Orienteering Australia

Official results for 2018 Xmas 5days Day 5 - Sydney University

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2018 Xmas 5days Day 5 - Sydney University
Organiser: Big Foot Orienteers
Date: Monday 31 December 2018

Abominable O-Men

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Mark BourneMen A (36)28:01+3:426:05

Australopers

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Cathy McCombWomen B (23)36:00+3:429:28
15Zali McCombWomen B (23)42:55+10:3711:17
19Jonathan McCombMen A (36)33:23+9:047:15
29Jett McCombMen C (38)47:27+19:0412:29

Bayside Kangaroos Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Carolyn JacksonWomen C (30)34:44+7:5310:51
15Bill VandendoolMen C (38)37:01+8:389:44

Bennelong Northside Orienteers

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Julian LedgerEOD Hard 4 (3)34:4510:51
3Liam FlickEOD Easy (12)34:50+13:0015:50
3Curtis PepperMen E (8)31:32+3:3810:30
4Clyde McGheeMen B (25)29:44+2:347:04
4Melissa ThomasWomen A (17)34:18+4:208:10
5Steve FlickMen D (31)31:07+2:539:43
6Keith PovahEOD Hard 2 (6)43:55+12:1210:27
6Rodney ParkinMen D (31)33:25+5:1110:26
8Terry BluettMen D (31)34:44+6:3010:51
8David McGheeMen C (38)35:03+6:409:13
9Tshinta HopperWomen A (17)38:53+8:559:15
9Peter ThomasonMen D (31)35:36+7:2211:07
10Wayne PepperMen C (38)36:13+7:509:31
11Cheryl BluettWomen D (20)47:10+17:2415:43
12Gordon WilsonMen C (38)36:33+8:109:37
13Abigail McGheeWomen D (20)50:25+20:3916:48
17Rachael PovahWomen A (17)54:09+24:1112:53
18Richard PattisonMen B (25)35:21+8:118:25
21Peter HopperMen B (25)36:15+9:058:37
Sharon LambertWomen B (23)mispunched
Melissa GrantWomen A (17)did not start
Richard MorrisMen B (25)did not start

Big Foot Orienteers

33 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Oliver FreemanMen D (31)28:148:49
1Nea ShinglerWomen C (30)26:518:23
1Hamish MackieMen C (38)28:237:28
2Simon GeorgeMen D (31)29:18+1:049:09
2Jamie MarshMen E (8)28:16+0:229:25
2Julia BarbourWomen C (30)30:01+3:109:22
2Axel TkatchewEOD Easy (12)32:02+10:1214:33
2Jock DavisMen B (25)28:27+1:176:46
3Ewan ShinglerMen A (36)26:16+1:575:42
3Greg BarbourMen B (25)28:34+1:246:48
3Joanna ParrWomen C (30)30:26+3:359:30
3Tracy MarshWomen A (17)34:11+4:138:08
4Alan GardeEOD Hard 1 (5)34:59+10:457:36
4Louise BarbourWomen C (30)32:10+5:1910:03
5Miles EllisMen C (38)33:01+4:388:41
6Rebecca GeorgeOpen Women (11)42:36+14:309:15
6Amanda MackieWomen C (30)33:23+6:3210:25
6Paula ShinglerWomen B (23)35:48+3:309:25
7Alton FreemanCombined (19)27:23+7:2612:26
9Callum DavisMen B (25)31:50+4:407:34
9Alastair GeorgeMen A (36)28:02+3:436:05
9Cath ChalmersWomen B (23)37:11+4:539:47
9Tiia MarshWomen C (30)36:45+9:5411:29
10Kari MarshCombined (19)29:15+9:1813:17
10Vanessa FreemanWomen C (30)37:22+10:3111:40
14Paul MarshMen B (25)34:27+7:178:12
15Natalia BeliakovaWomen C (30)40:55+14:0412:47
18Benjamin HanleyMen A (36)33:22+9:037:15
21Thomas GordonMen A (36)34:16+9:577:26
25Aoife RotheryWomen C (30)48:50+21:5915:15
28Mark FreemanMen A (36)38:17+13:588:19
Nicola NyghWomen C (30)mispunched
Eoin RotheryMen A (36)did not finishDownload route in GPX format
Saacha DonaldsonWomen B (23)did not start
Keith GoodeMen E (8)did not start

Bullecourt Boulder Bounders

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Simeon BurrillMen A (36)25:19+1:005:30
8Alison BurrillOpen Women (11)43:22+15:169:25
12Philip BurrillMen D (31)39:07+10:5312:13
17Marion BurrillWomen C (30)42:39+15:4813:19

Bush n Beach Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
29Oscar WoolfordMen A (36)41:40+17:219:03

Bushflyers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
29David JenkinsMen C (38)47:27+19:0412:29

Central Coast Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8David BowermanEOD Hard3 (13)45:23+18:1611:56
13Melissa RobertsonWomen A (17)42:58+13:0010:13

Enoggeroos

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Dylan BryantMen C (38)32:03+3:408:26
5Alison BryantWomen D (20)37:51+8:0512:37
6Adrian GarbelliniCombined (19)25:53+5:5611:45
7Josephine GarbelliniWomen D (20)41:40+11:5413:53
8Thomas CaristoCombined (19)27:34+7:3712:31
11Thomas GarbelliniMen A (36)28:45+4:266:15
13Callum BryantCombined (19)35:39+15:4216:12
13Samuel GarbelliniMen A (36)30:37+6:186:39
14Alex CaristoCombined (19)37:10+17:1316:53
18Sara GarbelliniWomen B (23)46:53+14:3512:20
18Tony BryantMen C (38)39:29+11:0610:23
20Fiona CaristoWomen B (23)48:13+15:5512:41
22Paul GarbelliniMen C (38)41:08+12:4510:49
31Joseph GarbelliniMen A (36)44:58+20:399:46
Miles BryantCombined (19)mispunched

Garingal Orienteers

66 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Toni BachvarovaWomen B (23)32:188:30
1Barbara HillEOD Hard 2 (6)31:437:33
2Natalie GraingerWomen D (20)31:37+1:5110:32
2Andrew SmithEOD Hard 2 (6)33:12+1:297:54
3Aidan DawsonMen A (36)26:16+1:575:42
3Graeme DawsonMen C (38)31:19+2:568:14
3Kevin RobertsEOD Hard 4 (3)39:31+4:4612:20
3Tony HillEOD Hard 2 (6)34:55+3:128:18
4Ben McConaghyMen E (8)37:27+9:3312:29
4Ross BarrMen D (31)30:18+2:049:28
5Lisa GrantWomen A (17)34:26+4:288:11
5Ted WoodleyEOD Hard 1 (5)45:55+21:419:58
5Jamie LeeEOD Hard3 (13)39:14+12:0710:19
5Robert HerkesEOD Hard 2 (6)42:35+10:5210:08
6Bryony CoxWomen D (20)40:39+10:5313:33
6Tim CoxMen E (8)55:52+27:5818:37
6Duncan CurrieMen A (36)27:06+2:475:53
7Michele DawsonWomen A (17)35:46+5:488:30
7Nick EalesEOD Hard3 (13)40:09+13:0210:33
7Peter AnnettsMen B (25)30:52+3:427:20
7Toby WilsonMen A (36)27:47+3:286:02
7Anthony PettersonMen C (38)33:59+5:368:56
7Vicky Kiara and AnneEOD Easy (12)54:17+32:2724:40
8Andra LeungWomen B (23)36:46+4:289:40
9John BulmanMen C (38)35:58+7:359:27
10Riley GraingerMen B (25)32:18+5:087:41
11Warwick SelbyMen C (38)36:16+7:539:32
11Holly RobertsWomen C (30)38:26+11:3512:00
11Vickie LeeOpen Women (11)1:34:40+1:06:3420:34
11Jim MerchantMen D (31)37:04+8:5011:35
11Iida LehtonenWomen B (23)38:41+6:2310:10
12Melissa AnnettsWomen A (17)40:46+10:489:42
12Tania KennedyWomen B (23)38:57+6:3910:15
13Karin HefftnerWomen B (23)40:23+8:0510:37
13Ron JunghansMen D (31)39:54+11:4012:28
13Jamie KennedyMen C (38)36:46+8:239:40
14Sue ThomsonWomen D (20)50:44+20:5816:54
14Wendy McConaghyWomen C (30)40:36+13:4512:41
15Michael HanrattyMen D (31)40:59+12:4512:48
15Ellen CurrieWomen A (17)43:15+13:1710:17
16Alex KennedyMen B (25)35:04+7:548:20
17Mike WardMen D (31)43:16+15:0213:31
17Nicola McConaghyCombined (19)45:11+25:1420:32
18Stacey BryceWomen D (20)54:29+24:4318:09
19Istvan KerteszMen B (25)35:29+8:198:26
19Larry WeissMen C (38)39:30+11:0710:23
19Barbara JunghansWomen D (20)54:49+25:0318:16
20Peter McConaghyMen C (38)40:11+11:4810:34
21Ian JessupMen C (38)40:38+12:1510:41
23Dennis SparlingMen D (31)54:11+25:5716:55
23Jill WoodruffWomen C (30)47:14+20:2314:45
24Gregory DominishMen A (36)35:38+11:197:44
24YC LeeMen D (31)55:50+27:3617:26
25Colin CurrieMen B (25)1:03:59+36:4915:14
26Barbara DawsonWomen C (30)49:00+22:0915:18
26Ross DukerMen D (31)1:09:26+41:1221:41
27Elizabeth BulmanWomen C (30)50:03+23:1215:38
27Tom KennedyMen A (36)37:37+13:188:10
32Michael FreeMen A (36)48:00+23:4110:26
33John AndersonMen C (38)51:46+23:2313:37
35Johnny PetersenMen C (38)51:53+23:3013:39
Kim EalesEOD Easy (12)mispunched
Timothy McConaghyMen E (8)mispunched
Margaret WaughEOD Moderate (10)mispunched
Angus LeungMen A (36)mispunched
Ellis LeungMen C (38)mispunched
Aniko Fozo-KerteszOpen Women (11)did not start
Karla BurnettWomen A (17)did not start
David BrayMen B (25)did not start
Peter FozoMen B (25)did not start
Michael Ridley-SmithMen C (38)did not start

Goldseekers Orienteers

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Grace MolloyOpen Women (11)28:066:06
7Anna FitzgeraldOpen Women (11)43:03+14:579:21
30Chris FitzgeraldMen A (36)44:02+19:439:34

Illawarra Kareelah Orienteers

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Margaret DuguidWomen D (20)35:45+5:5911:55
3Simon LouisEOD Hard 1 (5)33:19+9:057:14
5Salme FullerWomen C (30)33:15+6:2410:23
10Peter ShepherdMen D (31)35:43+7:2911:09
12Cameron WillMen B (25)34:00+6:508:05
14Natalya FilippovaWomen A (17)43:10+13:1210:16
19Russell BlatchfordMen B (25)35:29+8:198:26
22Sue FroudeWomen C (30)45:19+18:2814:09
24Vicki WilmottWomen C (30)48:16+21:2515:05
31Ian FroudeMen C (38)49:31+21:0813:01
36Keith JayMen C (38)55:19+26:5614:33
BLouos EOD Moderate (10)mispunched

Newcastle Orienteering Club

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Rebecca CraigWomen D (20)29:469:55
1Stephen CraigMen B (25)27:106:28
1Robert BennettEOD Hard 1 (5)24:145:16
2Alex MasseyEOD Hard 1 (5)30:58+6:446:43
3Robert PrenticeMen D (31)29:47+1:339:18
3Glenn BurgessEOD Hard3 (13)35:04+7:579:13
4Nicole HaighWomen B (23)34:52+2:349:10
5Martina CraigWomen B (23)35:28+3:109:20
6Oskar MellaMen B (25)30:16+3:067:12
9Claire BurgessEOD Hard3 (13)47:24+20:1712:28
10Alvin CraigMen A (36)28:10+3:516:07
10Sharon BurgessEOD Hard3 (13)49:53+22:4613:07
16Andrew HaighMen C (38)37:57+9:349:59
17Margaret PeelWomen B (23)46:13+13:5512:09
20Rhiannon PrenticeWomen C (30)44:13+17:2213:49
24Ian DempseyMen C (38)41:41+13:1810:58
25Roger WilliamsMen D (31)1:05:43+37:2920:32
27Robert PrestonMen C (38)44:18+15:5511:39
32Geoff PeelMen C (38)50:24+22:0113:15
Steven RobertsEOD Hard3 (13)mispunched
Tommy MellaMen D (31)mispunched
Elaine BennettWomen D (20)did not finish
Bjorn MellaMen B (25)did not start

No club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
33Paul CheungMen A (36)50:34+26:1510:59

No club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
29Zee TweedWomen C (30)1:05:47+38:5620:33

No club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Francisco Serra-MartinsMen D (31)mispunched

No club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Hugh GingellEOD Hard 2 (6)35:30+3:478:27

No club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Ethan LeeEOD Hard3 (13)32:44+5:378:36

No club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Choon TeohEOD Moderate (10)1:57:08+1:24:1039:02

No club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Martin BillotEOD Moderate (10)3:00:23+2:27:251:00:07

No club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Jule BillotEOD Easy (12)mispunched

No club membership

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Frangeul MaloEOD Easy (12)21:509:55
3eskil hoboelEOD Moderate (10)43:28+10:3014:29
4Daniel BroderickEOD Hard3 (13)37:21+10:149:49
4Velina ValovaOpen Women (11)35:48+7:427:46
4Anneke CorryWomen D (20)37:32+7:4612:30
4Eamon CorryCombined (19)24:24+4:2711:05
5Topi SyrjäläinenMen A (36)26:44+2:255:48
5Lilian PorepOpen Women (11)40:26+12:208:47
6Patrick BurleyEOD Hard3 (13)39:21+12:1410:21
9Lara Rogerson-WoodOpen Women (11)54:12+26:0611:46
10Nikolett HalmaiWomen A (17)39:07+9:099:18
11Natalie MurphyEOD Hard3 (13)54:31+27:2414:20
12Clare NethertonWomen C (30)40:09+13:1812:32
17Olivier FrangeulMen A (36)32:29+8:107:03
22Stein MellaMen B (25)38:10+11:009:05
23Steinar LagMen A (36)35:31+11:127:43
35Daniel PorepMen A (36)1:00:22+36:0313:07
Steinar LågMen A (36)did not start

OK Linné

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Helene NilssonWomen A (17)40:10+10:129:33
12Mattias NilssonMen A (36)30:00+5:416:31
14Lisa NilssonWomen B (23)42:18+10:0011:07
17Pelle NilssonMen B (25)35:18+8:088:24

Onkaparinga Hills Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Robin UppillWomen B (23)44:48+12:3011:47
25Adrian UppillMen C (38)43:07+14:4411:20

Oppsal Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Thor MellaMen A (36)32:15+7:567:00
19Sigurd HobølMen D (31)45:23+17:0914:10
Vigdis HobølOpen Women (11)did not start

Orienteering NSW

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
24Ori GudesMen B (25)48:18+21:0811:30

Parawanga Orienteers

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Tara MelhuishOpen Women (11)32:03+3:576:58
3Tessa RadajewskiCombined (19)22:57+3:0010:25
6Owen RadajewskiMen C (38)33:40+5:178:51
8Ana HercegWomen A (17)38:05+8:079:04
10Colleen MockOpen Women (11)1:13:00+44:5415:52
11Alice RadajewskiCombined (19)29:17+9:2013:18
13Nick MelhuishMen B (25)34:17+7:078:09
19Deirdre SharkeyWomen B (23)46:56+14:3812:21
22John HardingMen D (31)47:35+19:2114:52
23Michael RadajewskiMen B (25)42:58+15:4810:13

Red Roos

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Connor DentCombined (19)19:579:04
1Elye DentMen E (8)27:549:18
1Martin DentMen A (36)24:195:17
1Kathie DentWomen A (17)29:587:08
2Hayden DentCombined (19)20:02+0:059:06
12Hind NeedhamWomen D (20)47:39+17:5315:53
19Tamara NeedhamWomen C (30)44:00+17:0913:45
20Tate NeedhamMen A (36)33:53+9:347:21
22Zac NeedhamMen A (36)34:37+10:187:31
26Eric WainwrightMen C (38)44:01+15:3811:35
28Michael BurtMen C (38)44:44+16:2111:46
34Hugh JorgensenMen C (38)51:51+23:2813:38
Layla DentCombined (19)did not start

Southampton Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Philip EelesMen C (38)28:50+0:277:35

Southern Highlands Orienteers

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Elizabeth LewisEOD Moderate (10)40:47+7:4913:35
4Louise BrooksEOD Moderate (10)56:16+23:1818:45
5Angus SheddenMen B (25)29:58+2:487:08
5Thanh NguyenEOD Easy (12)47:38+25:4821:39
5John HodsdonMen E (8)46:53+18:5915:37
8Sandra StewartWomen D (20)41:52+12:0613:57
8Gavin McAleerEOD Easy (12)1:08:54+47:0431:19
9Val HodsdonWomen D (20)45:57+16:1115:19
10Ruth SheddenWomen B (23)38:24+6:0610:06
12Euan SheddenCombined (19)31:43+11:4614:25
14Garry StewartMen D (31)40:39+12:2512:42
15Rory SheddenCombined (19)38:39+18:4217:34
16Louise BrooksCombined (19)43:24+23:2719:43
17Lyn MalmgronWomen D (20)53:51+24:0517:57
20Peter MeyerMen D (31)46:53+18:3914:39
21Robert SpryMen D (31)47:18+19:0414:46
Neville FathersMen E (8)mispunched
Georgia LewisEOD Easy (12)mispunched

Tintookies Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Emily SorensenOpen Women (11)35:34+7:287:43

Ugly Gully Orienteers

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Nicholas BurridgeMen A (36)31:45+7:266:54
15Isabella BurridgeWomen D (20)51:05+21:1917:01
18Linda BurridgeWomen C (30)43:56+17:0513:43

Uringa Orienteers

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jane BolandEOD Moderate (10)32:5810:59
1Ant NolanEOD Hard3 (13)27:077:08
2Linda SestaWomen B (23)32:41+0:238:36
2Catherine MurphyWomen A (17)33:16+3:187:55
3Serena DoyleWomen B (23)34:11+1:538:59
5Maureen OgilvieEOD Moderate (10)1:02:32+29:3420:50
6Maree DoyleWomen A (17)35:39+5:418:29
6Amity Tabitha WattsEOD Easy (12)48:43+26:5322:08
6Angus van SchaikEOD Moderate (10)1:20:22+47:2426:47
8Shane DoyleMen B (25)30:53+3:437:21
13Helen MurphyWomen C (30)40:16+13:2512:35
15Clare MurphyWomen A (17)43:15+13:1710:17
16Penelope FieldWomen D (20)53:12+23:2617:44
16Ursula RoperWomen C (30)41:51+15:0013:04
16Terry MurphyMen D (31)41:23+13:0912:55
17Jim MackayMen C (38)39:25+11:0210:22
18Joe RoperCombined (19)48:38+28:4122:06
21Melanie ChristieWomen B (23)49:33+17:1513:02
23Brett LeaversMen C (38)41:36+13:1310:56
25Michael WeinerMen A (36)36:02+11:437:50
26Laurent BillotMen A (36)36:22+12:037:54
34Ian McKenzieMen A (36)53:47+29:2811:41
Dick OgilvieMen D (31)mispunched
Ian BilmonMen C (38)mispunched
Alon Bar GudesEOD Easy (12)mispunched
Rupert RoperMen D (31)did not finish
Adrienne KirbyWomen C (30)did not start
Mary Jane MahonyWomen C (30)did not start
Brian ClelandMen D (31)did not start

Western and Hills Orienteers

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Stephen DunlopEOD Hard 4 (3)35:47+1:0211:10
4Joel SpringerEOD Easy (12)42:29+20:3919:18
5Savanna SweeneyCombined (19)24:33+4:3611:09
9Shay SweeneyCombined (19)27:47+7:5012:37
10Janet MorrisWomen D (20)46:10+16:2415:23
11Seth SweeneyMen B (25)32:47+5:377:48
12Tim PerryEOD Hard3 (13)56:56+29:4914:58
14Paul SweeneyMen C (38)36:55+8:329:42
15Selwyn SweeneyMen B (25)34:41+7:318:15
16James McQuillanMen A (36)32:21+8:027:01
21Nerise McQuillanWomen C (30)45:09+18:1814:06
22Saffron SweeneyWomen B (23)1:01:33+29:1516:11
27Barry HanlonMen D (31)1:18:38+50:2424:34
Dmitry StukovMen C (38)did not start
Ian MillerMen D (31)did not start
Katya StukovaWomen D (20)did not start
Ivan StukovMen E (8)did not start

Wullundigong Orienteers of the West

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Ken BrownlieMen D (31)34:10+5:5610:40
8Carol BrownlieWomen C (30)35:39+8:4811:08
20Jane HardyWomen D (20)1:02:39+32:5320:53
Bryan HardyMen D (31)mispunched

Yarra Valley Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
18Barry McCraeMen D (31)44:29+16:1513:54
28Barbara McCraeWomen C (30)1:02:51+36:0019:38

Please report errors in the result list to the organiser.