Orienteering Australia

Official results for OY9 - Bush - Camel Farm (Balara Homestead)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: OY9 - Bush - Camel Farm (Balara Homestead)
Organiser: Ugly Gully Orienteers
Date: Sunday 25 August 2019

Hard 1

8 600 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley de JongRR Q51:165:57
2Kurt NeumannEN Q51:21+0:055:58
3Ryan GrayUG Q52:53+1:376:08
4Grant ReinbottRR Q54:03+2:476:17
5Blake ReinbottRR Q54:43+3:276:21
6Krystal NeumannEN Q56:51+5:356:36
7Anna SheldonUG Q57:50+6:346:43
8Jack NeumannEN Q58:21+7:056:47
9Samuel GarbelliniEN Q58:44+7:286:49
10Ellie de JongRR Q1:00:23+9:077:01
11Jaiden FidgeBB Q1:01:44+10:287:10
12Nicholas BurridgeUG Q1:07:48+16:327:53
13Thomas GarbelliniEN Q1:09:18+18:028:03
14William CoxRR Q1:09:37+18:218:05
15Ken LawsBB Q1:20:04+28:489:18
16Elizabeth BunyoungNo club membership2:42:58+1:51:4218:56
17Annette KrugerNo club membership2:42:59+1:51:4318:57
John BunyoungNo club membershipmispunched
Mark NemethTF Qmispunched
Simeon BurrillBB Qdid not start

Hard 2

6 600 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan HowardEN Q46:397:04
2Jess RogersRR Q57:48+11:098:45
3Lance ReadUG Q58:33+11:548:52
4Neil SimsonQLD1:04:31+17:529:46 Download route in GPX format
5Wendy ReadUG Q1:06:48+20:0910:07
6Wim de JongRR Q1:22:07+35:2812:26
7John TellamNo club membership1:28:38+41:5913:25
Sophie ThomasNo club membershipmispunched
Vitek PospisilNo clubmispunched

Hard 3

5 900 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUG Q46:467:55
2Meredith GrayUG Q46:50+0:047:56
3Julia GannonRR Q49:20+2:348:21
4Ben FreeseNo club membership49:28+2:428:23
5Rebecca FreeseNo club membership57:15+10:299:42
6Murray HainesSO Q1:01:36+14:5010:26
7Rani BrennanRR Q1:02:33+15:4710:36
8Peter EffeneyUG Q1:04:02+17:1610:51
9Nina GannonRR Q1:04:27+17:4110:55
10Laura de JongRR Q1:07:00+20:1411:21
11Sara GarbelliniEN Q1:07:06+20:2011:22
12Mark PetrieSO Q1:10:41+23:5511:58
13Philip BurrillBB Q1:14:22+27:3612:36
14James MitchellUG Q1:20:06+33:2013:34
15Brian CordwellTF Q1:47:56+1:01:1018:17
Brenton GrayUG Qdid not start
Ross McGinnisSO Qdid not start

Hard 4

4 900 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cameron WilliamsRR Q42:118:36
2Su Yan TayUG Q42:19+0:088:38
3Greg ChatfieldUG Q47:35+5:249:42
4Robert RapkinsEN Q48:46+6:359:57
5Trevor SauerSO Q51:48+9:3710:34
6Cayleb FidgeBB Q52:13+10:0210:39
7Reid MoranTF Q52:22+10:1110:41
8Andrew BrennanRR Q54:25+12:1411:06
9Peter RussellSO Q56:28+14:1711:31
10Geraldine ChatfieldUG Q1:00:20+18:0912:18
11Andrew LochNo club1:02:14+20:0312:42
12Tom SchultsUG Q1:06:27+24:1613:33
13Kathy PetrieSO Q1:11:26+29:1514:34
14Ingo HettelingNo club membership1:24:46+42:3517:17

Hard 5

3 300 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dylan BryantEN Q37:0911:15
2Marion BurrillBB Q41:36+4:2712:36
3Tony BryantEN Q44:31+7:2213:29
4Fiona CaristoEN Q48:41+11:3214:45
5Robin SpriggsUG Q49:44+12:3515:04
6Jim BowlingEN Q51:42+14:3315:40
7Lynda RapkinsEN Q52:12+15:0315:49
8Christopher SpriggsUG Q55:29+18:2016:48
9Judith HayTF Q57:30+20:2117:25
10Tony Tavner-CornerTF Q1:02:37+25:2818:58
11Karyn RossTF Q1:08:42+31:3320:49
11Matthew RossTF Q1:08:42+31:3320:49
13Johanna Tavner-CornerTF Q1:19:16+42:0724:01
14Christine CordwellTF Q1:21:31+44:2224:42
15Pam CoxTF Q1:25:36+48:2725:56
16Alan W CoxTF Q1:46:25+1:09:1632:14
Rhonda BowlingEN Qmispunched
Mali BrennanRR Qdid not finish

Moderate 1

4 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jack ReinbottRR Q44:539:45
2Paul GarbelliniEN Q45:17+0:249:50
3Joshua NewnesEN Q55:11+10:1811:59
4Lucy PeljoEN Q57:02+12:0912:23
5Keegan LochNo club1:23:24+38:3118:07
6Geoff RobinsonNo club1:23:28+38:3518:08
7Hedwig BraamNo club membership1:26:54+42:0118:53
8Myrthe BraamNo club membership1:26:55+42:0218:53
9Josephine GarbelliniEN Q1:32:51+47:5820:11
10Dave EbzeryQLD1:47:22+1:02:2923:20
Chris NemethTF Qdid not start
Eve TagueRR Qdid not start

Moderate 2

3 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James FergusonUG Q47:3614:00
2Elizabeth FergusonUG Q48:14+0:3814:11
3Alison BryantEN Q1:05:23+17:4719:13
4Flynn SymonsNo club membership1:33:27+45:5127:29
5Todd SymonsUG Q1:33:38+46:0227:32
William 2 BarnesRR Qmispunched

Easy

2 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Abigail 2No club25:4012:50
2Thomas CaristoEN Q26:12+0:3213:06
3Cassy ReinbottRR Q26:20+0:4013:10
4Ariona LawsBB Q29:27+3:4714:43
5William BarnesNo club32:38+6:5816:19
6Jen WoodsQLD42:41+17:0121:20
7Oscar 2No club45:19+19:3922:39
8Marcus 2No club45:20+19:4022:40
9Alix 2No club46:05+20:2523:02
10Roy KalecinskiTF Q58:46+33:0629:23
Lisa de JongRR Qmispunched

Very Easy

1 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Abigail BarnesNo club membership34:3020:17
2Lucinda BarnesNo club membership37:50+3:2022:15
3Oscar HettelingNo club membership38:07+3:3722:25
4Alix HettelingNo club membership38:25+3:5522:35
5Xanthin LawsBB Q1:04:40+30:1038:02
Marcus HettelingNo club membershipmispunched
Callum BryantEN Qdid not start
Alex CaristoEN Qdid not start
Adeline TagueRR Qdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.