Orienteering Australia

Official results for Australian MTBO Champs -Sprint Distance

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Australian MTBO Champs -Sprint Distance
Organiser: Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Saturday 26 October 2019

AL T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Will WhittingtonM20 (2)30:203:35
7Darryl SmithM60 (26)27:21+2:523:41

AW V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rick ArmstrongM70 (11)18:503:24
2Leigh PrivettM70 (11)20:20+1:303:40
6Andrew CampbellM70 (11)27:11+8:214:55
Fabrizio AndreoniM50 (24)did not finish

Bay of Plenty

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Erin SwansonW40 (6)33:48+6:564:33
2Peter SwansonM40 (7)29:05+0:373:03

BB N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Bruce MederM60 (26)27:36+3:073:43

BF N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Hamish MackieM50 (24)26:083:05
4Amanda MackieW50 (9)22:27+3:474:03
6Greg BarbourM50 (24)29:44+3:363:31
Eoin RotheryM60 (26)mispunched

BG V

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2James RobertsonM21 (14)26:35+0:522:47
7Peter SearleM70 (11)27:40+8:505:00
10John ChellewM70 (11)38:08+19:186:54

BK V

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Helen AlexanderW80 (1)33:048:12
3Heather LeslieW60 (12)18:48+2:204:40
4Kate GavensW21 (7)32:28+6:513:50
4Melissa BivianoW40 (6)40:48+13:565:29
6Luke HainesM21 (14)28:32+2:492:59
7Scott GavensM21 (14)28:55+3:123:02
9Prue DobbinW60 (12)22:30+6:025:35
10Leanne SandersonW60 (12)40:14+23:469:59
14Tim HatleyM60 (26)31:59+7:304:18
15Steven LawM50 (24)33:45+7:373:59
16Bruce PatersonM50 (24)35:26+9:184:11
23Brad SaundersM50 (24)48:08+22:005:41
24John GavensM60 (26)49:21+24:526:38
25Ian MackM60 (26)57:00+32:317:40
Tom LothianM21 (14)mispunched
Anthony JonesM40 (7)mispunched

BN N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Michael HalmyM50 (24)38:37+12:294:34

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ricky ThackrayM21 (14)25:432:41

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Ed SteenbergenM50 (24)30:10+4:023:34
14Stephen HanlonM50 (24)33:31+7:233:57

DR V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Andy BlackM40 (7)49:04+20:365:09

Dunedin

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Joe SherriffM60 (26)27:37+3:083:43
Jo WilsonW60 (12)mispunched

EN Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20David FirmanM60 (26)39:13+14:445:16

EU V

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Patrick CooperM12 (1)22:245:33
1Eleanor WilliamsRec-5 (1)1:17:5819:22
1Gary BuchanRec-4 (2)44:478:06
2Dale Ann GordonW70 (3)29:06+2:507:13
2Geordie DicksonM20 (2)1:01:35+31:157:17
5Monica DicksonW50 (9)24:25+5:454:25
5Karen SimmonsW40 (6)1:01:29+34:378:16
9Jack AllisonM21 (14)29:57+4:143:08
Blake GordonM70 (11)did not start
Ken DowlingM70 (11)did not start

EV T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Kenneth McLeanM50 (24)30:28+4:203:36

GO N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Michael Ridley-SmithM40 (7)31:00+2:323:15

Hutt Valley

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Michael WoodM70 (11)mispunched

Isle of Man

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Sandor TalasM50 (24)36:47+10:394:21

KO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Debbie McKayW50 (9)25:44+7:044:39

LO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Duncan SullivanM50 (24)28:54+2:463:25

MF V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Jayne SalesW21 (7)36:37+11:004:20

MT Q

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Craig SteffensM50 (24)27:30+1:223:15
5Joel YoungM21 (14)27:43+2:002:54
8Norah SkiltonW60 (12)21:00+4:325:13
8John SkiltonM50 (24)30:14+4:063:34
Peter YoungRec-2 (1)mispunched

MTBO GB

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Karena HanleyW50 (9)20:37+1:573:43
13Keith DawsonM60 (26)31:55+7:264:17

NC N

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rhiannon PrenticeW20 (1)31:004:10
1Anakin TrotterM14 (1)19:114:45
1Tim Hackneye-bike 2 (1)45:285:22
2Carolyn MatthewsW50 (9)18:42+0:023:23
2Robert PrenticeM60 (26)25:55+1:263:29
2Roger WilliamsRec-3 (2)44:34+12:546:00
3Aurelia StrozikW40 (6)36:09+9:174:52
3Robert LewinM70 (11)24:31+5:414:26
4Andrew PowerM50 (24)28:43+2:353:23
4Shane TrotterM40 (7)33:00+4:323:27
4Malcolm RobertsM60 (26)26:40+2:113:35
5Robert VincentM60 (26)26:52+2:233:37
10Tim DomanM21 (14)30:47+5:043:13
11Geoff TodkillM60 (26)29:34+5:053:58
18Rudi LandsiedelM60 (26)38:11+13:425:08

NE V

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Robert EdmondsM60 (26)45:04+20:356:04
22John AllisonM60 (26)45:10+20:416:04
Helen EdmondsW60 (12)mispunched

Nelson

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Alison MacDonaldW60 (12)18:58+2:304:42

No club membership

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Brent SimpsonM40 (7)28:282:59
2Rod HarrisRec-4 (2)1:16:02+31:1513:45
10John WhittingtonM50 (24)31:02+4:543:40
11Brett MerchantM21 (14)31:01+5:183:15
12Lee MerchantM60 (26)31:11+6:424:11
22Brett MartiniM50 (24)39:12+13:044:38
Jodie DavidsonW50 (9)mispunched
Andrew DavidsonM50 (24)did not finish

North West

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tegan KnightbridgeW21 (7)25:373:01
1Rob GardenM60 (26)24:293:17
2Marquita GeldermanW21 (7)26:24+0:473:07
3Yett GeldermanW70 (3)29:38+3:227:21
4Chris GeldermanM70 (11)26:14+7:244:44
12Michael KnightbridgeM50 (24)31:37+5:293:44
15Steve PyattM60 (26)33:38+9:094:31

OH S

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Elizabeth HughesW50 (9)42:41+24:017:43
8Harrison WaughM21 (14)28:58+3:153:02
8David TilbrookM70 (11)28:09+9:195:05
24Andrew WaughM50 (24)48:17+22:095:42

OWA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Natasha ThackrayW21 (7)32:52+7:153:53

Peninsula and Plains

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kyla MooreW14 (1)17:474:25
2Vivienne PrinceW60 (12)16:55+0:274:12
6Dave ArmstrongM60 (26)26:58+2:293:37
16Graeme ReadM60 (26)34:39+10:104:40
18Alan MooreM50 (24)36:16+10:084:17
Ryan MooreM21 (14)mispunched
Julia MooreW40 (6)mispunched

PL Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Andrea HarrisW60 (12)20:03+3:354:58

PO A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Cathy HoggW40 (6)26:523:37
1Ann IngwersenW70 (3)26:166:31

RR A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ariadna IskhakovaW12 (2)1:03:08+39:0615:41
3Marina IskhakovaW21 (7)29:04+3:273:26
3Fedor IskhakovM21 (14)26:46+1:032:48

RR Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tamsin BarnesW50 (9)18:403:22

SA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Steve WilliamsM60 (26)39:12+14:435:16

SO Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Richard RobinsonM60 (26)25:59+1:303:29
7Janelle SchaferW50 (9)30:15+11:355:28
17Michael SchaferM60 (26)34:55+10:264:42
23Murray HainesM60 (26)48:05+23:366:28

Taranaki

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jacqui SinclairW60 (12)16:284:05
1Blake SinclairRec-3 (2)31:404:15
10Nick CollinsM60 (26)28:46+4:173:52

TF Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Reid MoranM70 (11)29:12+10:225:17

TJ S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Anthea WilliamsW60 (12)19:11+2:434:45

TT S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Kay HaarsmaW60 (12)20:39+4:115:07

UG Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Tony HowesM50 (24)31:06+4:583:40

UR N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Ori GudesM40 (7)41:41+13:134:22

VIC

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Alex RandallM21 (14)26:49+1:062:48
6Thorlene EgertonW21 (7)33:28+7:513:57
17Jonathan SutcliffeM50 (24)35:46+9:384:13

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3David KingM50 (24)28:15+2:073:20

WO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Ben CoetzerM50 (24)32:56+6:483:53

YV V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Maya BennetteW12 (2)24:025:58
5Ralph KochM70 (11)26:30+7:404:47
12Gavin BennetteM21 (14)35:26+9:433:43
20Cormac McCarthyM50 (24)38:08+12:004:30

Please report errors in the result list to the organiser.