Orienteering Australia

Official results for SSS#22 George Christie Playing Field, Yanilla Ave, Wahroonga

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: SSS#22 George Christie Playing Field, Yanilla Ave, Wahroonga
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Wednesday 27 February 2019

Junior Men

25 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jeremy ButlerBennelong Northside Orienteers4902046:23
1Thomas GordonKnox Grammar School4908052:28
3Heath WALLACEKnox Grammar School460042:46
4Jake EVANSKnox Grammar School4101045:41
5Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers3803047:58
6Tom BartnikKnox Grammar School3704048:04
7Joel SercombeGaringal Orienteers3404048:38
8Alex KOCH-LOWNDESKnox Grammar School31012056:24
9Will KayWestern and Hills Orienteers290043:14
9Callum WALANDKnox Grammar School290043:02
11Jayden HUANGKnox Grammar School250042:11
11Jingni LIAOKnox Grammar School250042:21
11Ridge ZhaoKnox Grammar School250040:01
14Huckleberry JURDKnox Grammar School230039:12
14Willem VANOVERKnox Grammar School230038:36
14Baxter WATTKnox Grammar School230037:50
14Jacky XIAOKnox Grammar School230035:51
14Lachlan YELDSKnox Grammar School230037:46
19James Gellannone210037:18
20Jasper DENISENKOKnox Grammar School140038:16
20Tom NEWBERRYKnox Grammar School140038:36
20Noah SAMUELKnox Grammar School140038:30
20Jimmy YANGKnox Grammar School140038:03
24Paddy ConlonKnox Grammar School130042:20
24Devlin McCARTHYKnox Grammar School130042:22

Open Men

15 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Andrew BrownBig Foot Orienteers580044:42
2Tristan WhiteGaringal Orienteers570043:31
3Steve RyanGaringal Orienteers5501045:42
4Toby WilsonGaringal Orienteers5301045:11
5Mat Collinnone5204048:05
5Ciaran Mathewsonnone5204048:32
7Joshua SimmonsGaringal Orienteers500043:40
8Brian BlackBennelong Northside Orienteers4905049:51
9Mathew Coxnone440043:25
10Hugh Percivalnone410042:59
11Robert HerkesGaringal Orienteers3902046:47
11Kevin Smithnone390043:38
13Jack LeverGaringal Orienteers3007051:27
14Christian Ehnisnone290043:29
14Austen Peppernone290043:04

Master Men

21 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Richard MorrisBennelong Northside Orienteers5703047:43
2Glenn HorrocksGaringal Orienteers5604048:25
2James McQuillanWestern and Hills Orienteers5604048:08
4Laurent BillotUringa Orienteers5101045:34
5Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers4903047:51
5Istvan KerteszGaringal Orienteers4901045:51
5Michael WeinerUringa Orienteers4901045:46
8Richard PattisonBennelong Northside Orienteers4703047:40
8Dan SmithWestern and Hills Orienteers470044:26
10Tim GilesBig Foot Orienteers4605049:26
10Serje RobidouxUringa Orienteers4601045:48
12Owen ShepherdUringa Orienteers4506050:42
13Brett SewellBennelong Northside Orienteers4303047:31
14Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers4102046:45
15Mark SchaeferCentral Coast Orienteers4006050:39
16Nick EalesGaringal Orienteers3802046:48
17Corey SpinkUringa Orienteers350044:48
18Andrew Dowleynone3405049:59
19David CatterallGaringal Orienteers3001045:43
20Roderick SmithUringa Orienteers250042:42
21Behrooz Noorozienone1501045:30

Veteran Men

30 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Peter AnnettsGaringal Orienteers4901045:55
1Martin CousinsGaringal Orienteers490044:41
1Andrew SmithGaringal Orienteers4905049:13
1David StanleyGaringal Orienteers4904048:57
5Hamish MackieBig Foot Orienteers4804048:19
5Anthony PettersonGaringal Orienteers4803047:45
5Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers4803047:19
8Ross MorrisonGaringal Orienteers46013057:14
9Stuart Fordnone450043:06
10Fergus DixonGaringal Orienteers440044:54
11Stuart DeaneGaringal Orienteers4301045:46
11Rohan TaylorGaringal Orienteers430044:43
13Stuart ButlerBennelong Northside Orienteers410043:45
13Michael FreeGaringal Orienteers4106050:31
15Thomas Bornenone4001045:22
16Iain McKennanGaringal Orienteers3902046:26
16Wayne PepperBennelong Northside Orienteers390044:45
18Andrew GoddardGaringal Orienteers3805049:50
18John MurrayWestern and Hills Orienteers380043:28
20Peter DayGaringal Orienteers3702046:11
21Ian JessupGaringal Orienteers3601045:51
22Gavin Lewisnone3501045:38
23Chris ArnisonGaringal Orienteers3401601:00:42
23David McGheeBennelong Northside Orienteers3403047:43
25Simon NashBennelong Northside Orienteers3102901:13:41
25Eric Youngnone3102901:13:49
27Juha LehtonenGaringal Orienteers260043:25
28Kar-Soon LimGaringal Orienteers010disqualified
28Dimitri StukovWestern and Hills Orienteers00disqualified
28Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers00disqualified

Super Veteran Men

23 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Greg BarbourBig Foot Orienteers4706050:31
2Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers4502046:26
2Bob MorganBennelong Northside Orienteers4503047:01
4Martin Smithnone440044:41
5Graham FieldGaringal Orienteers420044:32
6John BrayanGaringal Orienteers410043:15
6John BulmanGaringal Orienteers4101045:39
8Ingvar Charles Larssonnone4006050:41
8Nicholas SwanGaringal Orienteers4002046:41
10Colin BurnettGaringal Orienteers3905049:41
10Asgeir Edvardsennone390044:48
10Jim MackayUringa Orienteers390044:33
13Rod ParkinBennelong Northside Orienteers380044:31
13Digby PritchardBennelong Northside Orienteers380041:24
13Larry WeissGaringal Orienteers380043:39
16John HaddrickBennelong Northside Orienteers3701045:42
17Julian LedgerBennelong Northside Orienteers360042:05
17David NobleWestern and Hills Orienteers3605049:48
19Mark WigleyWestern and Hills Orienteers350044:52
20Martin MansfieldWestern and Hills Orienteers340042:52
21Andy GrahamGaringal Orienteers320044:46
22Brian BranniganBennelong Northside Orienteers0100disqualified
22Peter HopperBennelong Northside Orienteers0190disqualified

Legend Men

25 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Graeme HillWestern and Hills Orienteers4502046:57
2Warwick SelbyGaringal Orienteers430044:56
3Steve FlickBennelong Northside Orienteers4104048:01
4Roger MailGaringal Orienteers4002046:40
4Gordon WIlsonBennelong Northside Orienteers400044:51
6Jim MerchantGaringal Orienteers380043:30
6Ted WoodleyGaringal Orienteers380042:58
8Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers3703047:15
9Terry BluettBennelong Northside Orienteers3601045:50
10Martin SladeGaringal Orienteers350044:26
11David BowermanCentral Coast Orienteers340043:57
11Johnny PetersenGaringal Orienteers340044:28
13Stephen DunlopWestern and Hills Orienteers320043:42
14Terry MurphyUringa Orienteers310044:29
14David StittGaringal Orienteers310044:05
16Ross CatterallGaringal Orienteers300042:27
16John GilesGaringal Orienteers300043:02
18Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers280043:32
18Ian MillerWestern and Hills Orienteers2802046:51
20Keith GoodeBig Foot Orienteers2702046:39
21Michael RoylanceBig Foot Orienteers2402046:10
21Jim WellsGaringal Orienteers240041:30
23Ron PallasUringa Orienteers210038:12
24Ross DukerGaringal Orienteers200041:32
24Dennis SparlingGaringal Orienteers200044:19

Immortal Men

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ken JacobsonGaringal Orienteers300044:01
2Brian ClelandUringa Orienteers280044:57
2Malcolm GledhillWestern and Hills Orienteers280042:46
2Ron JunghansGaringal Orienteers280043:59
5Bruce StanleyGaringal Orienteers260044:03
6Ian BlaydenGaringal Orienteers2502046:40
7Eric Smithnone210036:25
8Ian McKenzieUringa Orienteers1204801:32:39
9Lloyd GledhillGaringal Orienteers00disqualified

Walking Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1James StuartIllawarra Kareelah Orienteers280043:29
2Tim CoxGaringal Orienteers250044:19
3Ernest WindschuttelGaringal Orienteers180038:09

GROUP

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Sarah and James Righettinone370042:27
2Huon Wilson&Noni ChanGaringal Orienteers1308052:53

Junior Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Iida LehtonenGaringal Orienteers5301045:55
2Annika Lewisnone901045:44

Open Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Lisa GrantGaringal Orienteers4603047:51
2Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers450043:48
2Nicole MealingBig Foot Orienteers4503047:52
4Karla BurnettGaringal Orienteers3902046:19
5Belinda MoranteGaringal Orienteers3603047:35
6Lauren Hansennone280039:40
7Niamh CassarWestern and Hills Orienteers260029:33
8Jennie CrampGaringal Orienteers250038:50

Master Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Gill FowlerBig Foot Orienteers5202046:28
2Rachel Grindlaynone4601045:49
3Nikolett HalmaiGaringal Orienteers4101045:31
4Carolyn HauptGaringal Orienteers390043:48
5Silvia Teohnone350043:17
6Nerise McQuillanWestern and Hills Orienteers250044:32
7Catherine MurphyUringa Orienteers210025:24

Veteran Women

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Mary FienBig Foot Orienteers3902046:37
2Amanda MackieBig Foot Orienteers380044:49
3Teresa LynchGaringal Orienteers3603047:24
4Yvonne Fjordside WeihardOrienteering SA350043:10
4Shiona WillIllawarra Kareelah Orienteers3503047:51
6Toni BachvarovaGaringal Orienteers3302501:09:39
6Melanie ChristieUringa Orienteers330043:06
8Karen LanganWestern and Hills Orienteers26010054:34
9Belinda KennyGaringal Orienteers250038:51

Super Veteran Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers4702046:45
2Karin HefftnerGaringal Orienteers390044:22
3Hilary WoodCentral Coast Orienteers3401045:06
4Dianne BergenGaringal Orienteers3105049:13
4Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers310043:10
6Elizabeth BulmanGaringal Orienteers250041:07

Legend Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Dale ThompsonGaringal Orienteers3203047:36
2Carol JacobsonGaringal Orienteers300043:05
3Bryony CoxGaringal Orienteers270041:35
4Helen MurphyUringa Orienteers260044:25
5Margaret WaughGaringal Orienteers250044:20
6Mary Jane MahonyUringa Orienteers230043:47

Immortal Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Sue ThomsonGaringal Orienteers210042:53
2Janet MorrisWestern and Hills Orienteers190041:08
3Marion GledhillWestern and Hills Orienteers180044:31

Walking Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Mel Thomas and Baby RyanBennelong Northside Orienteers350044:37
2Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers340043:35
3Alitia DougallBennelong Northside Orienteers220043:19
4Lesley CoxGaringal Orienteers16010054:07
5Wei Hsuan(Vicky) LuGaringal Orienteers150042:46
6Barbara JunghansGaringal Orienteers130039:55
6Hester SladeGaringal Orienteers1304048:32

Mini

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tania HorrocksGaringal Orienteers130017:24
2Jana Teohnone130020:24
3Eino LehtonenGaringal Orienteers130023:08
4Justine de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers130034:18
5Hanwei CHONGKnox Grammar School50037:58
6Aran FLEMINGKnox Grammar School30034:23
6Saxon MCDONELLKnox Grammar School30032:42

Please report errors in the result list to the organiser.