Orienteering Australia

Official results for 2018 Southern Summer Series 3 - Croydon Park

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 Southern Summer Series 3 - Croydon Park
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Sunday 28 October 2018

Men Score

25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul Veerhuis60044:00
2John Brayan58046:42+2:42
3Michael Free56045:02+1:02
3Brett Sewell56044:26+0:26
3Richard Wardlow56044:25+0:25
6Warwick Selby55046:16+2:16
7Stefan Kuehn53047:32+3:32
8Richard Pattison50039:00+-5:00
9Jim Forbes46050:16+6:16
10Kevin Curby38048:51+4:51
11James Stuart36043:33+-0:27
12Cameron and Therese Walsh34044:22+0:22
12Kevin Roberts34047:56+3:56
14Rohan Imber25046:16+2:16
14John Ovenden25044:32+0:32
14Ernest Windschuttel25042:47+-1:13
17Gary Glover22049:25+5:25
18Levi Rowley19042:10+-1:50
18Dylan Rumney19042:08+-1:52
18William Smith19041:28+-2:32
21Barry Cole17041:12+-2:48
21Ron Pallas17029:25+-14:35
23Alex Martin16044:15+0:15
23Ollie Turner16044:13+0:13
25Billy Eamon Ashton13045:31+1:31

Women Score

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Yi Ping Tan51043:57
2Linda Sesta49039:44+-4:13
3Mel Thomas and Ryan Pattison31040:19+-3:38
3Sue Thomson31045:02+1:05
5Mary Jane Mahony30046:57+3:00
6Maree Lucas25044:32+0:35
7Yvonne Fillery23041:12+-2:45
8Amelia Clement21043:09+-0:48
8Sophia Heinemann21043:11+-0:46
8Eri Leong21044:35+0:38
11Matilda Harris17041:25+-2:32
12Louise Brooks16052:08+8:11

Men Long Line

5 600 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ant NolanUringa Orienteers29:545:20
2Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers33:48+3:546:02
3Colin BurnettGaringal Orienteers34:57+5:036:14
4John MurrayWestern and Hills Orienteers36:22+6:286:29
5Myall Quintnone40:20+10:267:12
6Ori Gudesnone40:49+10:557:17
7Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers44:56+15:028:01
8Bob MorganBennelong Northside Orienteers45:57+16:038:12
9Jim MackayUringa Orienteers48:14+18:208:36
10Rod ParkinBennelong Northside Orienteers48:34+18:408:40
11Terry MurphyUringa Orienteers50:34+20:409:01
12Sam Lox and Jim Zhonnone51:11+21:179:08
13Brian ClelandUringa Orienteers54:48+24:549:47
14Patrick Dockhornnone57:11+27:1710:12
15Ian McKenzieUringa Orienteers59:56+30:0210:42
16Dick OgilvieUringa Orienteers1:03:46+33:5211:23
17Tara Lewis Niall Clarknone1:28:12+58:1815:45
18Owen Kara Lucy Harvey Ruby Davnone1:59:59+1:30:0521:25
19David Noah John Sportellinonemispunched

Women Long Line

5 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Catherine MurphyUringa Orienteers35:056:15
2Clare MurphyUringa Orienteers46:58+11:538:23
3Saacha DonaldsonBig Foot Orienteers49:24+14:198:49
4Jane BolandUringa Orienteers50:32+15:279:01
5Helen MurphyUringa Orienteers51:31+16:269:11
6Nicole Chew and Emily Chewnone1:06:30+31:2511:52
7Mel Comerford and Roma Fieldnone1:29:18+54:1315:56

Short Line

1 700 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver McFarlaneBig Foot Orienteers10:095:58
2Jonathan NolanUringa Orienteers11:37+1:286:50
3Ian BilmonUringa Orienteers13:41+3:328:02
4Hanna Jonesnone15:51+5:429:19
5Nazara Jonesnone16:59+6:509:59
6Dave LottyUringa Orienteers17:48+7:3910:28
7Alon Gudesnone17:53+7:4410:31
8Wei-Ying Bernhard Ueonone18:43+8:3411:00
9Maureen OgilvieUringa Orienteers21:17+11:0812:31
10Etienne Hebbat Omar Satyanone23:34+13:2513:51
11Alexa Xanthe Tessanone26:49+16:4015:46
12Sophia HillierUringa Orienteers31:07+20:5818:18
13James HillierUringa Orienteers32:23+22:1419:02
14Austin and Reuben Matthewsnonemispunched

Please report errors in the result list to the organiser.