Orienteering Australia

Official results for 28th Sydney Summer Series "Map-running Sydney" - Meadowbank

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 28th Sydney Summer Series "Map-running Sydney" - Meadowbank
Organiser: Western and Hills Orienteers
Date: Wednesday 31 October 2018

Junior Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jeremy BulterBN4802046:12
2Cameron Will03201045:01
3Justin MurrayWH2502046:35
4Angus Van SchaikUR150030:09

Open Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Bart VonhoffBF5901045:43
2Toby WilsonGO5505049:37
3Brian BlackBN520043:58
4Hugh SalterCC4604048:49
5Mukessh AlagesanUR4203047:43
6Andreas LyndonGO4006050:27
7Robert HerkesGO4103047:31

Open Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Lisa GrantGO5202046:38
2Nicole MealingBF510044:00
3Karla BurnettGO38010054:02
4Clare MurphyUR310038:02
5Catherine Kable0300043:27

Masters Men

19 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Steve RyanGO5801045:16
2Laurent BillotUR520043:41
3Michael WeinerUR5101045:22
4Andrew GrahamBN5105049:16
5Tim GilesBF500043:23
6Tim ButcherGO500043:25
7Owen ShepherdUR500044:53
8Peter FozoGO5002046:41
9Istvan KerteszGO5003047:59
10Serje RobidouxUR5006050:37
11Richard PattisonBN490042:56
12Vivien de Remy de CourcellesWH490044:30
13Brett SewellBN490044:57
14Ciaran LynchCC4702046:34
15Andrew Dowley0460044:41
16Darren SlatteryBN450043:21
17Keith PovahBN420044:34
18David Catterall038011055:14
19Roderick SmithUR3103047:22

Masters Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Aniko FozoGO4808052:05
2Rachel Grindlay0460044:33
3Carolyn HauptGO4301045:11
4Nikolett HalmaiGO4105049:22
5Silvia Teoh03603047:23
7Lynda CalderGO340044:43
8Clare Bumak02902046:33
9Heidi Van SchaikUR180037:52

Veteran Men

29 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Glenn HorrocksGO600044:54
2Kar Soon LimGO560043:32
3Anthony PettersonGO5303047:05
4Andrew SmithGO5303047:47
5Martin CousinsGO510043:57
6Roland SimpsonGO5101045:45
7Peter AnnettsGO5005049:09
8Greg DominishGO4901045:59
9Phillip SmythBN4902046:39
10David StanleyGO4907051:22
11Ian Clitheroe04802046:52
12David BrayGO4805049:40
13Chris ArnisonGO470044:48
14Michael FreeGO460044:02
15Fergus DixonGO4503047:52
16Wayne PepperBN4504048:10
17Paul ToomeyGO4508052:09
18Ian JessupGO4201045:28
19John MurrayWH4204048:16
20Stuart ButlerBN4208052:54
21David McGheeBN4103047:16
22Peter DayGO400040:33
23Peter McConaghanGO400044:57
24Simon NashBN3802201:06:04
25Luigi PagnozziBF3702046:41
26Eric Young03602401:08:19
27Dmitry StukovWH330040:06
28Ivan KentCC310044:46
29Stephen VaughanSH3107051:29

Veteran Women

11 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Toni BachvarovaGO5001045:35
2Linda SestaUR460043:55
3Sharon LambertBN460044:09
4Zoe Melling0430044:41
5Lara D'AbreoBN410042:24
6Tania KennedyGO410044:54
7Amanda MackieBF3803047:23
8Susan KitchenerBF320040:39
9Shiona Will03102046:44
10Avril Taing0220044:49
11Andrea Verlander0100032:22

Super Veteran Men

18 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Brian BranniganBN5502046:51
2Peter HopperBN5303047:55
3John BrayanGO4901045:01
4Colin BurnettGO4801045:51
5Alex Davey0470041:32
6Graham FieldGO470044:22
7Nick SwanGO450040:58
8Stefan KuehnGO4503047:53
9Tim PerryWH4505049:57
10Larry WeissGO420043:17
11Bob MorganBN420044:41
12Martin MansfieldWH4202046:24
13Andy GrahamGO4101045:50
14Jim MackayUR3902046:59
15John HaddrickGO3702046:39
16Peter ThomasonBN320040:03
17Gary GloverGO280043:20
18Mark WigleyWH1003901:23:45

Super Veteran Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Paula ShinglerBF500043:17
2Robin CameronGO430044:30
3Karin HefftnerGO420043:17
4Dianne BergenGO360043:48
5Debbie Davey0330038:57
6Stacey BryceGO3303047:17
7Heather KentCC250042:08

Legends Men

23 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Warwick SelbyGO4802046:28
2Graeme HillWH4802046:29
3Gordon WilsonBN4601045:26
4Ross BarrGO4501045:31
5Mike WardGO4402046:30
6Ted WoodleyGO4201045:35
7Jim MerchantGO4201045:44
8Roger MailGO4104048:13
9Johnny PetersenGO4001045:32
10Ross CatterallGO380043:59
11David BowermanCC3801045:39
12Paul PrudhoeCC3802046:42
13steve DunlopWH360043:25
14Keith GoodeBF340043:57
15Steve HollowayWH3402046:52
16Ian McKenzieUR3204048:28
17Terry MurphyUR3204048:53
18Michael RoylanceBF300042:31
19Jonathon D'ArcyGO300044:48
20John GilesGO290040:59
21Graham HorrocksGO280039:08
22Dennis SparlingGO2703047:57
23Ross DukerGO260042:48

Legends Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Adrienne KirbyUR360042:03
2Carol JacobsonGO360042:58
3Helen MurphyUR340041:10
4Bryony CoxGO310038:45
5Margaret WaughGO300042:10
6Mary Jane MahonyUR3001045:59

Immortals Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
2Ron JunghansGO360043:20
3Ken JacobsonGO350041:24
4Brian ClelandUR340044:06
5Lloyd GledhillGO340044:57
6Malcolm GledhillWH3302046:05
7Bruce StanleyGO310043:31
8Ian BlaydenGO250040:46
9Barry ColeBN200043:58

Immortals Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Sue ThomsonGO310042:27
2Marion GledhillWH260040:42
3Janet MorrisWH240040:58

Walking Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1David NobleBF3301045:14
2Jamie KennedyGO3202046:32
3James Stuart0310042:00
4Ted MulherinWH290043:06
5Tim CoxGO280041:16

Walking Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Emanuelle ConvertWH360043:25
2Michelle ParduBN340043:25
3Melissa ThomasBN340043:46
4Barbara DawsonGO270044:34
5Barbara JunghansGO180039:13
6Wei-Hsuan LuGO150043:30

Groups

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Amanda Ryan0340043:18
2Sue & Lucy0250040:36
3Mel & Roma0150042:15

Please report errors in the result list to the organiser.