Orienteering Australia

Official results for 2019 NSW State League 1 - Middle Distance

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2019 NSW State League 1 - Middle Distance
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Saturday 30 March 2019

M/W10N

1 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Harriet ThompsonNC Nnot competing
Baxter PeelNC Nnot competing
Tane BrindleyGO Nnot competing
Lucy BrindleyGO Nnot competing
Veronika IskhakovaRR Anot competing
Nicola McConaghyGO Nnot competing
Layla DentRR Anot competing
Shay SweeneyWH Nnot competing

W10A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eleanor ThompsonNC N59:5331:31

W12A

2 225 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maggie MackayUR N26:1811:49
2Ariadna IskhakovaRR A28:45+2:2712:55
3Alicia RobertsonBS A31:33+5:1514:10
4Lena BaracsiGO N39:39+13:2117:49
5Savanna SweeneyWH N47:09+20:5121:11

W14A

2 675 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N26:269:52
2Rebecca CraigNC N39:33+13:0714:47
3Hanna BaracsiGO N47:23+20:5717:42
4Louise BarbourBF N51:23+24:5719:12
5Lyra SimpsonBF N52:16+25:5019:32
6Aoife RotheryBF N57:19+30:5321:25
7Julia BarbourBF N58:18+31:5221:47
8Martine ValaisWH N58:45+32:1921:57
Milla KeyMF Vdid not start

W16A

3 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBF N41:1310:59
2Mikayla EnderbyNC N42:27+1:1411:19
3Luca BaracsiGO N1:24:23+43:1022:30
4Aurelie ValaisWH N1:56:04+1:14:5130:57
Justine HobsonBS Adid not start
Natalie MillerBS Adid not start
Zoe TerrillBS Adid not start

W20A

3 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serena DoyleUR N47:4712:44

W21A

4 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola MarshallAL T45:1211:13
2Mace NeveRR A45:19+0:0711:15

W35A

3 725 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marina IskhakovaRR A33:369:01
2Nikolett HalmaiGO N41:05+7:2911:01
3Liga ArnieceOzons44:00+10:2411:48
4Phoebe DentRR A48:32+14:5613:01
5Alice MartinCC N54:44+21:0814:41

W21AS

2 950 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Joanna HillGO Ndid not start

W35AS

2 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alitia DougallBN N50:1417:01
2Caroline JenkinsNC N1:03:09+12:5521:24

W40A

3 725 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tracy MarshBF N35:229:29
2Brook MartinGO N42:42+7:2011:27
3Andrea LuxGO N44:54+9:3212:03
4Samantha HoweNC N45:15+9:5312:08
5Carolyn HauptGO N49:37+14:1513:19
6Cassandra ThompsonNC N51:59+16:3713:57
7Danielle KoprivaUR N59:37+24:1516:00
8Emmanuelle ConvertWH N1:18:36+43:1421:06

W45A

3 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martina CraigNC N34:159:11
2Julie CutbushBF N41:14+6:5911:04
3Melanie ChristieUR N1:13:25+39:1019:42
4Saffron SweeneyWH N2:10:37+1:36:2235:03
Silke SpeierBS Adid not start

W45AS

2 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vanessa FreemanBF N57:0319:20
2Sharon BurgessNC N58:19+1:1619:46
3Nicola NyghBF N1:01:35+4:3220:52
4Elaine MurdochGO N1:14:53+17:5025:23
5Dayle GreenIK N1:51:18+54:1537:43
6Maureen FitzpatrickWH N1:52:02+54:5937:58
Sally DevenishGS Ndid not start
Jo HobsonBS Adid not start

W50A

3 750 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barbara HillGO N39:2310:30
2Cath ChalmersBF N40:11+0:4810:42
3Alison InglisBS A42:18+2:5511:16
4Linda SestaUR N46:46+7:2312:28
5Tara SutherlandPO A50:50+11:2713:33
6Kelly YoungBS A57:55+18:3215:26
7Margaret PeelNC N1:01:16+21:5316:20
8Chris StocksBS A1:12:03+32:4019:12
9Tania KennedyGO N1:12:11+32:4819:14
10Alexa TroedsonBF N1:17:18+37:5520:36
Elaine BennettNC Ndid not finish

W55A

3 750 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ana HercegPO A43:2211:33
2Paula ShinglerBF N46:10+2:4812:18
3Carolyn MatthewsNC N48:45+5:2313:00
4Toni BrownBS A50:43+7:2113:31
5Joanna ParrBF N52:20+8:5813:57
6Sue GarrPO A53:21+9:5914:13
7Amanda MackieBF N1:01:13+17:5116:19
8Carol OsborneBF N1:03:08+19:4616:50
9Airdrie LongGO N1:22:44+39:2222:03
Carol HardingBS Amispunched

W55AS

2 950 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gayle ShepherdUR N56:0819:01
2Viola O'ConnorNC N1:06:45+10:3722:37
3Vicki WilmottIK N1:07:09+11:0122:45
4Carolyn DaviesGO N1:08:21+12:1323:10
5Sue FroudeIK N1:15:45+19:3725:40
6Jill WalkerPO A1:19:56+23:4827:05
7Judy PrendergastEU V1:25:49+29:4129:05
8Erica SmithNT N1:40:20+44:1234:00
Maria OrrNC Ndid not start

W60A

3 750 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V37:3910:02
2Hilary WoodCC N46:39+9:0012:26
3Carolyn JacksonBK V50:32+12:5313:28
4Debbie DaveyWR N51:02+13:2313:36
5Sue KeyMF V51:56+14:1713:50
6Julia PrudhoeCC N55:58+18:1914:55
7Mary McDonaldAO A57:11+19:3215:14
8Jane SayeAO A1:09:26+31:4718:30
9Liz BourneBB Q1:14:15+36:3619:48
10Ann ScownAO A1:20:30+42:5121:28
11Stacey BryceGO N2:37:53+2:00:1442:06

W65A

2 950 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison RadfordBG V37:5812:52
2Valerie BarkerBS A52:30+14:3217:47
3Robyn PallasCC N54:46+16:4818:33
4Judy AllisonRR A55:25+17:2718:47
5Kerryne JonesRR A59:35+21:3720:11
6Barbara MartinPO A1:05:40+27:4222:15
7Susan KurrleGO N1:06:54+28:5622:40

W65AS

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barbara JunghansGO N56:2425:55
2Helen MurphyUR N1:08:54+12:3031:40

W70A

2 950 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsNT N45:5015:32
2Toy MartinNC N47:02+1:1215:56
3Val HodsdonSH N49:03+3:1316:37
4Bryony CoxGO N52:03+6:1317:38
5Carol JacobsonGO N57:27+11:3719:28
6Pat MiethkePO A58:34+12:4419:51
7Margaret WaughGO N1:47:30+1:01:4036:26
Jitka KoprivaUR Nmispunched
Margaret DuguidIK Ndid not start

W75A

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A39:0017:55
2Carolyn ChalmersNC N1:16:09+37:0935:00

W80A

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Janet MorrisWH N1:07:0630:51

W85A

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N1:54:2952:38

M10A

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hayden DentRR A13:257:03
2Alton FreemanBF N13:43+0:187:13
3Connor DentRR A25:29+12:0413:24
Kari MarshBF Nnot competing

M12A

2 225 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A15:427:03
2Curtis PepperBN N20:04+4:229:01
3Ben McConaghyGO N25:36+9:5411:30
4Jake CutbushBF N33:31+17:4915:03
5Toby CutbushBF N38:55+23:1317:29

M14A

2 675 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oliver FreemanBF N32:1812:04
2Timothy McConaghyGO N35:11+2:5313:09
3Cooper HorleyGO N42:22+10:0415:50
4Jamie MarshBF N50:05+17:4718:43
5Alex ConnorNo club membership53:14+20:5619:54
6Henry RutkowskiGS N1:13:39+41:2127:31
Tommy MellaNC Nmispunched

M16A

3 725 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David StocksBS A28:327:39
2Toby LangBS A29:54+1:228:01
3Oskar MellaNC N35:16+6:449:28
4Roy ProsserBS A35:57+7:259:39
5Selwyn SweeneyWH N46:42+18:1012:32
6Seth SweeneyWH N53:15+24:4314:17

M20A

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley GraingerGO N49:1812:14

M21A

4 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maris JansonsNo club membership33:247:15
2Ben RattrayRR A42:06+8:429:09
3Daniel Del DotEN Q1:07:32+34:0814:40
4Jason RutkowskiGS N1:20:12+46:4817:26
Chris FitzgeraldGS Ndid not start

M35A

4 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff LawfordEU V41:529:06
2Istvan KerteszGO N42:08+0:169:09
3Dan MartinCC N1:16:27+34:3516:37

M21AS

3 725 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew SlatteryRR A36:529:53

M35AS

3 750 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wayne PepperBN N42:0511:13
2Darren SlatteryBN N42:15+0:1011:16
3William ThompsonNC N50:44+8:3913:31
4Shane JenkinsNC N54:23+12:1814:30
5Adam HorleyGO N1:01:23+19:1816:22
6Mark BrindleyGO N1:13:44+31:3919:39
Jim MackayUR Ndid not finish
Nerise McQuillanWH Nnot competing

M40A

4 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Douglas JaySH N43:1210:43
2Damien EnderbyNC N43:38+0:2610:50
3Vivien de Remy de CourcellesWH N48:43+5:3112:06
4Jose ZapataRR A51:14+8:0212:43

M45A

4 025 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane TrotterNC N35:598:56
2Tate NeedhamRR A39:00+3:019:41
3Arpad KocsikGO N40:32+4:3310:04
4Ant NolanUR N43:26+7:2710:47
5Matthew StocksBS A44:26+8:2711:02
6Peter McConaghyGO N47:04+11:0511:41
7Peter MillerBS A47:42+11:4311:51
8Matt HackettWH N59:23+23:2414:45
9Paul SweeneyWH N1:32:54+56:5523:04

M45AS

2 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephan WagnerSH N47:0515:57
2Robert BradleyWH N48:00+0:5516:16
3Dmitry StukovWH N48:17+1:1216:22
4Kris PattersonBB Q49:57+2:5216:55

M50A

4 025 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane DoyleUR N36:479:08
2Paul MarshBF N37:13+0:269:14
3Mark FreemanBF N41:13+4:2610:14 Download route in GPX format
4Peter AnnettsGO N43:03+6:1610:41
5Michael WarltersUR N43:16+6:2910:44
6Michael Ridley-SmithGO N43:41+6:5410:51
7Hamish MackieBF N46:39+9:5211:35
8Tony HillGO N47:58+11:1111:55
9David GreenIK N49:12+12:2512:13
10Greg LanePO A51:58+15:1112:54
11Jamie KennedyGO N52:13+15:2612:58
12Gareth ProsserNo club membership52:24+15:3713:01
13Steve DoyleAO A1:00:44+23:5715:05

M55AS

2 950 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert SprySH N44:1214:58
2Peter OrrNC N48:49+4:3716:32
3Ian JessupGO N48:56+4:4416:35
4Cameron OsborneBF N49:34+5:2216:48
5Ron PallasUR N52:53+8:4117:55
6Bill MonaghanPO A1:03:47+19:3521:37
7Ellis LeungGO N1:04:53+20:4121:59

M55A

4 025 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andy SimpsonBF N35:128:44
2Ian ProsserAO A35:35+0:238:50
3Roger BourneNo club membership36:59+1:479:11
4Bjorn MellaNC N37:18+2:069:16
5Mark ShinglerBF N42:21+7:0910:31
6Mick CooperAL T46:29+11:1711:32
7Simon GeorgeBF N46:48+11:3611:37
8Graeme DawsonGO N52:00+16:4812:55
9Glenn BurgessNC N55:51+20:3913:52
10Greg TerrillBS A57:34+22:2214:18
11Nick MelhuishPO A1:08:30+33:1817:01
12John BrayanGO N1:12:00+36:4817:53
Colin CurrieGO Ndid not start
Michael HalmyBN Ndid not start
Warren KeyMF Vdid not start

M60A

3 725 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert VincentNC N32:078:37
2Eoin RotheryBF N36:13+4:069:43
3David PolandBS A36:36+4:299:49
4James LithgowGO N37:57+5:5010:11 Download route in GPX format
5Geoff TodkillNC N37:58+5:5110:11
6Malcolm RobertsNC N38:09+6:0210:14
7Warwick DavisTK V38:20+6:1310:17
8Melvyn CoxBN N40:17+8:1010:48
9Phil WalkerPO A41:45+9:3811:12
10Alex DaveyWR N41:53+9:4611:14
11Roch PrendergastEU V42:13+10:0611:20
12Grant McDonaldAO A42:55+10:4811:31
13Rodney ParkinBN N45:32+13:2512:13
14David JenkinsBS A48:06+15:5912:54
15Geoff PeelNC N50:21+18:1413:31
16Michael BurtRR A50:22+18:1513:31
17Andrew Cumming ThomACT50:44+18:3713:37
18Tony GarrPO A52:46+20:3914:09
19Kerry BennettNC N1:16:10+44:0320:26
Rod EckelsGO Nmispunched

M65A

3 725 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Don BarkerNT N42:4411:28
2Bruce BowenPO A43:54+1:1011:47
3Gordon WilsonBN N46:30+3:4612:28
4Bill JonesRR A46:55+4:1112:35
5Nick DentCC N47:20+4:3612:42
6Paul PrudhoeCC N48:02+5:1812:53
7Robert PrestonNC N48:27+5:4313:00
8John ScownAO A49:13+6:2913:12
9Rudi LandsiedelNC N50:22+7:3813:31
10Ian FroudeIK N51:16+8:3213:45
11Warwick SelbyGO N51:27+8:4313:48
12Ian CameronGO N1:00:55+18:1116:21
13Stephen DunlopWH N1:01:01+18:1716:22
14John HardingPO A1:17:46+35:0220:52
15Mike WardGO N1:23:28+40:4422:24
16Ross DukerGO N2:38:52+1:56:0842:38
Alec WattNT Nmispunched
Colin PriceCC Ndid not finish
Eric BakerNT Ndid not start
Ian DempseyNC Ndid not start

M65AS

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave LottyUR N53:5924:49
2Dennis SparlingGO N1:16:52+22:5335:20

M70A

3 750 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN N42:5811:27
2Leigh PrivettAW V45:05+2:0712:01
3Ross BarrGO N48:59+6:0113:03
4Terry BluettBN N49:20+6:2213:09
5Hugh MooreRR A49:47+6:4913:16
6Jim LeeNC N50:34+7:3613:29
7Maurice AnkerNT N56:17+13:1915:00
8Jim MerchantGO N56:38+13:4015:06
9Robert AllisonRR A1:00:42+17:4416:11
10Bob HawkinsNT N1:07:57+24:5918:07
11Terry MurphyUR N1:16:48+33:5020:28
12Kevin CurbyIK N1:26:30+43:3223:04
13John AndersonGO N1:28:36+45:3823:37
Jim Forbes TestNo club membershipdid not finish
Ian MillerWH Ndid not start

M75A

2 950 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Darryl ErbacherPO A33:0211:11
2John Le CarpentierSH N35:27+2:2512:01
3Dick OgilvieUR N48:25+15:2316:24
4Peter MeyerSH N52:50+19:4817:54
5Frank IngwersenPO A54:43+21:4118:32
6Tim CoxGO N55:56+22:5418:57
7Bruce DawkinsBN N56:49+23:4719:15
8Ken JacobsonGO N1:17:31+44:2926:16
Barry PearceWH Ndid not start

M80A

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John HodsdonSH N37:0117:01
2Barry HanlonWH N55:54+18:5325:42

W Junior B

2 675 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Niamh CassarWH N36:2913:38
2Constance ValaisWH N1:04:34+28:0524:08
Tiia MarshBF Ndid not start

M Junior B

2 675 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cameron WillIK N44:3516:40

M Open B

2 675 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
John HookBN Ndid not start

W Open B

2 675 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wendy McConaghyGO N43:4416:20
2Natalie GraingerGO N55:38+11:5420:47
3Belinda KennyGO N1:07:39+23:5525:17
4Jennie CrampGO N1:08:34+24:5025:37
5Samantha MellaNC N1:20:41+36:5730:09
6Hind NeedhamRR A1:52:53+1:09:0942:11
Natalia BeliakovaBF Ndid not start
Melissa GrantBN Ndid not start

Open Easy

2 225 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bodie TerrillBS A34:3315:31
Justine BrindleyGO Ndid not start
Sue HealyUR Ndid not start

EOD Hard Long

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew WisniewskiBF N46:3711:34

EOD Moderate

2 675 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lilja LehtonenPO A45:4417:05
2Brooke FauxNC N1:37:01+51:1736:16

EOD Hard Short

2 950 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kendall O'ConnorNC N27:469:24
2Joel HaasdikIK N32:27+4:4111:00
3Lewis BerkholzNC N33:48+6:0211:27
4Peter BerkhokNC N45:14+17:2815:20
5Tim PerryWH N50:31+22:4517:07
6Jim WilsonIK N1:03:32+35:4621:32
7Karen LanganWH N1:10:43+42:5723:58

EOD Very Easy

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brady KoprivaPO A26:3513:59

EOD Easy

2 225 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonathan NolanUR N29:3413:17
2Rose Ava Haasdyk MearesNo club membership32:09+2:3514:26
3James MearesIK N32:30+2:5614:36
4Eino LehtonenGO N47:00+17:2621:07

Please report errors in the result list to the organiser.