Orienteering Australia

Official results for Australian MTBO Champs -Sprint Distance

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Australian MTBO Champs -Sprint Distance
Organiser: Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Saturday 26 October 2019

Classes: Show all | M12 | W12 | M14 | W14 | M16 | W16 | M20 | W20 | M21 | W21 | M40 | W40 | M50 | W50 | M60 | W60 | M70 | W70 | M80 | W80 | Rec-2 | Rec-3 | Rec-4 | Rec-5 | e-bike2 | e-bike4

AW V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rick ArmstrongM70 (11)18:503:24
2Leigh PrivettM70 (11)20:20+1:303:40
6Andrew CampbellM70 (11)27:11+8:214:55
Fabrizio AndreoniM50 (24)did not finish

BG V

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2James RobertsonM21 (14)26:35+0:522:47
7Peter SearleM70 (11)27:40+8:505:00
10John ChellewM70 (11)38:08+19:186:54

BK V

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Helen AlexanderW80 (1)33:048:12
3Heather LeslieW60 (12)18:48+2:204:40
4Kate GavensW21 (7)32:28+6:513:50
4Melissa BivianoW40 (6)40:48+13:565:29
6Luke HainesM21 (14)28:32+2:492:59
7Scott GavensM21 (14)28:55+3:123:02
9Prue DobbinW60 (12)22:30+6:025:35
10Leanne SandersonW60 (12)40:14+23:469:59
14Tim HatleyM60 (26)31:59+7:304:18
15Steven LawM50 (24)33:45+7:373:59
16Bruce PatersonM50 (24)35:26+9:184:11
23Brad SaundersM50 (24)48:08+22:005:41
24John GavensM60 (26)49:21+24:526:38
25Ian MackM60 (26)57:00+32:317:40
Tom LothianM21 (14)mispunched
Anthony JonesM40 (7)mispunched

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Ed SteenbergenM50 (24)30:10+4:023:34
14Stephen HanlonM50 (24)33:31+7:233:57

DR V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Andy BlackM40 (7)49:04+20:365:09

EU V

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Patrick CooperM12 (1)22:245:33
1Eleanor WilliamsRec-5 (1)1:17:5819:22
1Gary BuchanRec-4 (2)44:478:06
2Dale Ann GordonW70 (3)29:06+2:507:13
2Geordie DicksonM20 (2)1:01:35+31:157:17
5Monica DicksonW50 (9)24:25+5:454:25
5Karen SimmonsW40 (6)1:01:29+34:378:16
9Jack AllisonM21 (14)29:57+4:143:08
Blake GordonM70 (11)did not start
Ken DowlingM70 (11)did not start

MF V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Jayne SalesW21 (7)36:37+11:004:20

NE V

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Robert EdmondsM60 (26)45:04+20:356:04
22John AllisonM60 (26)45:10+20:416:04
Helen EdmondsW60 (12)mispunched

VIC

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Alex RandallM21 (14)26:49+1:062:48
6Thorlene EgertonW21 (7)33:28+7:513:57
17Jonathan SutcliffeM50 (24)35:46+9:384:13

YV V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Maya BennetteW12 (2)24:025:58
5Ralph KochM70 (11)26:30+7:404:47
12Gavin BennetteM21 (14)35:26+9:433:43
20Cormac McCarthyM50 (24)38:08+12:004:30

Please report errors in the result list to the organiser.