Orienteering Australia

Official results for 2019 Sydney Sprint Series 5

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2019 Sydney Sprint Series 5
Organiser: Western and Hills Orienteers
Date: Sunday 24 February 2019

Men long hard

3 400 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby WilsonGaringal Orienteers16:144:46
2Karl BicevskisAustralopers16:47+0:334:56
3Aidan DawsonGaringal Orienteers17:53+1:395:15
4James McQuillanWestern and Hills Orienteers18:49+2:355:32
5Cameron DuncanKulgun 225 Orienteers19:54+3:405:51
6Andy SimpsonBig Foot Orienteers20:01+3:475:53
7Riley GraingerGaringal Orienteers21:08+4:546:12
8Istvan KerteszGaringal Orienteers21:21+5:076:16
9Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers21:26+5:126:18
10Wayne EliotWullundigong Orienteers of the West21:47+5:336:24
11Shane DoyleUringa Orienteers22:08+5:546:30
12Selwyn SweeneyWestern and Hills Orienteers23:00+6:466:45
13Mark ShinglerBig Foot Orienteers23:09+6:556:48
14Tony HillGaringal Orienteers23:27+7:136:53
15Joel PutnamBennelong Northside Orienteers23:31+7:176:55
16Seth SweeneyWestern and Hills Orienteers23:44+7:306:58
17Hamish MackieBig Foot Orienteers24:00+7:467:03
18Michael WarltersUringa Orienteers24:14+8:007:07
19Peter AnnettsGaringal Orienteers24:17+8:037:08
20Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers24:20+8:067:09
21Michael HalmyBennelong Northside Orienteers25:02+8:487:21 Download route in GPX format
22Tim PerryWestern and Hills Orienteers25:20+9:067:27
23Miles EllisBig Foot Orienteers25:41+9:277:33
24Peter FozoGaringal Orienteers25:43+9:297:33
25Nick DentCentral Coast Orienteers26:24+10:107:45
26Joshua BraidwoodWestern and Hills Orienteers27:40+11:268:08
27Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers27:42+11:288:08
28John BrayanGaringal Orienteers28:01+11:478:14
29Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers28:11+11:578:17
30Wayne PepperBennelong Northside Orienteers29:41+13:278:43
31Bob MorganBennelong Northside Orienteers30:06+13:528:51
32Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers30:20+14:068:55
33Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers30:21+14:078:55
34Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers31:05+14:519:08
35Ian MillerWestern and Hills Orienteers32:17+16:039:29
36Stephen DunlopWestern and Hills Orienteers33:21+17:079:48
37Ian McKenzieUringa Orienteers33:56+17:429:58
38Kevin RobertsGaringal Orienteers35:13+18:5910:21
39Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers35:49+19:3510:32
40Michael RoylanceBig Foot Orienteers38:23+22:0911:17
41Ross BarrGaringal Orienteers39:22+23:0811:34
42Ken JacobsonGaringal Orienteers45:25+29:1113:21
43Terry MurphyUringa Orienteers46:54+30:4013:47
44Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers48:12+31:5814:10
45Ian BlaydenGaringal Orienteers50:43+34:2914:55
46Barry HanlonWestern and Hills Orienteers50:47+34:3314:56
Roger MaherCentral Coast Orienteersmispunched

Women long hard

3 400 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Iida LehtonenGaringal Orienteers21:236:17
2Barbara HillGaringal Orienteers23:11+1:486:49
3Paula ShinglerBig Foot Orienteers23:40+2:176:57
4Nea ShinglerBig Foot Orienteers24:28+3:057:11
5Serena DoyleUringa Orienteers25:48+4:257:35
6Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers26:28+5:057:47
7Lisa GrantGaringal Orienteers26:31+5:087:47
8Melissa AnnettsGaringal Orienteers26:52+5:297:54
9Nikolett HalmaiGaringal Orienteers29:19+7:568:37
10Hilary WoodCentral Coast Orienteers32:50+11:279:39
11Amanda MackieBig Foot Orienteers33:20+11:579:48
12Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers34:10+12:4710:02
13Holly RobertsGaringal Orienteers34:29+13:0610:08
14Carol JacobsonGaringal Orienteers35:50+14:2710:32
15Melanie ChristieUringa Orienteers36:33+15:1010:45
15Clare NethertonNo club membership36:33+15:1010:45
17Helen MurphyUringa Orienteers41:39+20:1612:15
18Blanka McCormick & Shannon YoungNo club membership43:29+22:0612:47
18Saffron SweeneyWestern and Hills Orienteers43:29+22:0612:47
20Constance ValaisWestern and Hills Orienteers45:14+23:5113:18
21Janet MorrisWestern and Hills Orienteers52:46+31:2315:31

Men short hard

2 800 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Niamh CassarWestern and Hills Orienteers22:438:06
2Karen LanganWestern and Hills Orienteers30:32+7:4910:54
3Maggie MackayUringa Orienteers32:19+9:3611:32
4Alitia DougallBennelong Northside Orienteers34:32+11:4912:20
5Barbara DawsonGaringal Orienteers35:29+12:4612:40
6Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers37:20+14:3713:20
7Airdrie LongGaringal Orienteers37:34+14:5113:25
8Martine ValaisWestern and Hills Orienteers38:18+15:3513:40
9Bryony CoxGaringal Orienteers39:21+16:3814:03
10Mary Jane MahonyUringa Orienteers41:45+19:0214:54
11Natalie GraingerGaringal Orienteers44:45+22:0215:58
12Vickie LeeGaringal Orienteers47:34+24:5116:59
13Julie and Corwyn GriffithsWHO51:10+28:2718:16
14Maureen OgilvieUringa Orienteers59:21+36:3821:11
15Becki SteinGaringal Orienteers1:09:16+46:3324:44
16Aurelie ValaisWestern and Hills Orienteers1:14:23+51:4026:33

Women short hard

2 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers25:199:02
2Curtis PepperBennelong Northside Orienteers27:22+2:039:46
3Jim MackayUringa Orienteers33:34+8:1511:59
4Brian ClelandUringa Orienteers33:40+8:2112:01
5Ron JunghansGaringal Orienteers33:56+8:3712:07
6Dick OgilvieUringa Orienteers34:36+9:1712:21
7Tim CoxGaringal Orienteers38:46+13:2713:50
8Dave LottyUringa Orienteers38:59+13:4013:55

Easy

1 700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shay SweeneyWestern and Hills Orienteers16:059:27
2Aiden McQuillanWestern and Hills Orienteers21:49+5:4412:50
3Barbara JunghansGaringal Orienteers23:44+7:3913:57
4Savanna SweeneyWestern and Hills Orienteers24:19+8:1414:18
5Peter StevensGaringal Orienteers31:19+15:1418:25
6Elliott GriffithsWHO32:33+16:2819:08
7Sue HealyUringa Orienteers37:21+21:1621:58
8Kathryn VaughanWestern and Hills Orienteers41:49+25:4424:35

Please report errors in the result list to the organiser.