AnnettsGO N1:07:32+32:2315:16
28Amylee RobertsonST N1:59:07+1:23:5826:56
Frances PeatCounties Manakaumispunched
Thorlene EgertonBK Vmispunched

M/W10N

1 850 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino LehtonenGO N21:0811:25
2Shay SweeneyWH N21:20+0:1211:31
3Baxter PeelNC N21:21+0:1311:32
4Joshua LaytonNE V22:06+0:5811:56
5Emrys RogersRR Q24:34+3:2613:16
6Ella LangYV V24:35+3:2713:17
7Euan SheddenSH N26:12+5:0414:09
8Tor PrincePeninsula and Plains30:12+9:0416:19
9Layla DentRR A30:41+9:3316:35
10Veronika IskhakovaRR A30:47+9:3916:38
11Sean CarrollAL T30:56+9:4816:43
12Tessa RadajewskiPO A31:36+10:2817:04
13Ryder SeamanWR N37:19+16:1120:10
14Nicola McConaghyGO N45:06+23:5824:22
15Neo KozmaBK V52:50+31:4228:33
Angelina KozmaBK Vmispunched
Hamish ZinzanPeninsula and Plainsmispunched
Jessica CandyAO Adid not start
Logan SeamanWR Ndid not start

Men 10A

1 850 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alton FreemanBF N12:086:33
2Hayden DentRR A12:17+0:096:38
3Ben MarschallTT S12:23+0:156:41
4Thomas CaristoEN Q15:02+2:548:07
5Edmund ToomeyAO W16:08+4:008:43
6Will EnkelaarAL T16:15+4:078:47
7Rory SheddenSH N16:30+4:228:55
8Connor DentRR A16:56+4:489:09
9Matthew LaytonNE V16:59+4:519:10
10Harry BortonAuckland17:57+5:499:42
11Kari MarshBF N30:15+18:0716:21
Callum BryantEN Qmispunched

Women 10A

1 850 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna WrightPeninsula and Plains13:367:21
2Greta PrincePeninsula and Plains15:39+2:038:27
3Torun JoergensenPeninsula and Plains16:55+3:199:08
4Ariadna IskhakovaRR A20:25+6:4911:02
5Alice PattenEV T29:43+16:0716:03
6Kiana BattersOH S31:11+17:3516:51
7Matilda RogersRR Q41:03+27:2722:11
Katy HoggPO Adid not start

Men 12A

1 850 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan BestEV T11:096:01
2Luke FeuerherdtBG V13:07+1:587:05
3James WrightPeninsula and Plains13:46+2:377:26
4Eckart BosmanSW W14:50+3:418:01
5Elye DentRR A15:38+4:298:27
6Miles BryantEN Q15:43+4:348:29
7Hugh BradleyNo club membership15:52+4:438:34
8Adrian GarbelliniEN Q15:53+4:448:35
9Leo CroxfordNelson16:37+5:288:58
10Curtis PepperBN N17:30+6:219:27
11Alex WoolfordBB N18:58+7:4910:15
12Nic PhillipsSW W19:10+8:0110:21
13Logan KerrEV T20:36+9:2711:08
14Joshua FeuerherdtBG V20:53+9:4411:17
15Mitchell MorcomTJ S21:04+9:5511:23
16Thomas ZinzanPeninsula and Plains23:49+12:4012:52
17Tom JanetzkiWR N27:05+15:5614:38
18Marcus CazzolatoTJ S30:03+18:5416:14
19Ashley WhiteYV V31:04+19:5516:47
Lucas KentYV Vdid not start
Eddie StonerAL Tdid not start

Women 12A

1 850 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karin PrincePeninsula and Plains14:057:36
2Lilja LehtonenGO N15:59+1:548:38
3Grace Cory-WrightAuckland16:58+2:539:10
4Aoife RotheryRR A17:09+3:049:16
5Savanna SweeneyWH N17:30+3:259:27
6Alice RadajewskiPO A19:40+5:3510:37
7Lydia BurnsNo club membership21:32+7:2711:38
8Sammy LoveDR V22:55+8:5012:23
8Larissa EdwardsHutt Valley22:55+8:5012:23
10Amy DuftyBO W24:03+9:5813:00
11Layla GoshtiPO A25:24+11:1913:43
12Ella HoggPO A27:43+13:3814:58
13Indigo NewnesEN Q39:42+25:3721:27
Luca HoggPO Amispunched
Annabel LloydTT Smispunched

Men 14A

2 320 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley CroxfordNelson17:367:35
2Jamie WoolfordBB N19:11+1:358:16
3Jett McCombAL T19:50+2:148:32
4James McGuireCounties Manakau20:38+3:028:53
5Riley KerrEV T21:16+3:409:10
6Liam BuyckAuckland21:52+4:169:25
7Tom WeihartOH S22:25+4:499:39
8Owen RadajewskiPO A22:34+4:589:43
9Cooper HorleyGO N23:41+6:0510:12
10Bodie TerrillBS A23:52+6:1610:17
11Matthew GreenwoodAuckland24:01+6:2510:21
12Lachlan FeuerherdtBG V24:20+6:4410:29
13Flynn HunterPeninsula and Plains25:05+7:2910:48
14Jack ReinbottRR Q25:25+7:4910:57
15Daniel WoodCounties Manakau25:32+7:5611:00
16Liam DuftyBO W25:36+8:0011:02
17Timothy McConaghyGO N26:21+8:4511:21
18Joshua NewnesEN Q27:12+9:3611:43
19Paul GarbelliniEN Q27:41+10:0511:55
20Henri du ToitMF V28:05+10:2912:06
21Oliver FreemanBF N29:34+11:5812:44
22Dylan BryantEN Q32:32+14:5614:01
23Jamie MarshBF N33:10+15:3414:17
24Mitchell StephensYA S34:24+16:4814:49
25Charlie FraterAuckland35:03+17:2715:06
26Saxon KrauseBF N36:49+19:1315:52
27Charlie CooperAL T40:00+22:2417:14
28Oliver McFarlaneBF N40:16+22:4017:21
29Isaac MaddenLO W41:32+23:5617:54
30Joseph ColemanKO W42:36+25:0018:21
31Liam PhillipsSW W43:28+25:5218:44
32Daniel MorcomTJ S44:44+27:0819:16
33Marcus DegenaarAL T46:35+28:5920:04
34Josh RobardsBS A55:10+37:3423:46
Felix HuntPeninsula and Plainsmispunched
Ben McConaghyGO Nmispunched

Women 14A

2 060 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N16:127:51
2Rachel DustonAuckland16:54+0:428:12
3Nea ShinglerBF N17:49+1:378:38
4Kelly McKinnonNo club membership19:38+3:269:31
5Nova MatthewsTullinge SK21:01+4:4910:12
6Ingrid Shelton AgarAO A22:20+6:0810:50
7Andy HeathcoteAuckland22:53+6:4111:06
8Aliana HendersonAuckland23:00+6:4811:09
9Sophie BestEV T23:08+6:5611:13
10Gemma BurleyYA S23:35+7:2311:26
11Martine ValaisWH N24:33+8:2111:55
12Lyra SimpsonBF N24:49+8:3712:02
13Abbie FaulknerTJ S25:05+8:5312:10
14Louise BarbourBF N25:20+9:0812:17
15Sophie ArthurMF V25:37+9:2512:26
16Mali BrennanRR Q25:59+9:4712:36
17Sienna WhiteLI S26:19+10:0712:46
18Kate BraidKO W26:36+10:2412:54
19Julia BarbourBF N27:05+10:5313:08
20Claire AdamsBK V27:07+10:5513:09
21Grace PickeringCounties Manakau27:52+11:4013:31
22Sara GarbelliniEN Q28:15+12:0313:42
23Tara PowellAL T28:42+12:3013:55
24Rebecca CraigNC N30:05+13:5314:36
25Kate BortonAuckland31:35+15:2315:19
26Jemima LloydTT S33:56+17:4416:28
27Sasha EvesBO W38:38+22:2618:45
28Kyla MoorePeninsula and Plains42:39+26:2720:42
29Eleanor WilliamsEU V45:49+29:3722:14
Eve TagueRR Qdid not finish
Milla KeyMF Vdid not start

Men 16A

3 920 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby CazzolatoTJ S31:498:06
2Ryan MoorePeninsula and Plains32:06+0:178:11
3Clayton ShadboltPeninsula and Plains33:06+1:178:26
4Toby LangBS A33:14+1:258:28
5Zefa Fa'avaeNelson34:03+2:148:41
6Felix WilliamsonWellington34:57+3:088:54
7Torren ArthurMF V35:15+3:268:59
8Remi AfnanYA S35:55+4:069:09
9Max GrivellTT S36:15+4:269:14
10Oliver EdwardsHutt Valley36:29+4:409:18
11Aldo BosmanSW W37:00+5:119:26
12Ben PoortenaarAL T38:54+7:059:55
13Oliver SchubertRR Q39:01+7:129:57
14Oscar JohnstonTJ S39:07+7:189:58
15Samuel GarbelliniEN Q39:46+7:5710:08
16Jack MarschallTT S40:20+8:3110:17
17Sam WoolfordBB N41:10+9:2110:30
18Nathan BortonAuckland41:21+9:3210:32
19Riley McFarlaneBO W42:01+10:1210:43
20Leith SodenOH S43:26+11:3711:04
21Oskar MellaNC N43:32+11:4311:06
22Luke ClementsAuckland43:47+11:5811:10
23William CoxRR Q43:50+12:0111:10
24Mason EvesBO W44:47+12:5811:25
25Callum WhiteYV V45:31+13:4211:36
26Patrick DuftyBO W47:06+15:1712:00
27James LoveDR V49:17+17:2812:34
28Selwyn SweeneyWH N51:21+19:3213:05
29Niko StonerAL T51:23+19:3413:06
30Joseph WilsonBS A51:43+19:5413:11
31Luke FarrandNorth West52:05+20:1613:17
32Seth SweeneyWH N54:09+22:2013:48
33John SteerBG V56:29+24:4014:24
34Cameron WillIK N57:53+26:0414:45
35Lochlann HoganBB Q59:24+27:3515:09
36Patrick Shelton AgarAO A59:55+28:0615:17
37Shaun RichardsWO W1:03:08+31:1916:06
Moss PelvinDunedinmispunched
David StocksBS Amispunched
Sam Taylor SinclairAucklanddid not start

Women 16A

3 090 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUG Q31:0310:02
2Iida LehtonenGO N32:26+1:2310:29
3Zara StewartAuckland33:43+2:4010:54
4Emily HayesAuckland34:47+3:4411:15
5Hannah MangnallNelson37:42+6:3912:12
6Justine HobsonBS A37:58+6:5512:17
7Sofia ToesAuckland38:06+7:0312:19
8Natalie MillerBS A38:26+7:2312:26
9Mikayla EnderbyNC N39:25+8:2212:45
10Zali McCombAL T40:00+8:5712:56
11Alice EganPeninsula and Plains40:48+9:4513:12
12Jessie FaavaeNelson41:16+10:1313:21
13Ella RogersRR Q41:32+10:2913:26
14Sam BixleyDunedin41:44+10:4113:30
15Sophie TavernaCH V41:46+10:4313:31
16Serryn EenjesBG V42:08+11:0513:38
17Zoe TerrillBS A42:39+11:3613:48
18Laura de JongRR Q42:59+11:5613:54
19Anna DustonAuckland43:07+12:0413:57
20Rani BrennanRR Q43:19+12:1614:01
21Zali DaleLO W43:50+12:4714:11
22Daisy YorkPeninsula and Plains44:53+13:5014:31
23Caitlyn MarxNo club membership45:25+14:2214:41
24Ana PenckYA S46:23+15:2015:00
25Isabella Zinzan-DickiePeninsula and Plains46:54+15:5115:10
26Paulina HarrisonNelson47:02+15:5915:13
27Caitlin MaddenLO W48:16+17:1315:37
28Kyla RaywardNo club membership49:25+18:2215:59
29Ellen JohnsonBS A50:19+19:1616:17
30Jemima Bradfield SmithCH V51:13+20:1016:34
31Juliet FraterAuckland51:39+20:3616:42
32Julia Powell-DaviesAL T54:59+23:5617:47
33Sarah RichardsWO W55:38+24:3518:00
34Lucy BurleyYA S1:08:12+37:0922:04
35Sally BarlowDR V1:18:08+47:0525:17
Amber LouwDR Vmispunched
Zoe CarterTJ Smispunched
Penelope SalmonAucklandmispunched
Niamh CassarWH Ndid not start
Tiia MarshBF Ndid not start
Andra LeungGO Ndid not start

Men 18A

4 000 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ayrton ShadboltPeninsula and Plains28:207:05
2Tom HardingPeninsula and Plains29:57+1:377:29
3Grant ReinbottRR Q31:22+3:027:50
4Ewan ShinglerBF N31:27+3:077:51
5Ryan GrayUG Q34:06+5:468:31
6Brody McCarthyYV V34:20+6:008:35
7Adam BatemanAuckland36:35+8:159:08
8Patrick HayesAuckland37:52+9:329:28
9Cameron BonarNorth West40:31+12:1110:07
10Mason ArthurMF V40:32+12:1210:08
11Mitchell CooperAuckland42:14+13:5410:33
12Tenzing JohnsonBS A42:20+14:0010:35
13Kieran EdwardsHutt Valley43:27+15:0710:51
14Oscar WoolfordBB N44:42+16:2211:10
15Jack JanetzkiWR N50:43+22:2312:40 Download route in GPX format
Archie NeylonBG Vmispunched
Brendan WilsonBS Amispunched
Ollie BixleyDunedinmispunched
Blake ReinbottRR Qdid not start
Jaiden FidgeBB Qdid not start

Women 18A

3 790 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna Cory-WrightAuckland46:3212:16
2Amy CulhamHawkes Bay47:20+0:4812:29
3Nina GannonRR Q49:05+2:3312:57
4Sylvie FraterAuckland49:46+3:1413:07
5Rebecca GreenwoodAuckland50:10+3:3813:14
6Serena DoyleUR N50:27+3:5513:18
7Cara BraddingNorth West50:55+4:2313:26
8Olivia CollinsNorth West52:48+6:1613:55
9Caitlyn SteerBG V56:45+10:1314:58
10Alex FreireNo club membership1:22:44+36:1221:49
Julia GannonRR Qdid not finish
Joanna HillGO Ndid not start

Men 21A

3 920 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simonius JagerAuckland32:208:14
2Christophe ChazalmartinConvergence44:04+11:4411:14
3Cédric DedieuConvergence45:38+13:1811:38
4Mathieu LandrieuConvergence47:00+14:4011:59
5Andrew SlatteryRR A47:52+15:3212:12
6Chris FitzgeraldGS N51:32+19:1213:08
7Daniel Del DotEN Q56:29+24:0914:24
8Io Pan WongYAOC1:00:24+28:0415:24

Women 21A

3 340 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michelle ForrerNo club membership1:03:3419:01

Men 21AS

3 340 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stuart LawrieNo club membership43:2312:59
2Michael DuftyBO W55:10+11:4716:31

Women 21AS

2 790 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca PhillipsNo club membership51:2018:23
2Sonia AliYV V54:03+2:4319:22

Men 35A

4 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon LouisAL T41:2110:20
2Matthew PattenEV T45:53+4:3211:28
3Stephen CraigNC N48:57+7:3612:14
4Matt van der PeetBK V49:22+8:0112:20
5Samuel WilsonRR A50:56+9:3512:44
6Tyson HillyardWA S51:59+10:3812:59
7Darren SlatteryBN N57:10+15:4914:17
8Istvan KerteszGO N59:36+18:1514:54
9Alexandre PeltierNo club membership1:13:59+32:3818:29

Women 35A

3 370 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ilka BarrBG V42:0012:27
2Anne LeroyATLAS44:35+2:3513:13
3Zoe ScottTE S46:36+4:3613:49
4Jayne SalesMF V47:09+5:0913:59
5Camille DanesConvergence47:11+5:1114:00
6Katherine RadfordNo club membership54:00+12:0016:01
7Nikolett HalmaiGO N55:21+13:2116:25
8Marta ScottPeninsula and Plains59:45+17:4517:43
9Fern HillyardWA S1:00:43+18:4318:01

Men 35AS

3 090 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emile AltmannNC N1:17:2725:03
Jose ZapataRR Amispunched

Women 35AS

2 590 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phoebe DentRR A33:2212:52
2Alitia DougallBN N39:03+5:4115:04
3Nerise McQuillanWH N1:02:22+29:0024:04
Wendy TavernaCH Vmispunched

Men 40A

4 000 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aaron PrincePeninsula and Plains30:037:30
2Simon RouseDR V36:53+6:509:13
3Craig FeuerherdtBG V37:33+7:309:23
4Reuben SmithMF V38:37+8:349:39
5Andrew ScottPeninsula and Plains39:17+9:149:49
6Matthew CohenAL T40:29+10:2610:07
7Ben RattrayRR A43:19+13:1610:49
8Glenn MeyerDR V43:53+13:5010:58
9Fedor IskhakovRR A44:32+14:2911:08
10Angus SheddenSH N47:34+17:3111:53
11Damien EnderbyNC N50:07+20:0412:31
12Luke HainesBK V51:33+21:3012:53
13Toby CooperEU V1:05:06+35:0316:16
14Damian SpencerDR V1:07:35+37:3216:53
15Adam HorleyGO N1:17:23+47:2019:20
16Gianpiero CossuBG V1:22:04+52:0120:31
17Tony BryantEN Q1:24:39+54:3621:09
Artem OsmerkinYV Vdid not start

Women 40A

3 340 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sara PrincePeninsula and Plains32:019:35
2Marina IskhakovaRR A33:21+1:209:59
3Tracy MarshBF N34:45+2:4410:24
4Meredith GrayUG Q35:55+3:5410:45
5Rachel WestBO W39:39+7:3811:52
6Cathy HoggPO A41:56+9:5512:33
7Samantha HoweNC N43:54+11:5313:08
8Kathie DentRR A43:57+11:5613:09
9Ocean MercierHutt Valley49:19+17:1814:45
10Kim CarrollAL T49:28+17:2714:48
11Sussan BestEV T52:51+20:5015:49
12Ruth SheddenSH N54:12+22:1116:13
13Kate MarschallTT S1:04:01+32:0019:10
14Louise BortonAuckland1:10:59+38:5821:15

Men 45A

3 920 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurMF V30:087:41
2Jonathan McCombAL T34:52+4:448:53
3Carsten JoergensenPeninsula and Plains35:27+5:199:02
4Craig DuftyBO W35:57+5:499:10
5Andy HoggPO A36:04+5:569:12
6Tim WrightPeninsula and Plains36:27+6:199:17
7Scott SimsonNC N37:55+7:479:40
8Tate NeedhamRR A38:06+7:589:43
9Anthony StonerAL T38:17+8:099:45
10John ToomeyAO W38:37+8:299:51
11Greg MorcomTJ S39:43+9:3510:07
12Dion KeechMF V40:50+10:4210:25
13Graham BraidKO W43:45+13:3711:09
14Shane TrotterNC N43:52+13:4411:11
15Rob MurphyNorth West44:11+14:0311:16
16Brett WeihartOH S44:15+14:0711:17
16Glen WhiteYV V44:15+14:0711:17
18Andrew JohnsonBS A46:57+16:4911:58
19Michael CroxfordNelson47:18+17:1012:03
20Blair TrewinYV V49:00+18:5212:30
21Paul EnkelaarAL T51:55+21:4713:14
22Paul BortonAuckland53:48+23:4013:43
23Brenton GrayUG Q55:32+25:2414:10
24Greg WilsonBS A55:48+25:4014:14
25Matt BixleyPeninsula and Plains56:36+26:2814:26
26Peter MillerBS A57:01+26:5314:32
27Peter McConaghyGO N57:49+27:4114:44
28Gary BuchanEU V1:06:06+35:5816:51
29Jaco BosmanSW W1:07:23+37:1517:11
30Kris PattersonBB Q1:11:33+41:2518:15
31Chris Godfred-SpenningBK V1:17:02+46:5419:39
32Michael RadajewskiPO A1:17:50+47:4219:51
Matthew StocksBS Amispunched
Paul CuthbertPO Adid not start

Women 45A

3 340 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare HawthorneAL T32:309:43
2Martina CraigNC N32:38+0:089:46
3Cathy McCombAL T32:41+0:119:47
4Tania LarsenNo club membership33:56+1:2610:09
5Jenni AdamsPeninsula and Plains35:13+2:4310:32
6Sarah WrightPeninsula and Plains36:37+4:0710:57
7Sally LattimoreNelson41:09+8:3912:19
8Hania LadaYV V45:04+12:3413:29
9Justine EdwardsCounties Manakau46:33+14:0313:56
10Susan EdwardsHutt Valley47:37+15:0714:15
11Jeni PelvinDunedin48:09+15:3914:24
12Ann BixleyDunedin48:39+16:0914:33
13Helen O'CallaghanBB N50:21+17:5115:04
14Nicky CollinsNorth West55:53+23:2316:43
15Shiona WillIK N56:57+24:2717:03
16Silke SpeierBS A59:23+26:5317:46
17Fiona CaristoEN Q1:04:33+32:0319:19
18Carolyn LaytonNE V1:05:51+33:2119:42
19Kim EnkelaarAL T1:08:13+35:4320:25
20Melanie ChristieUR N1:09:39+37:0920:51
Natalie SmithPO Amispunched
Anna HasanPO Adid not start

Men 45AS

2 790 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BradleyWH N44:0115:46
2Andrew HobsonBS A56:45+12:4420:20
3Paul SweeneyWH N1:08:11+24:1024:26
4Peter DickiePeninsula and Plains1:11:28+27:2725:36
Gareth ProsserNo club membershipdid not start
Greg CatesYV Vdid not start

Women 45AS

2 350 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marlize BosmanSW W38:1916:18
2Sarah StewartAuckland40:06+1:4717:03
3Annette RogersRR Q40:31+2:1217:14
4Kathryn TarrYV V43:26+5:0718:28
5Jo HobsonBS A44:52+6:3319:05
6Heather O'DonnellYV V45:47+7:2819:28
7Vanessa FreemanBF N47:48+9:2920:20
8Anne ArthurMF V50:52+12:3321:38
9Maureen FitzpatrickWH N52:11+13:5222:12
10Nicola NyghBF N54:42+16:2323:16
11Adrienne ShadboltPeninsula and Plains1:00:39+22:2025:48
12Saffron SweeneyWH N1:03:53+25:3427:11
13Melisa ZinzanPeninsula and Plains1:14:59+36:4031:54
Ulla HeikkilaSO Qmispunched
Fiona de L'IsleNorth Westdid not start
Jennifer MardonNC Ndid not start

Men 50A

3 790 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bill EdwardsHutt Valley32:298:34
2Jock DavisBF N33:35+1:068:51
3Alistair Cory-WrightPeninsula and Plains34:58+2:299:13
4Paul LigginsAL T38:32+6:0310:10
5Mark FreemanBF N44:59+12:3011:52
6Dave CroftsAuckland45:01+12:3211:52
7Mark GibbardOrienteering Ottawa45:52+13:2312:06
8John Shelton AgarAO A46:57+14:2812:23
9Nick DaleLO W47:23+14:5412:30
10Neil SimsonTF Q47:56+15:2712:38
11Shane DoyleUR N49:59+17:3013:11
12Rohan HyslopPO A50:28+17:5913:18
13Martin SteerDR V50:45+18:1613:23
14Hamish MackieBF N50:47+18:1813:23 Download route in GPX format
15Jordi FigarolaNo club membership50:52+18:2313:25
16Ben CazzolatoTJ S52:34+20:0513:52
17Stephen BradleyNo club membership53:00+20:3113:59
18Peter AnnettsGO N53:06+20:3714:00
19Mark FraterAuckland53:13+20:4414:02
20David GreenIK N53:33+21:0414:07
21Bruce PatersonAR V53:52+21:2314:12
22Warwick WilliamsEU V54:53+22:2414:28 Download route in GPX format
23Tony HillGO N55:03+22:3414:31
24Andrew BurnsNo club membership58:29+26:0015:25
25Joseph GarbelliniEN Q1:04:45+32:1617:05
26Peter O'LoughlinSW W1:06:41+34:1217:35
27Andrew de L'IsleNorth West1:07:38+35:0917:50
28Alan MoorePeninsula and Plains1:09:31+37:0218:20
29Raf FreireVIC1:11:55+39:2618:58
30Neil GannonRR Q1:14:53+42:2419:45
31Wim de JongRR Q1:19:19+46:5020:55
32Rob LewisMF V1:19:32+47:0320:59
33Jamie KennedyGO N1:21:32+49:0321:30
34Wayne LoveDR V1:24:47+52:1822:22
Michael WarltersUR Nmispunched
Paul MarshBF Ndid not start
Wayne PepperBN Ndid not start

Women 50A

2 790 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marquita GeldermanNorth West30:2910:55
2Cath ChalmersRR A31:33+1:0411:18
3Alison InglisBS A31:57+1:2811:27
4Karen StaudteLO W34:26+3:5712:20
5Jennifer EnderbyNC N34:57+4:2812:31
6Jeannette MerzOLG KAKOWA36:08+5:3912:57
7Tara SutherlandPO A38:18+7:4913:43
8Linda SestaUR N41:52+11:2315:00
9Wendy ReadUG Q42:59+12:3015:24
10Karen Wild-AllenAL T43:11+12:4215:28
11Liliia GlushchenkoBK V46:49+16:2016:46
12Kirsten WehnerWE A48:15+17:4617:17
13Nicola DalheimMF V49:15+18:4617:39
14Alexa TroedsonBF N50:13+19:4417:59
15Kay KnightbridgeNorth West50:41+20:1218:09
16Zara SodenOH S53:44+23:1519:15
17Margaret PeelNC N53:45+23:1619:15
18Tania KennedyGO N53:47+23:1819:16
19Susannah KingNo club membership56:42+26:1320:19
20Chris StocksBS A56:50+26:2120:22
21Julia MoorePeninsula and Plains57:48+27:1920:43
22Ingrid KamingerOrienteering Klosterneuburg57:51+27:2220:44
23Mary WadsworthAuckland1:06:41+36:1223:54
24Sandra AfnanYA S1:08:32+38:0324:33
25Sharon LambertBN N1:08:39+38:1024:36
26Edith GrayAO A1:10:26+39:5725:14
27Hermione Powell-DaviesAL T1:12:14+41:4525:53
28Alison ComerAuckland1:16:59+46:3027:35
29Kelly YoungBS A1:17:15+46:4627:41
30Bronwyn RosieAuckland1:22:58+52:2929:44
31Libby McLeayAuckland1:26:10+55:4130:53
32Susan GeorgeTT S1:29:51+59:2232:12
33Katharine WebbDunedin1:32:39+1:02:1033:12
Barbara HillGO Nmispunched

Men 55A

3 370 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBF N30:509:08
2Tony WoolfordBB N33:12+2:229:51
3Geoff LawfordEU V33:28+2:389:55
4Kenneth McLeanEV T33:29+2:399:56
5Andy SimpsonBF N34:22+3:3210:11
6Tim McIntyreUG Q34:47+3:5710:19
7Ian ProsserAO A35:11+4:2110:26
8Bernard WalkerAL T36:27+5:3710:48
9Lance ReadUG Q36:42+5:5210:53
10Karl LangOrienteering Klosterneuburg36:51+6:0110:56
11Guy Cory-WrightAuckland38:27+7:3711:24
12Jeff GreenwoodAuckland38:46+7:5611:30
13Mark ShinglerBF N39:30+8:4011:43
14Ari PiiroinenBS A40:25+9:3511:59
15Simon GeorgeBF N40:58+10:0812:09
16Cormac McCarthyYV V43:32+12:4212:55
17Gary CarrollAL T43:36+12:4612:56
18Steve OramAuckland44:32+13:4213:12
19Julian HayesAuckland44:59+14:0913:20
20Steve CooperYA S45:06+14:1613:22
21Andrew WisniewskiBF N45:12+14:2213:24
22Bill ButlerAL T47:07+16:1713:58
23Nick MelhuishPO A47:09+16:1913:59
24Colin CurrieGO N49:38+18:4814:43
25Jon GlanvillePO A50:10+19:2014:53
26Mick CooperAL T51:06+20:1615:09
27Peter HopperBN N52:15+21:2515:30
28Martin EtheringtonPO A53:09+22:1915:46
29David GeorgeTT S53:37+22:4715:54
30Simon AllenAL T54:09+23:1916:04
31Martin KrauseBF N56:08+25:1816:39
32Ken YoungBS A59:54+29:0417:46
33Dirk NankervisEV T1:00:25+29:3517:55
34Greg TerrillBS A1:06:43+35:5319:47
35David JaffeMF V1:08:43+37:5320:23
36Martin KozmaBK V1:14:43+43:5322:10
37John CarberryNE V1:17:27+46:3722:58
38Tim WebbDunedin1:34:45+1:03:5528:06
Jemery DayAL Tmispunched
Peter ForbesBG Vdid not start
Bjorn MellaNC Ndid not start
Jim RussellBG Vdid not start
Carl DalheimMF Vdid not start

Women 55A

2 790 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF N33:0611:51
2Gayle QuantockNC N36:10+3:0412:57
3Su Yan TayUG Q36:23+3:1713:02
4Ana HercegPO A36:59+3:5313:15
5Chris BrownEV T40:45+7:3914:36
6Joanna ParrBF N42:39+9:3315:17
7Christine MarshallAL T42:42+9:3615:18
8Toni BrownBS A46:48+13:4216:46
9Genevieve WebbDunedin48:38+15:3217:25
10Helen RobinsonAW V57:18+24:1220:32
11Amanda MackieBF N59:41+26:3521:23
12Marion BurrillBB Q59:46+26:4021:25
13Andrea SchiwyAL T1:02:01+28:5522:13
14Donelda NilesEV T1:02:34+29:2822:25
15Sally WayteAL T1:04:25+31:1923:05
16Juliana de NooyUG Q1:04:26+31:2023:05
17Airdrie LongGO N1:05:16+32:1023:23
18Julie FlynnBG V1:05:55+32:4923:37
19Rosalie McCauleyWO W1:07:43+34:3724:16
20Anita BrattlandOrienteering Ottawa1:09:49+36:4325:01
21Kirsty ClaytonDunedin1:15:01+41:5526:53
22Erica DimentTT S1:16:56+43:5027:34
23Alex GannonRR Q1:17:07+44:0127:38
24Lyn StantonAuckland1:20:03+46:5728:41
25Sue GarrPO A1:20:43+47:3728:55
26Liz ButlerAL T1:21:38+48:3229:15
27Suzanne O'CallaghanBK V1:36:41+1:03:3534:39
28Karen WoodsAuckland1:44:31+1:11:2537:27
Carol HardingBS Adid not start
Jane SayeAO Adid not start

Men 55AS

2 590 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Garry StewartSH N38:4014:55
2Michael HalmyBN N41:26+2:4615:59 Download route in GPX format
3Trevor DimentTT S46:33+7:5317:58
4Robert SprySH N51:44+13:0419:58
5Ron PallasUR N57:46+19:0622:18
6Tom de JonghBS A59:57+21:1723:08
7Norm McCannAW V1:01:37+22:5723:47
8Michael HanrattyGO N1:14:06+35:2628:36
9Mark BesleyDR V1:40:24+1:01:4438:45
10David ShadboltPeninsula and Plains2:22:01+1:43:2154:49
Bill MonaghanPO Amispunched
Geoff AdamsBK Vdid not start
Paul SalmonAucklanddid not start
Cameron OsborneBF Ndid not start

Women 55AS

2 250 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BarnettBS A34:3115:20
2Gayle ShepherdUR N34:48+0:1715:28
3Philippa Lohmeyer-CollinsBK V35:13+0:4215:39
4Sandra StewartSH N39:28+4:5717:32
5Jocelyn WattsYV V45:09+10:3820:04
6Elizabeth HatleyBK V45:43+11:1220:19
7Fiona McIntyreUG Q49:22+14:5121:56
8Maria OrrNC N50:49+16:1822:35
9Jill WalkerPO A51:30+16:5922:53
10Jane CalderAL T56:56+22:2525:18
11Jane HardyWO W57:20+22:4925:28
12Margaret KerteszEU V1:05:26+30:5529:04

Men 60A

3 340 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert VincentNC N31:199:22
2Keith TonkinBorder Liners32:24+1:059:42
3Eoin RotheryRR A32:42+1:239:47
4Jeff DunnAL T34:17+2:5810:15
5Tim HatleyBK V35:18+3:5910:34
6Darryl SmithAL T35:56+4:3710:45
7Malcolm InghamWellington36:00+4:4110:46
8Martin CrosbyAuckland37:08+5:4911:07
9Alex DaveyWR N37:48+6:2911:19
10Geoff MeadNorth West38:41+7:2211:34
11David PolandBS A38:48+7:2911:37
12Russell BlatchfordIK N40:55+9:3612:15
13Peter EffeneyUG Q42:33+11:1412:44
14Pat van BerkelHutt Valley43:56+12:3713:09
15Grant McDonaldAO A44:40+13:2113:22
16Russell BulmanYV V44:50+13:3113:25
17Bruce PeatCounties Manakau44:56+13:3713:27
18Andrew Cumming ThomPO A45:15+13:5613:32
19Andrew LumsdenBF N47:46+16:2714:18
20Sebastian BurgessAL T47:47+16:2814:18
21James LithgowGO N47:54+16:3514:20
22Noel SchoknechtLO W48:10+16:5114:25
23Geoff PeelNC N49:29+18:1014:48
24Phil WalkerPO A49:43+18:2414:53
25Neil BarrBG V50:40+19:2115:10
26Tony GarrPO A51:44+20:2515:29
27David McCauleyWO W52:11+20:5215:37
28Stephen CollinsBK V54:22+23:0316:16
29Tony PerrottVIC54:24+23:0516:17
30Michael BurtBK V55:51+24:3216:43
31David JenkinsBS A55:56+24:3716:44
31Philip BurrillBB Q55:56+24:3716:44
33Stanley WoodsNo club membership1:00:24+29:0518:05
34Stephen DunbarBK V1:01:27+30:0818:23
35Stuart McWilliamDR V1:05:24+34:0519:34
36Desmond NormanTJ S1:06:50+35:3120:00
37Peter OrrNC N1:08:59+37:4020:39
38Lincoln PatersonYV V1:10:03+38:4420:58
Charles DragarAL Tmispunched
Warwick DavisTK Vnot competing
Rod GrayEU Vdid not start
Brent HillAIREdid not start
Geoff TodkillNC Ndid not start

Women 60A

2 590 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V26:3110:14
2Carey MartinDunedin28:45+2:1411:06
3Debbie DaveyWR N31:27+4:5612:08
4Jean Cory-WrightPeninsula and Plains31:58+5:2712:20
5Phillippa PooleNorth West32:18+5:4712:28
6Gillian InghamWellington36:50+10:1914:13
7Hilary WoodCC N36:53+10:2214:14
8Julia PrudhoeCC N40:09+13:3815:30
9Joanne WoodsNo club membership44:48+18:1717:17
10Liz AbbottPO A44:55+18:2417:20
11Elizabeth ParsonsAuckland48:09+21:3818:35
12Bronwyn HolcombeAuckland48:12+21:4118:36
13Annette OrchardAuckland50:04+23:3319:19
14Debbie ByersBF N53:07+26:3620:30
15Sian GardnerOctavian droobers55:33+29:0221:26
16Mary McDonaldAO A55:47+29:1621:32
17Carol RamsdenNo club membership58:02+31:3122:24
18Anne WilsonBB Q58:19+31:4822:30
19Rosie RutledgeAL T1:02:09+35:3823:59
20Liz BourneBB Q1:04:51+38:2025:02
21Prue DobbinBK V1:05:17+38:4625:12
22Margaret WilmottUR N1:08:06+41:3526:17
23Judy PrendergastEU V1:09:46+43:1526:56
Kathy PetrieSO Qmispunched
Diana Cossar-BurgessAL Tmispunched
Geraldine ChatfieldUG Qdid not start
Margi FreemantleYV Vdid not start

Men 65A

3 090 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYV V33:4710:55
2Paul PacqueEV T37:01+3:1411:58
3Richard GardnerOctavian droobers37:14+3:2712:02
4Tim AshmanLI S38:21+4:3412:24
5David MarshallAL T40:34+6:4713:07
6Adrian UppillOH S41:33+7:4613:26
7Roch PrendergastEU V42:05+8:1813:37
8Bruce BowenPO A42:34+8:4713:46
9Bert ElsonAL T44:50+11:0314:30
10Bill JonesRR A45:39+11:5214:46
11Robert PrestonNC N45:55+12:0814:51
12Colin PriceCC N46:24+12:3715:00
13Pat BodgerPeninsula and Plains46:49+13:0215:09
14Russell CreedTF Q47:22+13:3515:19
15Paul PrudhoeCC N48:01+14:1415:32
16Nick CollinsTaranaki48:46+14:5915:46
17Peter ShepherdIK N48:55+15:0815:49
18Murray HainesSO Q49:09+15:2215:54
19Lindsay PenderAL T50:52+17:0516:27
20Rudi LandsiedelNC N50:56+17:0916:28
21Mark PetrieSO Q53:30+19:4317:18
22Rob WestBO W53:42+19:5517:22
23Ken PostWO W55:45+21:5818:02
24Gordon WilsonBN N55:56+22:0918:06
25David SchulzTF Q56:59+23:1218:26
26Warwick SelbyGO N1:03:50+30:0320:39
27Martin BicevskisAL T1:07:17+33:3021:46
28Mike CalderAL T1:09:01+35:1422:20
29Matthew KingBK V1:11:13+37:2623:02
30Doug WilsonBB Q1:59:14+1:25:2738:35
Nick DentCC N-3:20:17-1:04:48
John HardingPO Adid not start
David WintersLI Sdid not start
Keith JayIK Ndid not start
Nicholas WilmottUR Ndid not start
Ian DempseyNC Ndid not start

Women 65A

2 350 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison RadfordBG V32:2313:46
2Lynn DabbsWH N33:50+1:2714:23
3Susan KeyMF V34:01+1:3814:28
4Liz WoodVIC34:48+2:2514:48
5Robin UppillOH S35:55+3:3215:17
6Robyn PallasCC N37:35+5:1215:59
7Lynda RapkinsEN Q38:26+6:0316:21
8Christine KiddierBorder Liners39:16+6:5316:42
9Valerie BarkerBS A39:27+7:0416:47
10Carol BrownlieWO W39:30+7:0716:48
11Jan HardyAL T44:34+12:1118:57
12Judy AllisonRR A44:56+12:3319:07
13Kerryne JonesRR A45:58+13:3519:33
14Helen PostWO W47:11+14:4820:04
15Barbara TassellAL T48:13+15:5020:31
16Anne GarveyTK V51:26+19:0321:53
17Joanna StewartAuckland52:07+19:4422:10
18Denise PikeDR V57:21+24:5824:24
19Laurie NivenNE V58:25+26:0224:51
20Jennifer SchulzTF Q1:06:42+34:1928:22
21Pamela KingDR V1:06:59+34:3628:30
Elizabeth BicevskisAL Tdid not start
Jacquie RandUG Qdid not start

Men 65A+S

2 350 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clive ArthurTT S35:2715:05
2Kevin WilliamsWH N39:38+4:1116:51
3Ken BrownlieWO W41:30+6:0317:39
4Renny DuckettAL T43:00+7:3318:17
5Michael D'AscenzoBS A51:08+15:4121:45
6Al SankauskasOH S58:43+23:1624:59
7Tony Tavner-CornerTF Q1:01:26+25:5926:08

Women 65+AS

1 970 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenelle TempletonBK V40:3720:37
2Marian ArthurTT S40:42+0:0520:39
3Robyn D'AscenzoBS A41:46+1:0921:12
4Wendy AndrewarthaAL T42:11+1:3421:24
5Lyn MalmgronSH N44:59+4:2222:50
6Barbara JunghansGO N48:55+8:1824:49
7Leone CarberryNE V49:09+8:3224:56
8Zita SankauskasOH S58:23+17:4629:38
9Johanna Tavner-CornerTF Q59:58+19:2130:26
10Ilze YeatesDR V1:06:50+26:1333:55
11Cheryl BluettBN N1:12:33+31:5636:49

Men 70A

2 590 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave MiddletonNorth West30:1511:40
2Rob GardenNorth West30:41+0:2611:50
3Paul HoopmannTJ S31:32+1:1712:10
4Tony RadfordBG V33:33+3:1812:57
5Steve FlickBN N33:45+3:3013:01
6Jim LeeNC N35:13+4:5813:35
7Ralph KochYV V35:45+5:3013:48
8Ross BarrGO N36:39+6:2414:09
9Wilbert HollingerLagan Valley Orienteers36:52+6:3714:14
10Robert LewinNC N37:00+6:4514:17
11Robert RapkinsEN Q37:12+6:5714:21
12Rick ArmstrongAW V38:45+8:3014:57
13Stan FosterWaikato38:56+8:4115:01
14Terry BluettBN N39:00+8:4515:03
15Greg HawthorneAL T39:52+9:3715:23
16Rob SimmonsAW V40:27+10:1215:37
17Jim MerchantGO N40:29+10:1415:37
18Alistair StewartAuckland40:38+10:2315:41
19Robert SmithTT S41:01+10:4615:50
20Reid MoranTF Q41:20+11:0515:57
21Hugh MooreRR A43:27+13:1216:46
22Wayne AspinCounties Manakau44:20+14:0517:07
23Eric WainwrightRR A45:38+15:2317:37
24Ron FrederickNE V48:15+18:0018:37
25Russell CandyKO W48:20+18:0518:39
26Jim LaverAL T48:24+18:0918:41
27Bob HawkinsNT N48:50+18:3518:51
28Alan ThompsonRR A50:53+20:3819:38
29Peter DalwoodDR V51:39+21:2419:56
30Mark HennessyCH V52:07+21:5220:07
31Paul ElamTK V53:15+23:0020:33
32Ewen TempletonBK V57:06+26:5122:02
33Peter YeatesDR V1:06:34+36:1925:42
34Peter ZinzanPeninsula and Plains1:11:45+41:3027:42
35Greg BateNo club membership1:18:24+48:0930:16
36Lincoln ErmNE V1:30:05+59:5034:46
Martin WilsonBerkshire Orienteersmispunched
Robert AllisonRR Amispunched
Dennis MewsBK Vmispunched
Barry McCraeYV Vdid not start
Tom SchultsUG Qdid not start
Murray HannaBK Vdid not start
Ian FletcherLO Wdid not start
Dennis TrewinYV Vdid not start
Greg ChatfieldUG Qdid not start

Women 70A

2 250 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth GoddardYV V31:4114:04
2Robin SpriggsUG Q34:09+2:2815:10
3Carol JacobsonGO N35:29+3:4815:46
4Libby MeekingYV V37:02+5:2116:27
5Jenny HawkinsNT N37:12+5:3116:32
6Val HodsdonSH N37:47+6:0616:47
7Janet BushAL T38:43+7:0217:12
8Lois WestBO W39:20+7:3917:28
9Bryony CoxGO N39:54+8:1317:44
10Sheila CollsYV V41:30+9:4918:26
11Hilary CaneAL T43:39+11:5819:24
12Janet FletcherLO W43:44+12:0319:26
13Pat MiethkePO A44:24+12:4319:44
14Jitka KoprivaUR N46:27+14:4620:38
15Rosemary KullmannLO W51:08+19:2722:43
16Pam PrimeTK V51:09+19:2822:44
17Jan CandyKO W54:40+22:5924:17
18Janet KingBK V56:09+24:2824:57
19Pauline MooreWR N1:00:55+29:1427:04
Kathy LileyYV Vdid not start
Barbara McCraeYV Vdid not start

Men 75A

2 350 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH N31:0513:13
2Alex TarrYV V33:27+2:2214:14
3Ron JunghansGO N33:46+2:4114:22
4Trevor SauerSO Q33:57+2:5214:26
5Blake GordonEU V37:14+6:0915:50
6Peter SearleBG V37:23+6:1815:54
7John SuttonRR A40:11+9:0617:05
8David HoggPO A40:35+9:3017:16
9Darryl ErbacherPO A42:17+11:1217:59
10Bryan HardyWO W44:31+13:2618:56
11Phil DuftyBO W45:21+14:1619:17
12Peter PrimeTK V45:26+14:2119:20
13Ross KellyAL T47:54+16:4920:22
14Peter MeyerSH N49:53+18:4821:13
15Christopher SpriggsUG Q50:44+19:3921:35
16Peter KreminskiWA S52:56+21:5122:31
17Anthony BarrableRAFO55:56+24:5123:48
18Ken JacobsonGO N57:01+25:5624:15
19Peter GroverDR V1:01:18+30:1326:05
20David GoddardYV V1:06:31+35:2628:18
21Wayne GriggsAL T1:06:57+35:5228:29
22Frank IngwersenPO A1:19:04+47:5933:38
23John MeekingYV V1:23:18+52:1335:26
24Robert MooreWR N1:42:31+1:11:2643:37
Tim CoxGO Nmispunched
Ian WarltersBB Nmispunched
Lindsay ThomasTK Vmispunched
Mike HoweLO Wdid not start
Barry PearceWH Ndid not start
Graham FowlerNC Ndid not start

Women 75A

2 250 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judi HerkesBK V32:5214:36
2Ann IngwersenPO A34:50+1:5815:28
3Jean BaldwinGS N36:11+3:1916:04
4Carolyn ChalmersNC N41:22+8:3018:23
5Valerie BrammallEV T45:05+12:1320:02
6Valerie RobinsonCounties Manakau47:14+14:2220:59
7Penny DuftyBO W48:05+15:1321:22
8Janet TarrYV V49:03+16:1121:48
9Dale Ann GordonEU V52:13+19:2123:12
10Dianne SearleBG V56:47+23:5525:14
11Merran WarltersBB N1:00:02+27:1026:40
12Ann SuttonRR A1:19:06+46:1435:09
13Jan ThomasTK V1:34:24+1:01:3241:57
Helena GriggsAL Tmispunched
Kate FortuneWellingtondid not start

Men 80A

2 250 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John RobinsonNo club membership29:4913:15
2Trevor SimpsonOctavian droobers32:12+2:2314:18
3Basil BaldwinGS N32:57+3:0814:38
4John HodsdonSH N36:10+6:2116:04
5Jim HodsdonNo club3:23:10+2:53:211:30:17
Pauli PiiroinenBS Adid not start
Robert MouattRR Adid not start

Women 80A

1 970 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary SimpsonOctavian droobers44:5422:47
2Helen AlexanderBK V48:15+3:2124:29

Men 85A

1 970 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBS A48:4424:44

Men 95A

1 970 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermann WehnerWE A1:56:2459:05

Women Junior B

2 060 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emma CatesYV V48:2923:32
Natalie SalmonAucklanddid not start

Men Open B

2 320 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Juha LehtonenGO N34:3014:52
2Ryan CatesYV V39:57+5:2717:13
3Russell KerrEV T43:09+8:3918:35
4Phil BestEV T45:32+11:0219:37
5Iain DuncanSO Q58:04+23:3425:01
6Osama AliYV V1:08:42+34:1229:36
7Hind NeedhamRR A1:35:47+1:01:1741:17
Andrew ScottTE Smispunched
John HookBN Nmispunched
Trent SeamanWR Ndid not start

Women Open B

2 060 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucy PeljoEN Q23:2811:23
2Esta BirdahicAL T26:31+3:0312:52
3Raelee EenjesBG V28:24+4:5613:47
4Wendy McConaghyGO N29:34+6:0614:21
5Kelly CandyAO A32:22+8:5415:42
6Mary BullockBS A33:09+9:4116:05
7Meisha AustinAL T36:25+12:5717:40
8Miia LehtonenGO N36:29+13:0117:42
9Deirdre SharkeyPO A39:15+15:4719:03
10Paquita WhiteLI S39:38+16:1019:14
11Alison BryantEN Q40:35+17:0719:42
12Kim NankervisEV T42:30+19:0220:37
13Sally QuillNC N50:33+27:0524:32
14Lan KellyTJ S50:39+27:1124:35
15Natalia BeliakovaBF N51:14+27:4624:52
16Josephine GarbelliniEN Q51:29+28:0124:59
17Susan HallissyBS A55:43+32:1527:02
18Marianne BirchBF N57:38+34:1027:58
19Robyn PhillipsSW W1:03:29+40:0130:49
Briar PeatCounties Manakaudid not start
Rachael DonovanAucklanddid not start
Dayle GreenIK Ndid not start

Men Easy

1 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Colin MorgansYV V48:1726:05
2Neville FathersSH N1:55:55+1:07:381:02:39

Women Easy

1 850 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hannah AdamsBK V27:0914:40
2Pui Ling LiNo club membership34:20+7:1118:33
3Lisa de JongRR Q41:01+13:5222:10
4Carol MorgansYV V45:50+18:4124:46

Women Very Easy

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AdamsBK V48:0726:00

EOD H

2 250 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew PeelNo club membership18:118:04
2Ian BurnsNo club membership20:57+2:469:18
3Ian DaviesNo club membership24:06+5:5510:42
4Doug JohnstonNo club membership27:19+9:0812:08
5Ellis LeungNo club membership27:38+9:2712:16
6Fabrezio AndreoniNo club29:48+11:3713:14
7Alexandra SinicllasNo club membership33:02+14:5114:40
8Virpi KomulainenNo club membership33:57+15:4615:05
8Paul McDonaldNo club membership33:57+15:4615:05
10Thaerica No club membership34:23+16:1215:16
11Peter LadaNo club membership39:02+20:5117:20
12Zoe KarantzasNo club40:22+22:1117:56
13Andrew MasonNo club membership48:05+29:5421:22
14Jeff CaveNo club membership48:07+29:5621:23
15Rose CampbellNo club membership49:16+31:0521:53
16Andrew CampbellNo club membership1:03:41+45:3028:18
Angus LeungNo club membershipdid not start

EOD M

2 060 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Finn JohnstonNo club membership21:1810:20
2James LloydNo club membership27:47+6:2913:29
3Sara BrainNo club membership34:29+13:1116:44
4Keira WillNo club membership36:00+14:4217:28
5Ryan DaviesNo club membership38:10+16:5218:31
6Harrison FittlerNo club membership39:36+18:1819:13
7Neels du ToitNo club membership42:18+21:0020:32
8Cathy McNabNo club47:28+26:1023:02
9Nazara JonesNo club membership58:41+37:2328:29
10Sayeeda JonesNo club membership58:47+37:2928:32
11Hannah JonesNo club membership59:11+37:5328:43
11Paul JonesNo club membership59:11+37:5328:43
13Fiona MorcomNo club membership1:08:46+47:2833:22
14David FittlerNo club membership1:16:23+55:0537:04
Illse du ToitNo club membershipmispunched

EOD E

1 850 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lillia FittlerNo club membership26:3914:24
2George PattenNo club membership26:41+0:0214:25
3Alison SkarlektNo club membership28:11+1:3215:14
4Harry SpriggsNo club membership28:24+1:4515:21
5Emily MarschallNo club28:39+2:0015:29
6Tristan MerrittNo club membership31:18+4:3916:55
7Iona HorlenNo club membership32:13+5:3417:24
8Madeleine SpriggsNo club membership32:46+6:0717:42
9Aiden McQuillanNo club membership36:16+9:3719:36
10Andrew BradleyNo club membership38:03+11:2420:34
11Nikki de ToitNo club membership38:17+11:3820:41
12Ruby BurnsNo club membership40:27+13:4821:51
12Elodie WarltersNo club membership40:27+13:4821:51
14Jackie FittlerNo club membership46:50+20:1125:18
15Zoe DaviesNo club membership52:36+25:5728:25
Farhin ChowdhuryNo club membershipmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.