Orienteering Australia

Official results for ACT Street Series: Amaroo

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Street Series: Amaroo
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 11 February 2019

A: Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Martin DentRR-A30:58
2Tenzing JohnsonBS-A49:33
3Graham FifieldNo club membership49:55
4Jonathan MillerBS-A51:17
5Jonathan RicksRR-A51:28
6Jack BrandNo club membership53:00
7Jon GlanvillePO-A58:14

A: Teams

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Roberto GaspariNo club membership55:01
1Rowena WoodsNo club membership55:01

B: Men

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Andrew JohnsonBS-A38:37
2Florian BenzNo club membership43:23
3Tate NeedhamRR-A45:58
4Greg LanePO-A47:10
5Roger PilkingtonNo club membership49:54
6David BaussmannNo club membership51:26
7Alan HolmesNo club membership56:15
8Paul ArcherNo club membership1:09:05
9Eric WainwrightRR-A1:09:48

B: Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Susie SpragueNo club membership42:55
2Ellen JohnsonBS-A46:15
3Carol HardingBS-A46:45

B: Teams

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Jessica SchmittNo club membership55:58
1Amelia WaltonNo club membership55:58

C: Men

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Brad ValletteNo club membership39:45
2David JenkinsBS-A43:22
3Bryant AllenPO-A48:58
4Garry FryRR-A52:39
5Jim WhiteNo club membership55:26
6Alex RicksRR-A57:05
7John SuominenWE-A58:45
8Mark RattiganNo club membership58:55 Download route in GPX format
9Scott MotaguartNo club membership59:58

C: Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Susanne HarryssonBS-A42:56
2Mary BullockNo club membership48:30
3Elizabeth DunbarPO-A53:50
4Susan ArcherNo club membershipdid not finish

C: Teams

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Carla Allmich-CairaNo club membership47:25
1Gary CairaNo club membership47:25

D: Men

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Sandor HorvathNo club membership44:05
2Peter PalmerNo club membership53:15

D: Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Lucinda AntcliffBS-A27:55
2Helen PalmerNo club membership41:18
3Freya WilsonNo club membership41:58
4Louise RoseRR-A53:10

D: Teams

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Chris BowlerNo club membership45:10
1Grace BowlerNo club membership45:10

PowerWalk: Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Keith FifieldRR-A1559:52
2Geoff BarkerNo club membership12-11:02:12
3Mick SaundersNo club membership12-11:02:28
4Michael BurtRR-A11-0.51:01:10
5John HardingPO-A1057:20

PowerWalk: Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Michelle CochranePO-A1254:25
2Rosemarie EdwardsWE-A1258:50
3Pat MiethkePO-A1259:45

PowerWalk: Teams

13 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Kerrie CowanBS-A13-11:02:36
1Sue McDonaldNo club membership13-11:02:36
2Craig DalyNo club membership81:00:18
2Helen DalyNo club membership81:00:18
3Bernie GloagNo club membership7-2.51:05:10
3Tamsin GloagNo club membership7-2.51:05:10
3Sonya LoveNo club membership7-2.51:05:10
4Banjo Bluett-JonesAO-A545:35
4Rui Bluett-JonesAO-A545:35
4Zaf Bluett-JonesAO-A545:35
4Shannon JonesAO-A545:35
5Jack PalmerNo club membership556:38
5Jane ReynoldsNo club membership556:38

Bike: All

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Martin EtheringtonPO-A38:39

Please report errors in the result list to the organiser.