Orienteering Australia

Official results for Australian MTBO Champs -Sprint Distance

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Australian MTBO Champs -Sprint Distance
Organiser: Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Saturday 26 October 2019

M12

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick CooperEU V22:245:33

W12

4 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maya BennetteYV V24:025:58
2Ariadna IskhakovaRR A1:03:08+39:0615:41

M14

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anakin TrotterNC N19:114:45

W14

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kyla MoorePeninsula and Plains17:474:25

M20

8 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Will WhittingtonAL T30:203:35
2Geordie DicksonEU V1:01:35+31:157:17

W20

7 425 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rhiannon PrenticeNC N31:004:10

M21

9 525 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ricky ThackrayBO W25:432:41
2James RobertsonBG V26:35+0:522:47
3Fedor IskhakovRR A26:46+1:032:48
4Alex RandallVIC26:49+1:062:48
5Joel YoungMT Q27:43+2:002:54
6Luke HainesBK V28:32+2:492:59
7Scott GavensBK V28:55+3:123:02
8Harrison WaughOH S28:58+3:153:02
9Jack AllisonEU V29:57+4:143:08
10Tim DomanNC N30:47+5:043:13
11Brett MerchantNo club membership31:01+5:183:15
12Gavin BennetteYV V35:26+9:433:43
Ryan MoorePeninsula and Plainsmispunched
Tom LothianBK Vmispunched

W21

8 450 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tegan KnightbridgeNorth West25:373:01
2Marquita GeldermanNorth West26:24+0:473:07
3Marina IskhakovaRR A29:04+3:273:26
4Kate GavensBK V32:28+6:513:50
5Natasha ThackrayOWA32:52+7:153:53
6Thorlene EgertonVIC33:28+7:513:57
7Jayne SalesMF V36:37+11:004:20

M40

9 525 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brent SimpsonNo club membership28:282:59
2Peter SwansonBay of Plenty29:05+0:373:03
3Michael Ridley-SmithGO N31:00+2:323:15
4Shane TrotterNC N33:00+4:323:27
5Ori GudesUR N41:41+13:134:22
6Andy BlackDR V49:04+20:365:09
Anthony JonesBK Vmispunched

W40

7 425 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy HoggPO A26:523:37
2Erin SwansonBay of Plenty33:48+6:564:33
3Aurelia StrozikNC N36:09+9:174:52
4Melissa BivianoBK V40:48+13:565:29
5Karen SimmonsEU V1:01:29+34:378:16
Julia MoorePeninsula and Plainsmispunched

M50

8 450 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hamish MackieBF N26:083:05
2Craig SteffensMT Q27:30+1:223:15
3David KingWellington28:15+2:073:20
4Andrew PowerNC N28:43+2:353:23
5Duncan SullivanLO W28:54+2:463:25
6Greg BarbourBF N29:44+3:363:31
7Ed SteenbergenCH V30:10+4:023:34
8John SkiltonMT Q30:14+4:063:34
9Kenneth McLeanEV T30:28+4:203:36
10John WhittingtonNo club membership31:02+4:543:40
11Tony HowesUG Q31:06+4:583:40
12Michael KnightbridgeNorth West31:37+5:293:44
13Ben CoetzerWO W32:56+6:483:53
14Stephen HanlonCH V33:31+7:233:57
15Steven LawBK V33:45+7:373:59
16Bruce PatersonBK V35:26+9:184:11
17Jonathan SutcliffeVIC35:46+9:384:13
18Alan MoorePeninsula and Plains36:16+10:084:17
19Sandor TalasIsle of Man36:47+10:394:21
20Cormac McCarthyYV V38:08+12:004:30
21Michael HalmyBN N38:37+12:294:34
22Brett MartiniNo club membership39:12+13:044:38
23Brad SaundersBK V48:08+22:005:41
24Andrew WaughOH S48:17+22:095:42
Andrew DavidsonNo club membershipdid not finish
Fabrizio AndreoniAW Vdid not finish

W50

5 525 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tamsin BarnesRR Q18:403:22
2Carolyn MatthewsNC N18:42+0:023:23
3Karena HanleyMTBO GB20:37+1:573:43
4Amanda MackieBF N22:27+3:474:03
5Monica DicksonEU V24:25+5:454:25
6Debbie McKayKO W25:44+7:044:39
7Janelle SchaferSO Q30:15+11:355:28
8Elizabeth HughesOH S42:41+24:017:43
Jodie DavidsonNo club membershipmispunched

M60

7 425 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rob GardenNorth West24:293:17
2Robert PrenticeNC N25:55+1:263:29
3Richard RobinsonSO Q25:59+1:303:29
4Malcolm RobertsNC N26:40+2:113:35
5Robert VincentNC N26:52+2:233:37
6Dave ArmstrongPeninsula and Plains26:58+2:293:37
7Darryl SmithAL T27:21+2:523:41
8Bruce MederBB N27:36+3:073:43
9Joe SherriffDunedin27:37+3:083:43
10Nick CollinsTaranaki28:46+4:173:52
11Geoff TodkillNC N29:34+5:053:58
12Lee MerchantNo club membership31:11+6:424:11
13Keith DawsonMTBO GB31:55+7:264:17
14Tim HatleyBK V31:59+7:304:18
15Steve PyattNorth West33:38+9:094:31
16Graeme ReadPeninsula and Plains34:39+10:104:40
17Michael SchaferSO Q34:55+10:264:42
18Rudi LandsiedelNC N38:11+13:425:08
19Steve WilliamsSA39:12+14:435:16
20David FirmanEN Q39:13+14:445:16
21Robert EdmondsNE V45:04+20:356:04
22John AllisonNE V45:10+20:416:04
23Murray HainesSO Q48:05+23:366:28
24John GavensBK V49:21+24:526:38
25Ian MackBK V57:00+32:317:40
Eoin RotheryBF Nmispunched

W60

4 025 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jacqui SinclairTaranaki16:284:05
2Vivienne PrincePeninsula and Plains16:55+0:274:12
3Heather LeslieBK V18:48+2:204:40
4Alison MacDonaldNelson18:58+2:304:42
5Anthea WilliamsTJ S19:11+2:434:45
6Andrea HarrisPL Q20:03+3:354:58
7Kay HaarsmaTT S20:39+4:115:07
8Norah SkiltonMT Q21:00+4:325:13
9Prue DobbinBK V22:30+6:025:35
10Leanne SandersonBK V40:14+23:469:59
Helen EdmondsNE Vmispunched
Jo WilsonDunedinmispunched

M70

5 525 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rick ArmstrongAW V18:503:24
2Leigh PrivettAW V20:20+1:303:40
3Robert LewinNC N24:31+5:414:26
4Chris GeldermanNorth West26:14+7:244:44
5Ralph KochYV V26:30+7:404:47
6Andrew CampbellAW V27:11+8:214:55
7Peter SearleBG V27:40+8:505:00
8David TilbrookOH S28:09+9:195:05
9Reid MoranTF Q29:12+10:225:17
10John ChellewBG V38:08+19:186:54
Michael WoodHutt Valleymispunched
Blake GordonEU Vdid not start
Ken DowlingEU Vdid not start

W70

4 025 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann IngwersenPO A26:166:31
2Dale Ann GordonEU V29:06+2:507:13
3Yett GeldermanNorth West29:38+3:227:21

W80

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helen AlexanderBK V33:048:12

Rec-2

8 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Peter YoungMT Qmispunched

Rec-3

7 425 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Blake SinclairTaranaki31:404:15
2Roger WilliamsNC N44:34+12:546:00

Rec-4

5 525 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gary BuchanEU V44:478:06
2Rod HarrisNo club membership1:16:02+31:1513:45

Rec-5

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eleanor WilliamsEU V1:17:5819:22

e-bike 2

8 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tim HackneyNC N45:285:22

Please report errors in the result list to the organiser.