Orienteering Australia

Official results for 2019 Sydney Sprint Series 3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2019 Sydney Sprint Series 3
Organiser: Big Foot Orienteers
Date: Sunday 10 February 2019

Long

3 200 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerBig Foot Orienteers15:454:55
2Toby WilsonNSW Stingers17:07+1:225:20
3Hannes SvahnSWE17:21+1:365:25
4Andrew HillWestern and Hills Orienteers17:38+1:535:30
5Duncan CurrieGaringal Orienteers18:13+2:285:41
6Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers19:11+3:265:59
7Cameron DuncanKulgun 225 Orienteers20:11+4:266:18
8Mark ShinglerBig Foot Orienteers20:51+5:066:30
9Angus LeungGaringal Orienteers21:06+5:216:35
10Shane DoyleUringa Orienteers21:21+5:366:40
11Paula ShinglerBig Foot Orienteers21:37+5:526:45
12Istvan KerteszGaringal Orienteers21:41+5:566:46
13Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers22:01+6:166:52
14Wayne EliotWullundigong Orienteers of the West22:04+6:196:53
15Nea ShinglerBig Foot Orienteers22:20+6:356:58
16Hamish MackieBig Foot Orienteers22:25+6:407:00
17Michael WarltersUringa Orienteers22:34+6:497:03
18Barbara HillGaringal Orienteers22:49+7:047:07
19Huon WilsonGaringal Orienteers22:50+7:057:08
20Joel PutnamBennelong Northside Orienteers23:02+7:177:11
20Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers23:02+7:177:11
22Serena DoyleUringa Orienteers23:37+7:527:22
23Tony HillGaringal Orienteers23:40+7:557:23
24Michael HalmyBennelong Northside Orienteers24:02+8:177:30 Download route in GPX format
25Miles EllisBig Foot Orienteers24:23+8:387:37
25Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers24:23+8:387:37
27Peter AnnettsGaringal Orienteers24:27+8:427:38
28Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers24:39+8:547:42
29Jamie KennedyGaringal Orienteers25:12+9:277:52
30Cooper HorleyGaringal Orienteers25:19+9:347:54
31Wayne PepperBennelong Northside Orienteers25:40+9:558:01
32Brett SewellBennelong Northside Orienteers25:43+9:588:02
33Nikolett HalmaiGaringal Orienteers25:50+10:058:04
34Simon NashBennelong Northside Orienteers25:58+10:138:06
35Robert HerkesGaringal Orienteers26:37+10:528:19
36John BulmanGaringal Orienteers26:41+10:568:20
37Melissa AnnettsNSW Stingers27:00+11:158:26
38Anneke CorryNo club27:23+11:388:33
39Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers27:49+12:048:41
40Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers27:55+12:108:43
41Graeme HillWestern and Hills Orienteers27:58+12:138:44
42David McGheeBennelong Northside Orienteers28:06+12:218:46
43Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers28:44+12:598:58
44Jim MackayUringa Orienteers28:45+13:008:59
45Keith PovahBennelong Northside Orienteers30:53+15:089:39
45Terry BluettBennelong Northside Orienteers30:53+15:089:39
47Alexa TroedsonBig Foot Orienteers30:58+15:139:40
48Amanda MackieBig Foot Orienteers32:22+16:3710:06
49Julian LedgerBennelong Northside Orienteers32:26+16:4110:08
50Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers32:44+16:5910:13
51Colin BurnettGaringal Orienteers33:42+17:5710:31
52Carol JacobsonGaringal Orienteers33:48+18:0310:33
53Joanna ParrBig Foot Orienteers33:58+18:1310:36
54Ian McKenzieUringa Orienteers35:32+19:4711:06
55Nick FletcherNo club35:52+20:0711:12
56Ken JacobsonGaringal Orienteers36:43+20:5811:28
57Rachael PovahBennelong Northside Orienteers37:12+21:2711:37
58Bob MorganBennelong Northside Orienteers37:31+21:4611:43
59Mike WardGaringal Orienteers37:40+21:5511:46
60Ted MulherinWestern and Hills Orienteers38:06+22:2111:54
61Karen LanganWestern and Hills Orienteers38:30+22:4512:01
62Kwok Wai WanGaringal Orienteers39:57+24:1212:29
63Ellis LeungGaringal Orienteers41:30+25:4512:58
64Peter Treloar and Isabella TreloarNo club42:05+26:2013:09
65Dianne BergenGaringal Orienteers44:14+28:2913:49
66Elizabeth BulmanGaringal Orienteers44:56+29:1114:02
67Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers48:05+32:2015:01
68Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers48:23+32:3815:07
69Ian BlaydenGaringal Orienteers50:57+35:1215:55
Simon GeorgeBig Foot Orienteersmispunched
Roger MaherCCmispunched
Clare NethertonNo clubmispunched
Ted WoodleyGaringal Orienteersmispunched
Niamh CassarWestern and Hills Orienteersmispunched
Joshua SimmonsGaringal Orienteersmispunched
Greg BarbourBig Foot Orienteersmispunched
Andy SimpsonBig Foot Orienteersmispunched

Medium

2 600 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Iida LehtonenGaringal Orienteers17:056:34
2Fergus MackieBig Foot Orienteers18:15+1:107:01
3Paul MarshBig Foot Orienteers20:02+2:577:42
4Tracy MarshBig Foot Orienteers20:21+3:167:49
5Alex KennedyGaringal Orienteers20:29+3:247:52
6Peter FozoGaringal Orienteers20:53+3:488:01
7Peter McConaghyGaringal Orienteers21:50+4:458:23
8Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers22:38+5:338:42
9Carol OsborneBig Foot Orienteers24:23+7:189:22
10Timothy McConaghyGaringal Orienteers24:26+7:219:23
11Tania KennedyGaringal Orienteers24:56+7:519:35
12Wendy McConaghyGaringal Orienteers25:49+8:449:55
13Julia BarbourBig Foot Orienteers26:08+9:0310:03
14Curtis PepperBennelong Northside Orienteers26:20+9:1510:07
15Lilja LehtonenGaringal Orienteers26:35+9:3010:13
16Jim MerchantGaringal Orienteers27:30+10:2510:34
17Ron JunghansGaringal Orienteers27:40+10:3510:38
18Ben McConaghyGaringal Orienteers28:36+11:3111:00
19Kevin RobertsGaringal Orienteers31:27+14:2212:05
20Marco SieviSwiss Orienteering Team33:07+16:0212:44
21Lyra SimpsonBig Foot Orienteers33:57+16:5213:03
22Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers34:09+17:0413:08
23Michelle PovahBennelong Northside Orienteers36:40+19:3514:06
24Gary GloverGaringal Orienteers42:23+25:1816:18
25Keith GoodeBig Foot Orienteers45:06+28:0117:20
26Wei-Hsuan LuGaringal Orienteers47:02+29:5718:05
27Dennis SparlingGaringal Orienteers49:08+32:0318:53
28Miia LehtonenGaringal Orienteers50:49+33:4419:32
29Margaret WaughGaringal Orienteers51:17+34:1219:43
30Barbara JunghansGaringal Orienteers51:33+34:2819:49
Steven HorrocksNo clubmispunched
James WellsGaringal Orienteersmispunched
Sylvie LamborelleWestern and Hills Orienteersmispunched
Louise BarbourBig Foot Orienteersmispunched
Ian McKenzieUringa Orienteersnot competing

Short

1 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tanya HorrocksNo club17:4011:02
2Aurelie ValaisWestern and Hills Orienteers21:43+4:0313:34
3Alon Bar GudesUringa Orienteers26:09+8:2916:20
4Sylvie ValaisWestern and Hills Orienteers26:27+8:4716:31
5Nathan ArdrenIllawarra Kareelah Orienteers1:04:41+47:0140:25
Stefan KuehnBennelong Northside Orienteersnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.