Orienteering Australia

Official results for 2018 Xmas 5days Day 5 - Sydney University

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 Xmas 5days Day 5 - Sydney University
Organiser: Big Foot Orienteers
Date: Monday 31 December 2018

Men A

4 600 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin DentRed Roos24:195:17
2Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders25:19+1:005:30
3Ewan ShinglerBig Foot Orienteers26:16+1:575:42
3Aidan DawsonGaringal Orienteers26:16+1:575:42
5Topi SyrjäläinenNo club membership26:44+2:255:48
6Duncan CurrieGaringal Orienteers27:06+2:475:53
7Toby WilsonGaringal Orienteers27:47+3:286:02
8Mark BourneAbominable O-Men28:01+3:426:05
9Alastair GeorgeBig Foot Orienteers28:02+3:436:05
10Alvin CraigNewcastle Orienteering Club28:10+3:516:07
11Thomas GarbelliniEnoggeroos28:45+4:266:15
12Mattias NilssonOK Linné30:00+5:416:31
13Samuel GarbelliniEnoggeroos30:37+6:186:39
14Nicholas BurridgeUgly Gully Orienteers31:45+7:266:54
15Thor MellaOppsal Orientering32:15+7:567:00
16James McQuillanWestern and Hills Orienteers32:21+8:027:01
17Olivier FrangeulNo club membership32:29+8:107:03
18Benjamin HanleyBig Foot Orienteers33:22+9:037:15
19Jonathan McCombAustralopers33:23+9:047:15
20Tate NeedhamRed Roos33:53+9:347:21
21Thomas GordonBig Foot Orienteers34:16+9:577:26
22Zac NeedhamRed Roos34:37+10:187:31
23Steinar LagNo club membership35:31+11:127:43
24Gregory DominishGaringal Orienteers35:38+11:197:44
25Michael WeinerUringa Orienteers36:02+11:437:50
26Laurent BillotUringa Orienteers36:22+12:037:54
27Tom KennedyGaringal Orienteers37:37+13:188:10
28Mark FreemanBig Foot Orienteers38:17+13:588:19
29Oscar WoolfordBush n Beach Orienteering Club41:40+17:219:03
30Chris FitzgeraldGoldseekers Orienteers44:02+19:439:34
31Joseph GarbelliniEnoggeroos44:58+20:399:46
32Michael FreeGaringal Orienteers48:00+23:4110:26
33Paul CheungNo club50:34+26:1510:59
34Ian McKenzieUringa Orienteers53:47+29:2811:41
35Daniel PorepNo club membership1:00:22+36:0313:07
Angus LeungGaringal Orienteersmispunched
Eoin RotheryBig Foot Orienteersdid not finish Download route in GPX format
Steinar LågNo club membershipdid not start

Open Women

4 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grace MolloyGoldseekers Orienteers28:066:06
2Tara MelhuishParawanga Orienteers32:03+3:576:58
3Emily SorensenTintookies Orienteers35:34+7:287:43
4Velina ValovaNo club membership35:48+7:427:46
5Lilian PorepNo club membership40:26+12:208:47
6Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers42:36+14:309:15
7Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteers43:03+14:579:21
8Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders43:22+15:169:25
9Lara Rogerson-WoodNo club membership54:12+26:0611:46
10Colleen MockParawanga Orienteers1:13:00+44:5415:52
11Vickie LeeGaringal Orienteers1:34:40+1:06:3420:34
Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteersdid not start
Vigdis HobølOppsal Orienteringdid not start

Women A

4 200 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kathie DentRed Roos29:587:08
2Catherine MurphyUringa Orienteers33:16+3:187:55
3Tracy MarshBig Foot Orienteers34:11+4:138:08
4Melissa ThomasBennelong Northside Orienteers34:18+4:208:10
5Lisa GrantGaringal Orienteers34:26+4:288:11
6Maree DoyleUringa Orienteers35:39+5:418:29
7Michele DawsonGaringal Orienteers35:46+5:488:30
8Ana HercegParawanga Orienteers38:05+8:079:04
9Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers38:53+8:559:15
10Nikolett HalmaiNo club membership39:07+9:099:18
11Helene NilssonOK Linné40:10+10:129:33
12Melissa AnnettsGaringal Orienteers40:46+10:489:42
13Melissa RobertsonCentral Coast Orienteers42:58+13:0010:13
14Natalya FilippovaIllawarra Kareelah Orienteers43:10+13:1210:16
15Clare MurphyUringa Orienteers43:15+13:1710:17
15Ellen CurrieGaringal Orienteers43:15+13:1710:17
17Rachael PovahBennelong Northside Orienteers54:09+24:1112:53
Karla BurnettGaringal Orienteersdid not start
Melissa GrantBennelong Northside Orienteersdid not start

Men B

4 200 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNewcastle Orienteering Club27:106:28
2Jock DavisBig Foot Orienteers28:27+1:176:46
3Greg BarbourBig Foot Orienteers28:34+1:246:48
4Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers29:44+2:347:04
5Angus SheddenSouthern Highlands Orienteers29:58+2:487:08
6Oskar MellaNewcastle Orienteering Club30:16+3:067:12
7Peter AnnettsGaringal Orienteers30:52+3:427:20
8Shane DoyleUringa Orienteers30:53+3:437:21
9Callum DavisBig Foot Orienteers31:50+4:407:34
10Riley GraingerGaringal Orienteers32:18+5:087:41
11Seth SweeneyWestern and Hills Orienteers32:47+5:377:48
12Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers34:00+6:508:05
13Nick MelhuishParawanga Orienteers34:17+7:078:09
14Paul MarshBig Foot Orienteers34:27+7:178:12
15Selwyn SweeneyWestern and Hills Orienteers34:41+7:318:15
16Alex KennedyGaringal Orienteers35:04+7:548:20
17Pelle NilssonOK Linné35:18+8:088:24
18Richard PattisonBennelong Northside Orienteers35:21+8:118:25
19Istvan KerteszGaringal Orienteers35:29+8:198:26
19Russell BlatchfordIllawarra Kareelah Orienteers35:29+8:198:26
21Peter HopperBennelong Northside Orienteers36:15+9:058:37
22Stein MellaNo club membership38:10+11:009:05
23Michael RadajewskiParawanga Orienteers42:58+15:4810:13
24Ori GudesOrienteering NSW48:18+21:0811:30
25Colin CurrieGaringal Orienteers1:03:59+36:4915:14
David BrayGaringal Orienteersdid not start
Peter FozoGaringal Orienteersdid not start
Bjorn MellaNewcastle Orienteering Clubdid not start
Richard MorrisBennelong Northside Orienteersdid not start

Women B

3 800 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toni BachvarovaGaringal Orienteers32:188:30
2Linda SestaUringa Orienteers32:41+0:238:36
3Serena DoyleUringa Orienteers34:11+1:538:59
4Nicole HaighNewcastle Orienteering Club34:52+2:349:10
5Martina CraigNewcastle Orienteering Club35:28+3:109:20
6Paula ShinglerBig Foot Orienteers35:48+3:309:25
7Cathy McCombAustralopers36:00+3:429:28
8Andra LeungGaringal Orienteers36:46+4:289:40
9Cath ChalmersBig Foot Orienteers37:11+4:539:47
10Ruth SheddenSouthern Highlands Orienteers38:24+6:0610:06
11Iida LehtonenGaringal Orienteers38:41+6:2310:10
12Tania KennedyGaringal Orienteers38:57+6:3910:15
13Karin HefftnerGaringal Orienteers40:23+8:0510:37
14Lisa NilssonOK Linné42:18+10:0011:07
15Zali McCombAustralopers42:55+10:3711:17
16Robin UppillOnkaparinga Hills Orienteering Club44:48+12:3011:47
17Margaret PeelNewcastle Orienteering Club46:13+13:5512:09
18Sara GarbelliniEnoggeroos46:53+14:3512:20
19Deirdre SharkeyParawanga Orienteers46:56+14:3812:21
20Fiona CaristoEnoggeroos48:13+15:5512:41
21Melanie ChristieUringa Orienteers49:33+17:1513:02
22Saffron SweeneyWestern and Hills Orienteers1:01:33+29:1516:11
Sharon LambertBennelong Northside Orienteersmispunched
Saacha DonaldsonBig Foot Orienteersdid not start

Men C

3 800 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hamish MackieBig Foot Orienteers28:237:28
2Philip EelesSouthampton Orienteering Club28:50+0:277:35
3Graeme DawsonGaringal Orienteers31:19+2:568:14
4Dylan BryantEnoggeroos32:03+3:408:26
5Miles EllisBig Foot Orienteers33:01+4:388:41
6Owen RadajewskiParawanga Orienteers33:40+5:178:51
7Anthony PettersonGaringal Orienteers33:59+5:368:56
8David McGheeBennelong Northside Orienteers35:03+6:409:13
9John BulmanGaringal Orienteers35:58+7:359:27
10Wayne PepperBennelong Northside Orienteers36:13+7:509:31
11Warwick SelbyGaringal Orienteers36:16+7:539:32
12Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers36:33+8:109:37
13Jamie KennedyGaringal Orienteers36:46+8:239:40
14Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers36:55+8:329:42
15Bill VandendoolBayside Kangaroos Orienteers37:01+8:389:44
16Andrew HaighNewcastle Orienteering Club37:57+9:349:59
17Jim MackayUringa Orienteers39:25+11:0210:22
18Tony BryantEnoggeroos39:29+11:0610:23
19Larry WeissGaringal Orienteers39:30+11:0710:23
20Peter McConaghyGaringal Orienteers40:11+11:4810:34
21Ian JessupGaringal Orienteers40:38+12:1510:41
22Paul GarbelliniEnoggeroos41:08+12:4510:49
23Brett LeaversUringa Orienteers41:36+13:1310:56
24Ian DempseyNewcastle Orienteering Club41:41+13:1810:58
25Adrian UppillOnkaparinga Hills Orienteering Club43:07+14:4411:20
26Eric WainwrightRed Roos44:01+15:3811:35
27Robert PrestonNewcastle Orienteering Club44:18+15:5511:39
28Michael BurtRed Roos44:44+16:2111:46
29Jett McCombAustralopers47:27+19:0412:29
29David JenkinsBushflyers47:27+19:0412:29
31Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers49:31+21:0813:01
32Geoff PeelNewcastle Orienteering Club50:24+22:0113:15
33John AndersonGaringal Orienteers51:46+23:2313:37
34Hugh JorgensenRed Roos51:51+23:2813:38
35Johnny PetersenGaringal Orienteers51:53+23:3013:39
36Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers55:19+26:5614:33
Ian BilmonUringa Orienteersmispunched
Ellis LeungGaringal Orienteersmispunched
Michael Ridley-SmithGaringal Orienteersdid not start
Dmitry StukovWestern and Hills Orienteersdid not start

Women C

3 200 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers26:518:23
2Julia BarbourBig Foot Orienteers30:01+3:109:22
3Joanna ParrBig Foot Orienteers30:26+3:359:30
4Louise BarbourBig Foot Orienteers32:10+5:1910:03
5Salme FullerIllawarra Kareelah Orienteers33:15+6:2410:23
6Amanda MackieBig Foot Orienteers33:23+6:3210:25
7Carolyn JacksonBayside Kangaroos Orienteers34:44+7:5310:51
8Carol BrownlieWullundigong Orienteers of the West35:39+8:4811:08
9Tiia MarshBig Foot Orienteers36:45+9:5411:29
10Vanessa FreemanBig Foot Orienteers37:22+10:3111:40
11Holly RobertsGaringal Orienteers38:26+11:3512:00
12Clare NethertonNo club membership40:09+13:1812:32
13Helen MurphyUringa Orienteers40:16+13:2512:35
14Wendy McConaghyGaringal Orienteers40:36+13:4512:41
15Natalia BeliakovaBig Foot Orienteers40:55+14:0412:47
16Ursula RoperUringa Orienteers41:51+15:0013:04
17Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders42:39+15:4813:19
18Linda BurridgeUgly Gully Orienteers43:56+17:0513:43
19Tamara NeedhamRed Roos44:00+17:0913:45
20Rhiannon PrenticeNewcastle Orienteering Club44:13+17:2213:49
21Nerise McQuillanWestern and Hills Orienteers45:09+18:1814:06
22Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers45:19+18:2814:09
23Jill WoodruffGaringal Orienteers47:14+20:2314:45
24Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers48:16+21:2515:05
25Aoife RotheryBig Foot Orienteers48:50+21:5915:15
26Barbara DawsonGaringal Orienteers49:00+22:0915:18
27Elizabeth BulmanGaringal Orienteers50:03+23:1215:38
28Barbara McCraeYarra Valley Orienteering Club1:02:51+36:0019:38
29Zee TweedNo club1:05:47+38:5620:33
Nicola NyghBig Foot Orienteersmispunched
Adrienne KirbyUringa Orienteersdid not start
Mary Jane MahonyUringa Orienteersdid not start

Men D

3 200 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oliver FreemanBig Foot Orienteers28:148:49
2Simon GeorgeBig Foot Orienteers29:18+1:049:09
3Robert PrenticeNewcastle Orienteering Club29:47+1:339:18
4Ross BarrGaringal Orienteers30:18+2:049:28
5Steve FlickBennelong Northside Orienteers31:07+2:539:43
6Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers33:25+5:1110:26
7Ken BrownlieWullundigong Orienteers of the West34:10+5:5610:40
8Terry BluettBennelong Northside Orienteers34:44+6:3010:51
9Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers35:36+7:2211:07
10Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers35:43+7:2911:09
11Jim MerchantGaringal Orienteers37:04+8:5011:35
12Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders39:07+10:5312:13
13Ron JunghansGaringal Orienteers39:54+11:4012:28
14Garry StewartSouthern Highlands Orienteers40:39+12:2512:42
15Michael HanrattyGaringal Orienteers40:59+12:4512:48
16Terry MurphyUringa Orienteers41:23+13:0912:55
17Mike WardGaringal Orienteers43:16+15:0213:31
18Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club44:29+16:1513:54
19Sigurd HobølOppsal Orientering45:23+17:0914:10
20Peter MeyerSouthern Highlands Orienteers46:53+18:3914:39
21Robert SprySouthern Highlands Orienteers47:18+19:0414:46
22John HardingParawanga Orienteers47:35+19:2114:52
23Dennis SparlingGaringal Orienteers54:11+25:5716:55
24YC LeeGaringal Orienteers55:50+27:3617:26
25Roger WilliamsNewcastle Orienteering Club1:05:43+37:2920:32
26Ross DukerGaringal Orienteers1:09:26+41:1221:41
27Barry HanlonWestern and Hills Orienteers1:18:38+50:2424:34
Bryan HardyWullundigong Orienteers of the Westmispunched
Dick OgilvieUringa Orienteersmispunched
Francisco Serra-MartinsNo clubmispunched
Tommy MellaNewcastle Orienteering Clubmispunched
Rupert RoperUringa Orienteersdid not finish
Brian ClelandUringa Orienteersdid not start
Ian MillerWestern and Hills Orienteersdid not start

Women D

3 000 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca CraigNewcastle Orienteering Club29:469:55
2Natalie GraingerGaringal Orienteers31:37+1:5110:32
3Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers35:45+5:5911:55
4Anneke CorryNo club membership37:32+7:4612:30
5Alison BryantEnoggeroos37:51+8:0512:37
6Bryony CoxGaringal Orienteers40:39+10:5313:33
7Josephine GarbelliniEnoggeroos41:40+11:5413:53
8Sandra StewartSouthern Highlands Orienteers41:52+12:0613:57
9Val HodsdonSouthern Highlands Orienteers45:57+16:1115:19
10Janet MorrisWestern and Hills Orienteers46:10+16:2415:23
11Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers47:10+17:2415:43
12Hind NeedhamRed Roos47:39+17:5315:53
13Abigail McGheeBennelong Northside Orienteers50:25+20:3916:48
14Sue ThomsonGaringal Orienteers50:44+20:5816:54
15Isabella BurridgeUgly Gully Orienteers51:05+21:1917:01
16Penelope FieldUringa Orienteers53:12+23:2617:44
17Lyn MalmgronSouthern Highlands Orienteers53:51+24:0517:57
18Stacey BryceGaringal Orienteers54:29+24:4318:09
19Barbara JunghansGaringal Orienteers54:49+25:0318:16
20Jane HardyWullundigong Orienteers of the West1:02:39+32:5320:53
Elaine BennettNewcastle Orienteering Clubdid not finish
Katya StukovaWestern and Hills Orienteersdid not start

Men E

3 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRed Roos27:549:18
2Jamie MarshBig Foot Orienteers28:16+0:229:25
3Curtis PepperBennelong Northside Orienteers31:32+3:3810:30
4Ben McConaghyGaringal Orienteers37:27+9:3312:29
5John HodsdonSouthern Highlands Orienteers46:53+18:5915:37
6Tim CoxGaringal Orienteers55:52+27:5818:37
Neville FathersSouthern Highlands Orienteersmispunched
Timothy McConaghyGaringal Orienteersmispunched
Keith GoodeBig Foot Orienteersdid not start
Ivan StukovWestern and Hills Orienteersdid not start

Combined

2 200 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Connor DentRed Roos19:579:04
2Hayden DentRed Roos20:02+0:059:06
3Tessa RadajewskiParawanga Orienteers22:57+3:0010:25
4Eamon CorryNo club membership24:24+4:2711:05
5Savanna SweeneyWestern and Hills Orienteers24:33+4:3611:09
6Adrian GarbelliniEnoggeroos25:53+5:5611:45
7Alton FreemanBig Foot Orienteers27:23+7:2612:26
8Thomas CaristoEnoggeroos27:34+7:3712:31
9Shay SweeneyWestern and Hills Orienteers27:47+7:5012:37
10Kari MarshBig Foot Orienteers29:15+9:1813:17
11Alice RadajewskiParawanga Orienteers29:17+9:2013:18
12Euan SheddenSouthern Highlands Orienteers31:43+11:4614:25
13Callum BryantEnoggeroos35:39+15:4216:12
14Alex CaristoEnoggeroos37:10+17:1316:53
15Rory SheddenSouthern Highlands Orienteers38:39+18:4217:34
16Louise BrooksSouthern Highlands Orienteers43:24+23:2719:43
17Nicola McConaghyGaringal Orienteers45:11+25:1420:32
18Joe RoperUringa Orienteers48:38+28:4122:06
Miles BryantEnoggeroosmispunched
Layla DentRed Roosdid not start

EOD Hard 1

4 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BennettNewcastle Orienteering Club24:145:16
2Alex MasseyNewcastle Orienteering Club30:58+6:446:43
3Simon LouisIllawarra Kareelah Orienteers33:19+9:057:14
4Alan GardeBig Foot Orienteers34:59+10:457:36
5Ted WoodleyGaringal Orienteers45:55+21:419:58

EOD Hard 2

4 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barbara HillGaringal Orienteers31:437:33
2Andrew SmithGaringal Orienteers33:12+1:297:54
3Tony HillGaringal Orienteers34:55+3:128:18
4Hugh GingellNo club35:30+3:478:27
5Robert HerkesGaringal Orienteers42:35+10:5210:08
6Keith PovahBennelong Northside Orienteers43:55+12:1210:27

EOD Hard3

3 800 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ant NolanUringa Orienteers27:077:08
2Ethan LeeNo club32:44+5:378:36
3Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club35:04+7:579:13
4Daniel BroderickNo club membership37:21+10:149:49
5Jamie LeeGaringal Orienteers39:14+12:0710:19
6Patrick BurleyNo club membership39:21+12:1410:21
7Nick EalesGaringal Orienteers40:09+13:0210:33
8David BowermanCentral Coast Orienteers45:23+18:1611:56
9Claire BurgessNewcastle Orienteering Club47:24+20:1712:28
10Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club49:53+22:4613:07
11Natalie MurphyNo club membership54:31+27:2414:20
12Tim PerryWestern and Hills Orienteers56:56+29:4914:58
Steven RobertsNewcastle Orienteering Clubmispunched

EOD Hard 4

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Julian LedgerBennelong Northside Orienteers34:4510:51
2Stephen DunlopWestern and Hills Orienteers35:47+1:0211:10
3Kevin RobertsGaringal Orienteers39:31+4:4612:20

EOD Moderate

3 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BolandUringa Orienteers32:5810:59
2Elizabeth LewisSouthern Highlands Orienteers40:47+7:4913:35
3eskil hoboelNo club membership43:28+10:3014:29
4Louise BrooksSouthern Highlands Orienteers56:16+23:1818:45
5Maureen OgilvieUringa Orienteers1:02:32+29:3420:50
6Angus van SchaikUringa Orienteers1:20:22+47:2426:47
7Choon TeohNo club1:57:08+1:24:1039:02
8Martin BillotNo club3:00:23+2:27:251:00:07
Margaret WaughGaringal Orienteersmispunched
BLouos Illawarra Kareelah Orienteersmispunched

EOD Easy

2 200 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Frangeul MaloNo club membership21:509:55
2Axel TkatchewBig Foot Orienteers32:02+10:1214:33
3Liam FlickBennelong Northside Orienteers34:50+13:0015:50
4Joel SpringerWestern and Hills Orienteers42:29+20:3919:18
5Thanh NguyenSouthern Highlands Orienteers47:38+25:4821:39
6Amity Tabitha WattsUringa Orienteers48:43+26:5322:08
7Vicky Kiara and AnneGaringal Orienteers54:17+32:2724:40
8Gavin McAleerSouthern Highlands Orienteers1:08:54+47:0431:19
Kim EalesGaringal Orienteersmispunched
Georgia LewisSouthern Highlands Orienteersmispunched
Jule BillotNo clubmispunched
Alon Bar GudesUringa Orienteersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.