Orienteering Australia

Official results for Australian MTBO Champs -Long Distance

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Australian MTBO Champs -Long Distance
Organiser: Eureka Orienteers
Date: Sunday 27 October 2019

AL T

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Will WhittingtonM20 (1)1:55:313:51
9Darryl SmithM60 (27)1:19:06+9:333:26
Chanchal FoxenRec-5 (3)mispunched

AW V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Rick ArmstrongM70 (14)1:24:42+2:213:40
4Leigh PrivettM70 (14)1:30:56+8:353:57
11Andrew CampbellM70 (14)2:06:02+43:415:28
19Fabrizio AndreoniM50 (25)2:01:19+37:104:02

Bay of Plenty

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Peter SwansonM40 (6)1:22:542:45
3Erin SwansonW40 (6)1:43:14+25:344:29

BB N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Bruce MederM60 (27)1:19:29+9:563:27

BF N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Hamish MackieM50 (25)1:24:092:48
2Eoin RotheryM60 (27)1:10:10+0:373:03
6Greg BarbourM50 (25)1:32:23+8:143:04
6Amanda MackieW50 (8)1:33:25+24:595:11

BG V

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Tony RadfordM70 (14)1:49:54+27:334:46
7Peter SearleM70 (14)1:50:28+28:074:48
8James RobertsonM21 (14)2:01:46+27:473:22
8Jim RussellM50 (25)1:34:00+9:513:08
10John ChellewM70 (14)2:05:40+43:195:27
12Alison RadfordW60 (13)2:06:28+51:487:01

BK V

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Helen AlexanderW80 (1)2:17:4511:28
3Peter CusworthM60 (27)1:12:39+3:063:09
3Carolyn JacksonW21 (8)1:34:16+5:333:08
4Anthony JonesM40 (6)1:43:16+20:223:26
4Heather LeslieW60 (13)1:25:43+11:034:45
4Melissa BivianoW40 (6)1:47:17+29:374:39
5Kate GavensW21 (8)1:55:05+26:223:50
6Luke HainesM21 (14)1:52:55+18:563:08
9Tom LothianM21 (14)2:03:24+29:253:25
9Bruce PatersonM50 (25)1:35:13+11:043:10
10Steven LawM50 (25)1:37:14+13:053:14
11Carolyn CusworthW60 (13)1:52:30+37:506:15
13Prue DobbinW60 (13)2:06:35+51:557:01
14Scott GavensM21 (14)2:21:45+47:463:56
16Bill VandendoolM60 (27)1:26:04+16:313:44
17Tim HatleyM60 (27)1:27:06+17:333:47
25Ian MackM60 (27)1:58:38+49:055:09
27John GavensM60 (27)2:20:05+1:10:326:05
Brad SaundersM50 (25)mispunched

BN N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Michael HalmyM50 (25)2:17:31+53:224:35

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ricky ThackrayM21 (14)1:41:14+7:152:48

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Ed SteenbergenM50 (25)1:31:03+6:543:02
14Stephen HanlonM50 (25)1:42:32+18:233:25

Dunedin

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Jo WilsonW60 (13)1:51:00+36:206:10
15Joe SherriffM60 (27)1:25:40+16:073:43

EN Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26David FirmanM60 (27)2:10:19+1:00:465:39

EU V

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Patrick CooperM12 (1)1:46:537:07
2Gary BuchanRec-4 (3)1:37:09+12:085:23
3Dale Ann GordonW70 (3)2:17:05+41:559:08
5Monica DicksonW50 (8)1:31:16+22:505:04
6Karen SimmonsW40 (6)2:23:21+1:05:416:13
13Jack AllisonM21 (14)2:17:00+43:013:48
Ken DowlingM70 (14)did not start

EV T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Kenneth McLeanM50 (25)1:26:43+2:342:53

GO N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Michael Ridley-SmithM40 (6)did not finish

Hutt Valley

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Michael WoodM70 (14)1:28:18+5:573:50

Isle of Man

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sandor TalasM50 (25)did not finish

KO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Debbie McKayW50 (8)1:28:03+19:374:53

LO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Duncan SullivanM50 (25)1:28:42+4:332:57

MF V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Dion KeechM40 (6)1:30:02+7:083:00
7Jayne SalesW21 (8)2:17:54+49:114:35

MT Q

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Craig SteffensM50 (25)1:25:30+1:212:51
2Peter YoungRec-2 (2)2:22:00+19:464:44
5Joel YoungM21 (14)1:47:49+13:502:59
6Norah SkiltonW60 (13)1:32:31+17:515:08
16John SkiltonM50 (25)1:51:21+27:123:42

NC N

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tim DomanM21 (14)1:33:592:36
1Anakin TrotterM14 (1)1:43:575:46
1Rhiannon PrenticeW20 (1)2:06:435:30
1Maya BennetteRec-5 (3)1:29:095:56
1Carolyn MatthewsW50 (8)1:08:263:48
1Jim AndersonRec-4 (3)1:25:014:43
1Tim Hackneye-bike 4 (1)1:03:283:31
1Maria PlyaschenkoRec-2 (2)2:02:144:04
2Eleanor WilliamsRec-5 (3)2:59:09+1:30:0011:56
2Aurelia StrozikW40 (6)1:35:47+18:074:09
2Greg Bacone-bike 2 (2)1:59:06+40:343:58
2Roger WilliamsRec-3 (2)2:07:41+36:445:33
4Robert PrenticeM60 (27)1:16:01+6:283:18
5Shane TrotterM40 (6)1:47:08+24:143:34
5Robert VincentM60 (27)1:16:58+7:253:20
7Andrew PowerM50 (25)1:33:28+9:193:06
11Malcolm RobertsM60 (27)1:21:03+11:303:31
13Robert LewinM70 (14)2:10:46+48:255:41
18Geoff TodkillM60 (27)1:28:57+19:243:52
19Rudi LandsiedelM60 (27)1:29:44+20:113:54

NE V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Peter HillM70 (14)1:22:213:34
6John AllisonM60 (27)1:17:13+7:403:21
8Helen EdmondsW60 (13)1:39:37+24:575:32
24Robert EdmondsM60 (27)1:49:29+39:564:45

Nelson

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Alison MacDonaldW60 (13)1:15:59+1:194:13

No club membership

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Lee Merchante-bike 2 (2)1:18:322:37
2Brent SimpsonM40 (6)1:24:05+1:112:48
3Karena HanleyW50 (8)1:21:11+12:454:30
7David BirchM21 (14)1:53:12+19:133:08
12Brett MerchantM21 (14)2:15:32+41:333:45
13Keith DawsonM60 (27)1:21:51+12:183:33
13John WhittingtonM50 (25)1:42:12+18:033:24
15Brett MartiniM50 (25)1:46:03+21:543:32
Rod HarrisRec-4 (3)mispunched

North West

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rob GardenM60 (27)1:09:333:01
1Marquita GeldermanW21 (8)1:28:432:57
2Yett GeldermanW70 (3)2:11:08+35:588:44
4Tegan KnightbridgeW21 (8)1:46:08+17:253:32
17Michael KnightbridgeM50 (25)1:56:19+32:103:52
21Steve PyattM60 (27)1:31:57+22:243:59
Chris GeldermanM70 (14)did not finish

OH S

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Elizabeth HughesW50 (8)2:07:37+59:117:05
8David TilbrookM70 (14)2:02:27+40:065:19
10Harrison WaughM21 (14)2:06:50+32:513:31
23Andrew WaughM50 (25)2:27:15+1:03:064:54

OWA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Natasha ThackrayW21 (8)2:27:37+58:544:55

Peninsula and Plains

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Vivienne PrinceW60 (13)1:14:404:08
1Kyla MooreW14 (1)2:58:0511:52
5Julia MooreW40 (6)1:49:06+31:264:44
8Dave ArmstrongM60 (27)1:18:37+9:043:25
11Ryan MooreM21 (14)2:07:08+33:093:31
14Graeme ReadM60 (27)1:25:19+15:463:42
21Alan MooreM50 (25)2:13:56+49:474:27

PL Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Andrea HarrisW60 (13)1:37:44+23:045:25

PO A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Cathy HoggW40 (6)1:17:403:22
1Ann IngwersenW70 (3)1:35:106:20

RR A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ariadna IskhakovaW12 (1)2:33:3112:47
2Marina IskhakovaW21 (8)1:28:46+0:032:57
4Fedor IskhakovM21 (14)1:46:53+12:542:58

RR Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tamsin BarnesW50 (8)1:12:12+3:464:00

SA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Steve WilliamsM60 (27)1:33:59+24:264:05

SO Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Janelle SchaferW50 (8)1:46:32+38:065:55
12Richard RobinsonM60 (27)1:21:37+12:043:32
20Michael SchaferM60 (27)1:29:59+20:263:54
23Murray HainesM60 (27)1:48:55+39:224:44

Taranaki

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Blake SinclairRec-3 (2)1:30:573:57
5Jacqui SinclairW60 (13)1:25:47+11:074:45
7Nick CollinsM60 (27)1:18:29+8:563:24

TF Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Reid MoranM70 (14)2:03:02+40:415:20

TJ S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Anthea WilliamsW60 (13)1:20:29+5:494:28

TT S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Kay HaarsmaW60 (13)1:51:21+36:416:11

UG Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Tony HowesM50 (25)1:38:28+14:193:16

UR N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Ori GudesM40 (6)1:47:31+24:373:35
Zuzu BurfordM70 (14)mispunched

VIC

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Alex RandallM21 (14)1:42:19+8:202:50
6Thorlene EgertonW21 (8)2:12:10+43:274:24
12John TrevivianM70 (14)2:07:23+45:025:32
20Jonathan SutcliffeM50 (25)2:05:34+41:254:11

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11David KingM50 (25)1:38:20+14:113:16

WO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Ben CoetzerM50 (25)2:39:26+1:15:175:18

YV V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Ralph KochM70 (14)1:35:40+13:194:09
18Cormac McCarthyM50 (25)2:00:25+36:164:00

Please report errors in the result list to the organiser.