Orienteering Australia

Official results for 2019 West Sydney Orienteering Series #5 - N Epping

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2019 West Sydney Orienteering Series #5 - N Epping
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Sunday 13 January 2019

Bennelong Northside Orienteers

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Richard PattisonScore (21)43:50
4Curtis PepperShort Line (27)38:36+9:3215:26
4Simon NashScore (21)48:46+4:56
5Clyde McGheeLong Line (32)41:53+6:358:43
8Curtis PepperMini (8)10:25+-2:1113:01
9David McGheeLong Line (32)49:43+14:2510:21
9Mel Thomas and Baby RyanScore (21)43:12+-0:38
10Brett SewellLong Line (32)50:32+15:1410:31
14Rod ParkinLong Line (32)54:07+18:4911:16
17Barry ColeScore (21)45:32+1:42
21Lincoln WatersonShort Line (27)1:22:49+53:4533:07
23Richard PattisonShort Line (27)31:43+2:3912:41
23Mel ThomasShort Line (27)29:22+0:1811:44
28Wayne PepperLong Line (32)mispunched

Big Foot Orienteers

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Andy SimpsonLong Line (32)38:23+3:057:59
2Lyra SimpsonShort Line (27)34:24+5:2013:45
9Keith GoodeShort Line (27)52:32+23:2821:00
12Miles EllisLong Line (32)51:12+15:5410:40

Central Coast Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Roger MaherLong Line (32)1:23:37+48:1917:25

Garingal Orienteers

39 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1John BulmanShort Line (27)29:0411:37
1Andrew SmithScore (21)43:10+-0:40
1Kai JunghansMini (8)12:3615:45
2Aiden HorleyMini (8)15:19+2:4319:08
3Holly RobertsShort Line (27)35:04+6:0014:01
3Iida LehtonenScore (21)43:30+-0:20
4Riley GraingerLong Line (32)40:31+5:138:26
4Toni BachvarovaScore (21)46:07+2:17
4Cody JunghansMini (8)17:51+5:1522:18
5Natalie GraingerShort Line (27)41:01+11:5716:24
6Michael Ridley-SmithLong Line (32)42:04+6:468:45
6Jordan JunghansMini (8)21:29+8:5326:51
7Peter AnnettsLong Line (32)42:30+7:128:51
7Kevin RobertsShort Line (27)42:35+13:3117:02
7John BrayanScore (21)58:20+14:30
7Judith BlaydenMini (8)27:49+15:1334:46
10Elizabeth BulmanShort Line (27)55:28+26:2422:11
11Melissa AnnettsLong Line (32)50:43+15:2510:33
11Jo DarbyShort Line (27)1:00:00+30:5624:00
12Peter DayScore (21)45:25+1:35
14Vicky LeeScore (21)45:42+1:52
15Cooper HorleyLong Line (32)56:26+21:0811:45
15Dennis SparlingScore (21)47:54+4:04
16Paul CheungLong Line (32)1:02:23+27:0512:59
16Angela DarbyShort Line (27)1:08:47+39:4327:30
16David StittScore (21)1:02:50+19:00
17Ken JacobsonLong Line (32)1:04:58+29:4013:32
17Sue ThomsonShort Line (27)1:08:54+39:5027:33
17Jonathan D'ArcyScore (21)54:48+10:58
18Carol JacobsonLong Line (32)1:05:31+30:1313:38
19David and Graham McMahonScore (21)44:54+1:04
19Becc Lizzie Henry D'ArcyScore (21)55:07+11:17
20Sarah IsraelLong Line (32)1:16:00+40:4215:50
21Belinda KennyLong Line (32)1:16:15+40:5715:53
23Ian BlaydenLong Line (32)1:34:03+58:4519:35
28Toni BachvarovaLong Line (32)44:18+9:009:13
28Andrew SmithLong Line (32)42:19+7:018:48
23Jim WellsShort Line (27)mispunched
28Ellis LeungLong Line (32)mispunched

none

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Alix BillotMini (8)17:13+4:3721:31
6Richard WardlowScore (21)52:35+8:45
7Alan GibsonScore (21)50:13+6:23
8David and Esme HowatShort Line (27)49:58+20:5419:59
18Lila FrancisShort Line (27)1:11:15+42:1128:30
19Fletcher EdwardsLong Line (32)1:08:20+33:0214:14
20Mia Max Milly SheatherShort Line (27)1:16:04+47:0030:25
21Yi Ping TanScore (21)1:13:06+29:16
25Zee TweedLong Line (32)1:40:30+1:05:1220:56
26Olivia FuscaLong Line (32)1:41:21+1:06:0321:06
23David WardlowShort Line (27)mispunched
28Bompoint Long Line (32)mispunched

Southern Highlands Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Louise BrooksShort Line (27)1:04:12+35:0825:40

Uringa Orienteers

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Laurent BillotLong Line (32)39:01+3:438:07
6Martin BillotShort Line (27)41:43+12:3916:41
11Ian McKenzieScore (21)1:05:12+21:22
13Maggie and Jim MackayScore (21)43:49+-0:01
14Dave LottyShort Line (27)1:04:30+35:2625:48
18Nazara JonesShort Line (27)1:11:15+42:1128:30
22Hanna JonesShort Line (27)1:34:24+1:05:2037:45
23Susan HealyShort Line (27)mispunched

Western and Hills Orienteers

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1James McQuillanLong Line (32)35:187:21
5Justine de RemyMini (8)20:50+8:1426:02
8Vivien de Remy de CourcellesLong Line (32)45:43+10:259:31
9Martin MansfieldScore (21)47:22+3:32
12Andrew Vesey-WellsShort Line (27)1:02:15+33:1124:54
13Helen ParkerLong Line (32)53:12+17:5411:05
15Janet MorrisShort Line (27)1:05:37+36:3326:14
24Stephen HollowayLong Line (32)1:34:56+59:3819:46
27Barry HanlonLong Line (32)1:43:36+1:08:1821:35
28Karen LanganLong Line (32)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.