Orienteering Australia

Official results for ACT Street Series: Nicholls

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Street Series: Nicholls
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 3 December 2018

A: Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Geoff StaceyNo club membership45:01
2Siqi WuNo club membership45:55
3Matthew PurcellGS-A50:02
4Jonathan RicksRR-A50:22
5Graham FifieldNo club membership51:05
6Florian BenzNo club membership55:10
7Jon GlanvillePO-A55:50
8Jonathan MillerBS-A59:10

A: Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Shannon JonesAO-A46:35
2Clare LonerganBS-A49:30
3Amelia WaltonNo club membership56:15

B: Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Broderick MatthewsNo club membership45:15
2Andrew WardenBS-A55:47
3Roger PilkingtonNo club membership56:45
4Eric WainwrightRR-A1:03:20

B: Teams

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Brett GrahamNo club membership42:48
1Seb GrahamNo club membership42:48

C: Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1David JenkinsBS-A45:02
2Mike HoweNo club membership48:15
3Bryant AllenPO-A49:35
4Danny HaipolaBS-A52:25
5Tony SlatyerPO-A55:40
6John SuominenWE-A58:00
7Peter MadewNo club membership1:01:15
8Garry FryRR-A1:01:35

C: Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Susanne HarryssonBS-A45:50
2Elizabeth DunbarPO-A54:22
3Colleen MockPO-A1:03:35

C: Teams

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Naomi BarkerNo club membership49:40
1Ollie BarkerNo club membership49:40
2Garry StevensNo club membership55:45
2Jasmine StevensNo club membership55:45
3Ella DannNo club membership58:35
3Rod DannNo club membership58:35
3Sarah DannNo club membership58:35

D: Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Alex RicksRR-A33:20
2The PalmersNo club membership35:40
3Alan ThompsonRR-A44:05
4Peter PalmerNo club membership49:45

D: Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Shauna HaipolaBS-Adid not finish

D: Teams

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tristan AllmichNo club membership37:38
1Carla Allmich-CairaNo club membership37:38
1Gary CairaNo club membership37:38
2Jaclyn JaclynNo club membership43:40
2Kevin KevinNo club membership43:40
3Julia StevensNo club membership51:06
3Lachlan StevensNo club membership51:06

PowerWalk: Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Keith FifieldRR-A1459:55
2Michael BurtRR-A1157:58
3John HardingPO-A1059:05
4Geoff BarkerNo club membership11-51:10:55

PowerWalk: Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Michelle CochraneNo club membership1257:50
2Pat MiethkePO-A121:00:30
3Sue McDonaldNo club membership121:01:25
4Louise RoseRR-A249:45

PowerWalk: Teams

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Armaiti CarnahanNo club membership658:25
1Michael CarnahanNo club membership658:25
2Amelie BouchardNo club membership61:01:00
2David BouchardNo club membership61:01:00
3Jack PalmerNo club membership352:00
3Jane ReynoldsNo club membership352:00

Please report errors in the result list to the organiser.