Orienteering Australia

Official results for 2018 Xmas 5days Day 4 - Cardinals Palace Manly

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 Xmas 5days Day 4 - Cardinals Palace Manly
Organiser: Bennelong Northside Orienteers
Date: Sunday 30 December 2018

Men A

39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Topi SyrjäläinenNo club membership17:58
2Martin DentRR A18:59+1:01
3Rob BennettNC N19:26+1:28
4Alvin CraigNC N19:34+1:36
5Aidan DawsonGO N20:24+2:26
6Alastair GeorgeBF N20:28+2:30
7Toby WilsonGO N20:46+2:48
8Duncan CurrieGO N21:03+3:05
9James McQuillanWH N22:37+4:39
10Olivier FrangeulNo club membership22:53+4:55
11Thomas GarbelliniEN Q22:55+4:57
12Samuel GarbelliniEN Q23:23+5:25
13Thor MellaOppsal Orientering24:23+6:25
14Nicholas BurridgeUG Q24:32+6:34
15Mattias NilssonOK Linné25:00+7:02
16Fedor IskhakovRR A25:40+7:42
17Zac NeedhamRR A26:48+8:50
18Gregory DominishGO N26:50+8:52
19Huon WilsonGO N26:59+9:01
20Tate NeedhamRR A27:09+9:11
21Steinar LågNo club membership28:40+10:42
22Eoin RotheryBF N29:18+11:20
23Brett SewellBN N30:56+12:58
24Matt HackettWH N31:10+13:12
25Mark FreemanBF N31:36+13:38
26Chris FitzgeraldGS N34:07+16:09
27Michael WeinerUR N34:30+16:32
28Ian McKenzieUR N44:12+26:14
29Joseph GarbelliniEN Q44:47+26:49
30Louis NelBN N52:29+34:31
31Daniel PorepNo club membership1:24:14+1:06:16
Ewan ShinglerBF Ndisqualified
David PolandBS Amispunched
Tom KennedyGO Nmispunched
Oscar WoolfordBB Nmispunched
Mark BourneAO Amispunched
Thomas GordonBF Nmispunched
Simeon BurrillBB Qmispunched
Angus LeungGO Nmispunched

Open Women

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Grace MolloyGS N20:57
2Tara MelhuishPO A25:57+5:00
3Emily SorensenTT S27:37+6:40
4Velina ValovaNo club membership27:42+6:45
5Vigdis HobølOppsal Orientering28:29+7:32
6Aniko Fozo-KerteszGO N28:46+7:49
7Lilian PorepNo club membership29:21+8:24
8Rebecca GeorgeBF N33:04+12:07
9Anna FitzgeraldGS N33:05+12:08
10Karla BurnettGO N35:14+14:17
11Alison BurrillBB Q38:17+17:20
12Amylee RobertsonNC N43:45+22:48
13Lara Rogerson-WoodNo club membership51:03+30:06
14Colleen MockPO A1:06:56+45:59

Women A

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tracy MarshBF N23:55
2Kathie DentRR A24:20+0:25
3Marina IskhakovaRR A24:46+0:51
4Melissa ThomasBN N25:13+1:18
5Ana HercegPO A25:42+1:47
6Catherine MurphyUR N26:00+2:05
7Lisa GrantGO N26:10+2:15
8Belinda KinneallyWH N27:43+3:48
9Helene NilssonOK Linné29:15+5:20
10Nikolett HalmaiGO N29:18+5:23
11Tshinta HopperBN N29:22+5:27
12Natalya FilippovaIK N30:25+6:30
13Melissa AnnettsGO N31:38+7:43
14Clare MurphyUR N32:05+8:10
15Ellen CurrieGO N33:03+9:08
16Melissa RobertsonCC N33:29+9:34
Michele DawsonGO Ndisqualified
Melissa GrantBN Ndid not start

Men B

32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Greg BarbourBF N21:56
2Shane DoyleUR N22:03+0:07
3Peter FozoGO N22:18+0:22
4Angus SheddenSH N22:32+0:36
5Oskar MellaNC N22:38+0:42
6Jock DavisBF N22:58+1:02
7Selwyn SweeneyWH N23:10+1:14
8Callum DavisBF N23:22+1:26
9Riley GraingerGO N24:25+2:29
9Clyde McGheeBN N24:25+2:29
11Stephen CraigNC N24:38+2:42
12Mark ShinglerBF N24:39+2:43
13Peter AnnettsGO N25:05+3:09
14Andrew SmithGO N25:11+3:15
15Cameron WillIK N25:23+3:27
16Seth SweeneyWH N25:28+3:32
17Pelle NilssonOK Linné25:33+3:37
18Paul MarshBF N25:51+3:55
19Istvan KerteszGO N26:09+4:13
20James SouthwellBN N26:13+4:17
21Alex KennedyGO N26:14+4:18
22Bjorn MellaNC N26:52+4:56
23Peter HopperBN N27:19+5:23
24Richard PattisonBN N27:25+5:29
25Stein MellaNo club membership27:36+5:40
26David BrayGO N27:41+5:45
27Nick MelhuishPO A28:51+6:55
28Russell BlatchfordIK N29:11+7:15
29Tim GilesBF N32:43+10:47
30Michael RadajewskiPO A40:58+19:02
Dan SmithWH Nmispunched
Dean EislersNo club membershipmispunched
Richard MorrisBN Ndid not start

Women B

19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Linda SestaUR N22:43
2Paula ShinglerBF N23:12+0:29
3Ruth SheddenSH N24:33+1:50
4Andra LeungGO N25:59+3:16
5Cath ChalmersBF N28:12+5:29
6Toni BachvarovaGO N28:52+6:09
7Martina CraigNC N29:34+6:51
8Robin UppillOH S30:32+7:49
9Sharon LambertBN N30:43+8:00
10Melanie ChristieUR N30:48+8:05
11Lisa NilssonOK Linné31:38+8:55
12Fiona CaristoEN Q31:39+8:56
13Sara GarbelliniEN Q32:44+10:01
14Margaret PeelNC N33:43+11:00
15Saffron SweeneyWH N34:55+12:12
16Tania KennedyGO N37:37+14:54
17Karin HefftnerGO N38:06+15:23
18Deirdre SharkeyPO A42:17+19:34
Serena DoyleUR Nmispunched

Men C

34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Philip EelesSouthampton Orienteering Club19:21
2Michael Ridley-SmithGO N20:27+1:06
3Anthony PettersonGO N20:51+1:30
4Hamish MackieBF N21:00+1:39
5Dylan BryantEN Q21:48+2:27
6Graeme DawsonGO N22:22+3:01
7Adrian UppillOH S24:25+5:04
8John BulmanGO N24:47+5:26
9Jamie KennedyGO N24:59+5:38
10Miles EllisBF N25:19+5:58
11Paul SweeneyWH N25:35+6:14
12Warwick SelbyGO N25:36+6:15
13Ian FroudeIK N25:52+6:31
14Andrew WisniewskiBF N25:55+6:34
15Gordon WilsonBN N26:10+6:49
16Paul GarbelliniEN Q26:16+6:55
17David McGheeBN N26:23+7:02
18Tony BryantEN Q27:10+7:49
19Ian JessupGO N27:30+8:09
20Jim MackayUR N29:02+9:41
21Bill VandendoolBK V29:08+9:47
22Brett LeaversUR N29:28+10:07
23Hugh JorgensenRR A32:42+13:21
24Ellis LeungGO N33:25+14:04
25Ian DempseyNC N33:46+14:25
26Owen RadajewskiPO A33:56+14:35
27Larry WeissGO N34:51+15:30
28Ian BilmonUR N35:04+15:43
29Eric WainwrightRR A36:02+16:41
30John AndersonGO N38:35+19:14
David JenkinsBS Amispunched
Robert PrestonNC Nmispunched
Dmitry StukovWH Nmispunched
Geoff PeelNC Nmispunched

Women C

30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Nea ShinglerBF N19:56
2Joanna ParrBF N24:11+4:15
3Salme FullerIK N25:49+5:53
4Clare NethertonNo club membership26:21+6:25
5Wendy McConaghyGO N26:40+6:44
6Louise BarbourBF N27:55+7:59
7Amanda MackieBF N28:46+8:50
8Carol BrownlieWO W28:50+8:54
9Julia BarbourBF N28:59+9:03
10Marion BurrillBB Q29:31+9:35
11Tiia MarshBF N30:01+10:05
11Aoife RotheryBF N30:01+10:05
13Nicola NyghBF N31:00+11:04
14Carol JacobsonGO N31:18+11:22
15Rhiannon PrenticeNC N31:42+11:46
16Helen MurphyUR N31:47+11:51
17Vanessa FreemanBF N32:23+12:27
18Linda BurridgeUG Q34:11+14:15
19Nerise McQuillanWH N34:21+14:25
20Carolyn DaviesGO N34:33+14:37
21Vicki WilmottIK N35:13+15:17
22Elizabeth BulmanGO N35:45+15:49
23Adrienne KirbyUR N35:50+15:54
24Ursula RoperUR N35:57+16:01
25Barbara DawsonGO N35:58+16:02
26Natalia BeliakovaBF N36:24+16:28
27Tamara NeedhamRR A36:47+16:51
28Sue FroudeIK N39:49+19:53
29Barbara McCraeYV V1:02:07+42:11
Carolyn JacksonBK Vmispunched
Mary Jane MahonyUR Ndid not start

Men D

35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Simon GeorgeBF N20:56
2Oliver FreemanBF N21:42+0:46
3Robert PrenticeNC N24:41+3:45
4Ross BarrGO N25:25+4:29
5Bob MorganBN N27:30+6:34
6Peter ThomasonBN N27:37+6:41
7Sigurd HobølOppsal Orientering27:49+6:53
8Philip BurrillBB Q28:03+7:07
9Rodney ParkinBN N28:23+7:27
10Ian MillerWH N28:24+7:28
11Bryan HardyWO W28:34+7:38
12Ken BrownlieWO W29:12+8:16
13Ron JunghansGO N30:02+9:06
14Jim MerchantGO N30:11+9:15
15Ken JacobsonGO N30:30+9:34
16Garry StewartSH N31:51+10:55
17Mike WardGO N32:26+11:30
18Peter OrrNC N32:29+11:33
19Michael HanrattyGO N32:47+11:51
20Jannie NelNo club membership33:54+12:58
21Tommy MellaNC N34:39+13:43
22Barry McCraeYV V35:14+14:18
23Terry MurphyUR N35:34+14:38
24Robert SprySH N36:16+15:20
25Dick OgilvieUR N36:28+15:32
26Peter MeyerSH N36:41+15:45
27YC LeeGO N37:29+16:33
28John HardingPO A37:57+17:01
29Roger WilliamsNC N40:20+19:24
30Rupert RoperUR N41:09+20:13
31Dennis SparlingGO N47:36+26:40
32Barry HanlonWH N54:23+33:27
33Ross DukerGO N1:01:33+40:37
Dave LottyUR Ndisqualified
Murray WithersEN Qmispunched
Brian ClelandUR Ndid not start
Steve FlickBN Ndid not start

Women D

22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anneke CorryNo club membership24:39
2Katya StukovaWH N25:21+0:42
3Margaret DuguidIK N25:46+1:07
4Rebecca CraigNC N26:13+1:34
5Ariadna IskhakovaRR A27:43+3:04
6Sandra StewartSH N28:07+3:28
7Alison BryantEN Q28:11+3:32
8Elaine BennettNC N28:52+4:13
9Sharon WithersEN Q31:38+6:59
10Abigail McGheeBN N32:48+8:09
11Maria OrrNC N35:21+10:42
12Hind NeedhamRR A35:23+10:44
13Janet MorrisWH N35:29+10:50
14Barbara JunghansGO N41:19+16:40
15Isabella BurridgeUG Q43:45+19:06
16Lyn MalmgronSH N44:30+19:51
17Cheryl BluettBN N45:11+20:32
18Josephine GarbelliniEN Q46:18+21:39
19Jane HardyWO W47:14+22:35
Sue ThomsonGO Nmispunched
Bryony CoxGO Nmispunched
Penelope FieldUR Nmispunched

Men E

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Timothy McConaghyGO N21:05
2Elye DentRR A21:39+0:34
3Jamie MarshBF N22:31+1:26
4Curtis PepperBN N23:52+2:47
5Ted MulherinWH N24:13+3:08
6Ivan StukovWH N26:28+5:23
Tim CoxGO Nmispunched
Neville FathersSH Nmispunched

Combined

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Miles BryantEN Q7:23
2Adrian GarbelliniEN Q7:55+0:32
3Alton FreemanBF N8:21+0:58
4Eamon CorryNo club membership9:11+1:48
5Savanna SweeneyWH N10:30+3:07
6Thomas CaristoEN Q10:36+3:13
7Connor DentRR A10:41+3:18
8Tessa RadajewskiPO A11:04+3:41
9Hayden DentRR A11:19+3:56
10Rory SheddenSH N13:00+5:37
11Alice RadajewskiPO A13:04+5:41
12Shay SweeneyWH N13:41+6:18
13Kari MarshBF N13:49+6:26
14Alex CaristoEN Q14:11+6:48
15Callum BryantEN Q15:51+8:28
16Euan SheddenSH N19:21+11:58
17Amanda WattsNo club membership28:16+20:53
Veronika IskhakovaRR Adid not start
Joe RoperUR Ndid not start

EODHL

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ant NolanUR N19:45
2Hugh PettersonGO N22:39+2:54
3Glenn BurgessNC N22:44+2:59
4James LithgowGO N22:45+3:00
5Chris AndersenBS A24:50+5:05
6Robert HerkesGO N25:08+5:23
7Jamie LeeGO N25:15+5:30
8Virpi KomulainenNo club membership27:22+7:37
9Chris JackaBF N28:22+8:37
10Tim PerryWH N29:20+9:35
11Toni BrownBS A29:52+10:07
12Claire BurgessNC N31:54+12:09
13Ethan LeeGO N32:53+13:08
14Rachael PovahBN N34:09+14:24
15Peter ChenNo club membership36:30+16:45
16Zoe MellingUR N40:38+20:53
17Sharon BurgessNC N47:46+28:01
keith PovahNo club membershipmispunched

EODHS

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Julian LedgerBN N27:52
2Rod EckelsGO N31:15+3:23
3James StuartIK N34:09+6:17
4Colin CurrieGO N39:28+11:36
5Sturia MellaOppsal Orientering39:39+11:47
6Ainslie CumminsNo club membership52:38+24:46
Angus Van SchalkUR Nmispunched

EODM

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jane BolandUR N27:17
2Micheline NguyenNo club membership28:48+1:31
3Elizabeth LewisSH N32:35+5:18
4Keith GoodeBF N33:45+6:28
5Margaret WaughGO N35:54+8:37
6Linda MandinBN N46:09+18:52
7Kerry BennettNC N51:12+23:55
8Kerrin DavisNo club membership54:29+27:12
9Julie OlzomerNo club membership55:59+28:42
Stacey BryceGO Nmispunched

EODE

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Frangeul MaloNo club membership10:20
2Alexander MaximovNo club membership10:41+0:21
3Aiden & ElliottNo club membership11:23+1:03
4Jonathan NolanUR N12:18+1:58
5Eskil HobolOppsal Orientering12:36+2:16
6Anderson GroupNo club membership17:00+6:40
7Georgia LewisSH N17:22+7:02
8Kiara Jiao Yang LiNo club membership23:51+13:31
9Ting-An,Lin Wei-Hsuan LuGO N23:54+13:34

Please report errors in the result list to the organiser.