Orienteering Australia

Official results for ACT Middle Distance Championships: ACT League #10, NSW SL #12, Wee Jasper

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Middle Distance Championships: ACT League #10, NSW SL #12, Wee Jasper
Organisers: Bushflyers / Orienteering NSW
Date: Saturday 31 August 2019

M21A

5 940 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brodie NankervisEV T31:205:16
2Matthew CraneAO A32:38+1:185:29
3Tomas KrajcaRR A34:46+3:265:51
4Robert BennettNC N35:22+4:025:57
5Matt DoyleAO A35:38+4:185:59
6Toby WilsonGO N37:36+6:166:19
7Martin DentRR A39:42+8:226:41
8Mark GregsonRR A39:43+8:236:41
9Mark BourneAO A41:19+9:596:57
10Ben RattrayRR A41:30+10:106:59
11Hamish ProsserAO A46:29+15:097:49
12Ian MeyerSH N48:55+17:358:14
13Jesse PiiroinenBS A52:00+20:408:45
14Andrew SlatteryRR A55:53+24:339:24
15Chris FitzgeraldGS N59:41+28:2110:02
Paul de JonghBS Amispunched

M10

1 520 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hayden DentRR A9:316:15
Connor DentRR Adid not start

M12A

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A9:325:17
2Alton FreemanBF N11:47+2:156:32
3Jonathan NolanUR N15:46+6:148:45

M14A

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie WoolfordBB N19:436:34
2Alex WoolfordBB N23:31+3:487:50
3Owen RadajewskiPO A26:43+7:008:54
4Timothy McConaghyGO N27:29+7:469:09
5Josh RobardsBS A29:56+10:139:58
Bodie TerrillBS Amispunched

M16A

4 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David StocksBS A30:577:02
2Toby LangBS A31:07+0:107:04
3Sam WoolfordBB N32:58+2:017:29
4Selwyn SweeneyWH N41:34+10:379:26
5Patrick Shelton AgarAO A44:04+13:0710:00
6Cameron WillIK N54:48+23:5112:27
7Alex RicksRR A1:30:56+59:5920:39

M20A

5 940 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick MillerBS A36:086:04
2Ryan StocksBS A37:08+1:006:15
3Oscar WoolfordBB N53:15+17:078:57
Tristan MillerBS Amispunched
Angus LeungGO Ndid not start

M35A

5 940 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Istvan KerteszGO N1:00:4310:13
2Darren SlatteryBN N1:08:46+8:0311:34
3Stephen StillAO A1:10:32+9:4911:52

M40A

4 960 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Damien EnderbyNC N41:388:23
2Fedor IskhakovRR A42:16+0:388:31
3Jonathan RicksRR A50:08+8:3010:06
Jose ZapataRR Amispunched
Douglas JaySH Ndid not start

M45A

4 960 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBF N37:477:37
2Jock DavisBF N38:41+0:547:47
3Matthew StocksBS A42:08+4:218:29
4Tate NeedhamRR A45:05+7:189:05
5Paul CuthbertPO A47:43+9:569:37
6Shane TrotterNC N48:17+10:309:44
7Ant NolanUR N51:21+13:3410:21
8Miles EllisBF N51:30+13:4310:22
9James HeyesPO A52:02+14:1510:29
10Peter McConaghyGO N1:00:04+22:1712:06
11Peter MillerBS A1:09:37+31:5014:02
Gareth ProsserNo club membershipdid not start

M50A

4 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter AnnettsGO N39:469:02 Download route in GPX format
2Mark FreemanBF N45:58+6:1210:26
3John MorrisIK N46:34+6:4810:34
4Graham AtkinsPO A48:09+8:2310:56
5Michael WarltersUR N49:41+9:5511:17
6Hamish MackieBF N56:00+16:1412:43 Download route in GPX format
7Steve DoyleAO A57:04+17:1812:58
8David GreenIK N1:02:39+22:5314:14
9Dmitry StukovWH N1:20:13+40:2718:13
John Shelton AgarAO Adid not finish
Shane DoyleUR Ndid not start

M55A

4 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WoolfordBB N35:007:57
2Andy SimpsonBF N39:05+4:058:52
3Ian ProsserAO A39:27+4:278:57
4Martin WehnerWE A43:03+8:039:47
5Ari PiiroinenBS A43:50+8:509:57
6Nick MelhuishPO A46:55+11:5510:39
7Martin EtheringtonPO A56:31+21:3112:50
8Jon GlanvillePO A56:56+21:5612:56
9Jack LaingPO A59:50+24:5013:35
10Maurice PattenRR A1:05:35+30:3514:54
Lance ReadUG Qdid not start
Stephen GoggsRR Adid not start

M60A

4 040 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF N33:538:23
2Robert VincentNC N34:55+1:028:38
3Geoff TodkillNC N35:57+2:048:53
4David PolandBS A39:47+5:549:50
5Alex DaveyWR N42:26+8:3310:30
6Melvyn CoxBN N42:59+9:0610:38
7Ross StewartBS A45:10+11:1711:10
8Rodney ParkinBN N46:06+12:1311:24
9Grant McDonaldAO A46:38+12:4511:32
10Russell BlatchfordIK N48:56+15:0312:06
11Mark WilmottNo club membership53:33+19:4013:15
12Tony GarrPO A53:52+19:5913:20
13Michael BurtRR A54:40+20:4713:31
14Geoff PeelNC N1:00:59+27:0615:05
15David JenkinsBS A1:02:39+28:4615:30
Phil WalkerPO Adid not start

M65A

3 400 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick DentCC N35:4510:30
2Bill JonesRR A37:17+1:3210:57
3John ScownAO A38:34+2:4911:20
4Gordon WilsonBN N40:18+4:3311:51
5Bruce BowenPO A43:52+8:0712:54
6Russell CreedTF Q47:56+12:1114:05
7Colin PriceCC N48:58+13:1314:24
8Rudi LandsiedelNC N54:39+18:5416:04
9Johnny PetersenGO N58:48+23:0317:17
10Michael RoylanceBF N1:15:03+39:1822:04
11Geoff WoodACT1:33:27+57:4227:29
12John HardingPO A1:38:24+1:02:3928:56
Narasimha Rao BandiPO Adid not finish

M70A

3 160 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg ChatfieldUG Q32:1610:12
2Ross BarrGO N33:15+0:5910:31
3Robert RapkinsEN Q38:09+5:5312:04
4Jim LeeNC N40:07+7:5112:41
5Robert AllisonRR A41:26+9:1013:06
6Jim MerchantGO N41:44+9:2813:12
7Terry BluettBN N42:22+10:0613:24
8Eric WainwrightRR A42:59+10:4313:36
9Grant BattersbyWE A48:15+15:5915:16
10Hugh MooreRR A49:37+17:2115:42
11Bill MonaghanPO A54:05+21:4917:06

M75A

3 160 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH N50:0115:49
2Dick OgilvieUR N52:20+2:1916:33
3Peter MeyerSH N56:22+6:2117:50
4John SuttonRR A58:24+8:2318:28
5John SuominenWE A1:24:05+34:0426:36
John FosterWE Amispunched
Frank IngwersenPO Amispunched

M80A

2 680 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert MouattRR A57:4921:34
2John HodsdonSH N59:03+1:1422:02
Geoffrey DabbBS Amispunched

M85A

1 660 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBS A44:0426:32

W21A

4 960 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grace CraneAO A38:357:46
2Tara MelhuishPO A40:14+1:398:06
3Marina IskhakovaRR A41:43+3:088:24
4Briohny SeamanWR N42:03+3:288:28
5Anna SheldonUG Q42:14+3:398:30
6Jo AllisonRR A44:20+5:458:56
7Anna FitzgeraldGS N46:43+8:089:25
8Jennifer EnderbyNC N47:05+8:309:29
9Allison JonesRR A50:26+11:5110:10
10Rebecca GeorgeBF N51:40+13:0510:25
11Cath ChalmersRR A51:59+13:2410:28
12Mace NeveRR A56:47+18:1211:26
13Melissa AnnettsGO N1:07:08+28:3313:32

W21AS

3 160 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Nicola MarshallAL Tdid not start

W10

1 520 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mira WalterRR A17:4811:42
2Nicola McConaghyGO N27:31+9:4318:06

W12A

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ariadna IskhakovaRR A15:018:20

W14A

2 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N18:477:49
2Lyra SimpsonBF N23:02+4:159:35
3Ingrid Shelton AgarAO A25:12+6:2510:30
4Aoife RotheryRR A44:17+25:3018:27
Maggie MackayUR Ndid not start

W16A

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ellen JohnsonBS A33:329:51
2Justine HobsonBS A35:22+1:5010:24
3Zoe TerrillBS A37:34+4:0211:02
4Mikayla EnderbyNC N40:48+7:1612:00
Andra LeungGO Nmispunched

W20A

4 040 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe MelhuishPO A30:537:38
2Caitlin YoungBS A32:32+1:398:03
3Ella CuthbertPO A34:11+3:188:27
4Ivy ProsserBS A58:59+28:0614:35

W35A

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phoebe DentRR A57:2713:03
2Nikolett HalmaiGO N1:04:43+7:1614:42

W40A

4 040 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kathie DentRR A32:578:09
2Cathy HoggPO A52:02+19:0512:52

W45A

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda AllisonRR A34:5510:16
2Shiona WillIK N47:53+12:5814:05
3Helen O'CallaghanBB N1:03:38+28:4318:42
4Melanie ChristieUR N1:04:57+30:0219:06
5Silke SpeierBS A1:07:01+32:0619:42

W50A

3 400 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ana HercegPO A36:2610:42
2Linda SestaUR N37:15+0:4910:57
3Wendy ReadUG Q38:30+2:0411:19
4Alison InglisBS A41:32+5:0612:12
5Kirsten WehnerWE A50:34+14:0814:52
6Edith GrayAO A55:21+18:5516:16
7Susan KitchenerBF N1:01:30+25:0418:05
Margaret PeelNC Nmispunched
Chris StocksBS Amispunched
Jane SayeAO Amispunched
Kelly YoungBS Adid not finish

W55A

3 160 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joanna ParrBF N36:4011:36
2Carol HardingBS A38:51+2:1112:17
3Toni BrownBS A41:29+4:4913:07
4Amanda MackieBF N44:58+8:1814:13 Download route in GPX format
5Carol OsborneBF N45:57+9:1714:32
6Airdrie LongGO N50:41+14:0116:02
7Elaine BennettNC N57:56+21:1618:20
8Sue GarrPO A1:01:20+24:4019:24

W60A

3 160 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie DaveyWR N39:0612:22
2Hilary WoodCC N40:01+0:5512:39
3Mary McDonaldAO A40:30+1:2412:48
4Geraldine ChatfieldUG Q49:35+10:2915:41
5Liz AbbottPO A50:46+11:4016:03
6Elizabeth DunbarPO A56:46+17:4017:57
Edwina MulhearnRR Adid not finish

W65A

2 680 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWH N31:4611:51
2Judy AllisonRR A38:59+7:1314:32
3Ann ScownAO A40:35+8:4915:08
4Kerryne JonesRR A42:05+10:1915:42
5Coral DowBS A1:00:20+28:3422:30
6Valerie BarkerBS A1:02:08+30:2223:11
Robyn PallasCC Nmispunched

W70A

2 680 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Val HodsdonSH N40:0214:56
2Margaret DuguidIK N44:28+4:2616:35
3Pat MiethkePO A46:18+6:1617:16
Jenny HawkinsNT Nmispunched

W75A

1 660 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A34:2520:43
2Carolyn ChalmersNC N37:04+2:3922:19

W85A

1 190 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N38:3832:27

M35AS

4 040 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNC N51:4412:48
2Gary BuchanEU V52:41+0:5713:02

M45AS

3 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BradleyWH N45:0013:14
2Andrew HobsonBS A59:10+14:1017:24
3Paul SweeneyWH N1:07:57+22:5719:59
Stephan WagnerSH Ndid not start
Jim MackayUR Ndid not start

M55AS

3 160 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew Mac DonaldBF N38:4212:14
2Tom de JonghBS A46:54+8:1214:50
3Cameron OsborneBF N47:47+9:0515:07
4Robert SprySH N51:49+13:0716:23
5Peter OrrNC N54:00+15:1817:05
6Ron PallasUR N57:26+18:4418:10
7Michael HanrattyGO N57:54+19:1218:19
Ellis LeungGO Nmispunched
Michael McAuliffePO Adid not finish

M65AS

2 680 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael D'AscenzoBS A44:0116:25
2Kevin WilliamsWH N47:30+3:2917:43
3Dave LottyUR N53:21+9:2019:54

W35AS

3 160 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alitia DougallBN N43:5013:52
2Caroline JenkinsNC N49:39+5:4915:42

W45AS

2 680 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola NyghBF N49:3318:29
2Maureen FitzpatrickWH N53:56+4:2320:07
Jo HobsonBS Adid not start
Hind NeedhamRR Adid not start

W55AS

2 680 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BarnettBS A37:2213:56
2Vicki WilmottIK N45:17+7:5516:53
3Gayle ShepherdUR N47:19+9:5717:39
4Maria OrrNC N50:48+13:2618:57
Jill WalkerPO Adid not start

W65AS

1 660 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cheryl BluettBN N40:4224:31
2Robyn D'AscenzoBS A41:33+0:5125:01

MJuniorB

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben McConaghyGO N47:4215:54
2William NolanUR N1:10:50+23:0823:36

MOpenB

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael TedeschiRR A48:2816:09

WOpenB

2 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenna LinehanRR A24:1410:05
2Wendy McConaghyGO N31:58+7:4413:19
3Amy TingRR A42:23+18:0917:39
4Dayle GreenIK N49:41+25:2720:42
5Jane BolandUR N49:58+25:4420:49

M/WJunEasy

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan GregsonRR A32:0417:48

M/WOpenEasy

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HealyUR N44:0224:27

M/W10Novice

1 520 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marta LinehanRR A16:1510:41
2Alma WalterRR A18:18+2:0312:02
3Layla DentRR A18:19+2:0412:03
4Baxter PeelNC N25:48+9:3316:58
5Veronika IskhakovaRR A28:33+12:1818:46
6Jarrah BourneAO A30:02+13:4719:45

M95A

1 190 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermann WehnerWE A1:02:1752:20

Please report errors in the result list to the organiser.