Orienteering Australia

Official results for ACT Street Series: Chapman

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Street Series: Chapman
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 22 October 2018

A: Men

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Martin DentRR-A39:00
2Brad ValetteNo club membership48:55
3Geoff StaceyNo club membership51:07
4Tim CochraneNo club membership53:03
5Matthew PurcellGS-A57:27
6Zac NeedhamRR-A57:30
7Ged KeaneNo club membership59:11
8Jon GlanvillePO-A1:00:13
9Graham FifieldNo club membership1:00:59

B: Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ari PiiroinenBS-A47:28
2Richard SmythNo club membership47:59
3Jonathan RicksRR-A51:41
4Peter AntcliffBS-A1:01:43
5Peter SmithNo club membership1:02:00

B: Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Carol HardingBS-A56:35
2Janet StreetPO-A1:04:25

B: Teams

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Natalie ShadwellNo club membership55:27
1Alistair SmithNo club membership55:27
2Jessica SchmittNo club membership1:05:20
2Amelia WaltonNo club membership1:05:20

C: Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Bruce BowenPO-A45:25
2Tate NeedhamRR-A49:09
3Geoff WoodPO-A50:33
4David JenkinsBS-A50:39
5Florian BenzNo club membership56:30
6Noname NonameNo club membership1:00:00
7Bryant AllenPO-A1:04:40
8Garry FryRR-A1:08:33

C: Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Hannah JohnsonNo club membership49:05
2Susanne HarryssonBS-A53:29
3Elizabeth DunbarPO-A1:01:58
4Jane BarnettNo club membership1:08:22
5Parissa PoulisNo club membership1:11:25

C: Teams

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Glenn MuscatNo club membership53:42
1Isaac MuscatNo club membership53:42
1Wil MuscatNo club membership53:42
2Amanda DysenNo club membership1:01:50
2Vojta ZvenaNo club membership1:01:50

D: Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1John SpoonerPO-A49:31
2Alex RicksRR-A953:24
3John SuominenWE-A71:09:20

D: Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Oline RaymerNo club membership52:25
2Kathy SawNo club membership56:50

D: Teams

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jarrah BourneNo club membership48:15
1Ruth HillNo club membership48:15

PowerWalk: Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Bruce BarnettBS-A1459:56
2Tony SlatyerPO-A1359:32
3Keith FifieldRR-A13-2.51:05:00
4Michael BurtRR-A956:55
5John HardingPO-A858:54
6Hermann WehnerWE-A459:27

PowerWalk: Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Pat MiethkePO-A10-1.51:03:10
2Cathrine McCannNo club membership8-11:02:10
3Michelle CochraneNo club membership10-31:06:09
4Lyara McCannonNo club membership12-51:10:42
5Rosemarie EdwardsWE-A9-41:08:25
6Liz GrellmanNo club membership654:30

PowerWalk: Teams

17 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Richard HillNo club membership859:05
1Christina SanchezNo club membership859:05
2Tristan AllmichNo club membership859:20
2Carla Allmich-CairaNo club membership859:20
2Carolyn MillerNo club membership859:20
3Kerrie CowanBS-A9-1.51:03:50
3Sue McDonaldNo club membership9-1.51:03:50
4Hind NeedhamRR-A658:18
4Tamara NeedhamRR-A658:18
5Fergus SmythNo club membership5-11:02:49
5Kylie SmythNo club membership5-11:02:49
5Minnie SmythNo club membership5-11:02:49
6Armaiti CarnahanNo club membership457:17
6Michael CarnahanNo club membership457:17
7Daniel BrightNo club membership8-51:10:50
7Jen BrightNo club membership8-51:10:50
7Laura MuscatNo club membership8-51:10:50

Bike: All

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Martin EtheringtonPO-A43:50

Please report errors in the result list to the organiser.