Orienteering Australia

Official results for Eureka Winter/Spring Bush Series 5 - Springdallah

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Eureka Winter/Spring Bush Series 5 - Springdallah
Organiser: Eureka Orienteers
Date: Sunday 23 September 2018

Long Hard

6 500 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyMelbourne Forest Racers31:194:49
2Andrew BarnettBushflyers31:51+0:324:54
3Nathan LawsonMFR35:06+3:475:24
4Natasha KeyMelbourne Forest Racers38:00+6:415:50
5Warren KeyMelbourne Forest Racers39:36+8:176:05
6Bruce ArthurMelbourne Forest Racers41:36+10:176:24
7Geoff LawfordEureka Orienteers45:02+13:436:55
8Jim RussellBendigo Orienteers49:39+18:207:38
9Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club49:48+18:297:39
10David RowlandsBayside Kangaroos Orienteers51:05+19:467:51
11Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club53:25+22:068:13
12Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering Club59:55+28:369:13
13Venla-Linnea KarialainenMelbourne Forest Racers1:00:03+28:449:14
14Roch PrendergastEureka Orienteers1:06:46+35:2710:16
15Andrew MasonOrienteering Victoria1:09:44+38:2510:43
16Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:14:08+42:4911:24
17Jorge El-HageOrienteering Victoria1:16:40+45:2111:47

Short Hard

4 500 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jensen KeyMelbourne Forest Racers26:355:54
2Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club26:55+0:205:58
3Mason ArthurMelbourne Forest Racers30:15+3:406:43
4Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club31:34+4:597:00
5Rob FellNillumbik Emus OC32:01+5:267:06
6Torren ArthurMelbourne Forest Racers33:21+6:467:24
7Archie NeylonBayside Kangaroos Orienteers34:56+8:217:45
8Will DaveyNo club membership35:00+8:257:46
9Rod GrayEureka Orienteers37:18+10:438:17
10Mark BaxterNillumbik Emus OC39:00+12:258:40
11Jenny BourneEureka Orienteers42:21+15:469:24
12Sophie TavernaCentral Highlands Orienteering Club43:47+17:129:43
13James LoveDandenong Ranges Orienteering Club45:17+18:4210:03
14Hadyn TangMelbourne Forest Racers47:00+20:2510:26
15Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers47:52+21:1710:38
16Ken DowlingEureka Orienteers50:16+23:4111:10
17Serryn EenjesBendigo Orienteers50:49+24:1411:17
18Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering Club50:59+24:2411:19
19Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers51:33+24:5811:27
20Heather O'DonnellYarra Valley Orienteering Club54:59+28:2412:13
21Wayne LoveDandenong Ranges Orienteering Club1:02:35+36:0013:54
22Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:06:30+39:5514:46
23Alexandra SinickasOrienteering Victoria1:16:53+50:1817:05

Medium Moderate

2 400 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Milla KeyMelbourne Forest Racers26:1110:54
2Zoe FlemingBayside Kangaroos Orienteers31:18+5:0713:02
3Wendy TavernaCentral Highlands Orienteering Club32:44+6:3313:38
4Alex RowlandsBayside Kangaroos Orienteers34:37+8:2614:25
5Heather BiceEureka Orienteers36:54+10:4315:22
6Dale GordonEureka Orienteers37:52+11:4115:46
7Peter JonesEureka Orienteers37:58+11:4715:49
8Chelsea MullaveyEureka Orienteers39:15+13:0416:21
9Anna TaylorEureka Orienteers43:54+17:4318:17
10Rebecca NeylonBendigo Orienteers46:02+19:5119:10
11Raelee EenjesBendigo Orienteers46:05+19:5419:12
12Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers49:26+23:1520:35
13Judy PrendergastEureka Orienteers54:45+28:3422:48
14Aaron DeBuhrEureka Orienteersdid not start

Short Easy

1 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna TaylorEureka Orienteers20:4913:52
2Flynn El-HageNo club membership23:20+2:3115:33
3Meinsma GroupNo club membership47:44+26:5531:49
4Merriman FamilyNo club membership48:57+28:0832:38

Please report errors in the result list to the organiser.